Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?  (Přečteno 3211 krát)

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu a kde se všechny ony adresáře se soubory k němu náležející nalézají. Kde je umístěný ten hlavní spustitelný soubor. Je na to nějaký terminálový příkaz, který mi všechny tyto detaily oznámí? Způsobů existuje určitě několik. Co by jste mi doporučili?

Čili jinak řečeno: Jak zjistím velikost a umístění aplikace kterou jsem si nainstaloval (včetně všech souborů a adresářů které k ní náleží), či jiné aplikace
která již je na počítači standartně nainstalována s instalací Ubuntu.

Jako příklad uvedu: Chci zjistit kolik místa mi na počítači zabírá nainstalovaný program Open Office od firmy SUN který je standartní součástí instalace
Ubuntu.

Děkuju za odpovědi.

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #1 kdy: 08 Května 2010, 07:15:08 »
Mam takovy pocit ze uz jsem ti to rikal:
dpkg -L nazevbaliku
to vypise cestu ke vsem souborum co s tim maji neco spolecneho.
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #2 kdy: 08 Května 2010, 08:39:42 »
Děkuji za snad zopakovanou odpověď.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #3 kdy: 08 Května 2010, 08:52:30 »
Takže teda: K tomu abych zjistil název balíku musím vlézt asi do správce nainstakovaných programů a tam si zjistit přesný název balíku - nainstalovaného programu. Fakt je ten, že kolikrát je onen název tak členitý - prolíná se z verzí programu že asi bude lepší vzít ho do CUT - kapsy - schránky, či jak se to tu nazývá. Ano?

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #4 kdy: 08 Května 2010, 09:04:47 »
Ne tak docela, vetsina baliku ma prijemne jmeno, treba "firefox","skype" nebo tak podobne...
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #5 kdy: 08 Května 2010, 09:18:39 »
To ano. Ale moc jich není...

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #6 kdy: 08 Května 2010, 11:31:46 »
Nechápu, proč vůbec musíš mermomocí používat k takovýmto věcem terminál, když máš v ubuntu pro tebe určitě vhodnější klikátka. V Synapticu máš vyhledávání a všechny zmíněné informace dostaneš kliknutím pravým myšítkem na balík a volbou Vlastnosti. V balíčkovacím systému jsou tzv. metabalíky, které obsahují seznam všech potřebnývh balíků k nainstalování dané aplikace - ty mají ta jednoduchá jména. Inastalací metabalíku se zajistí instalace všeho potřebného k provozu daného programu. Všechny tyto závislosti si tam můžeš prohlédnout, včetně toho, kam byly nainstalovány jaké soubory a kolik to zabírá místa.

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #7 kdy: 08 Května 2010, 11:49:46 »
Ah, tak to jsem nevěděl, jinak bych poradil jinak. Děkuji za upozornění.
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #8 kdy: 08 Května 2010, 12:21:07 »
Ah, tak to jsem nevěděl, jinak bych poradil jinak. Děkuji za upozornění.

Tohle jsem nesměroval tobě, ale je fakt, že Dr Fusse kdekdo do té příkazové řádky zbytečně tlačí a není divu, že se ptá tímto směrem :)

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #9 kdy: 08 Května 2010, 12:46:20 »
Jestli to nebude tím, že jsem šťoura a chci se o Ubuntu dozvědět věci jejichž zveřejnění může být někomu nepohodlné, když to či ono se obnaží. Bylo by dobré kdyby jste si uvědomili že nejspíš nejsem konzumní typ, který se spokojí s kdejakou bezduchou střílečkou a tím pro něho Linux končí. Mě zajímají detaily o Ubuntu.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #10 kdy: 08 Května 2010, 13:23:33 »
Metabalíky... metabalíky... to je pěkné  ale když se řekne A mělo by se říci i B. Existuje snad ke každému instalačnímu balíku metabalík ???

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #11 kdy: 08 Května 2010, 13:34:31 »
Jestli to nebude tím, že jsem šťoura a chci se o Ubuntu dozvědět věci jejichž zveřejnění může být někomu nepohodlné, když to či ono se obnaží. Bylo by dobré kdyby jste si uvědomili že nejspíš nejsem konzumní typ, který se spokojí s kdejakou bezduchou střílečkou a tím pro něho Linux končí. Mě zajímají detaily o Ubuntu.
Každý si může o ubuntu zjistit tolik kolik se mu zlíbí, tak proč by mělo být zveřejnění nějakých detailů nepohodlné? Jestli chcete opravdu si něco přečíst o Linuxu, čtěte zde: http://tldp.org/ - měly by být dostupné jak české překlady na papíře, tak v elektronické formě.
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #12 kdy: 08 Května 2010, 14:00:34 »
Jestli to nebude tím, že jsem šťoura a chci se o Ubuntu dozvědět věci jejichž zveřejnění může být někomu nepohodlné, když to či ono se obnaží. Bylo by dobré kdyby jste si uvědomili že nejspíš nejsem konzumní typ, který se spokojí s kdejakou bezduchou střílečkou a tím pro něho Linux končí. Mě zajímají detaily o Ubuntu.

Podívej, mně je úplně jedno, jaký jsi typ, ale pravdou je, že bys měl začít asi od jednodušších věcí a postupovat k těm složitějším. Ty neznáš základy, nechápeš principy, ale protože nejsi konzumní typ, vykašleš se na Synaptic, kde se to dá docela dobře pochopit a budeš prudit s příkazovou řádkou. Nad hledáním pomocí Googlu se ofrňuješ, protože chceš konkrétní zkušenosti, ale nechápeš, že právě těch zkušeností je ten internet plný. A protože je plný i lenochů, kteří se ptají na každou hovadinu, neb nejsou schopni si něco najít sami, nemusím se na fóru ptát v podstatě na nic, protože odpověď je na každém "rohu". Tady jde pouze o to, jestli jsem schopen toto pochopit a místo hodin čekání na nějakou odpověď od ostatních, si to dohledat sám i se souvislostmi daleko rychleji.
Když nevíš, co je to Metabalík, tak se sakra koukni třeba na wiki, první odkaz, který dostaneš, když googlu napíšeš "metabalík ubuntu".

Edit: slohová korekce :)
« Poslední změna: 08 Května 2010, 14:36:34 od GdH »

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #13 kdy: 08 Května 2010, 16:06:51 »
Pane GdH.  Skoro jsem teď tak frustrován vaším jasnozřivým tvrzením že si nedokážu udělat ani kličku na botě.

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #14 kdy: 08 Května 2010, 16:08:44 »
Pane GdH.  Skoro jsem teď tak frustrován vaším jasnozřivým tvrzením že si nedokážu udělat ani kličku na botě.
Doporučuju si to vygooglit, pokud tedy dovolíte ;)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #15 kdy: 08 Května 2010, 16:12:02 »
Ale máte pravdu, kdo se moc ptá, moc se dozví. A proč bych se tu na fóru měl také ptát že? Když to můžu hodiny a hodiny hledat ve všech možných dokumentacích a stejnak se nakonec nedohledám toho, co se dozvědět chci. Spíš jste jedním z těch, kteří ještě nepochopili že když nechtějí odpovídat tak prostě nemusí. Nemám pravdu ?

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #16 kdy: 08 Května 2010, 16:24:56 »
Ale máte pravdu, kdo se moc ptá, moc se dozví. A proč bych se tu na fóru měl také ptát že? Když to můžu hodiny a hodiny hledat ve všech možných dokumentacích a stejnak se nakonec nedohledám toho, co se dozvědět chci. Spíš jste jedním z těch, kteří ještě nepochopili že když nechtějí odpovídat tak prostě nemusí. Nemám pravdu ?

Kdyby ses neptal na každou kravinu, jako co je to metabalík, a nejprve zkusil ten google, který ti dá odpověď za zlomek sekundy a ptal se až na věci, které opravdu nejsou až tak jednoznačné, byla by ta komunikace radostnější. I ten tvůj přístup a konspirační teorie.. To je opravdu síla. Nám je úplně jedno, co všechno se o linuxu a Ubuntu dozvíš, dozvědět se můžeš, co chceš. Ale jdeš na to špatně.

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #17 kdy: 08 Května 2010, 18:05:09 »
A proč bych se tu na fóru měl také ptát že? Když to můžu hodiny a hodiny hledat ve všech možných dokumentacích a stejnak se nakonec nedohledám toho, co se dozvědět chci.
nic hodiny hledat nemusis, vzdyt i podle tvych vlastnich slov je tohle i vsechno ostatni, co bys nahodou mohl potrebovat vedet, napsane v prirucce na jejimz prodeji si administratori tohoto fora masti kapsu (to je taky duvod proc ti nikdo neodpovedel) - takze si ji proste kup a nemusis nic hledat (a otravovat na tomhle foru)
Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #18 kdy: 09 Května 2010, 11:50:24 »
MacHala: To bych nedělal, mohl by to vzít vážně...
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

starenka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1276
  • Karma: plynová [zapalovač] [hasičák]
    • /home/starenka
Re: Jak zjistím velikost všech souborů nainstalovaného programu?
« Odpověď #19 kdy: 09 Května 2010, 14:18:06 »
ja nevim, co resite...
starenka@kosmik1:/www/allin1/sazeni2/cron$ aptitude show iceweasel | grep Uncompressed
Uncompressed Size: 4,063k

#edit
pokud s tim nesouhlasis a chces si spocitat vsechny soubory sam (ano, nektery boptnaj), taky  nevidim problem dkgp -l  a napr. du -h a trosku zajet do bashe, kdyz se Dr Fuss nespokoji s klikatkama...  ::)
« Poslední změna: 09 Května 2010, 14:22:57 od starenka »
mojenka | blozinek v2 | starej blozinek | krotim hady za penize | UJ! Kalužátor

Debian testing vrní v Thinkpadu X200/bedně/EEE 900a, MasoX Tiger v lampe

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.