Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: server na internetu  (Přečteno 1711 krát)

veronika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
server na internetu
« kdy: 12 Května 2010, 21:35:40 »
ahojky, můžu dotázek? dostali jsme od o2 pevnou veřejnou IP a tak bychom chtěli náš panelákovej apache zpřístupnit i z internetu. Jestli dobře chápu výklad našeho ICT kantora, tak v etc/network/interfaces nastavím tu fixní IP + masku 255.255.255.0. Ale prý se ještě v etc/hosts musí nastavit nejen tahle adresa, ale ještě nějakej název domény......  co se tam má dát? Ještě se pak někde musí něco udělat? Musím si registrovat taky tu doménu?

Moc se omlouvám za lama dotazy, jsem spíš uživatelka.....  :-\

stderr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 275
  • globglob, Charliee, we're scuba diving Charlieee!
Re: server na internetu
« Odpověď #1 kdy: 13 Května 2010, 00:59:33 »
pro nastavení sítě stačí správně nastavit jen interfaces :) jinak název domény = jméno počítače..to je spíše pro interní služby, k běhu na netu to není imho nezbytně nutné...
Jinak pokud chceš na serveru provozovat web, tak doménu bys měla mít registrovanou..aby se tam dalo dostat, že jo..
Fedora & CentOS (RHEL) user ... co tu vlastně dělám?
Blog /dev/stderr & twitr

veronika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: server na internetu
« Odpověď #2 kdy: 13 Května 2010, 07:06:30 »
Myslela jsem že by se tam dalo dostat přímo zadáním té IP, ono to bude sloužit zase jen uzavřené skupince lidí jako dosud, akorát že se tam půjde dostat třeba ze školy. Ale to nevadí, už jsem si na forpsi vyplnila formulář na doménu a dneska jim pošlu prachy.
Takže ta doména - třeba doména.cz - musí fakt být název toho poče? Třeba ve škole máme v síti názvy zak01, ucitel atd. a přitom na internetu je jenom jedna adresa na stránky školy. A v terminálu mám taky třeba veronika.n@zak05 a ne @www.skola.....

CZ-OmA-124.OS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re: server na internetu
« Odpověď #3 kdy: 13 Května 2010, 08:53:56 »
Ja mám internet od o2 žádnou veřejnou adresu sem neobědnával ale čet sem že sou automaticky,pevnou asi nemám ale tady na vesnici mi to stejně změní adresu jednou za rok a modem nevypínám :) stačilo mi nainstalovat apache třeba podle tohoto návodu
http://www.howtoforge.com/ubuntu_lamp_for_newbies
povolit port 80
napojený na modem mám 1pc-win,2pc-ubuntu,ps3,iphone ale žádnej portforwarding sem nastavovat nemusel automaticky mi to našlo server na ubuntu
jít na http://www.anonymouse.org a zadat ip routeru tu zjistíš tady
http://www.mojeip.cz/

a sem tam nic víc nic mín :) a kdokoliv se napojí když dá do url tvoji IP a doménu mít nemusíš,ale občas se nevyplatí dávat ip někomu kdo neni lama kor když nemáš zabezpečenej systém :)
« Poslední změna: 13 Května 2010, 08:59:13 od CZ-OmA-124.OS »

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: server na internetu
« Odpověď #4 kdy: 13 Května 2010, 09:01:44 »
V interfaces na vnější rozhraní fixní IP + odpovídajíí masku, tu vám také sdělí provider - ta může být jiná než ta /24 co uvádíte.

Přistupovat můžete přes IP i bez placení za doménu, jen je to méně pohodlné.

Dokonce pokud si uděláte ručně záznamy v hosts souborech počítačů (umí win i lin) které budou chtít na ten apache přistupovat tak můžete přistupovat i nějakým jménem (případně jmény a na apache může běžet na té jedné IP více webů pod různými názvy)

Ne doména nemusí být název serveru. Stačí v nastavení apache a k tomu na klientech buď ruční zápis v hosts, nebo doména s A  záznamem ukazujícím na IP serveru.

Zagooglete Apache virtual host

A pokud už doménu koupenou máte a registrátor chce platit za správu dns záznamů tak existují veřejné dns zdarma (osobně používám gratisdns.dk z důvodu plné podpory všech typů záznamů vč. plné podpory IPv6 protokolu).
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

veronika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: server na internetu
« Odpověď #5 kdy: 13 Května 2010, 09:40:53 »
Ten hosts mám takhle a tohle nevím:

Kód: [Vybrat]
127.0.0.1       localhost
moje IP od O2        co dát sem za název??

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1     localhost ip6-localhost ip6-loopback
fe00::0 ip6-localnet
ff00::0 ip6-mcastprefix
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters

Ten název se potom bude někde zobrazovat? Nebo to je potom jedno jestli dám do adresy tu IP nebo název?

Ještě mě zaujalo těch víc webů v tom hosts, to by nemělo chybu..... akorát to moc nechápu, myslela jsem že ty weby odliším adresářema ve kterých jsou (http//ip servru/www xyz)..... když tam dám na tu samou IP víc názvů jak to ten apache pozná co má zobrazit? Fakt sorry za lamí dotazy, ale tohle nějak nepobírám..... dík  :-[

CZ-OmA-124.OS

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re: server na internetu
« Odpověď #6 kdy: 13 Května 2010, 09:47:30 »
Ten hosts mám takhle a tohle nevím:

Kód: [Vybrat]
127.0.0.1       localhost
moje IP od O2        co dát sem za název??

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1     localhost ip6-localhost ip6-loopback
fe00::0 ip6-localnet
ff00::0 ip6-mcastprefix
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters

Ten název se potom bude někde zobrazovat? Nebo to je potom jedno jestli dám do adresy tu IP nebo název?

Ještě mě zaujalo těch víc webů v tom hosts, to by nemělo chybu..... akorát to moc nechápu, myslela jsem že ty weby odliším adresářema ve kterých jsou (http//ip servru/www xyz)..... když tam dám na tu samou IP víc názvů jak to ten apache pozná co má zobrazit? Fakt sorry za lamí dotazy, ale tohle nějak nepobírám..... dík  :-[


mělo by to vypadat nějak takhle

127.0.0.1 localhost.localdomain localhost
192.168.0.1 server.mojedomena.tld server

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1 ip6-localhost ip6-loopback
fe00::0 ip6-localnet
ff00::0 ip6-mcastprefix
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters
ff02::3 ip6-allhosts

zkus ještě kouknout na

http://profiweb.net/blog/jak-na-linuxovy-server-kompletni-navod-krok-za-krokem.a73.html

ETNyx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 425
Re: server na internetu
« Odpověď #7 kdy: 13 Května 2010, 09:58:20 »
/etc/hosts

funguje pouze pokud zadáváte doménové jméno (třeba do prohlížeče) přímo na stroji kde je příslušný /etc/hosts. Jednoduše jde o to že se systém nezeptá DNS serveru ale koukne nejdříve do /etc/hosts tam záznam najde tak nic neřeší a jde přímo na vypsanou adresu. (pokud nenajde ptá se DNS serveru)

Tedy pokud by jste toto chtěli řešit takhle tak na každém PC z kterého chcete přstupovat (Linux i Win -> /windows/system32/drivers/etc/hosts pro 64bit W7 je jiná složka) musíte nastavit tento soubor. Takže nejlepším řešením je u registrátora domény si nastavte DNS A záznam na "moje IP od O2" A kdykoliv se někdo z internetu zeptá na danou doménu tak DNS už řekne na kterou IP má jít a máte to nastavený globálně a nemusíte se hrabat v každém PC ve škole.

EDIT: ještě doporučuji na zapamatování jednu maličkost. ISP může veřejnou IP adresu změnit takže pokud dojde k výpadku tak to může být způsobeno i tímto. Osobně se mi to stalo s O2 a UPC
« Poslední změna: 13 Května 2010, 10:04:44 od ETNyx »
jabber: etnyx@jabbim.cz

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: server na internetu
« Odpověď #8 kdy: 13 Května 2010, 10:01:46 »
když tam dám na tu samou IP víc názvů jak to ten apache pozná co má zobrazit? Fakt sorry za lamí dotazy, ale tohle nějak nepobírám..... dík  :-[
Pozná to podle http hlavičky ve které je ten název, ale opakuji se - Zagooglete Apache virtual host
Musím letět, na případné dotazy odpovím nejdříve pozdě večer.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.