Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win  (Přečteno 5536 krát)

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« kdy: 18 Května 2010, 23:02:51 »
Zdravim,
hledal jsem zde ve foru i skrze google, ale nenasel/nevidel jsem, jestli v Linuxu (tedy konkretne v Ubuntu) existuje neco jako v XP adresar "all users/plocha", kde muzu nakopirovat zastupce a uvidi jej vsichni prihlaseni uzivatele.

Diky
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #1 kdy: 19 Května 2010, 15:06:33 »
Muzu si vykladat "mlceni" tak, ze to nejde?
Uplne by mi stacilo teda potvrdit, ze nee.

dik
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #2 kdy: 19 Května 2010, 15:23:09 »
vsetko sa da, mna napadlo ze by to slo cez daky skript a presne to som nasiel aj na ubuntuforums>
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1377722
'/Desktop' tam prepis na '/Plocha' a staci ten skript spustat automaticky po prihlaseni a vzdy sa ti budu spustace kopirovat na plochu vsetkych uzivatelov..daky spolocny priecinok pre vsetkych uzivatelov asi nieje [este sa mozes skusit popozerat po bindfs a nalinkovani plochy jedneho usera pre vsetkych ostatnych, ale to asi nebude presne to co hladas..]
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #3 kdy: 19 Května 2010, 16:53:15 »
Diky, toto reseni me napadlo, ale zda se mi neelegantni a prijde mi skoda, aby se neco pro 100 uzivatelu na jednom PC kopirovalo po prihlaseni, kdyz by to mohlo byt spolecne (nejak mi to spolecne prijde i systemovejsi reseni), kor kdyz je tech PC vice. Kdyz nic jinyho nebude, tak se neda nic delat a bude se kopirovat...

Technicky vzato, nemusela by to byt nutne plocha, stacilo by i zastupce do aplikaci nebo nekam podobne do menu.
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #4 kdy: 19 Května 2010, 16:58:07 »
Mám podobný problém.

Toužíme po společné složce veřejné, kam by mohl kdokoli cokoli uložit a jiný zase přečíst či změnit či smazat a neotravovala by práva...

To v Ubuntu opravdu chybí.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #5 kdy: 19 Května 2010, 17:06:38 »
A dať si buď zvlášť partíciu alebo adresár, upraviť mu práva a informovať užívateľov?

mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #6 kdy: 19 Května 2010, 17:12:18 »
@compaq > vyssie spominany bindfs > http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1460472
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #7 kdy: 19 Května 2010, 17:12:42 »
adresár, upraviť mu práva a informovať užívateľov?

Když upravíš práva adresáře a dáš tam soubor, stejně ho jiný uživatel nezmění... :-(
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #8 kdy: 19 Května 2010, 17:13:59 »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #9 kdy: 19 Května 2010, 17:16:51 »
adresár, upraviť mu práva a informovať užívateľov?

Když upravíš práva adresáře a dáš tam soubor, stejně ho jiný uživatel nezmění... :-(
Tak potom partíciu o dostatočnej veľkosti (neviem aké súbory chcete zdieľať), zápis do Fstab, pripojiť do /media alebo /mnt a nadstaviť práva zložke, kam sa to pripája na napr. 777 ako root. Podľa mňa by to malo ísť.

Edit: Ide to, akurát naozaj vytvorené súbory sú len na čítanie, možno by to šlo nejako vyriešiť, aby sa tam ten chmod spúšťal pravidelne.
Edit2: Ešte ma napadlo, nešlo by to riešiť nejako priamo v FSTAB?
« Poslední změna: 19 Května 2010, 17:29:32 od Rixx »

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #11 kdy: 19 Května 2010, 18:40:20 »
Citace

vyssie spominany bindfs > http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1460472
Jestli jsem to dobre pochopil, tak tam se ti uzivatele predem definuji:
Kód: [Vybrat]
sudo bindfs -o perms=0700,mirror-only=user1:user2:user3 /home/shared /home/sharednebo ne?
To mi pak taky nepasuje, musel bych tam predem narvat vsechny usery a navic kazdy rok obmenovat (pribudou novi).
Ono to fakt vypada na to nestastny kopirovani.
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #12 kdy: 19 Května 2010, 19:00:41 »
Ked citam ake je to zlozite tak by nebolo jednoduchsie spravit particiu fat32 alebo ntsf? Tam by sa prava neprejavovali.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #13 kdy: 19 Května 2010, 19:28:45 »
Citace

vyssie spominany bindfs > http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1460472
Jestli jsem to dobre pochopil, tak tam se ti uzivatele predem definuji:
Kód: [Vybrat]
sudo bindfs -o perms=0700,mirror-only=user1:user2:user3 /home/shared /home/sharednebo ne?
To mi pak taky nepasuje, musel bych tam predem narvat vsechny usery a navic kazdy rok obmenovat (pribudou novi).
Ono to fakt vypada na to nestastny kopirovani.
ja som stym nikdy nepracoval, len som trosku zapojil googla ;) mozno by si este mohol vymysliet nieco s acl > https://help.ubuntu.com/community/UbuntuLTSP/ACLSupport
a daku inspiraciu urcite najdes aj v tomto vlakne: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1431015 cele som ho nepresiel, ale su tam rozne zaujimave riesenia, snad ti nieco ztoho bude vyhovovat..
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #14 kdy: 20 Května 2010, 00:49:04 »
Teda na to nemam nervy, to je vsecko silene slozity a me staci jeden jediny zastupce spolecny vsem... (ten by byl v te spolecne Plose)
Na 99% se zamerim na nabidky. Ty jsou (IMHO) spolecne vsem, takze je nejaka jednoducha metoda, jak pridam zastupce treba do nabidky "Aplikace"?
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #15 kdy: 20 Května 2010, 02:09:45 »
Ked o uz chcete riesit takto tak preco to rovno neurobite presne jak vo win ze jeden ucet pre vsetkych?
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #16 kdy: 20 Května 2010, 07:06:56 »
Ale aj ten odkaz z tej ponuky bude len niekde smerovať. A to kam bude smerovať, bude musieť mať nejako upravené oprávnenia, aby do toho mohol každý zapisovať a hlavne, aby mohol potom niekto napr. editovať nejaký súbor a naspäť ho uložiť. A na to bude teda asi najednoduchšia nejaká malá ntfs partícia, v prípade iných FS si to treba preštudovať.

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #17 kdy: 20 Května 2010, 07:15:06 »
Ale ja nechci jeden ucet pro vsechny, ani jednu slozku pro vsechny a uz vubec ne, aby do ni zapisovali. Podstata All Users z win je takova, ze prave vsichni uzivatele prihlaseni k PC maji SVE slozky (Plocha), ale navic kazdy vidi na plose i to, co v All users a uz z principu do ni nemaji pravo zapisu.
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #18 kdy: 20 Května 2010, 07:20:40 »
Aha, takže ide o to, mať zložku, ktorú budú všetci vidieť, môcť z nej čítať, ale len ty budeš môcť do nej zapisovať?

Tak to by šlo asi aj cez tú ponuku :-). Stačí si vytvoriť niekde adresár, ako vlastníka mu dať teba, ostatným povoliť len čítanie a odkaz umiestniť do ponuky. Dáš pravým na to menu, upraviť nabídku, nová položka (poprípade najskôr nabídka), zvolíš typ umístnení a napíšeš alebo vyhľadáš cestu.

A potom to snáď pôjde. :) Poprípade si teba naštudovať, niečo čo sa týka oprávnení.

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #19 kdy: 20 Května 2010, 07:33:22 »
Aha, takže ide o to, mať zložku, ktorú budú všetci vidieť, môcť z nej čítať, ale len ty budeš môcť do nej zapisovať?

Ano, presne tak.
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

jmp

  • Host
Re: Spolecna plocha/adresar jako "All users" ve win
« Odpověď #20 kdy: 20 Května 2010, 07:46:33 »
o nicem odpovidajicim "all users" pod windows v linuxu nevim, ale pokud jde o to pridat pouze jeden konkretni odkaz vsem uzivatelum (vcetne budoucich), tak asi stavajicim to bude treba pridat kazdemu zvlast a u tech budoucich to zaridit automaticky pomoci upravy /etc/skel (myslim, ze je to urceno prave pro vytvoreni zakladni struktury domaciho adresare nove zalozeneho uzivatele, ale nikdy jsem to nezkousel)...
pak bude mit kazdy jednotlivy uzivatel tento odkaz

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.