Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Samba - Ubuntu server 10.04 pro x64  (Přečteno 3175 krát)

mia

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 45
Samba - Ubuntu server 10.04 pro x64
« kdy: 02 Května 2010, 17:59:18 »
Prosím někoho zkušenějšího o radu, jak nastavit tu zatracenou Sambu, aby dělala to co chci já a ne to co chce ona.
Modelová situace: mám uživatele "lama" a uživatele "root". Pro oba chci přístup na sdílené adresáře "spol" a "install". Do "install" bude mít "lama" přístup pouze pro čtení, "root" bude mít přístup pro zápis všude.

server je nainstalovaný s volbami "LAMP", "OpenSSH server" a "Samba".

"lama" má heslo "lama1234", "root" má heslo "root9876". Pro přístup ke sdíleným adresářům požaduju, aby "root" měl heslo "root" a "lama" heslo "lama". Sdílené adresáře jsou v /home/spol a /home/install, je na nich nastaveno mode 777. Sdílení "homes" nepožaduju a adresáře nebudou normálně viditelné. Pracovní skupina je WORKGROUP.

Připravím si uživatele v Sambě:
Kód: [Vybrat]
smbpasswd -a root, zadám 2x heslo "root"
smbpasswd -a lama, zadám 2x heslo "lama"
smbpasswd -e root
smbpasswd -e lama
edituju /etc/samba/smb.conf, odkomentuju řádek
Kód: [Vybrat]
security=userna konec dopíšu
Kód: [Vybrat]
[install]
  path=/home/install
  browseable=no
  read only=no
  valid users=root,lama
  write list=root

[spol]
  path=/home/spol
  browseable=no
  read only=no
  public=yes
uložím a restartnu server. Po restartu si chci připojit síťové jednotky do windows, ve woknech na jednom PC mám uživatele "root" s heslem "root" a na druhém PC uživatele "lama" s heslem "lama". Tedy síťové disky by se měly mapovat bez nějakých požadavků na jméno nebo heslo. Tedy nikoliv, po pokusu o připojení jednotky \\server\spol nebo \\server install jako disk (např.) Z, wokna po mě požadují heslo a tvrdošíjně se odmítají připojit s heslem "root". Teprve když zadám heslo "root9876", tak to disky připojí. To samý v bleděmodrým s uživatelem "lama".
Zkusil jsem zakázat synchronizaci hesel s UNIX hesly a znovu vytvořit hesla pro uživatele samby, ale nepomohlo to.
Předtím jsem zkoušel Ubuntu Server 64bit 9.10, tam si to ty uživatele pro jistotu po restartu vůbec nezapamatovalo apokaždé jsem je musel vytvořit znovu.
Ještě předtím jsem měl ClarkConnect community 4.3 a tam vše fungovalo tak jak jsem potřeboval. Bohužel, vyměnilo se železo a bylo potřeba přejít na 64bitový linux a takhle to dopadlo :-(

Dělám něco blbě?
UBUNTU je staré africké slovo, které znamená: "Neumím nakonfigurovat Debian" :-)

VladimirCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.