Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: viry v Linuxu?!  (Přečteno 8159 krát)

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: viry v Linuxu?!
« Odpověď #50 kdy: 22 Listopadu 2010, 17:57:16 »
OffTopic držte se tématu, nebo si pro Operu vytvořte jiný topic :)

f-m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 56
Re: viry v Linuxu?!
« Odpověď #51 kdy: 27 Listopadu 2010, 11:26:27 »
vždyť neřeším operu, jen se jsem v jednom příspěvku zmínil, že nechci chrome... Ale OK...

Problém v ubuntu/linuxu je, že nemám přehled a nemám žádnou možnost zjistit jestli mi něco "špatného" běží nebo ne. Pod win si systém projedu AV, nechám si vyjet nějaké logy, rsit atd... Z čehož můžu zjistit jestli mám čistý os nebo tam něco běží co běžet nemá. Toto v linuxu jaksi nemůžu a nezjistím...
Antiviry pro linux většinou zjišťují jen malware pro windows,a nějaké odbornější nástroje nejsou, jelikož se mi zdá, že většina linuxáku se bezpečnost nějak nezajímá...
« Poslední změna: 27 Listopadu 2010, 11:28:39 od f-m »

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: viry v Linuxu?!
« Odpověď #52 kdy: 27 Listopadu 2010, 12:08:20 »
vždyť neřeším operu, jen se jsem v jednom příspěvku zmínil, že nechci chrome... Ale OK...

Problém v ubuntu/linuxu je, že nemám přehled a nemám žádnou možnost zjistit jestli mi něco "špatného" běží nebo ne. Pod win si systém projedu AV, nechám si vyjet nějaké logy, rsit atd... Z čehož můžu zjistit jestli mám čistý os nebo tam něco běží co běžet nemá. Toto v linuxu jaksi nemůžu a nezjistím...
Antiviry pro linux většinou zjišťují jen malware pro windows,a nějaké odbornější nástroje nejsou, jelikož se mi zdá, že většina linuxáku se bezpečnost nějak nezajímá...
mrkni sem:
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,49211.0.html
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: viry v Linuxu?!
« Odpověď #53 kdy: 27 Listopadu 2010, 15:44:45 »
vždyť neřeším operu, jen se jsem v jednom příspěvku zmínil, že nechci chrome... Ale OK...

Problém v ubuntu/linuxu je, že nemám přehled a nemám žádnou možnost zjistit jestli mi něco "špatného" běží nebo ne. Pod win si systém projedu AV, nechám si vyjet nějaké logy, rsit atd... Z čehož můžu zjistit jestli mám čistý os nebo tam něco běží co běžet nemá. Toto v linuxu jaksi nemůžu a nezjistím...
Antiviry pro linux většinou zjišťují jen malware pro windows,a nějaké odbornější nástroje nejsou, jelikož se mi zdá, že většina linuxáku se bezpečnost nějak nezajímá...

"ps -A" v kombinaci se "sudo kill"nebo "sudo killall" ti nestačí?

A v linuxu je IMHO mnohem víc logů než ve win...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

f-m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 56
Re: viry v Linuxu?!
« Odpověď #54 kdy: 27 Listopadu 2010, 15:53:51 »
No ja se v tom zatím tak moc nevyznám, ale tipuji, že to bude nějaké vypsaní běžících procesů a popřípadě jejich ukončení...

Jenže takový malware se třeba může klidně i různě skrýt, takže by tam ani nemusel být vidět jako je tomu např ve win.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: viry v Linuxu?!
« Odpověď #55 kdy: 27 Listopadu 2010, 15:58:10 »
V linuxu se procesy před "ps" (výpis procesů a jejich ID) skrývají opravdu těžko, víc v airlive-ho odkazu :)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

f-m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 56
Re: viry v Linuxu?!
« Odpověď #56 kdy: 27 Listopadu 2010, 16:42:01 »
No budu to muset nějak proštudovat, bohužel v češtině toho moc není a moje angličtina je slabá. Třeba dobré je toto: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=510812
Jen ta angličtina je zatím trochu problém  :o

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: viry v Linuxu?!
« Odpověď #57 kdy: 27 Listopadu 2010, 17:29:35 »

f-m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 56
Re: viry v linuxu ?!?
« Odpověď #58 kdy: 28 Listopadu 2010, 12:56:18 »
No skype ani opera právě v oficiálních repozitářích není. (aspoň co jsem zatím odsledoval z live cd).
Právě řeším jestli je bezpečnější přidat ten zdroj "partner" jak je uvedeno zde: http://wiki.ubuntu.cz/Opera
nebo si přidat repozitář opery/skypu.

Co je bezpečnější a čemu se pak dá více důvěřovat?

Chci se jen zeptat jak je to s tím přidáním zdroje partner. Jestli nejsou informace ve wiki starší: http://wiki.ubuntu.cz/Přidávání%20zdrojů
Co se dívám v live cd, tak tam žádné partner zdroje nemám... celkem pochybuji že po instalaci to bude jinak... Tak mě zajímá, ať vím na co se mám připravit...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.