Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Externý USB disk pre Linux  (Přečteno 4221 krát)

romor

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 117
Externý USB disk pre Linux
« kdy: 16 Dubna 2010, 21:08:41 »
Rád by som si kúpil externý USB disk na zálohu dát. Na notebooku mám len Ubuntu 9.10. Myslím si, že použitie USB disku (500 GB) by malo byť úlne v pohode, ale pre istotu sa pýtam tých, ktorí nejaký podobný disk už používajú, či Ubuntu nemá s týmto zariadením nejaký problém. Ďakujem
Ubuntu 12.04 64 bit & Linux Mint 13 & Linux Deepin

Jurkax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 257
  • Ubuntu 11.10 / Gnome-shell
Re: Externý USB disk pre Linux
« Odpověď #1 kdy: 16 Dubna 2010, 21:14:17 »
S externími disky obecně by mělo být vše bez problému.
Ubuntu 11.10 32bit NTB HP Pavilion dv6319 (CoreDuo @1,73GHz, 2GB RAM, 160GB HDD, GeForce Go 7400)

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Externý USB disk pre Linux
« Odpověď #2 kdy: 17 Dubna 2010, 21:36:34 »
Co takhle jit s dobou a risknout externi wireless hdd? Ceny nejsou o moc vyssi, nez za klasickej usb a clovek usetri usb port a jeste draty okolo..
Tady v UK je maji v Cometu a PC Worldu uz kolem 100 liber.. :)

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Externý USB disk pre Linux
« Odpověď #3 kdy: 27 Dubna 2010, 21:07:23 »
Co takhle jit s dobou a risknout externi wireless hdd? Ceny nejsou o moc vyssi, nez za klasickej usb a clovek usetri usb port a jeste draty okolo..
Tady v UK je maji v Cometu a PC Worldu uz kolem 100 liber.. :)

Nemachruj ;D
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

pascal

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: Externý USB disk pre Linux
« Odpověď #4 kdy: 29 Dubna 2010, 11:43:43 »
Mam WD Pasport 800UO017, což je starší 2.5 palcový 80GB disk formátovaný na NTFS. Ubuntu asi 9.10 na stařičkém PII 366MHz, USB 1.1. Na rozdíl od dodatečně přidaného interního HDD se rozběhl úplně bez problémů, pouze je třeba stáhnout podporu zápisu na NTFS (Aplikace/Centrum softwaru). Lze číst, i vytvářet nové soubory bez problémů s nedostatečnými právy. Jen musím použít volný USB, na USB hubu, kde je myš ho systém nevidí.
Takže USB HDD bych se nebál, s nějakým WIFI bych neriskoval.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Externý USB disk pre Linux
« Odpověď #5 kdy: 30 Dubna 2010, 21:24:39 »
Mam WD Pasport 800UO017, což je starší 2.5 palcový 80GB disk formátovaný na NTFS. Ubuntu asi 9.10 na stařičkém PII 366MHz, USB 1.1. Na rozdíl od dodatečně přidaného interního HDD se rozběhl úplně bez problémů, pouze je třeba stáhnout podporu zápisu na NTFS (Aplikace/Centrum softwaru). Lze číst, i vytvářet nové soubory bez problémů s nedostatečnými právy. Jen musím použít volný USB, na USB hubu, kde je myš ho systém nevidí.
Takže USB HDD bych se nebál, s nějakým WIFI bych neriskoval.

S USB 1.1 to snad ani nemůže fungovat. Já mám na NB externí 3,5 disk s vlastním zdrojem, ale samozřejmě na USB 2.0, běží mi na  něm systém.  I když je ten port zpětně kompatibilní, nepodařilo se mi například rozběhat wi-fi 54Mbit na USB 1.1 se starým NB. S externími disky by to bylo určitě to stejný.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

roninn

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 193
Re: Externý USB disk pre Linux
« Odpověď #6 kdy: 02 Května 2010, 10:31:03 »
Na linuxu pouzivam dva externi USB disky. 300 GB a 1TB. USB 2.0 a parada. Vse jede jako hodinky. Jsem rad, ze uz nemusim mit jeden USB obsazen kvuli napajeni.
« Poslední změna: 02 Května 2010, 15:57:11 od roninn »
Nokia N8, Xiaomi Redmi Note 3, Windows 7, Ubuntu Mate 16.04.2, Kali Linux, Dell Inspiron 17 Touch, Acer Aspire E-1 571, Dell Optiplex 755.

pascal

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: Externý USB disk pre Linux
« Odpověď #7 kdy: 19 Srpna 2010, 15:26:23 »
Zdravím.
Skutečně s USB 1.1 nemám žádný problém. Jede mě na tom 2.5" přenosný (externí) HDD, 3.5" 160GB HDD přes redukci ATA - USB (s externím napájením), stará tiskárna přes redukci Paralelní - USB, externí disketová mechanika FDD, čtečky karet a flešky (poslední 2 i za USB rozbočovačem). Hardisky nejedou přes USB rozbočovač. Jen ta rychlost (pomalost)  :) .

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Externý USB disk pre Linux
« Odpověď #8 kdy: 19 Srpna 2010, 21:11:40 »
Zdravím.
Skutečně s USB 1.1 nemám žádný problém. Jede mě na tom 2.5" přenosný (externí) HDD, 3.5" 160GB HDD přes redukci ATA - USB (s externím napájením), stará tiskárna přes redukci Paralelní - USB, externí disketová mechanika FDD, čtečky karet a flešky (poslední 2 i za USB rozbočovačem). Hardisky nejedou přes USB rozbočovač. Jen ta rychlost (pomalost)  :) .

A když se na něj podíváš hdparmem, jen tak pro zajímavost?

Můj interní disk ATA100:

sudo hdparm -t -T /dev/sda

/dev/sda:
 Timing cached reads:   1600 MB in  2.00 seconds = 800.29 MB/sec
 Timing buffered disk reads:  176 MB in  3.00 seconds =  58.60 MB/sec

Zkusil bych i externího disku přes usb, ale nejsem teď u něj.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.