Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)  (Přečteno 102938 krát)

vasicekabc

Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #150 kdy: 04 Dubna 2011, 20:52:38 »
Taky jsem dlouho chtěl zkusit arch, ale jako laik jsem neměl odvahu. Nakonec jsem přece jen zkusil dle tohoto návodu a zadařilo se. Nainstalováno, funguje. Tedy až po instalaci Gnome,(krok 12). Uvedený příkaz pacman -Syu mi vrací error: failed retrieving file .....: Transient resolver faillure atd.
Podle mě je to způsobeno tím, že nejsem připojen k síti, neboť při bootu jediná položka označená "failed" ja právě starting network. Vůbec ale netuším, jak toto nastavit, jak dál. Bez grafického rozhraní jsem v pasti.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #151 kdy: 04 Dubna 2011, 21:52:52 »
V rc.conf je v jednom kroku napísané, že sa má zakázať network, čiže !network. Treba network uvolniť a zakázať networkmanager. A potom ešte v /etc/pacman.d/mirrorlist musí byť aspoň jeden server odkomentovaný. Najjednoduchšie keď any. Je to hneď na začiatku. Pokial by to nešlo tak chýba asi ovládač sieťovky. Ale je to dosť nepravdepodobné. Skús všetko uvidíš. Ale najviac to typujem na ten mirrorlist.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #152 kdy: 06 Dubna 2011, 17:44:31 »
Jenom dodám, že oficiální český mirror je tento (pokud ho tam nemáš, tak dopiš):

Kód: [Vybrat]
Server = http://mirror.vpsfree.cz/archlinux/$repo/os/$arch
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

vasicekabc

Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #153 kdy: 07 Dubna 2011, 11:17:17 »
Poopravil jsem mirrory, zdá se že teď je to vše v pořádku, neboť další kroky proběhly v pořádku, krom třeba instalace ms-fonts nebo konfigurace alsa, ale to teď není důležité, k tomu se mohu vrátit později. Takže jsem aplikoval všechny kroky návodu, přesto mi Gnome neběží. Buď je někde chyba, nebo jen nevím, jak jej spustit.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #154 kdy: 07 Dubna 2011, 21:37:53 »
Treba nainštalovať xorg + ovládač gf. karty. A libgl nezabudni. A zeditovať démonov si nezabudol? A GDM nainštalovať? Tiež som teraz robil inštaláciu a trebalo gdm asi nainštalovať zvlášť. Cez víkend to prerobím možno. ;D
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

vasicekabc

Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #155 kdy: 08 Dubna 2011, 08:17:42 »
Nějak jsem to rozběhal, ale není to ono. Systém je rychlý, hlavně boot, všechna čest, ale spoustu věcí zatím neumím, takže pro práci se vrátím k ubuntu, ale budu dál pokoušet arch ve volných chvílích.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #156 kdy: 08 Dubna 2011, 23:33:07 »
Áno rýchle to je ale systém máš úplne holý a môžeš si zvoliť SW aký chceš. A na inštaláciu použi yaourt alebo pacmana. Yaourt je IMHO lepší...aj keď je to iba nadstavba nad pacmana...
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

vasicekabc

Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #157 kdy: 09 Dubna 2011, 08:30:41 »
Pacman je skvělý, pokud víš, co chceš instalovat. Já netuším, kde názvy balíků hledat... U takových těch základních (smplayer, vlc atd) no problem. Yaourt je lepší v tom, že nemusíš mít syntaxi přesně. Ale třeba Openoffice.org  nebo Kasablancu se mi korektně nepovedlo nainstalovat ani jedním způsobem. Třeba jsem tomu věnoval málo času a nepřivykl jsem tomu systému. Prostě mi chybí centrum software.. No budu zkoušet dál.

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #159 kdy: 10 Dubna 2011, 22:03:47 »
Yaourt balíky napr. Libre Office nachádza bez problémov. Poprípade pacman -Ss meno_balíku. A aj nádstavby .
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

vasicekabc

Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #160 kdy: 14 Dubna 2011, 19:44:11 »
Tak bych řekl, že mám arch jakž takž kompletní, jen doladit pár detailů. Asi nejvíc mě trápí, že mi nejde zvuk. Postupoval jsem dle návodu, ale když spustím alsaconf, nenajde zvukovou kartu. Co s tím?

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #161 kdy: 14 Dubna 2011, 21:00:09 »
Popozerať návody/tipy pre tvoju kartu, poprípade použiť oss namiesto alsy.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

vasicekabc

Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #162 kdy: 14 Dubna 2011, 21:15:29 »
A nešlo by to nějak odkoukat z Ubuntu, které mám na daném počítači také a funguje bez problémů?

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #163 kdy: 14 Dubna 2011, 21:26:51 »
Neviem. Skôr nie ako áno.
Kód: [Vybrat]
lspci | grep -i audio a podla toho môžeš hladať návod. Mne sa stalo, že mi karta blbla a za niekolko mesiacov išla normálne.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Kubino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #164 kdy: 20 Dubna 2011, 10:32:33 »
Trošku by to chtělo ten návod aktualizovat. Upravila se instalace balíků. Při zadání pacman -S xorg to nabídne, že to nainstaluje xorg a k tomu snad všechny svobodné ovladače grafických karet (viz screen). Podobně třeba i při instalaci Gnome. Někoho, kdo instaluje Arch poprvé by to mohlo zmást.

[attachment deleted by admin]
PC: ASUS M4A88T-V EVO/USB3 + AMD Athlon II X3 445 @ AMD Phenom II X4 945 + 8GB RAM + EVGA Nvidia GTX 750-Ti + SSD Kingston V300 60GB + Manjaro GNOME 64 bit

Notebook: HP ProBook 4535s + Manjaro GNOME 64 bit

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #165 kdy: 20 Dubna 2011, 17:32:24 »
Není to úplně tak, jak říkáš. Poslední verze Pacmana nabízí nově možnost výběru  jednotlivých balíčků ve skupině. Dříve tato možnost nebyla a volba byla nainstalovat celou skupinu nebo ji neinstlaovat vůbec.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #166 kdy: 20 Dubna 2011, 18:12:13 »
Hej všimol som si, že by to chcelo aktualizovať  ::) ale ako podotkol donny, tak môžeš si tam vybrať tie, ktoré chceš.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #167 kdy: 22 Dubna 2011, 15:50:41 »
Takže cez víkend by som návod poopravil asi a ďalšia vec, ktorá by možno niekoho potešila je, že sa chystám robiť Arch based distro s GUI akurát bude lahké bez zbytočností. Tak ako som si to vždy predstavoval.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

vasicekabc

Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #168 kdy: 23 Dubna 2011, 07:39:01 »
Tak to je skvělé, jaké GUI zvolíš? Mně by potěšilo právě Gnome.

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #169 kdy: 23 Dubna 2011, 09:54:24 »
Gnome mi to nepřijde zrovna lehké. Jako záchranné distro osobně používám arch-based CTKArch - minimalistická distribuce s OpenBoxem.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

vasicekabc

Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #170 kdy: 24 Dubna 2011, 07:18:04 »
Já Jsem CTKarch zkusil, rovněž tak Archbang, ale zvyk je zvyk a gnome mi prostě sedí, i když to samozřejmě není nejminimalističtější řešení.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #171 kdy: 24 Dubna 2011, 21:16:35 »
Mám na mysli Gnome(+poprípade iné). Také dačo tu nie je. Pokial nepočítame KahelOS čo je IMHO katastrofa. Ide hlavne o možnosť nainštalovať systém s GUI a networkmanagerom aby ludia ako ja, ktorý majú router dole nemuseli riešiť inštaláciu cez wifi. To je jednoduchšie zobrať celý PC dole ako sa serinkať v textovom prostredí s wifinou. Príde mi to nepraktické. Následne si užívatel nainštaluje všetko ostatné, čo by si nainštaloval po inštalácií Gnome.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Kubino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #172 kdy: 26 Dubna 2011, 21:56:10 »
Hej všimol som si, že by to chcelo aktualizovať  ::) ale ako podotkol donny, tak môžeš si tam vybrať tie, ktoré chceš.

jj, dá se vybrat, ale zrovna u instalace xorg mi přijde snadší nainstalovat balík xorg-server a k němu ovladač grafické karty (místo xorg a instalovat vše nebo vybírat X balíků). Ale třeba při instalaci Gnome se to vybírání dost hodí :).
PC: ASUS M4A88T-V EVO/USB3 + AMD Athlon II X3 445 @ AMD Phenom II X4 945 + 8GB RAM + EVGA Nvidia GTX 750-Ti + SSD Kingston V300 60GB + Manjaro GNOME 64 bit

Notebook: HP ProBook 4535s + Manjaro GNOME 64 bit

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #173 kdy: 26 Dubna 2011, 22:04:41 »
Ale to distro bude iba so základným Gnome bez ničoho ďalšieho.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Stiwy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
  • Človek má byť dnes múdrejší ako včera.
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #174 kdy: 09 Června 2011, 23:31:01 »
Čawte, po dnešnom update som si všimol, že sa znacne zmenilo rc.conf a vela nastaveni v nom.

Najzasadnejsou zmenou je sekcia MODULOV.

Blacklistovanie pouzitim ! pred modulom [napr. MODULES(!usblp)] uz viac nie je podporovane.
Ak chcete dat modul do blacklistu musite ho dat do /etc/modprobe.d/
format zapisu v suboroch:
blacklist modul

pre viac info kuknut man modprobe.conf
a hlavne si prestudovat novy /etc/rc.conf.pacnew

Taktiez si dajte pozor na nastavenia siete.

Dufam ze som to napisal spravne, nakolko mam Archa len na firemnom laptope a napisal som to len tak ako som si to pamatal z dneska rana z prace :-)
Takze enjoy :-)
Aj novy rc.conf.pacnew je perfektne zkomentovany ako je to u Archa zvykom.
« Poslední změna: 09 Června 2011, 23:35:51 od Stiwy »
Ubuntu Linux 11.04 64bit / Debian Squeeze 64bit / ARCH Linux 64bit / win 7 64b
Acer Aspire 6935G - 944G32BN
Intel Core 2 Duo T9400 (2.53 GHz, 6 MB L2) 4096 DDR3-1066 (2x 2048) 320 (WD Scorpio Blue WD3200BEVT, SATA 150, 5400 rpm, 8 MB cache) 16" TFT, FullHD (1920 x 1080), nVIDIA GeForce 9600M GT 3x audio IN/OUT, SD/MMC/MS/xD, 1x USB/e-SATA, 3x USB, 1x D-Sub, 1x HDMI, 1x Express Card/54 Blu-ray

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.