Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)  (Přečteno 102389 krát)

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #25 kdy: 26 Září 2010, 23:06:25 »
Ešte ma napadlo, že mi to pri sťahovaní niekedy troška blblo.To znamená, že keď sa toho sťahovalo veľa tak sa to pri niektorom balíčku zastavilo.Keď som dal príkaz na inštaláciu znova už sa ukázalo že sa má sťahovať menej a išlo to.Iba môj postreh.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

ETNyx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 425
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #26 kdy: 27 Září 2010, 01:02:18 »
Ešte ma napadlo, že mi to pri sťahovaní niekedy troška blblo.To znamená, že keď sa toho sťahovalo veľa tak sa to pri niektorom balíčku zastavilo.Keď som dal príkaz na inštaláciu znova už sa ukázalo že sa má sťahovať menej a išlo to.Iba môj postreh.

Zatím se mi nic podobného nestalo ani na jednom systému kde mám Arch. Nicméně k problému, že vůbec nejdou stahovat balíky přes pacmana.

Dosud pravděpodobně nedošlo k aktualizaci seznamu zrcadel v instalačním SW (ještě nedávno to tak bylo). Původní zrcadlo bylo na http://ftp.sh.cvut.cz/MIRRORS/arch/, bohužel již není on-line. Současné české on-line zrcadlo najdete na http://mirror.vpsfree.cz/archlinux/. Nicméně se mi stalo, že již bylo párkrát nedostupné (nic hrozného). Pokud by vám to vadilo můžete si vybrat nějaké jine zde http://www.archlinux.org/mirrors/status/ (zde si můžete zkontrolovat dostupnost zrcadel). Pro úplnost dodám: Zrcadlo nastavíte v souboru /etc/pacman.d/mirrorlist (Server = http://mirror.vpsfree.cz/archlinux/$repo/os/$arch). Osobně doporučuji tento soubor smazat a vytvořit nový je to pak přehlednější než tisícovka zakomentovaných zrcadel a možná v tom jedno nezakomentovaný.
jabber: etnyx@jabbim.cz

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #27 kdy: 27 Září 2010, 07:05:44 »
Díky za návod, pomohol! Od teraz frčím na Archu!

Mendoza

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #28 kdy: 27 Září 2010, 15:59:32 »
Narazil jsem na jeden zajímavý návod:

Jak se vyhnout tvrdému restartu, když vytuhnou Xka
http://otakar.ic.cz/otakar.php?clid=pcpraxe&clt=poznamky-arch#start
Citace
Už vám někdy vytuhnul Xserver natolik, že jste museli natvrdo restartovat? A odnesly to nějaké soubory? Pokud ne, měli jste štěstí, pokud ano, víte o čem mluvím…

Pokud se podíváte na klávesu PrintScreen, můžete si všimnout, že je pod ní napsáno ještě SysRq. Tato klávesa je takovou malou KPZ (staří pionýři jistě znají). Slouží k řešení krizovek, když se něco (kromě kernelu) pokazí. Lze s ní uvolnit klávesnici, ukradenou mrtvým Xserverem, lze s ní přemountovat disky do RO režimu, lze s ní spousta jiných věcí.

Její použití ale není automatické, musíme ho povolit. V Archu je v jádře standardně zakompilována (volba Magic SysRQ Key v části Kernel Hacking), ale je potřeba ji ještě povolit v systému. Buď okamžitě (a jen dočasně do restartu) příkazem
Kód: [Vybrat]
echo "1" > /proc/sys/kernel/sysrqnebo trvale přidáním řádku kernel.sysrq = 1 do souboru /etc/sysctl.conf.


A až dojde k nejhoršímu, stisknete kombinaci kláves Alt+SysRq+klávesa. Seznam kláves a jejich funkcí naleznete například ve Wikipedii. Doporučuji si tento seznam vytisknout, protože až ho budete potřebovat, asi se na internet nedostanete.

Magic SysRq key:
http://en.wikipedia.org/wiki/Magic_SysRq_key

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #29 kdy: 27 Září 2010, 18:35:23 »
Ešte ma napadlo, že mi to pri sťahovaní niekedy troška blblo.To znamená, že keď sa toho sťahovalo veľa tak sa to pri niektorom balíčku zastavilo.Keď som dal príkaz na inštaláciu znova už sa ukázalo že sa má sťahovať menej a išlo to.Iba môj postreh.

Zatím se mi nic podobného nestalo ani na jednom systému kde mám Arch. Nicméně k problému, že vůbec nejdou stahovat balíky přes pacmana.

Dosud pravděpodobně nedošlo k aktualizaci seznamu zrcadel v instalačním SW (ještě nedávno to tak bylo). Původní zrcadlo bylo na http://ftp.sh.cvut.cz/MIRRORS/arch/, bohužel již není on-line. Současné české on-line zrcadlo najdete na http://mirror.vpsfree.cz/archlinux/. Nicméně se mi stalo, že již bylo párkrát nedostupné (nic hrozného). Pokud by vám to vadilo můžete si vybrat nějaké jine zde http://www.archlinux.org/mirrors/status/ (zde si můžete zkontrolovat dostupnost zrcadel). Pro úplnost dodám: Zrcadlo nastavíte v souboru /etc/pacman.d/mirrorlist (Server = http://mirror.vpsfree.cz/archlinux/$repo/os/$arch). Osobně doporučuji tento soubor smazat a vytvořit nový je to pak přehlednější než tisícovka zakomentovaných zrcadel a možná v tom jedno nezakomentovaný.

Práve preto a aj kvôli novšiemu SW (si pamätám že na českom servery som chcel novšie jadro kvôli graf. karte a ešte tam nebolo.Od vtedy používam any.)je v návode napísané že sa má odkomentovať any.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

ETNyx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 425
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #30 kdy: 27 Září 2010, 20:45:09 »
Práve preto a aj kvôli novšiemu SW (si pamätám že na českom servery som chcel novšie jadro kvôli graf. karte a ešte tam nebolo.Od vtedy používam any.)je v návode napísané že sa má odkomentovať any.

Promiň zase jsem tak moc ten navod nestudoval, tak nějak si vždycky razím svojí ArchWay a nespoléham kompletně na návody. Nicméně to zpoždění by nemělo být tak hrozny. V odkazu který jsem uvádel jsou ty zpoždění cca napsaný a pokud mohu soudit tak česká zrcadla (jak již nefungující na silicon hill, tak nové na freevps) měli spoždění max 2h. Konkrétně freevps se synchronizuje každou hodinu ve 20-té minutě.

Taky jsem kdysi měl povoleny zrcadlo ze serveru kernel.org (zmiňované any). Bohužel se mi stávalo, že čas od času neodpovídalo, osobně si myslím, že byl server přetížen. Máte s tím někdo podobnou zkušenost??
jabber: etnyx@jabbim.cz

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #31 kdy: 27 Září 2010, 20:52:51 »
Práve preto a aj kvôli novšiemu SW (si pamätám že na českom servery som chcel novšie jadro kvôli graf. karte a ešte tam nebolo.Od vtedy používam any.)je v návode napísané že sa má odkomentovať any.

Promiň zase jsem tak moc ten navod nestudoval, tak nějak si vždycky razím svojí ArchWay a nespoléham kompletně na návody. Nicméně to zpoždění by nemělo být tak hrozny. V odkazu který jsem uvádel jsou ty zpoždění cca napsaný a pokud mohu soudit tak česká zrcadla (jak již nefungující na silicon hill, tak nové na freevps) měli spoždění max 2h. Konkrétně freevps se synchronizuje každou hodinu ve 20-té minutě.

Taky jsem kdysi měl povoleny zrcadlo ze serveru kernel.org (zmiňované any). Bohužel se mi stávalo, že čas od času neodpovídalo, osobně si myslím, že byl server přetížen. Máte s tím někdo podobnou zkušenost??

Hej hej práve toto že niekedy ten server akokeby vypadával (neodpovedá).Tento návod je určený uplným začiatočníkom v Arch linuxe.Kebyže nie, tak žiaden návod nie je :D.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Mendoza

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #32 kdy: 01 Října 2010, 14:07:48 »
Tak už to začíná. ;D Dneska mi nenaběhl xserver, no mlelo to cosi o chybách s NVIDIÍ, takže momentálně mou obrazovku pohání vesa driver.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #33 kdy: 01 Října 2010, 14:22:24 »
Hej aj ja som si všimol že bol v aktualizáciach xorg 1.9 :D.Tož treba vydržat na nové ovladače od nvidie.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Mendoza

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #34 kdy: 01 Října 2010, 14:39:51 »
No, tak se mi to podařilo opravit přidáním "nvidia" do sekce MODULES v rc.conf. Je zajímavé, že to před tím běhalo v pořádku bez toho.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #35 kdy: 01 Října 2010, 20:55:01 »
Mne zas pri zmene xorgu na vyšší ovladač od nvidie stalo že to nešlo nijako spraviť trebalo počkať na nové vydanie...
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Kubino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #36 kdy: 01 Října 2010, 22:18:28 »
Tak jsem včera zkoušel instalaci Arch Linuxu, dost mě dlouhou dobu lákal...postupoval jsem podle tohoto návodu a na poprvý se mi po instalaci základního systému a restartu nedařilo nic stáhnout, tak jsem instaloval znovu a stahování šlo už dobře ale při instalaci Gnome, Firefoxu atd. jsem měl problémy se závislostmi - e2fslibs a ještě jedním balíkem jehož název si nepamatuju. Takže jsem se na to vykašlal a skončil po dlouhé době na Ubuntu na betě 10.10.
PC: ASUS M4A88T-V EVO/USB3 + AMD Athlon II X3 445 @ AMD Phenom II X4 945 + 8GB RAM + EVGA Nvidia GTX 750-Ti + SSD Kingston V300 60GB + Manjaro GNOME 64 bit

Notebook: HP ProBook 4535s + Manjaro GNOME 64 bit

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #37 kdy: 01 Října 2010, 22:26:20 »
Určite to išlo nejako urobiť.Pokial je problem v závislostiach tak to vypíše tie závislosti toho konfliktného balíku a to všetko sa d odstrániť a potom nainštalovať potrebný balík.Hlavne to netreba vzdávať.Divné.Sa kukám teraz či mám vôbec dačo také ako e2fslibs a nič tam nieje.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #38 kdy: 01 Října 2010, 22:32:22 »
Mám iba e2fsprogs.Tento balík by mal yť už v základnej inštalácií.Nie?

[attachment deleted by admin]
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Kubino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #39 kdy: 01 Října 2010, 22:45:23 »
Jo byl to zřejmě e2fsprogs. Jsem si pamatoval jen "e2fs"a dnes jsem se koukal v ubuntu jaké balíky na to začínají a byly tu e2fslibs a e2fsprogs. No nic, tak to zas někdy zkusim nainstalovat znovu, na Ubuntu stejně dlouho nevydržim oproti Debianu mi přijde, že běží pomaleji.
PC: ASUS M4A88T-V EVO/USB3 + AMD Athlon II X3 445 @ AMD Phenom II X4 945 + 8GB RAM + EVGA Nvidia GTX 750-Ti + SSD Kingston V300 60GB + Manjaro GNOME 64 bit

Notebook: HP ProBook 4535s + Manjaro GNOME 64 bit

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #40 kdy: 01 Října 2010, 22:47:32 »
Nemáš len poškodené médium?Zle stiahnuté alebo napálené...?
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Kubino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #41 kdy: 01 Října 2010, 22:55:05 »
Na poprvý jsem to instaloval z CD ale na podruhý jsem zvolil instalaci přes internet. Takže tím by to být nemělo.
PC: ASUS M4A88T-V EVO/USB3 + AMD Athlon II X3 445 @ AMD Phenom II X4 945 + 8GB RAM + EVGA Nvidia GTX 750-Ti + SSD Kingston V300 60GB + Manjaro GNOME 64 bit

Notebook: HP ProBook 4535s + Manjaro GNOME 64 bit

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #42 kdy: 01 Října 2010, 23:14:38 »
Si pamätám že som raz mal tiež podobné problémi pri inštalácií cez ftp.Netreba to hneď vzdávať.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

only.cheez

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #43 kdy: 06 Října 2010, 21:55:26 »
Ahoj lidi, také mě ten Arch láká všude na něj čtu jen chválu, tak ho hodlám zkusit.

Jen se chci zeptat má skutečně nějaký smysl dávat /boot na vlastní oddíl? A co ten ext2, má to pro něj význam?

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #44 kdy: 06 Října 2010, 22:05:03 »
Asi ani nie. Ja mám len / na ext3 a ide to v pohode.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #45 kdy: 06 Října 2010, 22:31:29 »
Rychlejší boot.Nie?Ešte som síce neskúšal nedať /boot na samostatnú partíciu ale podla mňa bude boot rýchlejší.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #46 kdy: 17 Listopadu 2010, 20:50:12 »
Zdravím,
chtěl bych poděkovat uživateli jAster_BA za skvělý návod.

Dále bych chtěl poprosit o podrobný návod, jak na wifi. Vše jsem instaloval přes kábel, až jsem se dostal do DE.Wifi ovladače fungují(tuším). Bohužel teď nevím, jak bych mohl dostat tu aplikaci, které je v ubuntu na spravování Wifiny(nebo jde jen o systray applet?). Potřebuji se připojit k WPA2.
« Poslední změna: 17 Listopadu 2010, 20:57:01 od Odra »
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #47 kdy: 17 Listopadu 2010, 20:55:58 »
Ak myslíš network-manager-applet či ako sa to píše tak ten je súčasťou GNOME?Neviem ale ak nie tak ho treba nainštalovať :) a wifi ide?
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #48 kdy: 17 Listopadu 2010, 21:23:56 »
A jaké výhody vlastně přináší Arch oproti jiným distrům Linuxu?

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #49 kdy: 17 Listopadu 2010, 21:31:27 »
Je aspoň podla mňa rýchlejší, jednoduchší a to hlávné prináša pekný pocit z krásne odladeného systému  :)
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.