Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu 10.04 - 1 instalace 3x v zavaděči  (Přečteno 1984 krát)

Andrew_007

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Ubuntu 10.04 - 1 instalace 3x v zavaděči
« kdy: 13 Října 2010, 11:24:44 »
Dobrý den,
rozhodl jsem se postupně přejít z Windows na Linux, zvolil jsem Ubuntu a chtěl jsem jej nainstalovat na disk, kde budou zároveň nainstalovány Windows XP. Disk jsem rozdělil následovně: z instalátoru Windows XP - 15GB pro Windows XP (primární oddíl), z instalátoru Ubuntu pak 15GB pro / (primární oddíl) a 2GB pro swap. Těsně před započetím samotné instalace se dá v pokročilých volbách zvolit instalace, resp. umístění zavaděče, to jsem nechal defaultně, nepamatuji si přesně, co bylo vybráno, každopádně ne na oddíl s Windows XP, byla to ta druhá (tedy první) volba. Po skončení instalace jsem však měl v menu zavaděče na výběr 2x Ubuntu, 1x MemTest a 1x Windows, načež jsem provedl aktualizaci Ubuntu a to se objevilo v zavaděči dokonce potřetí (viz. obrázek): http://img219.imageshack.us/f/grub.jpg/
Mohu se zeptat, co jsem udělal  špatně a jak správně nainstalovat na jeden disk Windows XP a Ubuntu 10.04? Děkuji za odpověď.

Jurkax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 257
  • Ubuntu 11.10 / Gnome-shell
Re: Ubuntu 10.04 - 1 instalace 3x v zavaděči
« Odpověď #1 kdy: 13 Října 2010, 11:33:51 »
Všechno je správně, ve spouštěči (GRUBU) se vždy zobrazuje Ubuntu vícekrát podle verzí Kernelu (jádra). Tzn. vždy když je proveden update jádra, přidá se do Grubu řádek. Je to z toho důvodu, pokud by byl po instalaci updatu jádra problém, aby se dal systém spustit se starším.
Ubuntu 11.10 32bit NTB HP Pavilion dv6319 (CoreDuo @1,73GHz, 2GB RAM, 160GB HDD, GeForce Go 7400)

aloisam

  • Host
Re: Ubuntu 10.04 - 1 instalace 3x v zavaděči
« Odpověď #2 kdy: 13 Října 2010, 11:51:35 »
Jak říká kolega, jde o standardní záležitost, ale pokud ti v novým jádře všechno běží jak má, tak není problém ty ostatní vymazat..

Andrew_007

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: Ubuntu 10.04 - 1 instalace 3x v zavaděči
« Odpověď #3 kdy: 13 Října 2010, 11:59:46 »
Aha :-) Díky za odpověď. Jak už jsem psal, jsem co se Linuxu týče víceméně laik, případně se tedy i omlouvám. Měl bych k tomuto ale ještě pár dotazů. V mém případě GRUB nabízí 3 verze jádra, domnívám se správně, že ta s nejvyšším číslem je nejnovější (v mém případě 2.6.32-25)? Když nabootuji do straší verze, provedu pod svým uživatleským účtem nějaké změny v systému a po restartu nabootuji do té nejnovější pod stejným uživatelským účtem, budou změny zachovány i v této? A poslední dotaz... má smysl, resp. jde nějak upravovat záznamy v GRUBu tak, aby zde byla vidět třeba jen ta poslední verze? Děkuji za Váš čas.

petergula

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1016
Re: Ubuntu 10.04 - 1 instalace 3x v zavaděči
« Odpověď #4 kdy: 13 Října 2010, 12:55:27 »
http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2
Citace
ta s nejvyšším číslem je nejnovější
ano mate pravdu :)
Citace
Když nabootuji do straší verze, provedu pod svým uživatleským účtem nějaké změny v systému a po restartu nabootuji do té nejnovější pod stejným uživatelským účtem, budou změny zachovány i v této?
kernel je iny zvysok je totozny(home adresar, suborovy system ...), cize ostane to nastavene ostane.
Citace
má smysl, resp. jde nějak upravovat záznamy v GRUBu tak, aby zde byla vidět třeba jen ta poslední verze?
Ked odinstalujes nejake jadra tak zmiznu z menu, ale zneviditelnit nejake polozky tak to musi odpovedat niekto mudrejsi, podla mna nie. Ja si nechavam posledne dva jadra (pracujuce a predchadzajuce).



ntbk Dell 6420 (Amd Ati, Intel i7, 4GB RAM, 256GB SSD ...)
secondary/u svokrovcov:
Xubuntu (64bit) ntbk Asus A6Je (Ati X1450, Intel Core2Duo T5500, 2.5GB RAM ...)

Jurkax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 257
  • Ubuntu 11.10 / Gnome-shell
Re: Ubuntu 10.04 - 1 instalace 3x v zavaděči
« Odpověď #5 kdy: 13 Října 2010, 12:56:08 »
Aha :-) Díky za odpověď. Jak už jsem psal, jsem co se Linuxu týče víceméně laik, případně se tedy i omlouvám. Měl bych k tomuto ale ještě pár dotazů. V mém případě GRUB nabízí 3 verze jádra, domnívám se správně, že ta s nejvyšším číslem je nejnovější (v mém případě 2.6.32-25)? Když nabootuji do straší verze, provedu pod svým uživatleským účtem nějaké změny v systému a po restartu nabootuji do té nejnovější pod stejným uživatelským účtem, budou změny zachovány i v této? A poslední dotaz... má smysl, resp. jde nějak upravovat záznamy v GRUBu tak, aby zde byla vidět třeba jen ta poslední verze? Děkuji za Váš čas.

1) 2.6.32 je verze jádra a 25 jakási revize. Ano čím vyšší číslo, tím novější
2) Nastavení systému ani soubory se nemění...
3) Starší jádra se dají odebrat jednoduše např. pomocí aplikace UbuntuTweak http://ubuntu-tweak.com/, pomocí čističe odeberte starší verze jader. Nevím, zda se to odebrání projeví i v Grubu, ale mělo by. Napřed vyzkoušejte...
« Poslední změna: 13 Října 2010, 12:58:05 od Jurkax »
Ubuntu 11.10 32bit NTB HP Pavilion dv6319 (CoreDuo @1,73GHz, 2GB RAM, 160GB HDD, GeForce Go 7400)

Andrew_007

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: Ubuntu 10.04 - 1 instalace 3x v zavaděči
« Odpověď #6 kdy: 13 Října 2010, 13:44:50 »
Tak pánové, díky všem za rady! Pomocí Ubuntu Tweak jdou starší jádra jednoduše odstranit a zároveň zmiznou i z menu GRUBu. Můj opravdu poslední dotaz je trochu off-topic. Všiml jsem si, že v nabídce "Aplikace" je Centrum softwaru pro Ubuntu, zároveň je však něco podobného v Ubuntu Tweak - kategorie Aplikace - podkategorie Centrum aplikací. Je mezi těmito nějaký zásadní rozdíl? Ještě jednou díky a přeji hezký den.

aloisam

  • Host
Re: Ubuntu 10.04 - 1 instalace 3x v zavaděči
« Odpověď #7 kdy: 13 Října 2010, 14:21:18 »
Ano zásadní, v Centru softwaru pro Ubuntu jsou všechny dostupné balíky/programy z oficiálních, ale i přidaných repositářů a nově se přes něj instalují/odebírají i programy instalované pomocí .deb souborů. (obdoba .exe) V Centru aplikací, najdeš jen jakýsi výběr, který nejspíš souvisí s další a užitečnější věcí v Ubuntu Tweak, a to s Centrem zdrojů. Programům ze standardních repositářů jsou většinou poskytovány jen bezpečnostní aktualizace (lepší stabilita), kdežto povyšování na novou verzi programu probíhá až s povýšením Ubuntu. V Ubuntu Tweak/Centru zdrojů, si ale můžeš jednoduše přidat repositáře s některými programy, které pak budou udržovány v aktuální verzi. Instalovat/odinstalovat tyto programy ale můžeš jak pomocí Ubuntu tweak, Centra software, tak třeba pomocí Synapticu, nebo příkazové řádky. :)

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re: Ubuntu 10.04 - 1 instalace 3x v zavaděči
« Odpověď #8 kdy: 13 Října 2010, 15:11:20 »
Starší jádra lze spolu s dalšími již nepotřebnými balíky jednoduše odinstalovat příkazem

sudo apt-get autoremove

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.