Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Propojení 2 pc s ubuntu-domácí síť?(konecne vyreseno)  (Přečteno 7341 krát)

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Propojení 2 pc s ubuntu-domácí síť?(konecne vyreseno)
« kdy: 17 Října 2010, 23:33:38 »
Zdravim, googlil jsem, ale nejsem z niceho moudry, tak se omlouvam za lamersky dotaz.Mam 2 pc, na obou mam wifi a oba zaroven mivam pripojene k routeru kvuli netu. Potrebuju pretahovat data mezi temito pc, ale nevim, jak je mam spolu propojit. Potrebuju tedy radu, jak na to. Je mi jedno, jestli data potecou pres router, nebo se na chvili odpojim a sesituju primo mezi wifinama. Na druhou stranu prvni volba by byla elegantnejsi...  
« Poslední změna: 18 Října 2010, 13:33:02 od libor007 »
Kubuntu 20.04

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re: Propojeni pc
« Odpověď #1 kdy: 18 Října 2010, 00:00:37 »
Asi bude vhodné napsat operační systémy obou PC  :)
OS: Fedora 25

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Propojeni pc
« Odpověď #2 kdy: 18 Října 2010, 09:28:48 »
No jo, takova drobnost  :D Jsou oba ubuntu. Na netu je skoro vse o windows, proto se ptam zde. Pokousel jsem se neuspsne o vytvoreno ad-hoc site primo mezi wifinama, ale nejak se mi to proste nedari. Idealni je pro mne predstava vyuzit bezne pripojeni k routeru, ovsem chtel bych, aby data tekla v ramci domaci site, protoze mam pomaly net a taky kvuli bezpecnosti.
Kubuntu 20.04

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Propojení 2 pc s ubuntu-domácí síť?
« Odpověď #3 kdy: 18 Října 2010, 11:53:54 »
Pravý klik na složku, najít možnosti sdílení, nastavit sdílení a o nic víc se nestarat. Druhý počítač pak najdete pod položkou Síť. Předpokládám, že jste oddělen routerem, tj. přiděleny vlastní IP adresy. Na internetu pak nebudete vidět. Toť vše. Žádné sítě ad hoc nevytvářejte.
Zdravim, googlil jsem, ale nejsem z niceho moudry
Asi jste googlil blbě. Googlete "sdílení Ubuntu" nebo "share folder Ubuntu" nebo něco podobného.
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Propojení 2 pc s ubuntu-domácí síť?
« Odpověď #4 kdy: 18 Října 2010, 13:30:45 »
Heureka, tak jednoduse bych si to nepredstavoval. Brodil jsem se ultra slozitymi navody na netu. Porad jsem predpokladal, ze tento zmineny system samby pofrci pres pomaly net a ne naprimo hw→hw... Jen jeste dotazek, funguje to stejnym zpusobem i pri pripojeni obou PC krizenym kabelem? Pres wifi to tece 1,3mb/s, chtel bych rychlejsi prenos pro vetsi mnozstvi dat. Pro jednotlive soubory je to samozrejme dostatecne i bezdratem. Jinak K+....
« Poslední změna: 18 Října 2010, 13:33:32 od libor007 »
Kubuntu 20.04

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re: Propojení 2 pc s ubuntu-domácí síť?(konecne vyreseno)
« Odpověď #5 kdy: 18 Října 2010, 14:53:08 »
No (neznám umístění PC) zkusil bych natáhnout TCP kabel (dočasně- jednoduché), když je slabá wifi. Nebo zvýšit signál wifi. Kříženým kablem by to mělo jít, ale musíš nastavit obě PC (IP,maska, ne DHCP). Ale nejjednodušší je přes router. Takže bych nějak dočasně zesílil signál - umístění routeru nebo dočasně natáhnout kabel z routeru.
OS: Fedora 25

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Propojení 2 pc s ubuntu-domácí síť?(konecne vyreseno)
« Odpověď #6 kdy: 18 Října 2010, 18:48:04 »
Tak kabely k routeru to zvysily na cca 7mb/s, ale porad mi to neprijde ideal. Usb hdd mi vali 25mb/s....
Kubuntu 20.04

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Propojení 2 pc s ubuntu-domácí síť?(konecne vyreseno)
« Odpověď #7 kdy: 18 Října 2010, 21:54:00 »
Propojení křížovým kabelem, upřímně řečeno nevím, zda to bude fungovat, teda fungovat to bude, ale jak dlouho Vás bude bavit věčné přepojovánínejsem zastánce věčného přepojování, takže to ani nedoporučuji, máte několik možností, přes tu wifi je to asi maximum, co vyždímete, po kabelu 7MBps je nic moc, resp. totální mizérie, dělá to na mě dojem, že máte router pěkný šmejd, takže bych doporučil investovat do solidnějšího routeru, z těch levných Linksys, Dlink (prosím nechci vyvolat flame, že to jsou taky šmejdy, jsou, ale mám je vyzkoušené a fungují pro domácnost dobře). Jestli chcete opravdu rychlost, tak jedině dráty, za router připojit switch a do switche teprve ty počítače. Levné routery prostě routují pomalu.
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Propojení 2 pc s ubuntu-domácí síť?(konecne vyreseno)
« Odpověď #8 kdy: 19 Října 2010, 00:40:27 »
a nebylo by řešení spojit primo ty 2 wifi?ten kříženy kabel by mi taky nevadil.větší objemy by byly jen občas.ano,mám bohužel blbý router navíc s nemožným fw,ale musí mi stačit.mimochodem,jak nastavím spojení přes ten kabel popř. jak spojit na primo ty wifi?
Kubuntu 20.04

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Propojení 2 pc s ubuntu-domácí síť?(konecne vyreseno)
« Odpověď #9 kdy: 19 Října 2010, 14:06:22 »
Kříženým kabelem by to šlo, ad hoc wifi taky, pokud je podporuje síťovka (pravděpodobně ano), hledejte na google, stačí zadat "wifi mezi dvěma pc", v tomhle Vám neporadím, nechci, vymýšlíte rovnák na vohejbák a stejně nakonec koupíte rozumnější router. To je jediné správné řešení, dneska už stojí do 1500,- Kč. Jestli jste výdělečně činný, tak šetřete, jestli žák, student, napište Ježíškovi (to se nevylučuje ani s tím, jste-li výdělečně činný). Získáte komponentu, která Vám pár let bude sloužit k Vaší spokojenosti.
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

cmudik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 325
Re: Propojení 2 pc s ubuntu-domácí síť?(konecne vyreseno)
« Odpověď #10 kdy: 19 Října 2010, 14:30:05 »
Tak kabely k routeru to zvysily na cca 7mb/s, ale porad mi to neprijde ideal. Usb hdd mi vali 25mb/s....

Tak ke sdílení souborů linux-linux doporučuji NFS, ta rychlost je u mě oproti Sambě dvojnásobná.

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Propojení 2 pc s ubuntu-domácí síť?(konecne vyreseno)
« Odpověď #11 kdy: 19 Října 2010, 21:26:03 »
2matyskovo: na router mam, ale taky male dite a hypoteku a priority jsou tedy trochu jine. Navic tech 100gb dat uz sem pretahal pres ext hdd a pres sit uz to budou mensi objemy. Nicmene podarilo se mi propojit i wifi→wifi. Zkusenost: wifi skrz router cca 1,3mb/s, wifi→wifi naprimo okolo 2mb/s, kabel→kabel naprimo okolo 7 tzn. router to tedy nezpomalil.
2cmudik - diky za tip, zkusim nfs.
Kubuntu 20.04

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Propojení 2 pc s ubuntu-domácí síť?(konecne vyreseno)
« Odpověď #12 kdy: 19 Října 2010, 22:36:38 »
Omlouvám se, teď jsem to zkoušel, běžně nepřetahuji velké objemy, proto mi standardní samba vyhovuje a rychlostí jsem se nijak moc nikdy nemusel zabývat, subjektivně se mi to zdálo pomalé, teď jsem to změřil a musím konstatovat, že to zřejmě bude v sambě a ne v síti. Jsem na tom stejně, jak s rychlostí, tak s hypotékou, jen těch dětí mám o jedno více  ;). Ještě jednou se omlouvám za unáhlenou odpověď Vám i Vašemu routeru. Zkusit jiný protokol by mohlo pomoci, třeba NFS nebo FTP, to už by ale chtělo vyzkoušet, každopádně to už nejsou tak triviální věci jako klik v Nautilu. Přeji hodně štěstí.
Ještě mě ale napadá jedna věc, nepletete si trošku jednotky? Neteče Vám tam náhodou 7MBps? Ono 7MBps je 56Mbps... A když si vezmeme teoretickou propustnost Fast Ethernetu 100 Mbps, tak na tom zase tak špatně nejste...
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Propojení 2 pc s ubuntu-domácí síť?(konecne vyreseno)
« Odpověď #13 kdy: 20 Října 2010, 17:51:18 »
Ano, jsem na polovici rychlosti 100Mbps sitovky(skoda, v desktopu mam gigovou) - tedy kolem 7MBps.Ted uz budu delat jen synchronizaci mensich objemu, tak to staci. Poradite jeste nejaky jiny sw krom grsync na zakladni synchronizaci adresaru? Grsync obcas nesmyslne(ci spatnym zakladnim nastavenim) synchronizovane soubory jakoby nevidi a pretahuje je nanovo... Nezkousel jsem jeste ten nfs, su zvedavy na rozdil. Jinak routeru omluva nepatri, hned bych ho vyhodil, je to krap s naprosto mizernym fw, ale zatim jakz takz funguje jak na bezne surfovani, tak na voip, coz byl primarni ucel.
Kubuntu 20.04

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Propojení 2 pc s ubuntu-domácí síť?(konecne vyreseno)
« Odpověď #14 kdy: 20 Října 2010, 21:27:41 »
No, ona ta gigova je tak trochu chiméra... dost záleží na drátu, přenést GHz po drátě to už není jako práce s busolou,... Na zálohu používám rsync naplánovaný přes cron a jsem s ním naprosto spokojen, grsync je snad jen GUI pro rsync, ne?
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Propojení 2 pc s ubuntu-domácí síť?(konecne vyreseno)
« Odpověď #15 kdy: 20 Října 2010, 22:02:40 »
jasné,používám grafickou nadstavbu. Též dobré,jen jak už jsem psal nevím proč občas tahá znovu všechny soubory do cílového adresáře. Původní totožné přepíše.a u pár desítek gb to naštve.
Kubuntu 20.04

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Propojení 2 pc s ubuntu-domácí síť?(konecne vyreseno)
« Odpověď #16 kdy: 20 Října 2010, 22:25:40 »
U normálního rsync se mi nikdy nic takového nestalo, troufnu si říct, že za to může to GUI jestli se jen bojíte využít příkazové řádky, nebo nevíte co a jak, pak pěkný návod je třeba tady http://www.root.cz/clanky/pokrocile-zalohovani-s-rsync/.
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Propojení 2 pc s ubuntu-domácí síť?(konecne vyreseno)
« Odpověď #17 kdy: 21 Října 2010, 20:35:28 »
Těžko říct, gui rsyncu mi pro můj účel přijde dostatečný a pohodlný. Mám přednastavené profily s cestami k souborům i nastavení voleb, takže práce je rychlá a jednoduchá.terminálu se ale nebojím a na některé věci je rozhodně efektivnější.
Kubuntu 20.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.