Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Jak hodnotíte GRUB2 ?

GRUB2 je nejlepší zavaděč
3 (10%)
GRUB se mi nastavil při instalaci a vše funguje jak má
6 (20%)
Tento zavaděč je skvělý, doku nedej bože nechcete něco změnit
6 (20%)
Starý GRUB byl lepší
6 (20%)
Je to nedodělané/šmejd
6 (20%)
Raději to slovo ani nevyslovuj, já ten zavaděč nesnáším!
3 (10%)

Celkem hlasů: 24

Hlasování ukončeno: 01 Prosince 2009, 00:15:16

Autor Téma: GRUB2  (Přečteno 3485 krát)

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
GRUB2
« kdy: 24 Listopadu 2009, 00:15:16 »
Morituri te salutant!

Zajímal by mě váš názor na nový GRUB2. :)  Mě osobně vytáčí k nepříčetnosti, protože po hodině hledání návodů jsem schopen tohoto: dovedu změnit obrázek na pozadí GRUBu, dovedu změnit rozlišení obrazovky GRUBu, umím skrýt záchranné režimy linuxů, dokážu dokonce i skrýt zaváděcí tabulku! To jsem ale borec.  Jenže jednu věc stále nedokážu --> prostě nevím, jak přidat položku pro nový OS!  Ano, slyšíte dobře: V návodech o zavaděči není jediná zmínka o tom, jak nastavit zavádění systémů!

A ještě něco.. zavaděče byly, pokud si tedy já pamatuju, vždycky v /boot (tak, ono mi to přišlo teda celkem logické) a někteří lidé pro to mají i oddíl na disku. Jenže časy se mění a GRUB se nám už rozšířil i do /etc/default a do /etc/grub.d. Je to vážně paráda, to vám řeknu. Ne, ono to prostě nemohlo být v jednom adresáři, že? Asi tomu bránila nějaká ..magická.. síla!

Ne, skutečně si nedokážu představit, že bych někdy provedl něco horšího, než že bych ze zavaděče udělal omalovánky plné nastavení grafiky a různých časování, že bych na internet rozmístil návody, které jsou zcela k ničemu, a že bych dokonce vývojářům většině distribucí zatemnil mozek a donutil je přejít na tu kravinu, která se po upgradu už ani nedá pořádně odinstalovat na starší verzi!

Svět se zbláznil, co na to říct..


PS: anketa bude ukončena se zveřejněním výsledků za týden.
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: GRUB2
« Odpověď #1 kdy: 24 Listopadu 2009, 07:08:02 »
Nemůžu než souhlasit. Vubec nechápu "nasazení" grubu2 (tedy 1.97) do finálního vydání Ubuntu. Bugovitost je pořád celkem vysoká. Kýžená automatika při nastavování funguje jak kdy a jak na co. Nejhorší na tom je, že nezvládá věci, které byly ve starém grubu úplně v pohodě.

O nastavení snad radši nemluvit - to, co se dá nastavit, je pouze základ, který jakž takž zvládá automatika. Sebemenší problém naní prakticky zdokumentovaný, člověk si musí poradit pomocí jednotlivých vět z mnoha fór, na jednu věc radí každý něco jiného a nakonec stejně člověk použije nějakp polovičaté řešení, které provedě editací souboru, který se podle filozofie grubu2 nesmí editovat.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: GRUB2
« Odpověď #2 kdy: 24 Listopadu 2009, 12:49:19 »
uff, to je zase výlev
Ano, slyšíte dobře: V návodech o zavaděči není jediná zmínka o tom, jak nastavit zavádění systémů!
a oficiální návody jsi zkoušel? http://grub.enbug.org/

A ještě něco.. zavaděče byly, pokud si tedy já pamatuju, vždycky v /boot (tak, ono mi to přišlo teda celkem logické) a někteří lidé pro to mají i oddíl na disku. Jenže časy se mění a GRUB se nám už rozšířil i do /etc/default a do /etc/grub.d. Je to vážně paráda, to vám řeknu. Ne, ono to prostě nemohlo být v jednom adresáři, že? Asi tomu bránila nějaká ..magická.. síla!
nepleť si pojem s průjmem
v /etc je pouze konfigurace generátoru konfigurace (hmm, krásné sousloví :D ) (přesněji řečeno konfigurace je /etc/default/grub, v /etc/grub.d/ jsou už samotné skripty vytvářející konfiguraci)
IMHO je to mnohem logičtější, než když byla v /boot/grub/menu.lst konfigurace i konfigurace generátoru konfigurace
btw. vlastní položky menu je nejlépe nasypat do /etc/grub.d/40_custom (můžeš změnit číslo, aby se to objevilo v menu dříve)
ale jestli chceš, klidně nahraď /usr/sbin/update-grub skriptem
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
exit 0
(aby se ti nespouštělo generování grub.cfg) a upravuj si to ručně

Ne, skutečně si nedokážu představit, že bych někdy provedl něco horšího, než že bych ze zavaděče udělal omalovánky plné nastavení grafiky a různých časování, že bych na internet rozmístil návody, které jsou zcela k ničemu, a že bych dokonce vývojářům většině distribucí zatemnil mozek a donutil je přejít na tu kravinu, která se po upgradu už ani nedá pořádně odinstalovat na starší verzi!
nechápu, co ti brání odinstalovat balík grub-pc, nainstalovat balík grub a podle http://wiki.ubuntu.cz/GRUB/Obnova ten GRUB Legacy zprovoznit
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: GRUB2
« Odpověď #3 kdy: 24 Listopadu 2009, 13:36:17 »
uff, to je zase výlev
Ano, slyšíte dobře: V návodech o zavaděči není jediná zmínka o tom, jak nastavit zavádění systémů!
a oficiální návody jsi zkoušel? http://grub.enbug.org/
Hele, asi jsem blbej, ale skrze tvůj odkaz jsem se na žádný rozumný popis toho, jak do konfigurace GRUB2 natlačit Windowsy, nedočetl. Popravdě, tak nějak mi přijde, že jsem tam nezahlédl ani jeden návod.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Nemo7

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re: GRUB2
« Odpověď #4 kdy: 24 Listopadu 2009, 14:02:56 »

Iljusin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 347
Re: GRUB2
« Odpověď #5 kdy: 24 Listopadu 2009, 14:14:58 »
update-grub by měl projet disky a najít všechny OS které jdou nastartovat. Talže i Windows. Když nenajde, tak potom založit/editovat /etc/grub.d/30_otheros. Obsah toho mého je tento:

Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
exec tail -n +3 $0

menuentry "Microsoft Windows XP Professional" {
set root=(hd0,2)
search --no-floppy --fs-uuid --set 8c8cafc18cafa464
drivemap -s (hd0) $root
chainloader +1
}
Na parametry co tam jsou se mě neptej, nevím co znamenaj ;) Tohle mi tam vzniklo samo při upgrade beta verze KK na ostrou.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: GRUB2
« Odpověď #6 kdy: 24 Listopadu 2009, 14:38:32 »
update-grub by měl projet disky a najít všechny OS které jdou nastartovat. Talže i Windows.
Ono to není tak jednoduché. Ve starém grubu jsem měl na výběr Ubuntu (+rescue, +memtest) a položku Windows. Vybráním této jsem se dostal do zavaděče Win7, kde jsem mohl vybrat buďto Win7 nebo WinXP. Vše běhalo bez problémů.

S GRUB2 se dostavil problém

Fáze 1: Automatika sice správně "našla" zavaděč Win7, ale z nějakého jenom autorům GRUB2 známého důvodu končí pokus o start WinXP restartem systému (Win7 běží normálně)

Fáze 2: Prolézáním všemožných fór a diskuzí jsem zjistil, že série příkazů map, která ve starém grubu zajišťovala spustitelnost WinXP není automatikou spolehlivě nahrazena a musí se do konfiguráku ručně "dohodit" příkaz drivemap -s (hd0) (hd1). Už jsem chtěl řvát hurá, protože WinXP nabíhaly bez problému.

Fáze 3: Jenomže s touto úpravou zase nenabootují Win7 - prostě se zaseknou. Ani po 14 dnech procházení fór a diskuzí jsem nenašel sebemenší náznak řešení.

Jako největší problém celého GRUB2 vidím to, že se ani nesnaží zachovat funkčnosti ze starého grubu. Zařazení betaverze (na launchpadu je hlášeno cca 300 bugů, pěkná řádka se jich týká právě nemožnosti (na rozdíl od grubu1) bootovat do některých konfigurací operačních systémů) do "linux for human beings"
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: GRUB2
« Odpověď #7 kdy: 24 Listopadu 2009, 15:58:06 »
uff, to je zase výlev
Ano, slyšíte dobře: V návodech o zavaděči není jediná zmínka o tom, jak nastavit zavádění systémů!
a oficiální návody jsi zkoušel? http://grub.enbug.org/
Hele, asi jsem blbej, ale skrze tvůj odkaz jsem se na žádný rozumný popis toho, jak do konfigurace GRUB2 natlačit Windowsy, nedočetl. Popravdě, tak nějak mi přijde, že jsem tam nezahlédl ani jeden návod.
Taky tak. A nic není ani v tom manuálu..

Navíc update-grub najde jen systémy na disku, na kterém je nainstalován, můj druhý disk(fyzický) prostě nevidí. ::)
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: GRUB2
« Odpověď #8 kdy: 24 Listopadu 2009, 16:23:00 »
Jak jsem vypozoroval na ostatních počítačích, na fórech a diskuzích, tak zásadní problémy s GRUB2 jsou na sestavách s více než jedním fyzickým diskem - což po pravdě není zas tak neobvyklá konfigurace. A netýká se to jenom problémů s bootem do Windows. Hezky bug třeba je, že v případě, kdy je grub2 nainstalován na jiném fyzickém disku než /boot, načítání grubu se na určitý čas zastaví - na obrazovce svítí hláška Loading grub - a disky chrčí. U mě toto trvá cca 5 vteřin, jsou ale i chudáci, kteří zažívají 20, 30 vteřin či dokonce 1 minutu tohoto super stavu.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: GRUB2
« Odpověď #9 kdy: 24 Listopadu 2009, 17:41:51 »
Navíc update-grub najde jen systémy na disku, na kterém je nainstalován, můj druhý disk(fyzický) prostě nevidí. ::)
máš nainstalovaný os-prober?
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

lahwaacz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re: GRUB2
« Odpověď #10 kdy: 02 Května 2010, 14:46:38 »
Chtěl bych se zeptat, jak změnit rozlišení v konzoli při startu Grub2. Zkoušel jsem GRUB_GFXMODE=1440x900, ale to nemá žádný efekt (ani s jiným rozlišením, pořád startuje v 640x480).
Mám kartu Ati Mobility Radeon HD3650, problém se objevil po instalaci fglrx ovladače staženého ze stránek ati. Se svobodnými ovladači jsem tento problém neměl. Nemáte s tím někdo zkušenosti?
Ubuntu 10.04 x86_64 - ntb. Asus M51VA, C2D 2.4GHz, 4GB RAM, ATI Mobility Radeon HD3650 512MB VRAM

Lidé se dělí do 10 skupin: jedni znají dvojkovou a trojkovou soustavu, druzí je neznají a třetí si mysleli, že tohle je vtip o dvojkové soustavě.

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: GRUB2
« Odpověď #11 kdy: 02 Května 2010, 19:09:07 »
Chtěl bych se zeptat, jak změnit rozlišení v konzoli při startu Grub2. Zkoušel jsem GRUB_GFXMODE=1440x900, ale to nemá žádný efekt (ani s jiným rozlišením, pořád startuje v 640x480).
Mám kartu Ati Mobility Radeon HD3650, problém se objevil po instalaci fglrx ovladače staženého ze stránek ati. Se svobodnými ovladači jsem tento problém neměl. Nemáte s tím někdo zkušenosti?
???
takže co chceš zprovoznit? rozlišení GRUBu, nebo rozlišení konzole v Linuxu?
v každém případě se ale obávám, že budeš omezen na standardní VBE módy: http://en.wikipedia.org/wiki/VESA_BIOS_Extensions#Modes_defined_by_VESA
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

lahwaacz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re: GRUB2
« Odpověď #12 kdy: 04 Května 2010, 16:44:31 »
Chtěl bych se zeptat, jak změnit rozlišení v konzoli při startu Grub2. Zkoušel jsem GRUB_GFXMODE=1440x900, ale to nemá žádný efekt (ani s jiným rozlišením, pořád startuje v 640x480).
Mám kartu Ati Mobility Radeon HD3650, problém se objevil po instalaci fglrx ovladače staženého ze stránek ati. Se svobodnými ovladači jsem tento problém neměl. Nemáte s tím někdo zkušenosti?
???
takže co chceš zprovoznit? rozlišení GRUBu, nebo rozlišení konzole v Linuxu?
v každém případě se ale obávám, že budeš omezen na standardní VBE módy: http://en.wikipedia.org/wiki/VESA_BIOS_Extensions#Modes_defined_by_VESA
Nakonec jsem pracoval podle tohohle návodu:
http://idyllictux.wordpress.com/2010/04/26/lucidubuntu-10-04-high-resolution-plymouth-virtual-terminal-for-atinvidia-cards-with-proprietaryrestricted-driver/
Rozlišení konzole se mi povedlo zvýšit, ale můj framebuffer podporuje pouze rozlišení s poměrem stran 4:3, skončil jsem na 1152x864.
Ubuntu 10.04 x86_64 - ntb. Asus M51VA, C2D 2.4GHz, 4GB RAM, ATI Mobility Radeon HD3650 512MB VRAM

Lidé se dělí do 10 skupin: jedni znají dvojkovou a trojkovou soustavu, druzí je neznají a třetí si mysleli, že tohle je vtip o dvojkové soustavě.

K1976

  • Host
Re: GRUB2
« Odpověď #13 kdy: 21 Října 2010, 14:42:45 »
Dobrý den,poprosil bych o přidání na WIKI info o úpravě GRUB2,aby byl při dualbootu Linux skrytý a vypadalo to,že jsou na PC jen WINDOWS.
Pomohlo by to podle mě více lidem co řeší podobný problém,mně se po 2dnech experimentů a hledání podařilo najít řešení jak skrýt GRUB menu při bootu a v případě potřeby si podrženým SHIFTem toto menu vyvolat.
Defaultně tato funkce funguje jen při jednom OS na PC.Pokud jsou dva systémy,nejde to v GRUBU upravit.
Tady je link:  http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1287602

9. HIDING THE MENU ON MULTI-OS SYSTEMS
By design, Grub 2 allows hiding the menu only on single-OS systems. This is established in the /etc/grub.d/30_os-prober file. For users with multiple OS's on their machines, hiding the menu can be accomplished by eliminating one of the conditionals in this file.

For Grub 1.97~beta, found in Karmic, the lines to edit are approximately lines 27 and 62. Comment the first conditional (if) statement in the adjust_timeout section, and it's associated ending conditional (fi).

Shown are the applicable sections. Changes are highlighted in bold red. The lines between the altered lines have been omitted.

    *


      Quote:
      adjust_timeout () {
      # if [ "x${found_other_os}" = "x" ] ; then
      if [ "x${GRUB_HIDDEN_TIMEOUT}" != "x" ] ; then
      if [ "x${GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET}" = "xtrue" ] ; then
      ...
      ...
      EOF
      fi
      fi
      # fi
      }

      if [ "x${GRUB_DISABLE_OS_PROBER}" = "xtrue" ]; then
Po této úpravě už funguje GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0  nastavení i pro dualboot.
Takže nastavením GRUB_DEFAULT=0 čísla vašeho systému  a kombinace GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0 naběhne automaticky Vámi vybraný systém,který má být automaticky spuštěn bez jakéhokoli probliknutí boot menu.
Pokud se při boot podrží SHIFT,naskočí nabídka pro výběr systému,atd.
Vyzkoušeno na WINDOWS XP+Linux Mint 9
Pokud se toho někdo ujme,díky   :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.