Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ochrana proti kopírovaní  (Přečteno 1041 krát)

Werner

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
ochrana proti kopírovaní
« kdy: 22 Října 2010, 19:45:57 »
Dobrý den,

poraďte mi prosím, jak vytvořit datové CD s ochranou proti kopírování. Umožňuje to Brasero nebo je k tomu třeba nějaká zvláštní utilita?

Díky

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: ochrana proti kopírovaní
« Odpověď #1 kdy: 22 Října 2010, 21:41:25 »
Jakou ochranu konkrétně máte na mysli?

Werner

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re: ochrana proti kopírovaní
« Odpověď #2 kdy: 22 Října 2010, 22:47:19 »
Nevím, jestli to vůbec jde...ale mám na mysli jakoukoli ochranu, která učiní soubory nekopírovatelné. Resp. že budou pouze k prohlížení.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: ochrana proti kopírovaní
« Odpověď #3 kdy: 22 Října 2010, 23:04:14 »
Pouze k prohlížení - jakmile je jednou dostanu do RAMky, nic mi nezabrání je zkopírovat kamkoliv jinam...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Werner

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re: ochrana proti kopírovaní
« Odpověď #4 kdy: 22 Října 2010, 23:27:32 »
čekal jsem odpověď podobném duchu. Navíc každý cd protection je prolomitelný...přesto bych se zeptal, existuje nějaká sofistikovaná ochrana, která kopírování aspoň ztíží? či jde cd alespoň nějak zabezpečit?

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: ochrana proti kopírovaní
« Odpověď #5 kdy: 23 Října 2010, 00:16:27 »
Originální hudební CD mají specifický formát Audio CD "Red book" http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_%28audio_CD_standard%29

Možná by se ten princip dal nějak využít, ale stejně číst = ḱopírovat
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Werner

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re: ochrana proti kopírovaní
« Odpověď #6 kdy: 23 Října 2010, 07:53:00 »
A šla by aplikovat metoda Safedisk (resp. SD2 atd) nebo něco na obdobné bázi?

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: ochrana proti kopírovaní
« Odpověď #7 kdy: 23 Října 2010, 09:32:56 »
Myslím, že tyto snahy jsou velice pošetilé. Pokud skutečně chcete zabránit nelegálnímu užívání obsahu, který je chráněn nějakým zákonem,tak v případě software je vhodný hardlock (např. USB dongle Aladin),či heslo a vazba na sériové číslo počítače, u hudby asi DRM (no, fuj!), ale nějaké pozměňování standardu struktury CD není schůdná cesta.
Pokud skutečně chcete jen zabránit, aby si BFU nemohli pořídit kopii nějakým triviálním způsovem, stačí umístit na CD nějaký jinak nevyužívaný soubor (musí být hned na začátku a poměrně velký, aby se dal vizuálně lokalizovat, tzn. nejprve musíte vypálit CD pouze s tímto souborem a změřit si to) a pak ten soubor mechanicky poškodíte vyvrtáním malé (1mm) dírky.  Běžné způsoby kopírování pak skončí chybou čtení. Ale zkušenější uživatel to samozřejmě obejde. 
Nehledě na to, že kopírovat hudební CD s ochranou má smysl naprosto legální například při použití v autě, CD v takovém prostředí má životnost pár měsíců, pak se poškrábe, nebo upeče na slunci, v autě vozím pouze kopie a hrdě se hlásím k porušení zákona, když na zkopírování „kaktusového” CD mi stačilo černým fixem začernit okraj až po viditelnou mezeru v záznamu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.