Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: trhaný zvuk VoIP v Ubuntu 10.10  (Přečteno 1139 krát)

kapetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
trhaný zvuk VoIP v Ubuntu 10.10
« kdy: 19 Října 2010, 19:05:53 »
Zdravím,

mám velký problém, který se mi však nedaří ani najít, natož vyřešit.
Za rady předem děkuji.

Po upgrade (z 10.04) na Ubuntu 10.10 Maverick nemohu v žádném VoIP klientu pořádně telefonovat, protože slyším velmi trhaný zvuk protistrany.

Zde má útržkovitá zjištění:

- na staré instalaci Ubuntu 9.04 je zvuk bezchybný (ve stejnou dobu, kdy je na U10.10 trhaný)
- ADSL linka nezatížená žádným jiným provozem; mnoho pokusů v různou dobu, ....
- zkoušel jsem zvukovku (na VoIP mám totiž extra PCI zvukovku) vypnout i zapnout v Pulseaudio
- zkoušel jsem v VoIP klientech použít tuto zvukovku přes PulseAudio i přes ALSA
- klienti SFLphone, twinkle
- zvukovku jsem otestoval i samostatně - přehráváním hudby -> naprosto bez problémů
- zkusil jsem zvukovky, co do účelu použití [systémové zvuky, video, ...] X [VoIP headset], i prohodit a je pravda že ta integrovaná (systémová) se zadrhává méně, nicméně taky
- určitě to nesouvisí s zatížením sítě, agregací, momentálním přetížením VoIP operátorů (zkouším několik), ...
- ....


jsem naprosto zoufalý a na prášky :-)    Kde může být problém ?!

Vzhledem k tomu, že samotný ALSA backend je OK (zvukovky hrajou jinak bez problémů) vidím jedinou možnost - i když se mi to zdá nemožné ?!

= ?? nějaká chyba v jádru - co do zacházení s pakety RTSP ?? (audio VoIP) - nějaké "zácpy", ...

Pozn.: U 10.04 jsem také občas zaznamenal výpadky ve VoIP zvuku, ale ne moc často - proto jsem to neřešil a vzhledem ke krátkému používání 10.04 ... nevím

Jako by problém rostl ?!  9.04 Ok, 10.04 +-, 10.10 nepoužitelné


Vím, že je vzhledem k neidentifikaci problému těžko radit, přesto prosím fórum o zapřemýšlení, třeba alespoň jak postupovat ve vyhledávání problému.

Děkuji

--kapetr

kapetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re: trhaný zvuk VoIP v Ubuntu 10.10
« Odpověď #1 kdy: 20 Října 2010, 10:40:10 »
Tak jsem se v něčem možná trochu posunul - třeba se teď najde někdo, kdo do toho vidí víc.

TEDY: v klientu twinkle (až na ne-podporu nahrávání zdaleka nejčistší a nejpropracovanější VoIP klient) jsem v U9.04 si pohrál s hodnotou ALSA play period size - v Edit->System Setting->Audio.

Pokud jsem to snížil na 16, tak to začalo trhat i tam (jen tak nějak pravidelněji). Od 32 to hraje OK. Tak jsem v U10.10 zkusil zvýšit hodnotu ze 128 na maximálních 256. Možná to nepatrně pomohlo, ale opravdu jen nepatrně. Naopak snížení na 64 hovor učinilo takřka nečitelný a při 32 už to jen rychle ťuká.

Jak jsem se (částečně) dočetl (?) , tak tato hodnota snad určuje, jak často karta vyvolává přerušení - vynucující si obsluhu kernelem (I/O operace do/z bufferů).

Laicky tedy usuzuji, že možná nové jádro v U10.10 má nějaký problém v obsluze těchto přerušení (zdrží se tam déle, než by bylo zdrávo (?)). V zatížení procesoru to samozřejmě patrné není, ale na narušení plynulosti zvuku cpaného do karty ... ?

Nicméně znovu upozorňuji, že normální přehrávání na kartě je OK, takže nevím.

Prosím někoho "podstatně hlouběji" znalého ... HELP :-)


--kapetr


kapetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re: trhaný zvuk VoIP v Ubuntu 10.10
« Odpověď #2 kdy: 28 Října 2010, 12:17:51 »
:-(

opravdu nikoho nic nenapadá ?!

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: trhaný zvuk VoIP v Ubuntu 10.10
« Odpověď #3 kdy: 28 Října 2010, 13:02:38 »
Live CD?

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

kapetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re: trhaný zvuk VoIP v Ubuntu 10.10
« Odpověď #4 kdy: 28 Října 2010, 13:06:45 »
To jsem zkusil - trhá se to (v 10.10) stejně jako u nainstalované (upgradované) verze.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: trhaný zvuk VoIP v Ubuntu 10.10
« Odpověď #5 kdy: 28 Října 2010, 13:17:18 »
Fakt se v tom nevyznám, ale nezkoušel jste realtime jádro? Víc bohužel neporadím...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: trhaný zvuk VoIP v Ubuntu 10.10
« Odpověď #6 kdy: 28 Října 2010, 17:27:59 »
já musel přepnout audio zařízení na hdati,u tebe se to bude jmenovat nejspíš jinak - dle tvého hw.jinak jsem tradičně musel mikrofonu nastavit jen jeden kanál a druhý ztlumit.byla to ekiga.
« Poslední změna: 28 Října 2010, 17:30:17 od libor007 »
Kubuntu 20.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.