Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Akú distribúciu?  (Přečteno 5971 krát)

blizzboz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Akú distribúciu?
« kdy: 05 Listopadu 2010, 10:02:54 »
V linuxe som začiatočník používam ho cca 3 týždne... Ubuntu som už úspešne zvládol, s konzolou si už začínam celkom rozumieť aj som dačo pod linuxom naprogramoval, Ubuntu mám samozrejme ako hlavnú distribúciu ale akú dristribúciu mi odporúčate teraz?

Najdôležitejšie je aby mala nejaký rozumný balíčkovací systém. deb mi veľmi vyhovuje. Skúšal som SuSe ale tam ma odradili RPM balíky ktoré sú nejaké divné... Debian ma zas odrázda lebo vraj má zastaralý software, ako je to z podporou hardwaru v debiane? Najviac ma zaujalo Gentoo myslíte že mám šancu ho zvládnuť ho? Alebo je to na mňa ešte priveľa?

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #1 kdy: 05 Listopadu 2010, 10:16:13 »
Ak debian tak testing. Je to skvelá alternatíva. Debian Stable má zastaralé balíčky, testing má balíčky nové. Gentoo je fajn, osobne som ho vydržal používať najdlhšie (asi pol roka v kuse) a podľa návodu sa dá v pohode nainštalovať. Teraz sa mi osvedčil Arch, pri ktorom asi ostanem. Ale je to len na tebe, za vyskúšanie čohokoľvek prakticky nič nedáš.

blizzboz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #2 kdy: 05 Listopadu 2010, 10:32:56 »
Vďaka skúsim teda to Gentoo vraj má aj dobrý balíčkovací systém. A arch je niečo ako Slackware aký to má balíčkovací systém?

Rixx

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1163
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #3 kdy: 05 Listopadu 2010, 10:40:07 »
No v Gentoo sa prakticky všetko kompiluje, neviem ako to má Slackware, nikdy som ho nepoužíval :) Niečo o balíčkovacom systéme Arch-u je tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Arch_Linux#Package_management

Edit: Návod na inštaláciu Archu: http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,50343.0.html
Gentoo Handbook: http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/
« Poslední změna: 05 Listopadu 2010, 10:41:54 od Rixx »

pivik

  • Host
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #4 kdy: 05 Listopadu 2010, 20:28:09 »
Já dříve používal Ubuntu, nyní asi 2 roky Debian (testing a unstable). Pokud bych měl uvažovat o změně (museli by zrušit Debian), tak bych měl dvě alternativy, které bych zkoušel a to Archlinux a Gentoo, nic jiného by mě asi nezajímalo.

cmudik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 325
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #5 kdy: 05 Listopadu 2010, 20:47:58 »
Tak nejlepší balíčkovací systém (co jsem zatim zkusil) má asi Arch. Balíčky jsou aktuální, je tu možnost si kdykoli balíček zkompilovat podle vlastních požadavků (jako v Gentoo). To, co není v oficiálních repozitářích, najdete v AURu - uživatelské repozitáře. Nestalo se mi, že bych něco nenašel. Update na jeden příkaz v terminálu atd. Bylo by těch výhod určitě víc, ale chce to vyzkoušet a každýmu nakonec vyhovuje něco jinýho.

Pacman
AUR
ABS

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #6 kdy: 05 Listopadu 2010, 21:31:18 »
... Skúšal som SuSe ale tam ma odradili RPM balíky ktoré sú nejaké divné...
divne - myslis to, ze pri aktualizacich vetsinou nemusis stahovat cely balik, ale jen rozdil oproti stare verzi?  ;)
Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #7 kdy: 05 Listopadu 2010, 21:43:44 »
Ten Arch určite.:D ale v tom ubuntu sa ešte uč.Hlavne pokiaľ ho používaš tak málo.Za chvilu dojde dačo čo ťa vystraší a nebudeš vedieť čo s tým.Napr. v Arch linuxe sa mi neraz stalo, že mi nenabehly Xka.Alebo keď som chcel tlačiť obrázky tak mi to vytlačilo čiernu stranu(neekonomické).Ja Arch milujem, dokonca som tu urobil aj jednoduchý návod, ale ubuntu použijem vždy ako sa niečo kvalitne dojebe a potrebujem počítač.Minule som na netbooku omylom v grube namiesto winxp stlačil tu zálohu.Samozrejme, že som tohneď ako sa dalo vypnúť vypol ale aj tak mi to zmazalo tabulku diskov.Tak som tam narýchlo šlahol Ubuntu, lebo som ho potreboval.Tož a keď sa chceš učiť ďalej, tak asi najskorej Debian.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #8 kdy: 05 Listopadu 2010, 21:46:45 »
Já mám na PC s NVIDIa nainstalován Linux Mint Debian, Linux Mint 10, Kubuntu, openSUSE 11.3., Sabayon 5.4. Já bych nehanil ani jedno distro, každé má svoje a člověk si poradí nakonec s každým. Na druhém notebooku s ATI Radeon HD 3400 mám Fedoru 14 a PCLinuxoS. Spíš než na distra bych si stěžoval na kartu. Kdyby to šlo, tak bych ji vyměnil za NVIDII nebo Intel.

pivik

  • Host
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #9 kdy: 05 Listopadu 2010, 21:48:50 »
Nechápu poznámku o výměně karty, vysvětli to prosím.

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #10 kdy: 05 Listopadu 2010, 21:49:01 »
Nevím ale rpm balíčkovací systém je oproti deb mnohem horší. Jsem obyčejná lama, ale pokud si v Suse přidám několik komunitních repozitářů, hlavně Packmana tak každou chvilku jsou třeba řešit v yastu závislosti. V Ubuntu mohu přidat spoustu ppa repozitářů a problém se závislostmi se objeví opravdu jen vyjímečně. Vyzkoušel jsem dost verzí Suse i Ubuntu ale tento rozdíl je pořád stejný >:(

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #11 kdy: 05 Listopadu 2010, 22:06:10 »
Nechápu poznámku o výměně karty, vysvětli to prosím.
Nejdou pořádně efekty, Fedora trhaně, PCL a Mandriva vůbec. V servisu mi to nechtějí udělat.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #12 kdy: 05 Listopadu 2010, 22:09:20 »
A máš uzavreté alebo otvorené ovládače?
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #13 kdy: 05 Listopadu 2010, 22:15:05 »
Uzavřené, s otevřenými to nejde vůbec.

pivik

  • Host
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #14 kdy: 05 Listopadu 2010, 22:19:57 »
Zajímavé, já mám na HD2600XT otevřené ovladače a naprostá spokojenost, teda nepoužívám efekty, tak nemůžu sloužit. Ale třeba Google earth jde bezvadně.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #15 kdy: 05 Listopadu 2010, 22:20:04 »
Zvláštne.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #16 kdy: 05 Listopadu 2010, 22:31:36 »
Zvláštne.
U PCL mi to hlásí chybějící a nedostupné xcomposite a xdamage. Mandriva problémy s Xorg.conf.

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #17 kdy: 06 Listopadu 2010, 07:28:01 »
Nevím ale rpm balíčkovací systém je oproti deb mnohem horší. Jsem obyčejná lama, ale pokud si v Suse přidám několik komunitních repozitářů, hlavně Packmana tak každou chvilku jsou třeba řešit v yastu závislosti. V Ubuntu mohu přidat spoustu ppa repozitářů a problém se závislostmi se objeví opravdu jen vyjímečně. Vyzkoušel jsem dost verzí Suse i Ubuntu ale tento rozdíl je pořád stejný >:(

....no pokud si někdo nasype plno buildservis repozitářů,tak se Yast vzteká vždy,ale dá se to pořešit přes konzolový zypper jednoduchým příkazem zypper ve(Ověří integritu závislostí balíčků)

...a říct,že je něco horší je výsledkem neznalosti aka zypper help.
...integrita v Yastu je klikací a stačí od//zaškrtnout co se má opravit a Yast to udělá.
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #18 kdy: 06 Listopadu 2010, 12:38:48 »
Nevím ale rpm balíčkovací systém je oproti deb mnohem horší. Jsem obyčejná lama, ale pokud si v Suse přidám několik komunitních repozitářů, hlavně Packmana tak každou chvilku jsou třeba řešit v yastu závislosti. V Ubuntu mohu přidat spoustu ppa repozitářů a problém se závislostmi se objeví opravdu jen vyjímečně. Vyzkoušel jsem dost verzí Suse i Ubuntu ale tento rozdíl je pořád stejný >:(

....no pokud si někdo nasype plno buildservis repozitářů,tak se Yast vzteká vždy,ale dá se to pořešit přes konzolový zypper jednoduchým příkazem zypper ve(Ověří integritu závislostí balíčků)

...a říct,že je něco horší je výsledkem neznalosti aka zypper help.
...integrita v Yastu je klikací a stačí od//zaškrtnout co se má opravit a Yast to udělá.

Moc díky za reakci. Však jsem psal že jsem lama :) Schválně jdu zkusit nainstalovat Suse znovu. Ale fakt je ten že po přidání mnoha a mnoha ppa do Ubuntu není až na skutečné vyjímky závislosti řešit. V suse to bylo každou chvilku i když byl přidán pouze Packman >:(

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #19 kdy: 06 Listopadu 2010, 12:52:45 »
@min25 → mrkni sem:
http://en.opensuse.org/Additional_package_repositories#NVIDIA_drivers
http://audiolinux.czweb.org/2008-07-25_repository.html

edit:
všechny aktualizace,instalace i odinstalace dělám v konzoli přes zypper a nemám problém teda pokud tam nedám buildservis repa a udělám povýšení distra (zypper dup) ,to pak občas v textovém režimu zachraňuju  ;D
« Poslední změna: 06 Listopadu 2010, 13:00:33 od airlive »
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #20 kdy: 06 Listopadu 2010, 15:38:37 »
.. jednoduchým příkazem zypper ve(Ověří integritu závislostí balíčků)
ee. o.O .. diky .. no, muzu rict ze prvni pohled na `zypper --help` od 11.0 docela prekvapil :D

...spešl pro tebe  :D
http://www.avc-cvut.cz/avc.php?id=8238
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #21 kdy: 06 Listopadu 2010, 15:51:28 »
To opravdu ty komunitní repa dělaj takovej bordel?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #22 kdy: 06 Listopadu 2010, 15:59:28 »
To opravdu ty komunitní repa dělaj takovej bordel?

...no zase ne všechny a ne vždy,ony ty přechody v KDE 4xxx  občas nesou trable a někdy se to pere,však to znáte i na *ubuntu →co dnes funguje to po aktualizaci nemusí  :D
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #23 kdy: 06 Listopadu 2010, 16:03:12 »
OpenSuse nerovná se KDE.

Tímto bludným šířeným názorem, je dle mě, OpenSuse značně ubližováno.

Pokud už se píše návod/help někde na stránkách !komunity! OpenSuse, jaksi se předpokládá, že nebožák co na ty stránky zabloudí, má jediné a správné prostředí KDE4. S tímto se setkávám bohužel často.

Taky nechápu krákající vrány vlastní řady, kteří nadávali na cokoli po 10.3 vejš. Aby po čase uznali, že je to prý už lepší(11.2-3). To jsou tak krátkozrací a tupí? Dané problémy byli na celé frontě. Ne jen u Suse Linuxu. Věru "oddané" má příznivce.

Ale takovou skupinku má asi každá distribuce.

PS: Omluvte mě, jsem pod vlivem prášků a štve mě(krom toho, že už je zase tma a hnus), že nejsem na Linux Altu. A odvykám kouření.

Láva a žhavé magma
« Poslední změna: 06 Listopadu 2010, 16:15:50 od Rovano »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Akú distribúciu?
« Odpověď #24 kdy: 06 Listopadu 2010, 16:34:45 »
@Rovano 1)→ OpenSuse nerovná se KDE→→to určitě néé,ale oS si zvolilo jako defaultní prostředí KDE.(i komunita)
             2)→ Tímto bludným šířeným názorem, je dle mě, OpenSuse značně ubližováno →→ nesouhlasím.
             3)→ na českém je spousta na Gnome a nikdo to neřeší (pokud pominu nekonečné flame KDE versus Gnome.ale to je všude a nikdo to už nebere vážně.

             4)→ plně souhlasím

Při instalaci si můžeš zvolit jaké prostředí preferuješ.
        
« Poslední změna: 06 Listopadu 2010, 16:41:37 od airlive »
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.