Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Aktuálně nejvhodnější hardware pro linux PC?  (Přečteno 2480 krát)

Ebola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Aktuálně nejvhodnější hardware pro linux PC?
« kdy: 01 Listopadu 2010, 21:33:30 »
Zdravím,
s vydáním Ubuntu 10.10 jsem zjistil že můj Athlon XP 2600+ má své roky a ani přechod na Ubuntu (před třemi lety) nezmění nutnost odchodu do křemíkové penze. Chci upgradovat střeva, to znamená desku, paměti a CPU.
U notebooků je to snadné, co chvíli vyjde nějaká recenze který notebook je za super cenu a s perfektní podporou linuxu. Bohužel na desktop si s výběrem dílů moc nevím rady.
Před třemi lety když jsem měl grafiku GeForce FX5600GT tak vím že s tím ještě na Fedoře byly docela problémy a co chvilku jsem musel pitvat xorg a pořád něco ladit abych mohl využít potenciálu grafické karty. Stejně tak například u sestřenice má linux problémy s vykreslováním obrazu přes její grafiku. Tedy, chtěl bych koupit železo které když během 365 dní v roce zapnu tak bez zásahu načte systém a budu moct pracovat = 100% podporovaný hardware.
Zajímalo by mě co by jste mi doporučili koupit za desku a procesor. Osobně váhám mezi AMD Phenom X6 a Intel i7. Benchmarky vychází přibližně nastejno.
Dále pak s jakým výrobcem desek máte nejlepší zkušenosti s podporou linuxu a celkovým výkonem? S cenou bych nechtěl přesáhnout 10 tisíc (deska, paměti, procesor - případně grafická karta)

Dík za rady

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re: Aktuálně nejvhodnější hardware pro linux PC?
« Odpověď #1 kdy: 01 Listopadu 2010, 21:39:40 »

Rover623

Re: Aktuálně nejvhodnější hardware pro linux PC?
« Odpověď #2 kdy: 01 Listopadu 2010, 21:52:34 »
Nedávno jsem stavěl několik Linuxových PC rozličných konfigurací a zjistil jsem několik věcí.Procesor a paměti je relativně lhostejný HW,jak od Intelu tak od AMD vše jede výborně,ale pokud chceš i ušetřit když není systém vytížen,je lepší AMD,umí mnohem lépe přepínat frekvence a taky zvládne snížit takt až na 40 procent výkonu,což Intel nezvládne.

Nejméně problémové desky pod Linuxem jsou dle mých zkušeností ASRock nebo Asus,technicky je to jedna firma,ale doporučuji ten ASRock.Grafika určitě nVidia od nějakého zavedeného výrobce,nejlépe se mi osvědčily MSI a opět Asus,je prakticky lhostejné jaký typ,je nutné myslet pouze na jedno,nejnovější modely nVidia Tesla nemají zrovna odladěné ovladače (ani pod Windows),ale tu stejně asi kupovat nebudeš,protože jen cena samotné grafiky je kolem 7000,-.

Takže moje doporučení,deska ASRock+AMD procesor,paměť dle tvého výběru,ale A-Data nejsou vůbec špatná volba a grafika,nějaký cenově přijatelný model od nVidia.Sám mám počítač takhle poskládaný a od verze 8.04 až po nynější 10.10 (Ubuntu) jsem neměl žádný problém,kromě těch které jsem si způsobil vlastním experimentováním

Ebola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Re: Aktuálně nejvhodnější hardware pro linux PC?
« Odpověď #3 kdy: 01 Listopadu 2010, 22:22:32 »
Citace: Rover623
Nedávno jsem stavěl několik Linuxových PC rozličných konfigurací...

Díky, přesně tohle jsem chtěl vědět.  ;) Já osobně jsem se díval na CPU benchmarky kde teda Phenomy šestijádra celkem vystřelily dopředu. Cena Phenomu 1075T = 5000Kč. Intely v této cenové relaci mají skoro poloviční benchmark. Ale to je zase honění se za čísly... Pak jsem se radil s kolegou a ten na mě "neblázni, jedině Intel..." :)

Paměti jsou dneska otázka pár korun.

Podívám se na Asusy desky, osobně bych rád něco co má alespoň 2x PCI a nějaký kvalitnější chipset.

Grafiku jsem uvažoval že bych vyzkoušel integrovanou, renderovat celovečerní animované filmy na tom nebudu a kdyby jen, tak bych dokoupil dodatečně.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6028
Re: Aktuálně nejvhodnější hardware pro linux PC?
« Odpověď #4 kdy: 01 Listopadu 2010, 22:42:18 »
NO potěš. Tak to mi máme naprosto opačnou zkušenost. A-data můžou bejt. Ale ASRock ne. Šecky se sypou.

A prosímtě jak jsi došel na to, že Intel neumí podtaktovávat a podvoltovávat?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ebola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Re: Aktuálně nejvhodnější hardware pro linux PC?
« Odpověď #5 kdy: 01 Listopadu 2010, 23:17:29 »
Já jsem jsem dříve dělal více do hardware tak vím že jsme zákazníkům nedoporučovali Asus desky protože byly hodně poruchové. Ale co jsem se nedávno bavil, tak prý už to vyjde poruchovostí na stejno jako například MSI a nebo Gigabyte  ???

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Aktuálně nejvhodnější hardware pro linux PC?
« Odpověď #6 kdy: 01 Listopadu 2010, 23:47:46 »
Já jsem spokojený s M4N78PRO (HDMI výstup vč. audia), na Gentoo mi jede perfektně tak předpokládám že na Ubuntu pojede též.
Dneska koukám že už je to bazarovka za pár korun - http://www.alza.cz/asus-m4n78-pro-d195155.htm
Co se týká poruchovosti MB - doporučím Gigabyte nebo Asus (a u Asusu spíše nebrat ořezané verze), plně funkčních desek od MSI starších tří let jsem v poslední době moc neviděl.
Paměti - klasika kingmax, těmi není co zkazit.

Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Rover623

Re: Aktuálně nejvhodnější hardware pro linux PC?
« Odpověď #7 kdy: 02 Listopadu 2010, 00:11:45 »
Intel podtaktovávat umí,ale aktuálně třeba můj postarší E6400 podtaktovává jen na 1.6GHz a maximum má 1.84GHz,takže má jen dva kroky,buď 100% nebo 85% a tím to hasne a aby toho nebylo málo ve Windows nezpomaluje vůbec.Podobné AMD na podobné desce jede 40% výkonu-60%-80%-100%,takže z pohledu spotřeby je rozhodně lepší a architekturou je dokonce starší než ten můj Intel.

Desky mají dneska spolehlivost podobnou,takže výrobce zas tak moc nerozhoduje,ovšem díku tomu se ukazuje velká slabina Gigabite a tou jsou extrémně nedotažené BIOSy.Rozhodně ovšem doporučuji kupovat klasickou ATX desku (tu větší),dnes se totiž jako mor rozmáhají microATX a ty stojí někdy pěkně za houby

Ebola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Re: Aktuálně nejvhodnější hardware pro linux PC?
« Odpověď #8 kdy: 02 Listopadu 2010, 00:36:11 »
Tak jsem si na papírek napsal svoji ideu.... dopadlo to asi nějak takhle:

CPU AMD Phenom II X6 1090T Six-Core (AM3) BlackBox - 5753Kč
4GB DDR3-1333MHz Kingston CL9 kit 2x2GB - 1351Kč
ASUS M4A88TD-V EVO/ USB3, AM3, 880G+SB850, USB3, 4D3 - 2303Kč
Cena bez grafiky: 9407Kč

Grafiku: ASUS ENGTS450 DIRECTCU/ DI/ 1GD5 - 2993Kč
Celkem všechno: 12400Kč  :-\

Nastřílel jsem to jen tak od oka, hlubší kompatibilitou jsem se ještě nezabýval. Cenu ještě srazím dolů na slevách, nicméně 10k to určitě překročí, ale to se dalo tušit  ;D
Myslíte že se místo něčeho z toho dá nasadit kvalitnější komponenta za předpokladu stejné cenové hladiny?
Podmínky mám akorát na desku, aby měla alespon 2x PCI (nějaká ta síťovka navíc, televizní karta a je to plné) a měla 2x konektor na paralel DVD mechaniky a disky (celkem pro 4 zařízení). Nezapoměl jsem ve spěchu na něco?  ???

Rover623

Re: Aktuálně nejvhodnější hardware pro linux PC?
« Odpověď #9 kdy: 02 Listopadu 2010, 00:42:13 »
Dobrý,jen maličkost,nebyla by levnější deska bez USB3,tenhle port oproti USB2 zas tolik nenabízí

Ebola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Re: Aktuálně nejvhodnější hardware pro linux PC?
« Odpověď #10 kdy: 02 Listopadu 2010, 01:15:46 »
Pravdou je že v tuto chvíli USB3 nepotřebuju. Tento hardware ale mám na dalších 5-7 let. V současnosti jedu na FIC KT600 pro. pamatuju si že jak jsem ji kupoval tak mi říkali 2x sata port nepotřebuješ  :) dneska oba obsazené  ::)

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: Aktuálně nejvhodnější hardware pro linux PC?
« Odpověď #11 kdy: 02 Listopadu 2010, 01:38:53 »
Rovano napsal: A-data můžou bejt. Ale ASRock ne. Šecky se sypou.

S tím ASRockem je to možná pravda. Viz můj příspěvek http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,51552.0.html

« Poslední změna: 02 Listopadu 2010, 01:40:59 od jenda93 »
Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

Ebola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Re: Aktuálně nejvhodnější hardware pro linux PC?
« Odpověď #12 kdy: 04 Listopadu 2010, 16:22:21 »
Jestli to téma ještě někdo sleduje, tak mohu říci že už to mám doma :)

Nakonec jsem vzal
ASUS M4A88TD-V EVO/USB3, AM3,880G+SB850, USB3, 4D3
CPU AMD Phenom II X6 1090T Six-Core (AM3) BlackBox

ADATA OC Gaming DDR3 1333G 4GB (2x2GB) CL8 //Kingstony nebyly skladem, tak jsem se nechal ukecat, ať nemusím čekat
ASUS ENGTS450 DIRECTCU/DI/1GD5

Grafika naprosto v pohodě, hned po instalaci vyskočilo okno tázající se o povolení driveru...

Řeším ale problém s 64bitovou 10.10, založím si topic s sekci...

Jinak mohu říct že informace že Windows XP zvládají jen 2 jádra jsou fám Billa Gatese a Radka Hulána, aby MS prodal více sedmiček... Protože se mi Ubuntu resetovalo tak jsem zkusil nabootovat XPčka, protože nic nepadalo tak jsem nahodil i drivery a normálně mám 6 jader ve správci úloh  ::) Jen paměti mám 3GB

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6028
Re: Aktuálně nejvhodnější hardware pro linux PC?
« Odpověď #13 kdy: 05 Listopadu 2010, 07:36:34 »
V XP jde o neefektivitu.

Blahopřeji a nezbývá než popřát, že jsi koupil to nejlepší..., pro tvůj dobrý pocit :)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ebola

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Re: Aktuálně nejvhodnější hardware pro linux PC?
« Odpověď #14 kdy: 05 Listopadu 2010, 11:16:38 »
V XP jde o neefektivitu.

Blahopřeji a nezbývá než popřát, že jsi koupil to nejlepší..., pro tvůj dobrý pocit :)
Dík  :)
Dovedu si představit že by na to 90% lidí hodilo sedmičky a hráli na tom hry  ;D To mi teď to ubuntu krásně rychle pojede...  :D

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6028
Re: Aktuálně nejvhodnější hardware pro linux PC?
« Odpověď #15 kdy: 05 Listopadu 2010, 12:52:39 »
Gentoo na Tebe  ;D
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.