Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak na bezpecnost na linuxu - firewall, anti-vir,-spyware?  (Přečteno 4312 krát)

__Karel__

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
Jak na bezpecnost na linuxu - firewall, anti-vir,-spyware?
« kdy: 06 Prosince 2006, 15:43:57 »
Zdravim,
chtel jsem se zeptat:

1) zda je nutne pouzivat antivir a antispyware na linuxu a kde je pripadne sehnat; resp. ne kde je sehnat, ale spise ktere pouzit

2) Je jedinym druhem firewallu na linuxu pouze iptables ? Kdyz jsem si instaloval nejaky graficky firewall, tak jsem stejne zjistil, ze jenom nastavil iptables.

3) kde se da sehnat nejaky firewall

a) ktery umi neco jako kerio personal firewall - krome blokovani take zobrazovat, ktere aplikace na kterou adresu co posilaji (prijimaji) a pripadne jednotlivym aplikacim zakazovat, jestli se muzou nebo nemuzou pripojit

b) ktery ma administracni rozhrani na konzoli

3a) a 3b) nemusi byt nutne ten samy firewall. 3b) chci na router, kde mam zatim nastavene iptables rucne, ale je to amaterske nastaveni a chtel bych tam nejake, kteremu se da fakt verit.

Predem diky za vsechny odpovedi.

Karel Zelnicek

MarrLiss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 901
Jak na bezpecnost na linuxu - firewall, anti-vir,-spyware?
« Odpověď #1 kdy: 06 Prosince 2006, 15:47:54 »
Citace: __Karel__
Zdravim,
chtel jsem se zeptat:

1) zda je nutne pouzivat antivir a antispyware na linuxu a kde je pripadne sehnat; resp. ne kde je sehnat, ale spise ktere pouzit
Neni.
Citace
2) Je jedinym druhem firewallu na linuxu pouze iptables ? Kdyz jsem si instaloval nejaky graficky firewall, tak jsem stejne zjistil, ze jenom nastavil iptables.
iptables nejsou firewall ale packet filter. Script (program) aplikujici pravidla jim teprve dava funkci firewallu.

Zatim jsem se nesetkal s fw pro linux, ktery by nepouzival iptables.
Prestigio Nobile 1590: P-M 740, 1 GB RAM, NV 6600
Ubuntu FF

lzap

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Jak na bezpecnost na linuxu - firewall, anti-vir,-spyware?
« Odpověď #2 kdy: 06 Prosince 2006, 16:17:25 »
Antivir a antispam neni nutne pouzivat, je ovsem nutne zalohovat. Existuje sice AVG Free pro Linux, ale je to zbytecne. To o zalohovani plati vsude -- i ve Windows.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Jak na bezpecnost na linuxu - firewall, anti-vir,-spyware?
« Odpověď #3 kdy: 06 Prosince 2006, 16:25:20 »
Citace: lzap
...Existuje sice AVG Free pro Linux, ale je to zbytecne...
Pro Linux existuje mnoho lepsich antiviru nez AVG. Linuxovy antivirus ma smysl na serverech, ktere poskytuji nejake sluzby uzivatelum s Windows (postovni server, souborovy server apod.). Druhym vyuzitim antiviru v Linuxu je na pocitacich, kde jsou soucasne nainstalovany Windows i Linux. Z Linuxu tak muzete kontrolovat a pripadne odstranovat viry z diskovych oddilu Windows. Pokud pouzivate pouze Linux, neni (zatim) antivirus potreba.

lzap

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Jak na bezpecnost na linuxu - firewall, anti-vir,-spyware?
« Odpověď #4 kdy: 06 Prosince 2006, 17:23:28 »
Ano ale otázka směřovala evidentně do desktopu... na sereverech používám clamav nebo AVG.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Jak na bezpecnost na linuxu - firewall, anti-vir,-spyware?
« Odpověď #5 kdy: 06 Prosince 2006, 17:24:30 »
Citace: lzap
Ano ale otázka směřovala evidentně do desktopu... na sereverech používám clamav nebo AVG.
Citace: lukas.svoboda
Druhym vyuzitim antiviru v Linuxu je na pocitacich, kde jsou soucasne nainstalovany Windows i Linux. Z Linuxu tak muzete kontrolovat a pripadne odstranovat viry z diskovych oddilu Windows. Pokud pouzivate pouze Linux, neni (zatim) antivirus potreba.

Pavelp

  • Host

Ego Tycoon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Jak na bezpecnost na linuxu - firewall, anti-vir,-spyware?
« Odpověď #7 kdy: 08 Prosince 2006, 15:24:32 »
Muj dotaz trochu souvisi, tyka se FireHOL.V Nastaveni systemu - Systemove sluzby mam u FireHOL zapsany stav : nebezi a kdyz se ji tam pokusim nahodit, tak mi to napise
"Starting iptables firewall: FireHOL ...Stopping: FireHOL is already running.
done."
Podotykam, ze FireHOL by se mi mela spoustet uz pri startu. Existuje tedy nejaky jiny zpusob, jak zodpovedne zjistit, zda FireHOL bezi nebo ne ? Napriklad v konzoli.
Ubuntu 9.10 Karmic Koala
Intel® Core™2 Quad CPU Q6600 @ 2,40 GHz | A-Data DIMM 4096MB DDR II 1066MHz Extreme Edition
Asus Extreme N9600GT Silent/HTDI/512MB | Samsung SpinPoint HD502IJ 500GB | Asus P5K SE/EPU | Eurocase ML-550

MarrLiss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 901
Jak na bezpecnost na linuxu - firewall, anti-vir,-spyware?
« Odpověď #8 kdy: 08 Prosince 2006, 15:41:32 »
Imho fireHol jenom nastavi pravidla v iptables tzn. nemusi bezet celou dobu.
Prestigio Nobile 1590: P-M 740, 1 GB RAM, NV 6600
Ubuntu FF

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Jak na bezpecnost na linuxu - firewall, anti-vir,-spyware?
« Odpověď #9 kdy: 08 Prosince 2006, 15:42:58 »
Firehol neni bezici aplikace. Je to jen skript, ktery pri spusteni nastavi pravidla iptables a ukonci se.

Ego Tycoon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Jak na bezpecnost na linuxu - firewall, anti-vir,-spyware?
« Odpověď #10 kdy: 08 Prosince 2006, 15:45:59 »
Aha, skvělé, děkuji.
Ubuntu 9.10 Karmic Koala
Intel® Core™2 Quad CPU Q6600 @ 2,40 GHz | A-Data DIMM 4096MB DDR II 1066MHz Extreme Edition
Asus Extreme N9600GT Silent/HTDI/512MB | Samsung SpinPoint HD502IJ 500GB | Asus P5K SE/EPU | Eurocase ML-550

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Jak na bezpecnost na linuxu - firewall, anti-vir,-spyware?
« Odpověď #11 kdy: 08 Prosince 2006, 15:49:58 »
Nastavena pravidla si muzete nechat vypsat prikazem
Kód: [Vybrat]
sudo iptables --listZkuste si pravidla vypsat pri vypnutem FireHOLu (sudo firehol stop) a pri zapnutem FireHOLu (sudo firehol restart).

Ego Tycoon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Jak na bezpecnost na linuxu - firewall, anti-vir,-spyware?
« Odpověď #12 kdy: 08 Prosince 2006, 15:55:54 »
Rozdil je opravdu vice nez patrny, jeste jednou dekuji.
Ubuntu 9.10 Karmic Koala
Intel® Core™2 Quad CPU Q6600 @ 2,40 GHz | A-Data DIMM 4096MB DDR II 1066MHz Extreme Edition
Asus Extreme N9600GT Silent/HTDI/512MB | Samsung SpinPoint HD502IJ 500GB | Asus P5K SE/EPU | Eurocase ML-550

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.