Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: SSD disk - rady k výběru  (Přečteno 10183 krát)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:SSD disk - rady k výběru
« Odpověď #25 kdy: 28 Října 2012, 23:41:55 »
Pro začátek stačí, když si nastuduješ co je parametr v fstabu noatime a discard. A příkaz blkid a UUID. Blkid ti vypíše disky a jejich UUID.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:SSD disk - rady k výběru
« Odpověď #26 kdy: 29 Října 2012, 08:43:47 »
Pro začátek stačí, když si nastuduješ co je parametr v fstabu noatime a discard. A příkaz blkid a UUID. Blkid ti vypíše disky a jejich UUID.
Díky fstab si určitě nastuduji. Můžeš se ještě vyjádřit k:
Kód: [Vybrat]
Jaké oddíly na něj vytvořit? Vyvarovat se /tmp, /var, swap na SSDčku?
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:SSD disk - rady k výběru
« Odpověď #27 kdy: 29 Října 2012, 11:37:28 »
Tak dá se přesměrovat vybrané logy na HDD, ale to nedělám. Jejich "provoz" je malý ve srovnání s tím, co dělám jiného.
Snad jen u Firefoxu mám/měl jsem, ale to i z jiných důvodů, cache v RAM.
Kód: [Vybrat]
Type about:config into the Location Bar

Set these preferences to these values....

browser.cache.disk.enable to False
browser.cache.memory.enable to True
Dá se nastavit i limit. Nebo kombinace těchto příkazů se systémovou proměnou, máš-li dost RAM.
Kód: [Vybrat]
sudo -i
echo 10 > /proc/sys/vm/swappiness
. No můžeš si hrát potom :-)
Tím Firefoxem si nejsem jistej, protože to tu nemám napsaný, že bych to používal(Dokumentaci domácího systému moc nevedu, tak nevím co dělá levá a pravá ruka). Je možné, že to v některých vzácných případech dělalo neplechu(nepamatovalo si taby), tak jsme to možná zrušil.

Jak jsem říkal. Nehrotím to. Vím, co to SSD zhruba vydrží a představit si to v praxi. Takže u mě další nastavení nehledej. Já SSD využívám téměř na maximum. Spíše doufám, že ho zruším, než technologicky zastará. :-) Můžeš mít různé programy, co zapisují denně třeba desítky GB... je na Tobě, zda upřednostníš rychlost nebo neopotřebovanost.

PS: Ještě je pár drobnějších nastavení, ale v praxi si jich třeba ani nevšimneš. Jako třeba "výtah/elevator". To je plánovač stavěný na rotující disky se zpožděním čtení/zápisu(). Dá se nastavit v závislosti na tom, zda máš jen SSD, nebo kombinaci HDD. Nebo i zvlášť. Ale to jsou takové věci, co nejsou 2x nutné :-) Spíše pro zábavu nebo pro "ždímání".

Někde na netu bylo dlouhatánské vlákno(thread)s anglickou diskuzí, kde borci po několik měsíců nebo jen dní stále dokola přepisovali SSDčka, dokud nepadla nebo neměla nulový zápis :D Když pominu šunty, občas to vydrželo neuvěřitelný kvantum dat, v reále běžně nedosažitelných(Petabajty dat za den. V přepočtu běžného člověka více let, než máš HDD v PC!).
Tam by se dalo srovnat jednotlivé SSD a jejich generace.

Psal bych dál, ale jen bych ti více a více motal hlavu.
Shrnuto: discard a noatime bych dal. Zbytek je jedno. Rozhodni se sám. Máš svobodnou volbu. A o tom to je :-)
« Poslední změna: 29 Října 2012, 11:58:05 od Roman "Rovano" Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:SSD disk - rady k výběru
« Odpověď #28 kdy: 29 Října 2012, 18:08:59 »
Hlavu si mi rozhodně nezamotal, rád si o tom nejdříve nastuduji co nejvíce, než vůbec SSD pořídím. Zatím si mě jen utvrdil v tom, že se vyplatí. Díky moc  ;)
Na elevator kouknu taky, uvažuji nad kombinací SSD + HDD.
Proto budu rád, když každý napíše svoje zkušenosti a poradí s nastavením! :)
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:SSD disk - rady k výběru
« Odpověď #29 kdy: 10 Listopadu 2012, 12:53:44 »
Doplním:
test co mi fungoval na ověření TRIMu, je zde:
https://sites.google.com/site/lightrush/random-1/checkiftrimonext4isenabledandworking
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.