Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Několik drobností v LaTeXu  (Přečteno 2979 krát)

Tomtom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 84
Několik drobností v LaTeXu
« kdy: 18 Srpna 2010, 18:47:48 »
Zdravím,
poradíte mi někdo s několika problémy v LaTeXu? Předem díky za pomoc.

1) Použitím fancyhdr, potažmo /fancyfoot{} jsem dostal číslo stránky dolu a na správnou stranu, ale pokud je na stránce /chapter{} nebo \tableofcontents, číslo strany je centrované uprostřed. Jak vynutit polohu číslování na všech stránkách stejně?

2) Jak změnit vzhled a polohu /chapter{}, či co použít místo něj? Jde mi o to, že defaultně je za a/velký, b/použitím \backmatter apod. měním jeho obsah, nastavení číslování i obsah Obsahu. A to mi nestačí. Rád bych docílil nadpisu kapitoly vlevo nahoře menším písmem a blíž k textu. Tu velikost vlastně už umím ;) ale nevím, čím text dostrkat kam chci.

Edit:3) Ještě jsem si vzpoměl, jak nastavit výchozí velikost textu - třeba 13pt? Zatím jsem použil {\large} na celý dokument, ale to je takový ošklivé obcházení, vyřadí mi to všechna zvětšení v textu.

Tu je kdyžtak kód:
Kód: [Vybrat]
%jednostanné, bez odsazení vnitřního okraje, číslo dole vpravo
\documentclass[12pt,a5paper,oneside]{book} % typ dokumentu pro knihu; 12pt pismo; format a5; jednostrnny tisk

\usepackage{czech}
\usepackage{fancyhdr} % balik pro upravu hlavicky/paticky
\usepackage[hscale=0.8, vscale=0.8, bindingoffset=0cm]{geometry} % rozmery potistene plochy stranky na sirku a~na vysku; odsazeni navic na vnitrni strane stranky
\usepackage{indentfirst}

\clubpenalty 10000  % prvni radek odstavce nebude sam na konci stranky
\widowpenalty 10000 % posledni radek odstavce nepujde na novou stranku

\renewcommand{\headrulewidth}{0pt} % tloušťka linky v~zahlavi
\fancyhead{} % vyprázdní hlavičku
\fancyfoot{} % vyprázdní patičku
\fancyfoot[RO,RE]{\thepage} % sudé a~liché stránky budou mít vpravo dole číslo strany
\pagestyle{fancy} % aktivuje fancyhdr

\backmatter

\begin{document}
%{\large % zvetseni celyho textu
\chapter{Nadpis kapitoly}
Tady následuje text...
« Poslední změna: 18 Srpna 2010, 19:14:03 od Tomtom »
Debian

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Několik drobností v LaTeXu
« Odpověď #1 kdy: 18 Srpna 2010, 20:10:29 »
V LaTeXu se bohužel taky moc nevyznám, ale místo \chapter lze použít \(sub)(sub)section. A pokud ten nadpis nemá být v Obsahu, pak lze za název příkazu napsat *(hvězdičku), takto \section*{Nadpis bez Obsahu}.

A velikost písma se nastaví hned ve druhém řádku, stačí změnit "12pt" na "13pt" ;)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Tomtom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 84
Re: Několik drobností v LaTeXu
« Odpověď #2 kdy: 18 Srpna 2010, 21:37:09 »
V LaTeXu se bohužel taky moc nevyznám, ale místo \chapter lze použít \(sub)(sub)section. A pokud ten nadpis nemá být v Obsahu, pak lze za název příkazu napsat *(hvězdičku), takto \section*{Nadpis bez Obsahu}.

A velikost písma se nastaví hned ve druhém řádku, stačí změnit "12pt" na "13pt" ;)

Děkuju. Bohužel to není, co mě trápí.
Samozřejmě, že jsem zkusil změnit velikost v documentclass, ale použije se defaultních 10 při čemkoli nad 12pt. Někde jsem vyčetl základní velikosti ...12pt=large, 14,4pt=Large... nebo tak nějak. Ale do documentclass nenacpu ani těch 14.4. Mimochodem, zkouším to na tex.mendelu.cz a v logu vidím:
Kód: [Vybrat]
LaTeX Warning: Unused global option(s):
[13pt].

S tím chapter jsem myslel, nějak ho přiohnout k obrazu svému, ale abych nemusel ošetřovat každý jeho výskyt v textu, a mělo to vliv právě jen na všechny /chapter a ne třeba i na obsah.
Edit: Jo a section má jiný význam (a navíc je číslovaná), tohle má být opravdu kapitola, takže by to asi nebylo úplně košer.

Edit2: S tou velikostí částečně vyřešeno:
Kód: [Vybrat]
\usepackage{extsizes}A můžu nastavit (přinejmenším, co jsem zkusil) 14pt. Ale třeba 13pt hází chybu.
...Beru zpět, bohužel mi to při jakýkoli velikosti písma vyřadí /geometry  :'(
« Poslední změna: 18 Srpna 2010, 21:52:22 od Tomtom »
Debian

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Několik drobností v LaTeXu
« Odpověď #3 kdy: 18 Srpna 2010, 21:57:54 »
Přidáním * hvězdičky u \section*{} číslo nebude... Jinak \chapter jsem snad ani nikdy nepoužil, budu muset vyzkoušet.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Tomtom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 84
Re: Několik drobností v LaTeXu
« Odpověď #4 kdy: 18 Srpna 2010, 22:16:01 »
Přidáním * hvězdičky u \section*{} číslo nebude... Jinak \chapter jsem snad ani nikdy nepoužil, budu muset vyzkoušet.
Číslo nebude, ale hlavně nebude ani záznam v tom automaticky generovaným obsahu. To je význam tý *.
Chapter je dostupná ve stylu {book} a ještě v jednom dalším, na který si nevzpomenu :)
Debian

Tupoun

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re: Několik drobností v LaTeXu
« Odpověď #5 kdy: 03 Prosince 2010, 12:57:35 »
Přidáním * hvězdičky u \section*{} číslo nebude... Jinak \chapter jsem snad ani nikdy nepoužil, budu muset vyzkoušet.
Číslo nebude, ale hlavně nebude ani záznam v tom automaticky generovaným obsahu. To je význam tý *.
Chapter je dostupná ve stylu {book} a ještě v jednom dalším, na který si nevzpomenu :)

Do automaticky generovaného obsahu se dá záznam přidat příkazem \addcontentsline{toc}{chapter}{Text záznamu}. To co se uvedena za Text záznamu bude vysázeno v obsahu.
\chapter je kromě třídy {book} také v třídě {report}

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Několik drobností v LaTeXu
« Odpověď #6 kdy: 03 Prosince 2010, 14:24:24 »
Velikost textu lze nastavit přímo v \documentclass

\documentclass[13pt]{article}

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.