Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kalibrace monitoru  (Přečteno 3821 krát)

Lukic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Kalibrace monitoru
« kdy: 14 Prosince 2010, 17:49:04 »
Zdravím,

můžete mi prosím vás poradit, zda jde nějak zkalibrovat monitor v Ubuntu? Začal jsem se zabývat fotkama a tudíž i barvama. Potřebuju si vytvořit ICC profil, abych mohl fotky ukládat a převádět. A nestalo se mi, že bych dal fotky na tisk a měl bych špatné barvy díky tomu, že na monitoru je vidím trochu jinak než budou pak ve skutečnosti vypadat.

Děkuji

Iljusin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 347
Re: Kalibrace monitoru
« Odpověď #1 kdy: 14 Prosince 2010, 19:23:10 »
Na kalibraci ICC profilu je v repo balík lprof. Tady nějaký help k tomu  Jestli si netroufáš na kalibraci v Linuxu a máš ICC profil z udělanej ve Windows (nebo dokonce od výrobce) tak jej klidně použij i v Ubuntu. ICC je multiplatformní.

Stue

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 188
Re: Kalibrace monitoru
« Odpověď #2 kdy: 15 Prosince 2010, 17:19:03 »
Zdravím,

můžete mi prosím vás poradit, zda jde nějak zkalibrovat monitor v Ubuntu? Začal jsem se zabývat fotkama a tudíž i barvama. Potřebuju si vytvořit ICC profil, abych mohl fotky ukládat a převádět. A nestalo se mi, že bych dal fotky na tisk a měl bych špatné barvy díky tomu, že na monitoru je vidím trochu jinak než budou pak ve skutečnosti vypadat.

Děkuji

Snaha kalibrovat monitor pro fotky se stane, bohužel, zbytečnou v tom okamžiku, kdy si dáš své fotografie vytisknout na papír "pryč z domu". Ještě nikdy se mně nepodařilo přinutit fotografy vyvolávající mé fotky, aby se "trefili" do mnou viděné barevnosti, a to i když jsem získal a použil přímo jejich profil.
Potřebuji-li, pak měním barevnost v Systém -> Správa -> NVIDIA X Server Settings (změním dočasně barevnost celého systému) nebo lze zkusit použít získaný ICC, který se načítá přímo do GIMPu Upravit -> Předvolby -> Správa barev

Pro papírové fotky se mně ale osvědčil tento postup (zjednodušeně):
1) "udělat" si vhodnou fotku k obrazu svému ve svém SW a na svém monitoru
2) odnést tuto fotku (jednu nebo obecně malý počet) k vybranému fotografovi a vymínit si "bez barevných úprav"
3) počkat na výsledek tisku a buď jsem spokojen a nechám dostisknout zbytek nebo
- upravím SW fotku, aby odpovídala tisku a znovu testuji nebo
- volím někoho jiného a znovu testuji  ;D

Problém je, že fotka upravená pro tisk u konkrétního fotografa může vypadat příšerně při prezentaci v PC, no a také, že fotka vytisknutá jiným zaměstnancem téhož fotografa může také vyjít jinak :D

Ubuntu 12.04
(Ubuntu 10.04)

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re: Kalibrace monitoru
« Odpověď #3 kdy: 15 Prosince 2010, 18:37:04 »
Dobrý kalibrátor monitoru je tady (vpravo nahoře - zkontrolujte si monitor):
http://radovan.schmucker.cz/

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Kalibrace monitoru
« Odpověď #4 kdy: 18 Prosince 2010, 13:54:37 »
tím sem si taky prošel,když jsem koupil zrcadlo.je to vesměs k ničemu.rozumná fotka se dá udělat i bez profilů,stačí trochu experimentovat s fotolabem.pak už dokážeš odhadnout,jak má předloha vypadat.jak psal kolega,zadat pak volbu bez úprav.doufám ale,že nečekáš,že profil ti zaručí super fotky v drogerii po 1,50kč.jinak na přesnou kalibraci se používá sonda za několik tisíc a potřebuješ taky kvalitní monitor.
Kubuntu 20.04

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Kalibrace monitoru
« Odpověď #5 kdy: 18 Prosince 2010, 14:57:52 »
vem si z labu kalibrační foto.pak si od nich sťahní originál soubor a nastav monitor aspoň od oka.to by na domácí použití mělo stačit.
Kubuntu 20.04

Lukic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Re: Kalibrace monitoru
« Odpověď #6 kdy: 19 Prosince 2010, 16:34:24 »
Super, moc díky lidi.  :) Určitě něco vyzkouším a zařídím se podle toho :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.