Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: executable bit [vyřešeno]  (Přečteno 3199 krát)

zeminem

executable bit [vyřešeno]
« kdy: 19 Prosince 2010, 10:40:48 »
Zdravím!
Dříve jsem vlastnil Ubuntu10.4 .. V tom dá se říci, že Wine fungoval bez omezení. Po přechodu na Ubuntu10.10 však při pokusu o spuštění nějakého *.exe souboru vyhodí Wine tuto hlášku:



Pochopil bych, že je to kvůli bezpečnosti, ale tento problém jsem viděl i na nějaké stránce, kde byl zařazen do bugů. Tak nevím. Je to bug či není to bug? Na té stránce jsem se dočetl jak to obejít a to tak, že si otevřu pomocí Wine procházení disku C:/Windows -> Explorer.exe (který mimochodem jde spustit bez problémů) a v tom si najdu daný soubor s *.exe, který nejde spustit a půjde spustit. Je to sice funkční návod, ale poněkud složitý, resp. nepohodlný. Přišlo mi zvláštní, že jsem se s tím nikde na fóru nesetkal, nebo jsem blbě koukal.. Setkal jste se s tímto také někdo a víte jak na to?
« Poslední změna: 19 Prosince 2010, 19:09:38 od zeminem »
http://zeminem.cz/ (to jsi v životě neviděl)

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re: executable bit
« Odpověď #1 kdy: 19 Prosince 2010, 11:12:40 »
vždyť to tam máš napsaný....soubor není spustitelný...

takže
Kód: [Vybrat]
chmod +x /cesta/k/souboruto napraví
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

Stue

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 188
Re: executable bit
« Odpověď #2 kdy: 19 Prosince 2010, 11:25:39 »
...anebo wokenářsky ;D: klikni na něm pravý myšítkem, běž Vlastnosti -> Oprávnění a zaškrtni Spouštění...jako programu ;)

Edit:
Mám 10.04 a samozřejmě to tu funguje stejně. Nicméně zajímá-li tě proč to tak je, tak si přečti třeba toto: https://wiki.ubuntu.com/Security/ExecutableBit a třeba uznáš, že to není žádná škoda, ale ve skutečnosti je to pro nás dobře.
« Poslední změna: 19 Prosince 2010, 13:06:10 od Stue »
Ubuntu 12.04
(Ubuntu 10.04)

zeminem

Re: executable bit
« Odpověď #3 kdy: 19 Prosince 2010, 12:11:34 »
No dobře, to je vše pravda, ale lze to udělat tak, aby se např. všechny *.exe soubory spouštěly rovnou? Pořád je zde to že s tím souborem musím něco dělat a to dřív nebylo.. Pokud není,  nevadí, ale je to škoda..
http://zeminem.cz/ (to jsi v životě neviděl)

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re: executable bit
« Odpověď #4 kdy: 19 Prosince 2010, 15:52:22 »
Vlez do vlastností nějakýho exáče, Otevřít s - Přidat - Použít vlastní příkaz a napiš tam wine %F. Tak se budou exáče spouštět i bez toho aby měli povoleno spouštění, to proto, že ten exáč bude jenom jako parametr k wine (a to má spouštění povolený).

zeminem

Re: executable bit
« Odpověď #5 kdy: 19 Prosince 2010, 16:22:46 »
Vlez do vlastností nějakýho exáče, Otevřít s - Přidat - Použít vlastní příkaz a napiš tam wine %F. Tak se budou exáče spouštět i bez toho aby měli povoleno spouštění, to proto, že ten exáč bude jenom jako parametr k wine (a to má spouštění povolený).
Díky, díky.. to je přesně to co hledám ;-)
http://zeminem.cz/ (to jsi v životě neviděl)

dedpek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re: executable bit
« Odpověď #6 kdy: 24 Ledna 2011, 00:05:19 »
Vlez do vlastností nějakýho exáče, Otevřít s - Přidat - Použít vlastní příkaz a napiš tam wine %F. Tak se budou exáče spouštět i bez toho aby měli povoleno spouštění, to proto, že ten exáč bude jenom jako parametr k wine (a to má spouštění povolený).
taky veliký dík,ubuntu10.10-perfektně maká
ubuntu 10.04
dell gx270 2,8

vanad

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 187
Re: executable bit
« Odpověď #7 kdy: 31 Července 2011, 18:29:48 »
Vlez do vlastností nějakýho exáče, Otevřít s - Přidat - Použít vlastní příkaz a napiš tam wine %F. Tak se budou exáče spouštět i bez toho aby měli povoleno spouštění, to proto, že ten exáč bude jenom jako parametr k wine (a to má spouštění povolený).
taky veliký dík,ubuntu10.10-perfektně maká

Měl jsem stejný problém a tímto se vyřešil. Moc díky. Jen se chci zeptat, proč se exáč dřív nespouštěl, když v Otevřít s - byl nastaven na Zavaděč programů pro wine?
Ubuntu 18.04 LTS, Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz × 8, Intel® HD Graphics 530 (Skylake GT2), www.mineralion.cz, www.vitatrend.cz

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re: executable bit [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 01 Srpna 2011, 00:10:35 »
příkaz ke spouštění u Zavaděč programů pro wine je
Kód: [Vybrat]
cautious-launcher %f wine start /unix

proč ten cautious-launcher potřebuje od programu práva spouštění je dobrá otázka, podle mě to moc smysl nemá, někde jsem to i viděl nahlášený jako bug

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.