Osobní zkušenost s Celeronem 500 MHz a 128 MB RAM (zdůrazňuji tuto konfiguraci, na jiné se mohou nevýhody a přednosti různých distribucí projevit jinak):
1. OpenSUSE 10.2 s GNOME
Dvouhodinová instalace, nutnost 3 CD. Strašně, neúnosně pomalé, nepoužitelné.
2. Mandriva 2007 s GNOME
- Rychlejší instalace z méně kroků než u OpenSUSE 10.2, potřeba 4 CD, divná písma po instalaci, Firefox 1.5, pomalé - použitelné v nouzi.
3. Ubuntu 6.10 (s GNOME)
- nejrychlejší instalace z nejméně kroků - stačí 1 CD nebo netboot CD (8 MB). Systém relativně použitelný pro většinu základních základní úloh jako web, e-mail, tvroba dokumentů (nikoliv však s OpenOffice ale třeba s Abiwordem nebo Gnumericem), poslech písniček, přehrávání videa... velké množství softwaru při instalaci
- možnost instalace Xubuntu, kde se ještě více ocení jednoduchost a rychlost (nenáročnost) při používání.
4. Gentoo
- problémy s načtením LiveCD kvůli jádru nekompatibilním s mým HW, nutnost instalace například z netboot CD Ubuntu, několikadenní kompilace balíků a řešení problémů (při kompilaci, vhodné USE falgy...) až po zásek během kompilace a následně neřešitelná chyba po restartu při načítání souborového systému XFS.
5. Arch Linux
- nedetekuje a nepoužívá správně síťovou kartu -> nemožnost síťové instalace a nemožnost nastavení sítě ani po klasické instalaci
Předpokládám, že i na rychlejším HW se projeví rychostní výhody *Ubuntu, jeho jednoduchost a snadná údržba a aktualizace - podpora jednoho vydání po dobu minimálně 18 měsíců předchází problémům jiných distribucí průběžně přecházejících na novější řady balíků.