Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Který CD, aby to běhalo tak jak má? (vyřešeno ?!)  (Přečteno 1652 krát)

ras

  • Host
Který CD, aby to běhalo tak jak má? (vyřešeno ?!)
« kdy: 21 Prosince 2010, 12:49:12 »
Ahoj, no předně se chci omluvit za svoje výpady proti Linuxu, ale vždycky jsem s nim měl nějaký problémy ..........
Se chci zeptat jaký CD Ubuntu pořídit, aby se mi neopakovali všechny problémy co jsem měl, ale běhalo to jak popisujete.
Nebo je lepší obětovat těch pár kil a zakoupit knihu s DVD, je to DVD odladěnější?
Prosím jakou verzi doporučujete pro bezproblémovou instalaci a chod systému, programů a HW?
Ještě HW nevim jestli nemám na ubuntu příliš slabej PC,
procesor AthlonXP 2500+, ram 2giga, hdd pata 80 + 320 giga, gk nvidia 6200, tv pinacle
Windows XP na tom jakž takž běžej, ale sedmičky po nainstalování antiviru a pod. nezbytností kulhaj na obě nohy.
Případně to mohu zkusit ještě na notebuku ten je novější ale HW taky nic moc.
procesor Intel Celeron 1700, ram 512 mega, ale asi rozbitá ukazuje mi jenom 491mega, hdd sata 60giga, gk integrovaná intel
Ale mám u něj problémy s ovladačema ani windowsy je nemaj a musim je stahovat od výrobce a ovladače na Ubuntu nenabízí.
Původní OS byl Freedos.
« Poslední změna: 22 Prosince 2010, 16:15:49 od 10.9.8........zkouška »

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re: Který CD, aby to běhalo tak jak má?
« Odpověď #1 kdy: 21 Prosince 2010, 13:34:30 »
Žádný 100% bezproblémový Ubuntu neexistuje. Prostě stáhni z ofi stránek, trochu prostuduj wiki (tady odkaz na tu tvoji tv kartu) a jestli příjdou problémy neboj se zeptat.

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Který CD, aby to běhalo tak jak má?
« Odpověď #2 kdy: 21 Prosince 2010, 13:57:28 »
je to DVD odladěnější?

Co do podpory hardware by mělo být podobné jako běžné Ubuntu. Hlavní změny jsou v programech, kodecích a nastavení pro uživatele.


Citace
Ještě HW nevim jestli nemám na ubuntu příliš slabej PC,
procesor AthlonXP 2500+, ram 2giga, hdd pata 80 + 320 giga

Tento počítač je asi 5x silnější, než je doporučované minimum. Pokud Sedmičky na takovém stroji kulhají, je to jen jejich problém.

Citace
procesor Intel Celeron 1700, ram 512 mega, ale asi rozbitá ukazuje mi jenom 491mega, hdd sata 60giga, gk integrovaná intel

Ani tady asi nebude velká potíž s výkonem, dokud neotevřeš hromadu programů najednou nebo nebudeš pokoušet moderní hry. Mám 740 MB RAM a drhlo to, když jsem měl otevřeno hodně tabů v prohlížeči, ale Opera 11 je svižná.

Pro řešení ovladačů sem musíš vložit výpis příkazu lshw do tagu
Kód: [Vybrat]
[code]  [/code].
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

ras

  • Host
Re: Který CD, aby to běhalo tak jak má?
« Odpověď #3 kdy: 21 Prosince 2010, 19:52:20 »
Díky za rady, jenom v tom odkazu jsou dvě možnosti 10.04 a 10.10
Přináší novější verze nějaký výhody proti lts?

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Který CD, aby to běhalo tak jak má?
« Odpověď #4 kdy: 21 Prosince 2010, 20:26:30 »
Přináší novější verze nějaký výhody proti lts?

Myslím, že nic zásadního. Pokud LTS chodí, zůstaň.
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

ras

  • Host
Re: Který CD, aby to běhalo tak jak má?
« Odpověď #5 kdy: 21 Prosince 2010, 20:46:01 »
LTS chodilo teda špatně, 10.10 to samý, ale stahoval jsem to odjinud, tak snad když to stáhnu od Ubuntu to bude dobrý.
Stahuju LTS a skusim ho dostat na usb podle wiki nemám prázdný CD, je to jedno nebo je lepší opravdu vypálit?
Sorry že se ptám jak *censored*, ale tolikrát mi to nešlo pořádně že se radši ptám odborníků.
« Poslední změna: 21 Prosince 2010, 22:11:17 od 10.9.8........zkouška »

ras

  • Host
Re: Který CD, aby to běhalo tak jak má?
« Odpověď #6 kdy: 21 Prosince 2010, 23:10:55 »
Tak a jsem tam kde vždy, nainstaloval jsem dle návodu, ani se mě to nezeptalo jestli instalovat grub do /dev/sda a hned na prase ho tam napralo......
Problém č.1. musim obnovit púvodní zavaděč. To si vyřešim to neni dotaz.
Problém č.2. v bootovací nabídce špatně root=(hd0,7) opravil jsem si na (hd0,5) a naběhlo, jedná se mi o to v /boot/gru/grub.cfg si to nastavim správně ale při aktualizaci kernelu mi to skript přepíše zase na původní špatně (hd0,7)
Problém č.3. Ovladače gr.karty nvidia 6200 jsou verze 260, ale systém nabízí pouze 173, 96, current)
"maličkost" hned na mě vyskočil správce aktualizací a prej stáhnout přes 200mega a to jsem cd stáhl před dvěma hodinama.
Dotaz jak nastavit aby mi nějakej super chytrej skript nepřepisoval boot menu, mbr ale to už by snad po obnově původního neměl, nebo se pletu?
A abych jenom nenadával naběhlo to pekelně rychle.
« Poslední změna: 21 Prosince 2010, 23:20:12 od 10.9.8........zkouška »

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Který CD, aby to běhalo tak jak má?
« Odpověď #7 kdy: 21 Prosince 2010, 23:42:17 »
2)
červeně grub.cfg
http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2
https://help.ubuntu.com/community/Grub2

3)od vydání isa už holt nějaké aktualizace byly vydány. Aktuální verze máte u vývojové větve a instalačka LTS se také párkrát v průběhu svého života aktualizuje.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

ras

  • Host
Re: Který CD, aby to běhalo tak jak má?
« Odpověď #8 kdy: 22 Prosince 2010, 00:33:27 »
Tak jestli jsem to správně pochopil, tak bude problém někde v souboru /etc/grub.d/10_linux, asi zde.
Kód: [Vybrat]
case ${GRUB_DEVICE} in
  /dev/loop/*|/dev/loop[0-9])
    GRUB_DEVICE=`losetup ${GRUB_DEVICE} | sed -e "s/^[^(]*(\([^)]\+\)).*/\1/"`
    # We can't cope with devices loop-mounted from files here.
    case ${GRUB_DEVICE} in
      /dev/*) ;;
      *) exit 0 ;;
    esac
  ;;
esac
Tohle je nad moje schopnosti ještě tak jednoduchej skriptík na časový vypínání, aktualizace a pod. dám, ale zde tápu prosím o nakopnutí.
Zatim jsem si obnovil původní grub v něm nastavil přepnutí na ubuntí a ubuntí grub nainstaloval do místo mbr do oddílu, a opravil v grub.cfg
Kód: [Vybrat]
set grub=(hd0,7) na set grub=(hd0,5)ale tato změna má trvání maximálně do aktualizace kernelu a jediný co mě napadá si grub.cfg zazálohovat po aktualizaci obnovit a přepsat na novější kernel a zase záloha............... což je totální blbárna.
S tim updatem no dobrá ale tahat 1/3 cd znova hned po instalaci a s pomalym připojenim je vopruz, no nic nejdřív vyhážu aplikace co nepotřebuju asi 80% a hned toho bude míň.
Ovladače gk vypadaj ok asi to maj jenom v ubu přejmenovaný.
TV karta pinnacle 310i lspci:
Kód: [Vybrat]
Philips Semiconductors SAA7131/SAA7133/SAA7135 Video Broadcast Decoder (rev d0)V 10.04 nativně (v 9.04 nativně, v 9.10 bylo potřeba dostat z cd a zkopírovat firmware), stačí vygenerovat, stáhnout, napsat seznam kanálů a předhodit ho VLCčku
Další problém HD videa jsou trhaný nekoukatelný přehrávač vlc i totem v holejch xkách vlc jakž takž mplayer vůbec, v HW to neni na druhym OS mi jdou přehrát.

Takže zásadní problém zatim jenom ten grub, instaloval jsem dle návodu výše doporučenýho ostatně instalátor mi nedal jinou možnost, tak nevim kde jsem moch udělat chybu.
« Poslední změna: 22 Prosince 2010, 01:23:58 od 10.9.8........zkouška »

ras

  • Host
Re: Který CD, aby to běhalo tak jak má?
« Odpověď #9 kdy: 22 Prosince 2010, 16:06:10 »
Takže nikdo neví?
Jo vlastně sem to už nepatří, cd jste mi už doporučili, takže asi vyřešeno.
Ale když tohle vybavne na někoho kdo ani netuší že jde grub upravit no nevim jestli příště zkusí znova.
« Poslední změna: 22 Prosince 2010, 16:14:55 od 10.9.8........zkouška »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.