Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: FAQ - Často kladené otázky (aktualizace 13.5.2008)  (Přečteno 31161 krát)

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
FAQ - Často kladené otázky (aktualizace 13.5.2008)
« kdy: 10 Prosince 2006, 20:50:18 »
V tomto vláknu budou vznikat FAQ - odpovědi na často kladené otázky. Prosím o posílání návrhů na dotazy, které by podle vás měly být ve FAQ zařazeny. Pokud k navrženému dotazu rovnou připojíte i odpověď, tím lépe. V opačném případě odpověď doplním já (budu-li vědět).

ZÁKLADNÍ INFORMACE

1. Co je Ubuntu?
Ubuntu je kompletní operační systém založený na jádře Linux. Je volně dostupný a k dispozici je komunitní i profesionální (placená) podpora.

2. Kde získám Ubuntu?
Ubuntu je k dispozici ke stažení zdarma na internetu. Obrazy pro vypálení na CD najdete spolu s dalšími užitečnými informacemi například na http://www.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout. Pro stahování dávejte prosím přednost síti BitTorrent. Instalační CD si můžete zdarma objednat po zaregistrování na stránkách https://shipit.ubuntu.com . CD vám přijdou zdarma poštou za 4-6 týdnů, neplatíte žádné poplatky ani poštovné. Momentálně je zdarma rozesílána aktuální verze Ubuntu 8.04 LTS Hardy Heron. Prosím nezneužívejte tuto službu, využijte ji pouze v případě, že skutečně nemáte možnost stáhnout si obraz disku z internetu.

INSTALACE

3. Kterou verzi Ubuntu si mám vybrat?
Ke stažení je nabízeno několik různých verzí instalačních CD. Tato CD se liší jednak verzí systému (např 8.04, 7.10, 7.04, 6.10, 6.06, 5.10 atd. - číslo před tečkou značí rok vydání, číslo za tečkou měsíc, zatím poslední verze 8.04 tedy byla vydána v dubnu (4. měsíc) roku 2008), podle architektury (pro 32bitové, 64bitové a Sun UltraSPARC počítače) dále použitým desktopovým prostředím (Gnome, KDE, Xfce) a v neposlední řadě také verzí instalátoru (grafický, textový).

Podle verze systému:
8.04 - kódové jméno Hardy Heron - aktuální stabilní verze s dlouhou podporou (LTS), vydaná 24.4.2008 - bude podporovaná do dubna 2011 na desktopech a do dubna 2013 na serverech
7.10 - kódové jméno Gutsy Gibbon - starší stabilní verze, vydaná 18.10.2007 - bude podporovaná do dubna 2009
7.04 - kódové jméno Feisty Fawn - starší stabilní verze, vydaná 19.4.2007 - bude podporovaná do října 2008
6.10 - kódové jméno Edgy Eft - starší stabilní verze, vydaná 26.10.2006 - byla podporovaná do dubna 2008
6.06 - kódové jméno Dapper Drake - starší stabilní verze s dlouhou podporou (LTS), vydaná 1.6.2006 - bude podporovaná do června 2009 na desktopech a do června 2011 na serverech
Starší verze 5.10 (Breezy Badger), 5.04 (Hoary Hedgehog), 4.10 (Warty Warthog) již nejsou podporovány

Podle výchozího desktopového prostředí:
Ubuntu - základní verze, výchozím prostředím je Gnome
Kubuntu - výchozím prostředím je KDE
Xubuntu - výchozím prostředím je Xfce
Edubuntu - určená do škol, obsahuje předinstalované výukové programy
Server - verze určená pro síťové servery, bez grafického prostředí

Poznámka: do každé z těchto verzí lze doinstalovat libovolné jiné desktopové prostředí, lze mít současně nainstalováno více prostředí a při každém přihlášení si jedno zvolit.

Podle typu instalátoru:
Desktop CD - funguje jako LiveCD, startuje do grafického režimu, z něhož lze spustit instalaci Ubuntu na pevný disk počítače.
Alternate CD - pokud z nějakého důvodu nelze použít LiveCD, nabízí Alternate CD instalaci v textovém režimu.

Podle architektury:
PC (Intel x86) - pro počítače s 32bitovými procesory Intel Celeron, Intel Pentium, AMD Duron, AMD Athlon.
64-bit PC (AMD64) - pro počítače s 64bitovými procesory (architektury AMD64 a Intel EM64T)
SPARC - pro počítače Sun UltraSPARC včetně UltraSPARC T1 ("Niagara")

Pokud stále nevíte, jakou verzi zvolit, zvolte Ubuntu 8.04 LTS Intel x86 Desktop CD. Tato verze funguje na všech běžných typech počítačů.

4. Jak mám spustit instalační CD?
Stažený ISO soubor vypalte na CD-R nebo CD-RW. Pro vypalování použijte volbu "Vypálit obraz disku" (přesný název této volby záleží na konkrétním vypalovacím programu). Vypálené CD vložte do mechaniky a restartujte počítač. Vyberte jazyk instalátoru (v nabídce je čeština i slovenština), z nabídky pak zvolte buď možnost Vyzkoušet Ubuntu bez jakýchkoliv změn ve vašem počítači pro start v režimu LiveCD (tato možnost je přístupná pouze v Desktop CD), odkud lze pak instalaci systému spustit poklepáním na ikonu na ploše, nebo Nainstalovat Ubuntu pro přímý start procesu instalace (na Desktop CD i Alternate CD).

5. Po vložení instalačního CD se nic nestane, Ubuntu se nespouští
Pravděpodobně nemáte povoleno spouštění systému z CD. Restartujte počítač, při startu stiskněte klávesu pro vstup do nastavení BIOSu (DEL, F2, ESC apod., záleží na typu základní desky vašeho počítače). Spustí se menu pro nastavení BIOSu (základního systému počítače). Zde přejděte k možnosti volby načítání systému z jednotlivých paměťových médií a nastavte pořadí
1. CD/DVD mechanika
2. Pevný disk
Nastavení uložte, restartujte znovu počítač.

6. Počítač se snaží spustit z CD, v průběhu načítání se zasekne
Pravděpodobně je chyba ve vypáleném CD. Problém mohl nastat během vypalování, ale také již během stahování obrazu. Ověřte kontrolní součet staženého obrazu s hodnotou uloženou v souboru na serveru, odkud jste obraz stahovali. Je-li vše v pořádku, zkuste obraz vypálit na jiné CD, nejlépe s kontrolou zápisu, pokud váš vypalovací program tuto funkci obsahuje. Zobrazí-li se alespoň úvodní menu instalačního CD, zvolte možnost Zkontrolovat, zda CD neobsahuje chyby. Tím provedete kontrolu vloženého CD. Pokud tato kontrola opět objeví chyby na vypáleném CD, zkuste obraz CD přenést na jiný počítač, vypalte jej znovu. Zkuste jinou značku CD médií, nebo si objednejte zaslání instalačních médií zdarma na http://shipit.ubuntu.com.

7. Instalační CD nejde stále spustit, kontrola CD proběhla v pořádku.
V tomto případě se téměř jistě jedná o nějakou hardwarovou závadu nebo nekompatibilitu. Zejména notebooky nebo velmi nový hardware mohou dělat problémy.
Nejdříve se pokuste vyloučit možnost hardwarové závady (otestujte jednotlivé díly například nástrojem Ultimate Boot CD, nebo zkuste použít některé díly - paměť, grafickou kartu apod. - z jiného počítače).
Pokud jste přesvědčen, že se nejedná o hardwarovou závadu, máte možnost změnit parametry pro start instalačního CD. Po zobrazení úvodního menu stiskněte klávesu F6, přejděte na konec řádku a smažte poslední část:
Kód: [Vybrat]
-- quiet splashSpusťte zavádění systému a sledujte, ve kterém momentu dojde k zastavení zavádění. Zkuste usoudit, která hardwarová součást způsobuje problémy.
Zejména u notebooků je častým problémem nekompatibilní ACPI nebo APIC. Zkuste zakázat používání těchto funkcí zadáním parametrů
Kód: [Vybrat]
acpi=off
noapic nolapic
případně jejich kombinací.
Pokud se vám ani tímto způsobem nepodaří instalační DesktopCD spustit, zkuste instalaci provést v textovém režimu z AlternateCD (ke stažení na stejném místě jako standardní DesktopCD), nebo z MinimalCD. Obraz MinimalCD je jen několik MB velký, obsahuje jen nezbytné součásti pro spuštění instalátoru, všechny balíčky se při instalaci stahují z internetu. Z toho vyplývá požadavek funkčního (a rychlého) připojení k internetu. Ubuntu MinimalCD stáhnete například zde: http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/z_MinimalCD

8. Systém z instalačního CD v průběhu bootování skončí s chybou Busybox (initramfs) - /bin/sh: can't access tty; job control turned off
Tato chyba je obvykle způsobena nekompatibilitou diskového řadiče, a objevuje se u starších počítačů (1997-2001) nebo naopak u velmi nových typů počítačů s dosud nepodporovaným diskovým řadičem. Ve většině případů lze jádro systému nabootovat s parametrem generic.all_generic_ide=1, po nainstalování systému (instalace může v generic_ide režimu trvat až několikrát déle než obvykle) nastavte automatické načítání modulu ide_generic (přidáním názvu modulu do souboru /etc/modules). Více informací viz. https://bugs.launchpad.net/bugs/129817.

9. Existuje česká verze instalačního CD Ubuntu?
Ubuntu Desktop CD obsahuje lokalizaci do několika desítek jazyků včetně češtiny. V úvodním menu při startu z CD stiskněte F2 a z nabídky jazyků zvolte češtinu. Spusťte zavádění systému z CD. Celé grafické prostředí Desktop CD i samotný instalátor je lokalizovaný do češtiny. Na instalačním CD se nemusejí nacházet všechny jazykové balíčky, chybějící soubory lokalizace jsou automaticky staženy z internetu v průběhu instalace. Z tohoto důvodu doporučuji instalovat s aktivním připojením k iternetu.

ROOT - SUPERUŽIVATEL

10. Jaké je heslo uživatele root po instalaci Ubuntu?
Při první instalaci Ubuntu je administrátorský účet (root) vypnut. Uživatel vytvořený během instalace má administrační práva systému a může spouštět programy jako uživatel root s příkazem sudo a běžným uživatelským heslem. Například:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get updatePokud chcete využívat root účet tradičnějším UNIXovým způsobem, můžete nastavit heslo roota příkazem:
Kód: [Vybrat]
sudo passwd rootTo vám umožní používat příkazy su nebo login s právy roota v konzoli.
Pokud potřebujete shell s právy roota, spusťte:
Kód: [Vybrat]
sudo -sPři každém použití sudo bude vyžadováno uživatelské heslo. Více informací viz. např. http://wiki.ubuntu.cz/Root sudo.

11. V terminálu nejde napsat heslo, jako by klávesnice zamrzla
Heslo se samozřejmě píše, ale v terminálu se nezobrazují tečky (hvězdičky, křížky...), které nahrazují znaky hesla. Napište heslo a potvrďte stiskem ENTER.

12. V návodech se často nachází rada, že mám v terminálu zadat "gksudo gedit ...". V Kubuntu mi příkaz gedit nejde.
Gedit není příkaz, ale program (obdoba Poznámkového bloku z Windows), v Kubuntu tento program není standardně nainstalován. V KDE je základním textovým editorem kate, použijte tedy příkaz "kdesu kate". Pro editaci jednoduchých textových (například konfiguračních) souborů lze bez ohledu na desktopové prostředí použít v terminálu textový editor nano. Doporučuji spouštět jej s parametrem -w pro lámání řádek - tedy sudo nano -w /cesta/soubor.

AKTUALIZACE A INSTALACE NOVÝCH PROGRAMŮ

13. Jak funguje systém aktualizací v Ubuntu?
Nemusíte sledovat stránky výrobců desítek programů, které používáte a pravidelně si stahovat a instalovat nové verze těchto programů. To za vás dělají stovky vývojářů Ubuntu, kteří komunikují s výrobci programů, ze zdrojových kódů kompilují nejnovější verze tisíců programů a tyto po důkladném otestování umisťují na speciální internetové servery - repozitáře. Z těchto repozitářů si pak uživatelé Ubuntu mohou instalovat nové programy nebo aktualizace těch programů, které již v systému mají. Výhodou tohoto systému je, že se k uživatelům dostávají jen pečlivě otestované programy zkompilované speciálně pro konkrétní verzi Ubuntu. V rámci systému automatických aktualizací pak jsou nabízeny nejen opravy chyb jádra operačního systému, ale opravy všech podporovaných programů (k 13.5.2008 se ve repozitářích Ubuntu nachází celkem 24798 balíků / programů).

Nové dostupné aktualizace sleduje, oznamuje a instaluje Správce aktualizací. Dostupné aktualizace jsou signalizovány v oznamovací oblasti panelu Gnome. Doporušené aktualizace signalizuje oranžová ikona hvězdičky, kritické nebo bezpečnostní aktualizace signalizuje ikona červené šipky s vykřičníkem. Kliknutím na tuto ikonu spustíte instalaci aktualizací.

14. Po instalaci systému mi chybějí některé programy
Ubuntu, jako všechny svobodné distribuce, obsahují pouze balíčky šířené pod svobodnými licencemi. Balíčky šířené pod nesvobodnými licencemi jsou umístěny ve speciálních repozitářích na serverech (zrcadlech) Ubuntu. Z těchto serverů se instalují nové programy i aktualizace programů, které již máte nainstalovaní. Informace o tom, které typy balíčků mají být pro systém dostupné, je uložena v souboru /etc/apt/sources.list. Práva na zápis do tohoto souboru má pouze superuživatel.
Otevřete soubor v textovém editoru
Kód: [Vybrat]
sudo nano -w /etc/apt/sources.lista jeho obsah nahraďte tímto
Kód: [Vybrat]
deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy main restricted universe multiverse
# deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy main restricted universe multiverse

deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy-updates main restricted universe multiverse
# deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy-updates main restricted universe multiverse

# deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy-backports main restricted universe multiverse
# deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy-backports main restricted universe multiverse

# deb http://archive.canonical.com/ubuntu hardy partner
# deb-src http://archive.canonical.com/ubuntu hardy partner

deb http://security.ubuntu.com/ubuntu hardy-security main restricted universe multiverse
# deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu hardy-security main restricted universe multiverse
Pokud používáte jinou verzi než Ubuntu 8.04 LTS, nahraďte slovo hardy kódovým jménem vámi používané verze. Soubor uložte stiskem CTRL+o, CTRL+x a aktualizujte seznam dostupných balíčků zadáním příkazu
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update
V repozitáři main se nacházejí balíčky šířené pod svobodnou licencí, oficiálně podporované vývojáři Ubuntu.
V repozitáři restricted se nacházejí balíčky šířené pod ne zcela svobodnými licencemi. Typickým příkladem takového balíčku jsou binární ovladače pro grafické karty a další hardware.
V repozitáři universe se nacházejí balíčky šířené pod svobodnou licencí, ale bez oficiální podpory vývojářů Ubuntu. Pro tyto balíčky nemusejí být k dispozici kritické a bezpečnostní opravy.
V repozitáři multiverse se nacházejí balíčky s nesvobodnými licencemi.
Více informací najdete například na http://www.ubuntu.com/community/ubuntustory/components

15. Jak nainstaluji program z balíčku, který se nachází v repozitáři?
V Ubuntu je výchozím správcem balíčků program Synaptic, který najdete v menu Systém -> Správa -> Správce balíků Synaptic. Ovládání je velice přehledné a intuitivní: vyhledáte požadovaný balíček, zaškrtnutím označíte, instalaci vybraných balíčků spustíte kliknutím na tlačítko Použít. Systém automaticky stáhne, nainstaluje a nakonfiguruje všechny zvolené balíčky včetně potřebných závislostí. Od tohoto okamžiku budou automaticky sledovány také veškeré aktualizace pro tyto balíčky. Obdobou Synapticu pro KDE je program Adept.
Alternativou jsou programy pro instalaci z příkazového řádku: apt-get, aptitude, atd. Tyto programy je vhodné použít, když znáte název požadovaného balíčku a nepotřebujete vhodný balíček hledat podle popisu. Balíček nainstalujete velmi snadno z terminálu zadáním příkazu
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install nazev_balickuKompromisem mezi grafickým "klikacím" a striktně řádkovým nástrojem je program dselect.

16. Jak nainstaluji program nebo ovladač ze staženého balíčku .deb?
Nejdříve prosím oveřte, zda se tento program nenachází v oficiálních repozitářích Ubuntu. Pokud ne, ověřte si u autora programu nebo ovladače, zda je tento balíček možné použít ve vaší verzi Ubuntu. Pokud ano, stáhněte soubor do libovolného adresáře na disku, pro názornost předpokládejme, že se soubor jmenuje soubor.deb a že je uložený v adresáři /home/uzivatel. Instalaci provedete v terminálu příkazem
Kód: [Vybrat]
cd /home/uzivatel
sudo dpkg -i soubor.deb

Poznámka: pro takto nainstalovaný program nebudou dostupné automatické aktualizace prostřednictvím správce aktualizací. Aktualizace jsou dostupné pouze pro programy instalované přímo z repozitářů definovaných v /etc/apt/sources.list.

17. Jak nainstaluji program nebo ovladač ze staženého samoinstalačního balíčku (.run, .bin, .sh)?
Nejdříve si u autora programu nebo ovladače ověřte, zda je tento samoinstalační balíček možné použít ve vaší verzi Ubuntu. Pokud ano, stáhněte soubor do libovolného adresáře na disku, pro názornost předpokládejme, že se soubor jmenuje soubor.run a že je uložený v adresáři /home/uzivatel. Spusťte terminál, povolte spuštění souboru příkazem
Kód: [Vybrat]
sudo chmod +x /home/uzivatel/soubor.runspusťte soubor příkazem
Kód: [Vybrat]
cd /home/uzivatel
./soubor.run
Pokud má být instalace spuštěna s právy superuživatele, zadejte
Kód: [Vybrat]
cd /home/uzivatel
sudo ./soubor.run
dále se řiďte pokyny na obrazovce.

Poznámka: pro takto nainstalovaný program nebudou dostupné automatické aktualizace prostřednictvím správce aktualizací. Aktualizace jsou dostupné pouze pro programy instalované přímo z repozitářů definovaných v /etc/apt/sources.list.

18. Jak nainstaluji program ze staženého balíčku .tar.gz (tar.bz2)?
Nejedná se o balíček, ale o archiv vytvořený programem tar a zkomprimovaný programem gzip. Nejčastěji takový archiv obsahuje zdrojové kódy programu, který chcete nainstalovat. Musíte jej nejdříve rozbalit příkazem
Kód: [Vybrat]
tar xzf soubor.tar.gzresp.
Kód: [Vybrat]
tar xjf soubor.tar.bz2Po rozbalení by se mezi ostatními soubory měl nacházet soubor install s návodem k instalaci Obecný postup je: V terminálu se přepněte do složky, kam jste archiv rozbalili a postupně zadejte
Kód: [Vybrat]
./configure
make
make install
Pro možnosti kompilace programů ze zdrojových kódů je nutné mít v systému nainstalovaný kompilátor spolu s některými dalšími knihovnami. Doporučuji nainstalovat metabalík build-essential, který zajistí automatickou instalaci základních programů a knihoven, potřebných pro kompilaci. Některé programy mohou pro kompilaci vyžadovat některé další knihovny a programy, podrobnosti hledejte v dokumentaci k instalovanému programu.

Poznámka: pro takto nainstalovaný program nebudou dostupné automatické aktualizace prostřednictvím správce aktualizací. Aktualizace jsou dostupné pouze pro programy instalované přímo z repozitářů definovaných v /etc/apt/sources.list.

19. Jak nainstaluji program ze staženého balíčku .rpm?
Použítí RPM balíčku by mělo být až naprosto poslední možností, pokud požadovaný program nelze získat z repozitářů Ubuntu, ve formě samostatného DEB balíčku ani zdrojové kódy pro zkompilování a instalaci.
RPM balíčky nejsou určeny pro Ubuntu. Ubuntu pracuje s balíčky DEB, balíčky RPM se používají například v SUSE, Mandriva, Fedora Core a dalších distribucích. Program alien umožňuje převést RPM balíček do formátu DEB. Takto převedený balíček pak nainstalujete běžným způsobem. Tímto způsobem získané DEB balíčky často nelze použít kvůli nesplněným závislostem nebo kvůli problémům s požadavkem na přítomnost konkrétní verze konkrétní knihovny apod.
Pro převod RPM balíčku na DEB nainstalujte program alien
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install alienproveďte převod balíčku, získaný balíček nainstalujte
Kód: [Vybrat]
sudo alien nazev_balicku.rpm
sudo dpkg -i nazev_balicku.deb

Poznámka: pro takto nainstalovaný program nebudou dostupné automatické aktualizace prostřednictvím správce aktualizací. Aktualizace jsou dostupné pouze pro programy instalované přímo z repozitářů definovaných v /etc/apt/sources.list.

20. Při stahování aktualizací nebo instalaci nového programu přes aptitude/synaptic/adept, tak se mi objevuje chyba: W: Chyba při přenosu http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/.... .deb 404 Not Found
S největší pravděpodobností se jedná o výpadek českého zrcadla cz.archive.ubuntu.com. Do budoucna se těmto problémům vyhnete, pokud si nastavíte některé další (může být i zahraniční zrcadlo) jako záložní. Celý obsah /etc/apt/sources.list zkopírujete dvakrát pod sebe (kromě řádků odkazujících na server security.ubuntu.com), v druhé polovině souboru zaměňte "cz" za "de" (německé zrcadlo), "nl" (nizozemské zrcadlo) nebo "us" (americké zrcadlo). Můžete použít též zrcadlo http://ubuntu.sh.cvut.cz.

SOUŽITÍ UBUNTU A WINDOWS

21. Lze mít na jednom počítači současně Windows i Linux?
Ano. V průběhu instalace budete dotázán, jak naložit se současným obsahem pevného disku. V kroku Připravte si místo na disku máte možnosti Použít celý disk (smaže Windows a nainstaluje místo něj Ubuntu), Zmenšit oddíl s Windows a nainstalovat Ubuntu do uvolněné části disku nebo Ruční rozdělení disku.

Poznámka: V případě zmenšování oddílu s Windows doporučuji nejdříve nabootovat Windows a provést defragmentaci tohoto oddílu.

22. Když si nainstaluji Ubuntu na počítač, kde mám zároveň i operační systém Windows, budu mít možnost při startu systému zvolit, který OS chci spustit?
Ano. Ubuntu při instalaci automaticky do MBR zapíše zavaděč Grub, který vám při každém spuštění PC umožní vybrat, který systém se má spustit.

23. Jaký souborový systém mám zvolit pro oddíl, kam chci zapisovat z Linuxu i z Windows?
V Linuxu je velmi dobře vyřešena podpora souborových sysytémů FAT, FAT32 i NTFS. Ani jednoho z těchto souborových systémů se nemusíte bát, podpora zápisu na všechny tyto souborové systémy je standardně obsažena již v základní instalaci Ubuntu.

24. Po reinstalaci Windows nelze nabootovat do Ubuntu
Instalátor Windows přepsal záznam v MBR (Master Boot Record) v zaváděcí oblasti pevného disku. Je potřeba znovu nainstalovat zavaděč Grub do MBR. Nastartujte z instalačního CD Ubuntu (DesktopCD) a v terminálu zadejte:
Kód: [Vybrat]
sudo grub
find /boot/grub/stage1 # výpis ve tvaru "(hd0,2)"
root (hd0,2) # upravte podle výpisu minulého příkazu
setup (hd0)
quit
Pokud chcete Grub nainstalovat jinam než do MBR, změňte parametr příkazu setup.

25. Po odistalaci Ubuntu se nemohu dostat do Windows.
Při odinstalaci Ubuntu (zrušení diskového oddílu se systémem) jste zároveň odistaloval GRUB - zavaděč systému. Je nutné obnovit původní zavaděč Windows.
Pro Windows 2000/XP: vložte instalační CD Windows a zapněte počítač. Zvolte možnost opravy systému, v konzole pro opravu systému zadejte příkaz fixmbr.
Pro Windows 95/98: nastartujte DOS (napřiklad ze záchranné diskety Windows), obnovte zavaděč příkazem fdisk /mbr.

LOKALIZACE

26. Při instalaci Ubuntu jsem zvolil instalaci v českém jazyce, některé části systému zůstávají anglicky
Na instalačním médiu Ubuntu nejsou uloženy kompletní lokalizace pro všechny jazyky. Pokud je počítač během instalace systému připojen k internetu, automaticky si chybějící soubory stáhne z repozitářů. Pokud instalujete bez připojení k internetu, lze kompletní podporu pro zvolený jazyk přidat volbou menu Systém -> Správa -> Jazyková podpora. Instalace podpory češtiny spočívá v doinstalování těchto balíčků:
Kód: [Vybrat]
language-pack-cs-base
language-pack-cs
language-pack-gnome-cs-base
language-pack-gnome-cs
aspell-cs
iczech
myspell-cs-cz
openoffice.org-thesaurus-cs
language-support-writing-cs
language-support-cs
thunderbird-locale-cs
language-support-translations-cs
openoffice.org-l10n-cs
openoffice.org-help-cs

27. Nainstaloval jsem Ubuntu v anglickém (nebo jiném) jazyce. Lze jazyk změnit na český?

1/ Kontrola českého pravopisu pro OpenOffice.org (Tools - Options - Language Settings - Languages - Default languages for documents)
nainstalujte balíčky: myspell-cs-cz

2/ Změna jazyka menu OpenOffice.org (Tools - Options - Language Settings - Languages - User interface)
nainstalujte balíčky: openoffice.org-help-cs, openoffice.org-thesaurus-cs, openoffice.org-l10n-cs

3/ Kontrola českého pravopisu do Mozilla Firefox
nainstalujte balíčky: aspell-cs

4/ Změna jazyka menu Mozilla Firefox
nainstalujte balíčky: mozilla-firefox-locale-cs-cz

5/ Instalace 1-4 najednou
nainstalujte balíčky: language-support-cs

6/ Počeštění celého systému s Gnome
nainstalujte balíčky: language-pack-cs, language-pack-gnome-cs

7/ Počeštění celého systému s KDE
nainstalujte balíčky: language-pack-cs, language-pack-kde-cs

MULTIMÉDIA

28. Po instalaci Ubuntu nelze přehrávat video a hudbu
Kodeky, které nejsou šířeny pod svobodnou licencí, nejsou v Ubuntu přímo obsaženy. Lze je však doinstalovat, pokud máte povolené repozitáře universe a multiverse. V repozitářích je připraven balíček ubuntu-restricted-extras, který zajistí instalaci podpory všech nejběžnějších formátů hudby a videa, instaluje též podporu pro Adobe Flash, Java plugin, knihovnu pro přehrávání DVD, LAME enkodér, TrueType fonty Microsoft a unrar. K dispozici jsou též balíčky kubuntu-restricted-extras a xubuntu-restricted-extras pro systémy s KDE, resp. Xfce.

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
Poznámka: pro přehrávání komerčních DVD s CSS ochranou je nutné doinstalovat ještě knihovnu libdvdcss2 příkazem
Kód: [Vybrat]
sudo  /usr/share/doc/libdvdread3/install-css.sh
Další informace jsou dostupné na http://wiki.ubuntu.cz/Vyhrazené_formáty

OSTATNÍ

29. Při OEM istalaci se mě instalátor nezeptal na uživatelské jméno. Jak se přihlásím do systému?
OEM instalace, jak již náźev napovídá, je určena hlavně pro prodejce, kteří předinstalovávají systém na počítače, které budou prodávat - proto se zadává pouze heslo, uživatelské jméno je "oem", poté co prodejce systém patřičně "vyladí" tak oem účet zruší a kupující si při prvním spuštění systému nastaví vlastní jméno a heslo.
Uživatelské jméno je tedy "oem", ale doporučoval bych vám zvolit jiný tip instalace.

30. Slyšel jsem, že Ubuntu mi může zničit disk notebooku. Je to pravda?
Ne. Tato fáma se rozšířila po vydání článku Explanation of Ubuntu Hard Drive Wear and Tear na serveru http://www.linux-hero.com/. Hned druhý den tentýž autor vydal upřesňující článek Ubuntu Hard Drive Explosions. V tomto článku je celá problematika velmi přesně popsaná, stejně jako například v bugreportu High frequency of load/unload cycles on some hard disks may shorten lifetime (Bug #59695). Autoři mnoha antilinuxových stránek (například vy-víte-kdo na svém egoistickém blogu ;)) si však z této informace vybrali pouze její malou část a použili ji pro rozšíření fámy, že Ubuntu zničí disk každému, kdo si ho na notebook nainstaluje. Skutečnost je však zcela jiná. Celá záležitost je podmíněna manuální aktivací režimu LAPTOP_MODE v nastavení ACPI, standardně je tento režim v Ubuntu vypnutý. Pokud si uživatel tento režim aktivuje, dochází při běhu na baterie k vypínání pevného disku při jeho neaktivitě za účelem úspory energie. Aktivace režimu laptop_mode se provádí v souboru /etc/default/acpi-support, aktuální stav tohoto nastavení zjistíte příkazem
Kód: [Vybrat]
sudo grep LAPTOP_MODE /etc/default/acpi-supportHodnta TRUE znamená zapnuto, FALSE vypnuto. Tuto funkci lze nastavit různě "agresivně" - buď častější vypínání disku a větší úspora energie, nebo méně časté vypínání disku a nižší úspora energie. Předpokládá se, že životnost disku je cca 500.000 (půl milionu) cyklů zapnutí-vypnutí. Bohužel ve výchozím nastavení funkce laptop_mode je nastavena "nejagresivnější" hodnota (1). Pokud tedy trváte na aktivaci této funkce, doporučuji najít kompromisní nastavení (v rozsahu 1-255). Nastavení se provádí v souboru /etc/acpi/power.sh na řádku, který ve výchozím nastavení obsahuje
Kód: [Vybrat]
$HDPARM -B 1 /dev/$drive 2>/dev/nullSoučasně si můžete zjistit, kolik těchto cyklů zapnutí-vypnutí váš pevný disk absolvoval. Nainstalujte si balíček smartmontools a zadejte příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo smartctl -d ata -a /dev/sda | grep Load_Cycle_Count
Označení zařízení pochopitelně příslušně upravte. Číslo na konci řádku udává počet zapnutí a vypnutí, které má disk za sebou.

==================================================

další FAQ budou průběžně doplňovány
« Poslední změna: 13 Května 2008, 16:36:55 od Lukáš Svoboda »

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
FAQ aktualizovany pro 8.04, postupne budou doplnovany dalsi otazky a odpovedi.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.