Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nastavení přístupu na disk  (Přečteno 2115 krát)

kevin00

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Nastavení přístupu na disk
« kdy: 06 Ledna 2011, 15:17:45 »
Ahoj,
mám problém s přístupem na nový HDD. Připojil jsem disk a v GPartedu jsem jen rozdělil na 2 části - ext4 a NTFS. Chci nakopírovat data na partišnu formátovanou na ext4, ale lze pouze kopírovat s rootovskými právy. Pokud chci poté normálně složku otevřít obdržím hlášku "Obsah složky nelze zobrazit. Nemáte oprávnění potřebná k prohlížení obsahu". Hledal jsem na netu, ale abych se přiznal nejsem z toho moc moudrý. Jak mám nastavit přístupová práva a kde, abych měl k disku přístup, aniž bych musel pouštět Nautilus s rootovskými právy ?
Děkuji moc za vysvětlení

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Nastavení přístupu na disk
« Odpověď #1 kdy: 06 Ledna 2011, 15:40:44 »
S rootovskými právy tomu nastav práva i pro ostatní, nebo rovnou si to pod rootem chowni na svýho usera.
Pokud mám externí disk s NTFS a návěstím DATA, který se mi připojuje do /media/DATA pod uživatelem snouman, tak:
Kód: [Vybrat]
sudo chown snouman:snouman -R /media/DATA

kevin00

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: Nastavení přístupu na disk
« Odpověď #2 kdy: 06 Ledna 2011, 16:35:56 »
Děkuji, příkaz chown funguje. Ještě bych se zeptal, jak trvale zobrazím ikonky disku na ploše ?

honzee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 185
Re: Nastavení přístupu na disk
« Odpověď #3 kdy: 06 Ledna 2011, 17:54:40 »
Pokud ho mas stale pripojeny, pridej si zaznam do fstab:

Do /etc/fstab vlozit cca tohle:
"/dev/sda6   /media/Data(mini)   ntfs   rw,auto,nls=utf8,exec   0   0"

Podobne pro ext4, detaily na wiki. Samozrejme musis zaznam upravit, napr. zdroj nebude /dev/sda6...
« Poslední změna: 06 Ledna 2011, 18:01:41 od honzee »
Mezi má oblíbená prvočísla patří 11° a 13°

kevin00

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: Nastavení přístupu na disk
« Odpověď #4 kdy: 06 Ledna 2011, 19:03:42 »
Tak jsem přidal podle wiki řádek v tomto znění:

UUID=9a439344-bb16-46cc-9c07-61ede2802d2f   /media/01_Data   ext4   rw,auto   0   2

a hdd se mi připojuje po stratu OS.

Lze takto přidat i HDD, kde je nainstalovaný Linux ? Tento disk se totiž nezobrazuje v adresáři media. Jak zjistím, kde se tento HDD zobrazuje ? Ve správě disků (Diskový nástroj) mě přípojný bod nezobrazuje.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Nastavení přístupu na disk
« Odpověď #5 kdy: 06 Ledna 2011, 19:59:01 »

Lze takto přidat i HDD, kde je nainstalovaný Linux ? Tento disk se totiž nezobrazuje v adresáři media. Jak zjistím, kde se tento HDD zobrazuje ? Ve správě disků (Diskový nástroj) mě přípojný bod nezobrazuje.
Ano, samozrejme ale nie ten v ktorom prave si. Ten sa zobrazuje v nautiluse ako suborovy system. Alebo v menu miesta ako pocitac-suborovy system.
« Poslední změna: 06 Ledna 2011, 20:01:02 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.