Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Šifra Val-DEC se softwarovou výbavou na převod?  (Přečteno 2352 krát)

kukulin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Šifra Val-DEC se softwarovou výbavou na převod?
« kdy: 10 Ledna 2011, 21:55:19 »
Zdravím,

mám pro tentokrát otázku týkající se šifrování, ale nemyslím tím šifrování na úrovni systému.

Ať nechodím kolem horké kaše, tak hned na začátek představím svoji vlastní šifru, kterou jsem pracovně pojmenoval jako "Val-DEC".

Jedná se o klasický převod textu na číselnou hodnotu, kdy jedno písmeno / číslice má určitou dvojcifernou hodnotu. Tím se dostávám ke své tabulce znaků, kde má každé písmeno a číslo své vlastní dvojčíslí. Nutno podotknout, že tabulka znaků je v Calcu, Stevu Balmerovi přispívat na jeho už tak předražené auto nebudu.  :)

Tím se ptám na otázku a ta zní:
Jak co nejrychleji převést obsah textu na číslice, když vezmeme v podmínku, že každé písmeno nebo číslo - dvojciferné číslo. Mám na mysli postup, jaký používá překladač od Googlu, live preview to mít nemusí. Neznáte nějaký software na "překlad"?

Samozřejmě, že to můžu dělat i ručně, ovšem "přeložení" textu do číselné podoby sestávajících se z dvojcifer chvíli trvá a přepsání delšího textu by mohlo vyžadovat delší dobu.

Za další, tentokrát nápad, berme v potaz, že některé dvojcifry reprezentují i celá slova, ale na tomto trvat netrvám, důležité je aby byla splněna podmínka první.

Poslední, a to upozornění, že mi nejde o zašifrování obsahu v rámci systému (jako třeba zkomprimovat s heslem, to je šifrování externí), mě jde o šifrování interní. Mám to v plánu použít s qrencode, kdy dochází ke komprimaci lépe u čísel, než u textu ( i když 7000 znaků na čísla proti 4000 znakům textu, navíc s diakritikou u češtiny není zas tak málo ), ale mám s tím plán, kdy se dají jednotlivé souhrny čísel pokrátit atd. zkrátka běžných dvakrát patnáct devatenáct.  :)

Toď vše k problematice a předem dík za odpovědi.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Šifra Val-DEC se softwarovou výbavou na převod?
« Odpověď #1 kdy: 11 Ledna 2011, 10:57:42 »
1) Do dvojciferného čísla se ti nevejde ani ASCII tabulka...
2) pokud budeš mít pevnou tabulku náhrad, tak je vcelku snadné jí z binárky dostat
3) v jakém jazyku to píšeš? v C můžeš rovnou přetypovat char na int a tím získat ASCII kód znaku
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

kukulin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Šifra Val-DEC se softwarovou výbavou na převod?
« Odpověď #2 kdy: 11 Ledna 2011, 17:34:07 »
Dik za odpoved.

Pisu v normalnim citelnem jazyce, tzn čeština.

Jinak nemam na mysli programovani, pouze "preklad" z beznych citelnych znaku abecedy do dvojcislic, nic vic.
« Poslední změna: 11 Ledna 2011, 20:56:55 od kukulin »

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Šifra Val-DEC se softwarovou výbavou na převod?
« Odpověď #3 kdy: 12 Ledna 2011, 00:35:43 »
Ja porad nechapu jak si to predstavujes . Jestli jsem to dobre pochopil hledas jak prevest PISMENO na CISLO podle nejake tvoji tabulky ... a pritom nechces programovat ... jak by to tedy melo vypadat ? Nebo hledas program do ktereho zadas tabulku, text a ono ti to vyhodi sifrovany text ? Zadny takovy neznam a dost pochybuju ze existuje. Asi ti nezbyde nez si takovy vytvorit - to jde i v Calcu - napsat si nejake makro.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

kukulin

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Šifra Val-DEC se softwarovou výbavou na převod?
« Odpověď #4 kdy: 12 Ledna 2011, 14:16:55 »
s tim Calcem a makro to zni dobre, zkusim to. Dik

jinak jsem skutecne mel puvodni ideu, ze zadam text a ten se pomoci tabulky "zasifruje" do jiz predem danych cislic.

Kazdopadne to s tim makrovanim zkusim, jeste jednou dik. :)

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Šifra Val-DEC se softwarovou výbavou na převod?
« Odpověď #5 kdy: 12 Ledna 2011, 16:22:30 »
Opravdu se obavam ze bez programovani se neobejdes. Pokud to budes chtit zkusit podival bych se po nejakych navodech k programovacimu jazyku Python - pry je velmi jednoduchy na nauceni. http://xkcd.com/353/
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.