Vypnul jsem Cache server - tedy PC1 - a zkusil na PC 2 instalaci. Samozřejmě, že nefungovala. Nejen pro tento případ jsem se pokusil upravit
skript, který je
v komentáři pod výše odkázaným článkem na Root.cz. Ve skriptu jsem nahradil case "$DHCP4_BROADCAST_ADDRESS"... konstrukcí níže uvedenou:
if arp 192.168.1.1 | grep xx:xx:xx:xx:xx:xx > /dev/null; then
if ping -c 1 192.168.1.2 ; then
case "$DHCP4_IP_ADDRESS" in
192.168.1.5)
PROXY='Acquire::http { Proxy "http://192.168.1.2:3142"; };';
;;
*)
PROXY=""
;;
esac
fi
fi
kde xx:xx:xx:xx:xx:xx je MAC adresa routeru, který přiděluje IP adresy.
Pokud sedí MAC adresa na IP 192.168.1.1, ping na cache server PC 1 je úspěšný a PC 2 je přidělena správná IP - použije se proxy server. V ostatních případech není proxy nastavena.
Má úprava se zatím jeví fungující. Brání nepravděpodobné leč možné kolizi, kdy bych na cizí LAN dostal IP z rodiny, ze které se IP "losují" i u mne doma. V takovém případě by mi aktualizace a instalace nefungovaly - a já bych marně hledal, čím to je (asi bych si na Proxy nevzpomněl). Taktéž, pokud je z nějakého důvodu cache server nedostupný, proxy nebude použita. Jelikož mám pro své PC přidělenou konkrétní adresu, kontroluji právě tuto IP a ne rodinu adres.
Přesto se chci zkušenějších zeptat - není v té mé úvaze a úpravě bota či nedostatek, který by mohl škodit? Předem díky za odezvu.