Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zobrazení vyhlazovaného písma  (Přečteno 1918 krát)

louluk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Zobrazení vyhlazovaného písma
« kdy: 28 Prosince 2010, 11:39:09 »
Dobrý den.

Na postraší notebook Asus M6A jsem nainstaloval poslední Ubuntu 10.10 jako druhý OS vedle Windows XP. Většina hardwaru funguje jak má. Můj dotaz se týká ovladačů, případně nastavení, grafické karty. Zobrazení vyhlazovaného písma je oproti zobrazeni ve Windows rozmazanější, text působí víc slitě a písmo je jakoby tučnější, plnější. Nejvíce je toto patrné v internetových prohlížečích (používám Chrome a Firefox a v obou je to stejné). Pro ilustraci přikládám obrázky, první je snímek obrazovky z Ubuntu a druhý z WinXP:

 

Na notebooku je integrovaný grafický chip Mobile Intel 915GM/GMS, 910 GML Express Chipset. Chci se zeptat, zde je možné dosáhnout stejného zobrazení jako ve Windows XP nebo je toto konečný stav daný ovladačem (a tím, že se patrně nejedná o ovladač přímo od Intelu).

Děkuji za odpověď a omlouvám se za případné, zde uvedené, nepřesnosti.


[attachment deleted by admin]

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Zobrazení vyhlazovaného písma
« Odpověď #1 kdy: 28 Prosince 2010, 13:35:57 »
Hlavny rozdiel bude v tom ze ubuntu pouziva iny typ pisma(font) ako w. Co sa tyka vyhladzovania(zobrazenia) pisma mozes sa snim pohrat v pravym klik na plochu-zmenit pozadie plochy-pisma-podrobnosti...-vyhladzovanie.
Pripadne si tam mozes skusit najst podobny typ pisma.
Aj ked teraz ked nad tym tak rozmyslam tak FF ma tusim vlastne pismo a niesom si isty ci sa riadi nastavenim systemu. Vyskusaj, uvidis.
« Poslední změna: 28 Prosince 2010, 13:39:40 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

louluk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Zobrazení vyhlazovaného písma
« Odpověď #2 kdy: 28 Prosince 2010, 13:48:20 »
S fonty jsem si hrál. Doinstaloval jsem si i font Tahoma a zkusil vypnout i Anti-aliasing. Právě na fontu Tahoma je dobře vidět rozdíl v jeho zobrazení. Pokud nastavím v obou systémech stejnou velikost a stejné rozlišení, v Ubuntu se stane hůř čitelným. Zkoušel jsem měnit i úroveň hintingu, ale ani to nevede ke stejnému zobrazení. Dobře je to právě vidět na zobrazení písem webových stránek, kde si použité fonty diktuje daný server (pokud tedy nenastavím vynucení fontů). Nevím, jestli se zobrazují mnou přiložené obrázky v původní zprávě, trochu s tím bojuji.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Zobrazení vyhlazovaného písma
« Odpověď #3 kdy: 28 Prosince 2010, 13:55:28 »
Doporučuju doinstalovat balíček mscorefonts - ten by měl korektně nainstalovat základní ms fonty.
Třebas ten gmail chce být zobrazován Arialem, jež v Ubuntu není (stejně tak jako Verdana, Tahoma, Geneva, které používá většina stránek) a tak místo něj prohlížeče používají DejaVu Sans nebo Bitstream Vera (a nebo jakýkoli jiný, který je v prohlížeči nastaven).

A co se týče rozmazanosti, vždy mi pomohlo nastavení subpixelového vyhlazování (pravý na ploše->změnit pozadí->záložka písma)
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

louluk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Zobrazení vyhlazovaného písma
« Odpověď #4 kdy: 28 Prosince 2010, 14:08:03 »
Na chybějící balíček mscorefonts jsem narazil záhy, co jsem si s fontama začal hrát a doinstaloval jsem ho. Stejně tak jsem doinstaloval i font Tahoma, který v balíčku není. Zárověň jsem zkoušel ve webových prohlížečích vynutit i konkrétní fonty, ale tím se to nevyřešilo. Subpixelové vyhlazování používám. Nevím, jestli je rozdíl mezi vyhlazování ve woknech a v Linuxu obecně (třeba jiný algoritmus výpočtů), který by toto rozdílné zobrazení způsoboval. Nebo jestli je zádrhel v grafickém čipu a jeho ovladači. Ale možná je zádrhel mezi židlí a klávesnicí...nevylučuji žádnou z alternativ ;-)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Zobrazení vyhlazovaného písma
« Odpověď #5 kdy: 28 Prosince 2010, 14:15:17 »
Myslim ze poslednu moznost mozes vylucit. Toto sa tu tusim riesilo viackrat a dospelo sa k nazoru ze rovnake zobrazenie sa neda dosiahnut.
Ovsem nech ti je utechou ze po case pouzivania ubuntu sa ti bude zdat zobrazovanie vo w neprijemne a neprirodzene. :)
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

louluk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Zobrazení vyhlazovaného písma
« Odpověď #6 kdy: 28 Prosince 2010, 14:23:58 »
No jo, čas vyřeší všechno :-) Schodného zobrazení jsem docílil, pokud vypnu vyhlazování (Anti-aliasing), ale už jsem si asi příliš zvykl na zaoblená písmenka.

RedRose

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
  • Kdo vysoko myslí, ten hluboko padá...
    • RedRose Home Page
Re: Zobrazení vyhlazovaného písma
« Odpověď #7 kdy: 10 Února 2011, 13:00:16 »
tibor: osobne si nemyslim ze je to jen sila zvyku. presel jsem z vetsi casti na linux (ubuntu a mint) a problem s rozmazanym pismem resim do ted. jiny typ pisma mi nijak nevadi a zkousel jsem i ty od MS ale pismem ani zvykem to nebude kdyz me po hodine pouzivani Chrome slzi oci. nastavit se mi to jakz-takz povedlo u Opery ale idelani to neni... nemyslim si ze si oci casem zvyknou...

mimochodem prave chrome se v tomto smeru chova jak se mu zlibi... systemove nastaveni ignoruje a i kdyz v celym linuxu veskere vyhlazovani vypnu (je to skarede ale nevadi to ocim) tak obsah ktery chrome zobrazuje je stale "vyhlazeny" (presneji rozpity) a fakt jsem neprisel na to jak chrome donutit aby nevyhlazoval pripadne miru vyhlazovani nejak nastavit... (ono to i vypada komicky kdyz horni nabidky vyhlazene nejsou a zpbrazovany obsah je rozmazany) kdyby nekdo vedel jak na to budu rad za napovedu...

od linuxu me to nejspis neodradi ale docela me to stve a ocim ta nadmerna unava asi taky nesvedci kdyz u monitoru stravim 8-12 hodin denne...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.