Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: HP Pavilion dv6799ec SE  (Přečteno 1794 krát)

Nebzyk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
HP Pavilion dv6799ec SE
« kdy: 19 Února 2011, 15:34:21 »
Dobrý den všem.

Na úvod dovolte, abych se představil: Jmenuji se Zbyněk a jsem lama :-) PC-lama tak ze 60% a linux-lama ze 101% ;-) To jenom abyste věděli s kým máte tu čest, nebo spíš smůlu... :-D

Nebudu vás unavovat svými myšlenkovými pochody typu "co se mi nelíbí na win" či "jak se to tak přihodí, že člověk po jednadvaceti letech soužití s jedním operačním systémem chce přejít na jiný" apod. to asi všichni znáte z vlastních zkušeností. Zkrátka bych rád na svém postarším notebooku plně rozchodil linux. Po X nocích strávených u internetu a pročítáním různých fór zjišťuji, že ubuntu bude pro mne to pravé. A na vás teď je trochu mi s tím pomoci :-) Takže abych začal:
Můj jediný počítač je cca tříletý ntb od HP typ dv6799ec s předinstalovanými Windows Vista Home Premium, se 4GB RAM, 250GB hdd, procesorem Intel Core 2 Duo 2,1GHz, grafikou nVidia GeForce 8400M GS, DVD vypalovačkou, několika USB porty, čtečkou paměťových karet, atd, atp. Dále (a to je v tomto okamžiku to důležitější) mám na USB hubu "pověšeny" tři externí harddisky, jednu flashku (k té se dostanu později), TV kartu AVerTV Hybrid Volar HX a přijímač bezdrátové myši (originál od HP). A to všechno bych potřeboval mít i nadále plně funkční >> můj ntb = můj hrad :-) nemám televizi, nemám stereověž, nemám dvd přehrávač... to vše u mne dělá právě počítač. Proč jsem vypíchnul flashku? Protože je to u mne téměř nejdůležitější komponenta :-) Mám na ní všechny používané aplikace v portable verzích a na "Céčku" je jenom systém ;-) K tomuto uspořádání mne vedla (vedle vrozeného stihomamu) i špatná zkušenost s opakovaně zavirovaným systémem, což jsem neřešil léčením ale rovnou reinstalací z tovární zálohy z "Déčka" - vedlejším efektem tohoto uspořádání byla (je) příjemná možnost mít své věci stále při sobě :-) (zvědavým rýpalům: na té klíčence jsem fakt žádného vira nikdy neměl ;-) )

A teď jak to vidím do budoucna: Rád bych po přechodu na ubuntu zachoval všechny (nebo pokud možno všechny) vlastnosti funkční (mikrofon, webkamera, BT, LAN, touchpad..... pokud možno i origo myš - zvykli jsme si na sebe), ale netuším jestli HP nabízí k chipsetu linuxové ovladače. Na českých stránkách podpory jsem to nenašel a angličtinou nevládnu :-/ Dále bych se nerad zbavoval oddílu D: s tovární zálohou windowsů, jeden nikdy neví, třeba půjde ntb z domu tak ať ho prodám jak jsem koupil, kompletní.

Bude linux moci bez problému přečíst ty mé externí disky plné muziky, knížek, filmů, fotek... zkrátka životně důležitých věcí?

Mám ubuntu instalovat na C: samostatně, vedle win nebo mám "obětovat" jeden ten extHDD a bootovat z USB? Jde o 2,5" WD Passport se 60GB prostoru. A pokud půjdu cestou této přerostlé klíčenky (chi) tak jak moc to bude poznat na svižnosti běhu systému?

Apropo systém: Které vydání byste mi doporučili? 10.04? 10.10? nebo mám snad raději počkat na 11.04?

Existuje ve vašem světě alternativa k Zoner Photo Studiu 8? Používám jej už x let a na mou "práci" s fotkama mi plně dostačuje, nikdy jsem nepotřeboval nic sofistikovanějšího, ale často také na ovládání složitějšího.

Na stránkách podpory mé TV karty jsou úplně dole nabídnuty dva drivery pro linux, každý s jinou velikostí a oba testované "jenom" do 9.10, nemůže s nimi být problém? Nezkoušel už náhodou někdo z vás tuto TV kartu s linuxem?

...další otázky mne určitě napadnou v průběhu :-)

Předem díky za odpovědi plné soucitu, pochopení a porozumění pro můj opravdu laický pohled na migraci win >>>>> lin :-)    Zbyněk

Dodatek#1: K té flashce plné portable aplikací malá poznámka: je mi jasné, že po přechodu na linux mi k ničemu nebudou, zas taková lama nejsu :-)
Dodatek#2: Pokud jsem vybral špatnou kategorii tak a/se omlouvám :-) a b/prosím o přesunutí.

Jurkax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 257
  • Ubuntu 11.10 / Gnome-shell
Re: HP Pavilion dv6799ec SE
« Odpověď #1 kdy: 19 Února 2011, 16:11:06 »
Já bych doporučil vyzkoušet liveCD/USB verzi případně nainstalovat pomocí Wubi. Tak je možné snadno odzkoušet, zda systém i hardware funguje tak jak má. Jinak doporučuji pročíst si zdejší Wiki, kde je spousta užitečných informací.

Osobně bych navrhl verzi 10.04, je to stabilní vydání s dlouhodobou podporou.
Alternativy k aplikacím z prostředí Windows http://proc.linux.cz/ekvivalenty.html
« Poslední změna: 19 Února 2011, 16:15:28 od Jurkax »
Ubuntu 11.10 32bit NTB HP Pavilion dv6319 (CoreDuo @1,73GHz, 2GB RAM, 160GB HDD, GeForce Go 7400)

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: HP Pavilion dv6799ec SE
« Odpověď #2 kdy: 19 Února 2011, 16:18:50 »
Nazadar, vítam ťa v našej komunite ;). S notebookom by si problémy mať nemal a pokial hej tak sa to tu vyrieši. V tom moc problém nevidím. Ak má ta TV karta podporu linuxu tak asi pôjde. Na začiatku sa budeš divit prečo je to tak a hento onak. Je to iný systém a ani žiadne Céčko či Déčko tu nenájdeš(pokial nemáš nejakú ntfs partíciu na disku) lebo unixové systémy pracujú troška inak. S tými ext.diskami taktiež problém nevidím. Linux môžeš mať aj v tzv. DualBoote, čo znamená, že pri štarte si vybereš operačný systém(win,lin,...). To že si lama nevadí. Vela je tu takých, rád sa medzi nich zaraďujem ;D(som taký šikovníček). Odporúčam ti 10.10. Avšak ak každého polroka nechceš dávať novú verziu tak asi radšej 10.04. Jedná sa o to, že je to LTS čo zanemá, že má podporu 36 mesiacov. Ostatné vydania majú 18. Systém si môžeš vyskúšať z tzv. LiveCD, ktoré sa ti načíta z optickej mechaniky bez hocijakej zmeny na disku. Takto si môžeš predbežne pozrieť HW podporu. Pokial máš ešte nejaké otázky sem s nimi. Držim palce.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: HP Pavilion dv6799ec SE
« Odpověď #3 kdy: 20 Února 2011, 21:18:57 »
Radšej inštaluj naostro alebo cez WUBI, t.j. ako win app.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Nebzyk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: HP Pavilion dv6799ec SE
« Odpověď #4 kdy: 21 Února 2011, 09:23:12 »
Stať pro ty, co jim více slov nevadí:
Takže povíkendové resumé:
Ubuntu 10.04 jsem nainstaloval na USB harddisk, počeštil, FF počeštil, pár prográmků stáhl, intenzívně testoval (v intencích BFU :-) ) a spokojenost veliká. Kazí ji jenom nemožnost používat TV-kartu :-/ Řešilo se to i tady. Takže mám několik možností:
Ubuntu poslat k ledu > nechci.
Nainstalovat nižší vydání, oficiální ovladače fungují s Ubuntu 7.10, 8.10, 9.04 a 9.10 > nechci?
Koupit novou TV kartu > nechci.
Mít i nadále dva systémy, jeden na všechno a druhý jenom kvůli televizi > funkční, ale podivné a neoperativní  :-/ takže pokud možno nechci.

Překvapilo mne, že i panel dotykových tlačítek funguje, webkamera, Fn-klávesy.... všechno hned "z první", prostě spokojenost téměř stoprocentní :-) Téměř :'-(

------------

Stať pro ty, co rádi jasné otázky:
1/ Jak rozchodit TV kartu AverTV Hybrid Volar HX (A827) na/pod Ubuntu 10.04 na ntb HP Pavilion dv6799ec?
2/ Pokud provedu z USB instalaci už upraveného systému na pevný disk, ztratím všechny dodatečně instalované věci nebo půjdou se mnou?
-----------

Předem dík! (a pro ty, co jim pár slov navíc nevadí i Pěkný den! :-) )
Z.

Nebzyk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: HP Pavilion dv6799ec SE
« Odpověď #5 kdy: 22 Února 2011, 22:04:17 »
ad 1/ TV kartu jsem se slovníkem v ruce, nezměrnou odvahou a obrovskou dávkou štěstí rozchodil :-)

ad 2/ I tuto otázku si zkusím za pomocí googlu a křišťálové koule zodpovědět sám, pokud se mi to do konce týdne nezdaří tak ji položím znovu, v jiné sekci.

Zatím díky za trpělivost a odpovědi! Z.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: HP Pavilion dv6799ec SE
« Odpověď #6 kdy: 23 Února 2011, 15:05:31 »
Ťažko povedať. Ako keď myslíš, že už systém na USB je nainštalovaný tak si niekam presuň tvoju zložku v /home, napr. na USB a potom si to tam prehraješ naspäť. Totižto všetky konfiguračné súbory (teda tie od tvojho účtu->záložky v mozille a nastavenia app, plochy a pod.) sú uložené práva tam v skrytých priečinkoch. Ale úpravy do systému budeš musieť robiť znovu. Ale v synapticu sa dá urobiť zálohaa SW, ktorú si takisto dáš na USB a po inštalácií si to(zálohu) spustíš v synapticu a všetko sa ti pekne naťahá z netu. Ale TV kartu budeš musieť zrejme znova rozbehávať. Pokial si upravoval niečo mimo /home (napr. v /etc) tak si to ulož a po inštalácií to tam jednoducho zasa dáš.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.