Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rsync zálohování domovského adresáře.  (Přečteno 2678 krát)

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Rsync zálohování domovského adresáře.
« kdy: 06 Března 2011, 22:10:20 »
Mám ideu, že bych měl celý svůj domovský adresář na všech počítačích stejný.
Napadá mě spousta způsobů jak to udělat, ale rád bych to prodiskutoval.
Mám server s dostatečnou kapacitou a dostatečně rychlou linkou na domácí síti.

Vychozí stav by byl, že na všech počítačích budu mít stejný domovský adresář a pravidelně/po ukončení sezení se změny zapíšou na server.
Pokud ukončím sezení a zapnu další PC, tak se stáhnou/smažou/upraví/přejmenujou nové soubory ze serveru.

Napadá mě pomocí rsync a ssh na každém počítači třeba:
Před začátkem sezení
Kód: [Vybrat]
rsync -av -e ssh snouman@192.168.1.100:/media/DATA/ /home/snouman
Po ukončení sezení
Kód: [Vybrat]
rsync -av -e ssh /home/snouman snouman@192.168.1.100:/media/DATA/

Zajímá mě Váš názor, postřehy. Přeci jenom jsou to moje data a pokud někdo vidíte nějakou botu, tak poraďte.

//Teď mě ještě napadlo, že skryté adresáře a soubory budou možná problém. Sice by se třeba teoreticky zkopírovaly i záložky z prohlížeče což by bylo hezké, ale nevim co by to udělalo s ostatními soubory respektive programy.

Nfn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: Rsync zálohování domovského adresáře.
« Odpověď #1 kdy: 10 Března 2011, 11:36:28 »
Ahoj,

možná bych doporučil přečíst si tohle:
http://www.linuxexpres.cz/praxe/sprava-linuxoveho-serveru-zalohovani-pomoci-duplicity

Duplicity má tu výhodu, že umí i komprimovat (gzip) a šifrovat zálohu (gpg) a ukládat vzdáleně přes scp. A ještě umí kromě kompletních i rozdílové zálohy, takže lze vytahovat data z minulosti. Pro tvoje potřeby by spíš byla vhodná pokaždé celá záloha, nebo kombinace celé a rozdílové podle adresářů a jejich použití.
Asi bude potřeba roztřídit si, co se nemá zálohovat. Třeba takový bashhistory by měl být spíš pro každý stroj unikátní. Stejně tak cookies a cache prohlížeče. Určitě to bude chtít nějaké testování.
"We can do this hard way or my way. In fact, they are both the same."

alkoholik

  • Host
Re: Rsync zálohování domovského adresáře.
« Odpověď #2 kdy: 10 Března 2011, 13:26:36 »
Já bych to řešil jednim /home přes nfs a zálohy např. denní z deseti dnů jinej oddíl, disk nebo pc případně nějaký netový úložiště. To by v případě /home bez userdat* a balastu* nemuselo bejt tak velký.

*userdatama myslim cokoliv o co nechceš přijít a co se tak často nemění (rozdělaná práce, fotky.....atd), u toho bych řešil zálohu dle potřeby

*balast, no všelijaký chujoviny, který se můžou občas hodit, ale "nevyplatěj se zálohovat".

Samozřejmě to vyžaduje "rychlou" síť a bla bla bla toho rumu už bylo moc tak dyžtak sorrya za bláboly.
Nějaký problémy se sdílenym /home mezi distrama asi budou proto na to jako user více dister z vysoka kálim .
Neberte to až tak vážně a najdete si místo vysedávání u PC taky nějakou flašku*

*flaška myslim flašku s rumem ne pamětǒvý strkátko do universalního serialálního autobusu

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Rsync zálohování domovského adresáře.
« Odpověď #3 kdy: 10 Března 2011, 15:11:54 »
Připojování /home pomocí nfs se mi dost neosvědčilo. Přeci jenom připojení na internet není úplně vždy.
To mi přijde lepšejší ta moje varianta kterou jsem popisoval výše, zrovna jí testuju a zatím to je přesně to co potřebuju.
Rsync je docela rychleje a kopíruju si jen změny, takže pokud zrovna netvořím nový několikagigový adresář ve fotoalbu, tak to je otázka pár sekund.

Teď musím jen dovychytat co všechno ze skrytých adresářů je vhodné kopírovat a co ne...

Všem velice děkuju za reakce.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.