Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: VPN mezi Ubuntu a Windows  (Přečteno 5514 krát)

whysper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
VPN mezi Ubuntu a Windows
« kdy: 26 Března 2011, 15:35:03 »
Ahoj, chtěl bych se zeptat, zda lze nějak vytvořit VLAN mezi Ubuntu a Windows. Hamachi bohužel nefunguje, tak jestli existuje nějaká náhrada, která by běžela jak na Win tak na Ubuntu. Díky
« Poslední změna: 27 Března 2011, 12:59:01 od whysper »

jmp

  • Host
Re: Viruální síť VLAN mezi Ubuntu a Windows
« Odpověď #1 kdy: 26 Března 2011, 15:39:11 »
otazka je, jestli Vas ve skutecnosti nezajima spis VPN...

whysper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: Viruální síť VLAN mezi Ubuntu a Windows
« Odpověď #2 kdy: 26 Března 2011, 16:02:12 »
No chceme si s kamarádem zahrát hru, která jde přes LAN (ne přes net) a potřebujeme nějak spojit počítače. Ve woknech bych použil hamachi. V ubuntu nevím, co použít.

whysper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
VPN mezi Ubuntu a Windows
« Odpověď #3 kdy: 27 Března 2011, 12:54:10 »
Tak se omlouvám, je to opravdu VPN jestli někdo bude mít nápad jak spojit Ubuntu a Windows přes VPN tak budu rád. Děkuji

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: VPN mezi Ubuntu a Windows
« Odpověď #4 kdy: 27 Března 2011, 14:31:44 »
Ano, je a funguje.
Potřebujete ale alespoň na jedné straně veřejnou IP adresu, nebo přinejmenším NAT, stačí jeden port. 
Pokud je tato podmínka splněna, pak na jednu stranu (tu s veřejnou IP) nainstalujete OpenVPN server a na tu druhou OpenVPN clienta.
Nastavení není zcela triviální, musíte vědět něco o sítích, ale vše se dá vyhledat  na webu.
Pokud jsou obě strany za routerem, potřebujete nějaký VPN server na straně třetí  :)
Můžete zkusit například to Hamachi, ale nezkoušel jsem to na Linuxu, ani nevím, jestli verze pro Linux existuje, už je to dávno, co jsem to používal.
Pokud se rozhodnete pustit se do OpenVPN, ozvěte se zde, pošlu Vám odkazy, kde vše najdete.


whysper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: VPN mezi Ubuntu a Windows
« Odpověď #5 kdy: 27 Března 2011, 14:37:11 »
Děkuji za odpověď. Vyzkoušel jsem přes Wine teamviewer ale bohužel VPN nefunguje :( a na verzi pro linux VPN vůbec není. Za odkazy bych byl rád. Našel jsem na Wiki (http://wiki.ubuntu.cz/OpenVPN%20server) článek o OpenVPN ale je tam psané, že článek obsahuje chyby. Dále tedy bych potřeboval vědět, jak nastavit veřejnou IP. Na internet se připojuji přes Wifi router. Děkuji

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: VPN mezi Ubuntu a Windows
« Odpověď #6 kdy: 27 Března 2011, 16:51:27 »
Abych to nezapomněl, až budu zase VPN instalovat, tak jsem si sesmolil z různých zdrojů toto:
http://data.applic.cz/openvpn_howto.pdf (to je hlavně pro Linux)

Dobrý popis je zde: http://openvpn.net/index.php/open-source/documentation/howto.html

Na straně serveru nezapomeňte na toto:
Kód: [Vybrat]
iptables -A FORWARD -i tun+ -j ACCEPT

echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

a v souboru /etc/sysctl.conf
  net.ipv4.ip_forward=1
(je to v tom mém popisu)

Na straně klienta je to poněkud jednodušší, stačí správně sepsat configurační soubor.  (v Linuxu přípona .conf, ve Woknech přípona .ovpn).
Nejotravnější práce je generování certifikátů, ale pokud chcete pouze peer-to-peer spojení, tak použijte statický klíč.
Jak s veřejnou adresou, případně s NATem Vám poradí Váš ISP. Pokud máte ADSL od O2, tak mohu poradit, ale to asi nebude Váš případ.






whysper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: VPN mezi Ubuntu a Windows
« Odpověď #7 kdy: 27 Března 2011, 20:10:52 »
Díky. Projdu odkazy a uvidím, co se dá dělat. Jinak internet mám od MPClick podívám se na jejich stránky jestli lze mít veřejnou IP.

whysper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: VPN mezi Ubuntu a Windows
« Odpověď #8 kdy: 27 Března 2011, 21:21:33 »
Teď jsem na nastavení routeru našel toto: http://i52.tinypic.com/e6sxtw.png pomůže to v něčem?

whysper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: VPN mezi Ubuntu a Windows
« Odpověď #9 kdy: 28 Března 2011, 11:10:22 »
Tak jsem zjistil z tohoto: http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20091128123621AAFOq2n že mám asi na routeru NAT zprovozněný (jelikož moje "lokální (ifconfig -a na wlan0)" IP začíná 192.168.xxx.yyy) takže asi nepotřebuju veřejnou IP. Jo a mám router LINKSYS WRTU54G
« Poslední změna: 28 Března 2011, 11:12:53 od whysper »

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: VPN mezi Ubuntu a Windows
« Odpověď #10 kdy: 28 Března 2011, 12:02:37 »
K tomu obrázku: ne, OpenVPN nepoužívá IPSec, ale můžete to nechat povolené.

IP adresa, kterou uvádíte je skutečně lokální,
hle: http://manuals.kerio.com/kwfsbs/cz/sect-ipaddr.html
adresa  routeru „zvenku” je v menu Setup hned nahoře.
Pokud tam budete mít adresu z veřejného rozsahu, tak je
v podstatě vyhráno, pokud ne, bude to na další povídání s vaším ISP.
NAT se na Vašem routeru nastavuje v menu se zavádějícím názvem „Application & Gaming”.
Mám tady na stole stejný nebo podobný router.

Teď byste mohl podlehnout pokušení si nastavit NAT přímo pro porty, které používá ta hra, kvůli které tohle všechno chcete. Jsou to ale otevřená vrata pro hackery, takže bych neporučoval.  Přinejmenším, pokud nevíte co můžete povolit a co ne.



whysper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: VPN mezi Ubuntu a Windows
« Odpověď #11 kdy: 28 Března 2011, 12:29:08 »
No tak ještě tedy napíšu kompletní informace:
Hra: Mineraft Beta
Herní server : rozjíždím přes Bukkit (do konfiguračního souboru se dá zadat libovolný port)
Připojení k internetu: Síťový kabel od přijímače (krabička na střeše) vede do routeru (LINKSYS WRTU54G) -> jeden síťový kabel vede do stolního PC. Na noťasu (na kterém chci rozjet herní server, resp. VPN) se připojuji přes wifi.
OS: Ubuntu 10.10 a kamarádi mají Windows (myslím že 7)
Zatím se spojujeme přes teamviewer na windows 7 (mám je také (dualboot)) ale už nechci zabíjet tučňáky a hlavně se hra hrozně seká a sem tam spadne)
Jde mi "jen" o to jak vytvořit tu VPN aby se mohli připojit pomocí mé IP.
Psal jsem i na MPCLick (ISP), kde mi odpověděli, že lze veřejnou IP přidělit. Tak bych v nejhorším sáhl po tom (ale prý to není moc bezpečné)

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: VPN mezi Ubuntu a Windows
« Odpověď #12 kdy: 28 Března 2011, 14:36:52 »
Jde mi "jen" o to jak vytvořit tu VPN aby se mohli připojit pomocí mé IP.
Psal jsem i na MPCLick (ISP), kde mi odpověděli, že lze veřejnou IP přidělit. Tak bych v nejhorším sáhl po tom (ale prý to není moc bezpečné)
Proč by to nemělo být bezpečné? Tu veřejnou IP budete mít pouze na vnější straně routeru, dovnitř si pustíte jen tu VPN, pokud to bude přes UDP (default) a nestandardní port, není co řešit o bezpečnosti. Samozřejmě, pokud například svoje přístupové údaje nevystavíte na internetu.  :)

Nakonec je tu ještě jedna možnost: na všech zainteresovaných počítačích rozjet IPv6 a připojovat se tunelem přes normální IPv4 síť. Jsou organizace, které tuto službu poskytují zdarma. Nicméně nevím, jak by z této možnosti byli nadšeni Vaši spoluhráči.

Pokud chcete tu VPN, tak si dojednejte se svým ISP tu veřejnou IP (asi za to bude chtít něco peněz) , nebo alespoň pár portů přes NAT, nastavte si router a instalujte OpenVPN. Postupujte podle návodu, pokud narazíte na problém, opět se ozvěte.


whysper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: VPN mezi Ubuntu a Windows
« Odpověď #13 kdy: 28 Března 2011, 16:15:17 »
Děkuji. Objednám si tu veřejnou IP. A zkusím zprovoznit tu VPN. Když tak se opět ozvu. Prozatím děkuji za ochotu a trpělivost.

whysper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: VPN mezi Ubuntu a Windows
« Odpověď #14 kdy: 06 Dubna 2011, 15:20:08 »
Dobrý den,
tak jsem tu znovu. Poskytovatel připojení k internetu mi přidělil veřejnou IP zdarma. Poslal mi email s následujícím textem:

Dobrý den,
ip adresa je přidělována přes VPN.
návod pro XP např tady : http://www.cheapernet.cz/navody/pptp_windows_xp
VPN - ip adresa pro vytočení: 192.168.x.x
jméno: xxxxxxxxxxx
heslo: xxxxxxxxxxxx

veřejná IP adresa po vytočení je 188.75.xxx.xxx .

S pozdravem

           Mgr. xxx

Některé údaje jsem radši vymazal. S OpenVPN jsem si zatím neporadil. :(

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.