Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Spotřeba energie  (Přečteno 2404 krát)

Zorak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Spotřeba energie
« kdy: 04 Května 2011, 09:45:08 »
Zdravím,

jelikož jsem linuxák začátečník, nevím jakým zdrojům věřit atd atd ... proto píšu raději sem, kde snad získám informace, o kterých budu mít jistotu, že se zakládají na pravdě ... :)


Nedávno jsem splašil starší notebook Latitude D620, a uvařuji o instalaci linuxu, konkrétně teď nováho Ubuntu 11.04 LTS (chci rychlej systém, kterej nenabíhá trojnásobně dlouho když nainstaluju service pack 1), za zajímá mě, jak je to v dnešní době se spotřebou energie (někteří říkají, že je to moc špatné, někteří, že už to vydrží stejně jako windows ...), možnosti řízení spotřeby, režimy ... . Dále mě pak zajímá jaké bývají problémy s wifi, Bluetooth, podpora touchpadu, FN klávesy driverů na chipset, grafiku  .. prostě vše co bych mohl potřebovat.


Předem díky za jakoukoliv odpověď :)



TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Spotřeba energie
« Odpověď #1 kdy: 04 Května 2011, 10:01:40 »
Vacsinu tychto veci zistis priamo spustenim livecd alebo liveusb.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Zorak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Spotřeba energie
« Odpověď #2 kdy: 04 Května 2011, 10:07:50 »
fajn, ja bych ale chtel znat nejaky osobni nazory/ rady, a nechci do notesu cpat neco do doby, nez budu vedet, ze to bude 100% fungovat ...

mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re: Spotřeba energie
« Odpověď #3 kdy: 04 Května 2011, 10:08:15 »
dell v minulosti aj predaval notebooky s predinstalovanym ubuntu takze co sa tyka hw tak by to mohlo fungovat, ale urcite treba vyskusat..na starsi kus by som ale volil skor Lubuntu koli nizsej narocnosti na prostriedky

co sa tyka vydrze tak je otazne v akom stave je ta bateria teraz ked uz ide o starsi kus, ale tiez to dost zalezi od moznosti cpu a mobo no a kym to nevyskusas tak ti to nikto presne nepovie ;)
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

aloisam

  • Host
Re: Spotřeba energie
« Odpověď #4 kdy: 04 Května 2011, 11:04:09 »
fajn, ja bych ale chtel znat nejaky osobni nazory/ rady, a nechci do notesu cpat neco do doby, nez budu vedet, ze to bude 100% fungovat ...

myslím že jsi Tibora nepochopil. Nic nikam cpát nemusíš, jen si vytvořit liveCD, nebo ještě líp liveUSB a z něj ubuntu vyzkoušet, viz Průvodce instalací.

jinak můžeš zkusit vyhledat ten noťas tady na fóru, nebo na ubuntuforums.org, a uvidíš jestli jsou s ním potíže.

ale jednoznačně nejlíp vyzkoušet, protože spousta příspěvků se bude týkat starších verzí ubuntu a nemusí platit v té nejnovější. ;)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Spotřeba energie
« Odpověď #5 kdy: 04 Května 2011, 11:43:41 »
Jj. Presne tak v livecd/usb sa da vyskusat system bez instalacie.
http://wiki.ubuntu.cz/LiveCD
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Zorak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Spotřeba energie
« Odpověď #6 kdy: 04 Května 2011, 13:29:13 »
ok, budiž zkusim pohledat, spíš jsem ale čekal něco ve smyslu jako: jo hele na nejlepší šetření baterky použij tohle, nepoužívej tohle, hlavně ale neinstaluj tohle a tak různě ... co sem tak slyšel, tak jako linux na šetření nic moc, ale správnym softem už je to dnes skoro stejný jak win .. tak bych potřeboval takovýhle praktický rady ...

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Spotřeba energie
« Odpověď #7 kdy: 04 Května 2011, 14:49:29 »
zagooglete "powertop"
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Spotřeba energie
« Odpověď #8 kdy: 04 Května 2011, 17:11:07 »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Spotřeba energie
« Odpověď #9 kdy: 04 Května 2011, 19:44:48 »
..., konkrétně teď nováho Ubuntu 11.04 LTS ...

11.04 není LTS
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Zorak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Spotřeba energie
« Odpověď #10 kdy: 04 Května 2011, 20:51:17 »
Ono je toho viacej
http://www.abclinuxu.cz/clanky/optimalizace-spotreby-analyticke-nastroje


hmmm ale to jsou jen diagnostiky, co takhle nějaký aktivní programy, přímo řídící schéma napájení apod ?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Spotřeba energie
« Odpověď #11 kdy: 04 Května 2011, 22:53:47 »
V ubuntu asi najlepsie cez konfiguraciu ubuntu-laptop. Hladaj na google. Pripadne sa mi zda ze sa da doinstalovat z kubuntu kpowersave.
Osobne ani jedno nepouzivam tak presnejsie neporadim.

P.s Ak vygooglis daco o problemoch s diskami tak to uz neplati.
« Poslední změna: 04 Května 2011, 22:55:57 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Zorak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Spotřeba energie
« Odpověď #12 kdy: 05 Května 2011, 06:58:07 »
V ubuntu asi najlepsie cez konfiguraciu ubuntu-laptop. Hladaj na google. Pripadne sa mi zda ze sa da doinstalovat z kubuntu kpowersave.
Osobne ani jedno nepouzivam tak presnejsie neporadim.

P.s Ak vygooglis daco o problemoch s diskami tak to uz neplati.


diky, presne to je ono :)

Pierre

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Spotřeba energie
« Odpověď #13 kdy: 05 Května 2011, 09:21:15 »
Já mam nainstalovaný Ubuntu 10.10 netbook edition na Asus Eeee 1005 a výdrž je minimálně stejná jako ve win xp, přijde mi že i možná o něco málo vyšší. Co se týká nabíhání a vypínání, tak to nemá cenu ani rozebírat. Na to, že to je jen dvoujádro 1,6Ghz, 1Gb ram a integrovaná grafika, tak mi nabíhá asi tak 1000x rychleji a vypíná se možná ještě rychlejc! Stále nevycházim z úžasu :-) Po nainstalování systému jsem se nemusel po stránce HW o nic starat, vše fungovalo, akorát řešim ještě ovládání touchpadu více prsty, ale to se taky časem poddá.

l123

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Spotřeba energie
« Odpověď #14 kdy: 05 Května 2011, 12:20:11 »
ok, budiž zkusim pohledat, spíš jsem ale čekal něco ve smyslu jako: jo hele na nejlepší šetření baterky použij tohle, nepoužívej tohle, hlavně ale neinstaluj tohle a tak různě ... co sem tak slyšel, tak jako linux na šetření nic moc, ale správnym softem už je to dnes skoro stejný jak win .. tak bych potřeboval takovýhle praktický rady ...

Co se uspory energie tyka, byl mi vice lidmi doporucen Jupiter: http://www.jupiterapplet.org/ .

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.