Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Spuštění příkazu (práva má jiný uživatel) uvnitř scriptu  (Přečteno 1794 krát)

krmi74

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
Zdravím, je možné nějak spustit příkaz uvnitř scriptu, ale k jeho provedení jsou nutná práva jiného uživatele. Abych konkrétně popsal o co se jedná. Ve scriptu se mimo jiné pomocí programu addonsyncrepobuilder(do tohoto programu se mi nechce nijak zasahovat, protože vytváří ze složek v souborovém systému ext4 archiv pro system WIN, a funguje dobře) vytváří archiv dostupný volně ke stažení z internetu /var/www/... . Jenže přístupová práva daného uživatele při vytvoření to neumožní a nemůžu mu dát práva sudo. Takže ty práva musím vždycky ručně změnit jako oprávněný uživatel. Jde mi o to, jestli by se to dalo nějak zautomatizovat. Díky za odpověď.

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re: Spuštění příkazu (práva má jiný uživatel) uvnitř scriptu
« Odpověď #1 kdy: 07 Května 2011, 15:05:15 »

krmi74

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 33
Re: Spuštění příkazu (práva má jiný uživatel) uvnitř scriptu
« Odpověď #2 kdy: 07 Května 2011, 22:23:54 »
takže problém je v zapisování do /var/www ? wiki.ubuntu.cz/Apache s MySQL a PHP#Nedostatečné oprávnění k souborům

Neni problem v zápisu, složky a soubory se do adresáře /var/www zapíší, ale přidělí se jim taková práva, že nejsou přístupná ke čtení z internetu. Ten daný uživatel nemá práva sudo, takže se nedá použít ve scriptu příkaz chmod , aby se práva automaticky změnili a nemuselo se to dělat ručně jako uživatel s právy sudo.
Měl jsem na mysli, jestli je možné do scriptu přidat příkaz přihlášení na jiného uživatele s právy sudo, provést příkaz chmod a pak se odhlásit. Problém je, že to při použití příkazu $ su user před provedením požaduje heslo a to nevím jestli lze nějak vyřešit.

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re: Spuštění příkazu (práva má jiný uživatel) uvnitř scriptu
« Odpověď #3 kdy: 07 Května 2011, 23:43:27 »
na změnu práv nemusíš mít práva superuživatele, stačí být majitel

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.