Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Benefity 64bitové distribuce  (Přečteno 5134 krát)

majakmp3

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 451
Benefity 64bitové distribuce
« kdy: 09 Května 2011, 16:47:34 »
Jaké jsou výhody 64 bitové edice Ubuntu 11.04?
Na www.ubuntu.com v sekci stahování se 32 bitová verze nabízí jako recommended (doporučená). S Ubuntu jsem začínal na verzi 10.04 LTS (na netbooku ji stále provozuji) později jsem přešel na 10.10 a někdy v této době jsem vyměnil staříka Semprona za výkonější Phenom II X4 -945 (žádný novější CPU už má deska nepodporuje). Poslední upgrade mě přenesl k Ubuntu 11.04, opět ale 32 bit. Uvažuji o čisté instalaci 64bit verze Ubuntu 11.04, otázkou však je, zda se to vůbec vyplatí?

1) Mám pouze 2,5 GB RAM (Takže to, že 64bitový OS dokáže obsloužit paměť větší než 4GB mě příliš nezajímá)
2) Tiskárna Canon Pixma iP1700 (měl jsem velké problémy tuto tiskárnu vůbec rozchodit, v Ubuntu samotném ovladač této konkrétní tiskárny chybí a ovladače jiných modelů této série tiskáren nefungovaly. Instalace proběla sice v pořádku, jenže pokdu člověk něco poslal na tiskárnu, tak se nic nestalo. Tisková úloha se zařadila do frony, potom bylo chvíli ticho, tisková fronta se vyprázdnila a tisk byl dokončen, smůla byla jenom v tom, že se tiskárna ani nepohnula. - TurboPrint sice hned napoprvé funguje jako víno, ale jsem příliš velký skrblík, abych za to platil USD 42). Jak už jsem se zmínil, tiskárna nakonec funguje (http://wiki.ubuntu.cz/Tiskárny/Canon%20Pixus/Pixma)!pozor,adresa skutečně obsahuje diakritiku "á"- Tiskárny! , jenomže se tu výslovně tvrdí,  že pod 64bitovým Linuxem chodit nebude.

Vyplatí se přechod na 64bit verzi? Jaké výhody to přináší?

Díky
« Poslední změna: 09 Května 2011, 16:54:13 od majakmp3 »

honzee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 185
Re: Benefity 64bitové distribuce
« Odpověď #1 kdy: 09 Května 2011, 19:19:36 »
Nema smysl to moc okecavat - beznemu uzivateli to muze byt uplne jedno. 32bit je doporuceno protoze pobezi i na x64 architekturach, kdezto 64bit ne. Krome problemu s ovladacem (ktery asi opravdu nastane, kdyz to tvrdi jeho autori) muzou prijit jeste problemy s dalsimi aplikacemi a knihovnami, jako je napr. Adobe Flash.

64bit OS by teoreticky mel bezet svizneji, to by ovsem musely vsechny pouzivane aplikace opravdu byt napsane pro x64. Vetsina ale bezi v modu zpetne podpory, a vykon muze byt ve vysledku dokonce horsi.

Jeste je tu jeden dulezity fakt - x64 ti zabere cca 2x vice RAMky nez x86. Pokud bys pouzival vic pametove narocnych aplikaci, muze ti pamet snadno dojit a ukladani do swapu je casove drahe:)
« Poslední změna: 09 Května 2011, 19:25:04 od honzee »
Mezi má oblíbená prvočísla patří 11° a 13°

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Benefity 64bitové distribuce
« Odpověď #2 kdy: 09 Května 2011, 21:22:47 »
Nema smysl to moc okecavat - beznemu uzivateli to muze byt uplne jedno. 32bit je doporuceno protoze pobezi i na x64 architekturach, kdezto 64bit ne. Krome problemu s ovladacem (ktery asi opravdu nastane, kdyz to tvrdi jeho autori) muzou prijit jeste problemy s dalsimi aplikacemi a knihovnami, jako je napr. Adobe Flash.

64bit OS by teoreticky mel bezet svizneji, to by ovsem musely vsechny pouzivane aplikace opravdu byt napsane pro x64. Vetsina ale bezi v modu zpetne podpory, a vykon muze byt ve vysledku dokonce horsi.

Jeste je tu jeden dulezity fakt - x64 ti zabere cca 2x vice RAMky nez x86. Pokud bys pouzival vic pametove narocnych aplikaci, muze ti pamet snadno dojit a ukladani do swapu je casove drahe:)

1)Adobe flash už dlouho na 64bitu nedělá problémy. S nativními ovladači máš pravdu, tam je potřeba se přesvědčit o podpoře 64bitu.
2)Všechny ofic repozitářové jsou 64bit. Externí většinou mají pouze 32bit.
3)2x ani náhodou. Maximálně tak o polovinu, a zvýšený výkon za to stojí.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

honzee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 185
Re: Benefity 64bitové distribuce
« Odpověď #3 kdy: 09 Května 2011, 22:43:42 »
Sachy: vse mam z vlastni zkusenosti:
1) 64bit ubuntu, flash dela VELKE problemy. Nejde mi napriklad vubec full screen. Zkousel jsem vsechny verze flashe, spoustu workaroundu, vzdycky neco neslo.
2) Ofic. toho ale pro denni pouzivani neni zase tolik
3) Ubuntu 32bit - 190MB RAM, Ubuntu 64bit - 420MB RAM. Sviznost obou systemu srovnatelna....

Netvrdim ze nemuzes mit naprosto jine zkusenosti, moje cerpam predevsim z noveho HP mini 5103 N550
« Poslední změna: 09 Května 2011, 22:47:44 od honzee »
Mezi má oblíbená prvočísla patří 11° a 13°

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re: Benefity 64bitové distribuce
« Odpověď #4 kdy: 10 Května 2011, 10:39:38 »
Já mám u 64bitu  problémy s ovladači grafické karty...v 11.04 sice hned po instalaci mi grafika naběhla, ale s katastrofálním výsledkem..sekané, špatné ..32bit = jistota. Co se ale programů týká, tak nebyl problém, vše šlape i ve 64bit..Ale grafiku má každý jinou, tohle jsou jen mé zkušenosti .. Nicméně svižnost systému jsem snad ani nepoznal..pokud programy nejsou napsané přímo pro x64, jak už tady bylo řečeno, tak je to jedno ...na tvou otázku s tvými požadavky bych odpověděl, že přechod nemá smysl...

Kór, pokud jsi spokojený a vše ti teď funguje jak má ..radši do toho nerýpat :-)
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Benefity 64bitové distribuce
« Odpověď #5 kdy: 10 Května 2011, 11:49:44 »
Sachy: vse mam z vlastni zkusenosti:
1) 64bit ubuntu, flash dela VELKE problemy. Nejde mi napriklad vubec full screen. Zkousel jsem vsechny verze flashe, spoustu workaroundu, vzdycky neco neslo.
2) Ofic. toho ale pro denni pouzivani neni zase tolik
3) Ubuntu 32bit - 190MB RAM, Ubuntu 64bit - 420MB RAM. Sviznost obou systemu srovnatelna....

Netvrdim ze nemuzes mit naprosto jine zkusenosti, moje cerpam predevsim z noveho HP mini 5103 N550
1) Ubuntu 10.04 (lucid) 64bit, flash jede i ve fullscreenu bez trhání. Zkus toto (mě funguje):
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
# Script  created by
# Romeo-Adrian Cioaba romeo.cioaba@spotonearth.com

echo "Stopping any Firefox that might be running"
sudo killall -9 firefox

echo "Removing any other flash plugin previously installed:"
sudo apt-get remove -y --purge flashplugin-nonfree gnash gnash-common mozilla-plugin-gnash swfdec-mozilla libflashsupport nspluginwrapper
sudo rm -f /usr/lib/mozilla/plugins/*flash*
sudo rm -f ~/.mozilla/plugins/*flash*
sudo rm -f /usr/lib/firefox/plugins/*flash*
sudo rm -f /usr/lib/firefox-addons/plugins/*flash*
sudo rm -rfd /usr/lib/nspluginwrapper

echo "Installing Flash Player 10"
cd ~
wget http://download.macromedia.com/pub/labs/flashplayer10/libflashplayer-10.0.45.2.linux-x86_64.so.tar.gz
tar zxvf libflashplayer-10.0.45.2.linux-x86_64.so.tar.gz
sudo cp libflashplayer.so /usr/lib/mozilla/plugins/

echo "Linking the libraries so Firefox and apps depending on XULRunner (vuze, liferea, rsswol) can find it."
sudo ln -sf /usr/lib/mozilla/plugins/libflashplayer.so /usr/lib/firefox-addons/plugins/
sudo ln -sf /usr/lib/mozilla/plugins/libflashplayer.so  /usr/lib/xulrunner-addons/plugins/

# now doing some cleaning up:
sudo rm -rf libflashplayer.so
sudo rm -rf libflashplayer-10.0.45.2.linux-x86_64.so.tar.gz

2) Záleží na tom co kdo používá
3) Ubuntu 10.04 64bit 148,3MB (ustálený čistý start)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

brutus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 312
  • sudo do-release-upgrade
Re: Benefity 64bitové distribuce
« Odpověď #6 kdy: 10 Května 2011, 13:49:26 »
64bit mi bezi ovela sviznejsie ako 32, rychlejsi start, vsetko, navyse u 32bitu mi pisalo menej ramky(ako skutocne mam), flash mi ide vpohode aj vsetky ovladace a co sa tika ramky, stim nemam problem, zere to mozno o 150mb viac ale stoji to za ten vykon. Na 64bit som presiel od 8.10
Intel core 2 duo, NvidiaGeForce8600GTS, 4GB RAM, (Xubuntu 12.04, SliTaz)
Asus eeePC 1000 HE(Android 4.0.4 x86)

djlj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 134
    • Italo.cz
Re: Benefity 64bitové distribuce
« Odpověď #7 kdy: 12 Května 2011, 01:16:47 »
K flashi - co si vzpomínám, už od verze 10.04 už jede flash zcela bez problému a není potřeba ho nějak ručně instalovat nebo někam něco kopírovat. Používám jen 64 bit, jsem spokojen, naopak nevidím důvod používat 32 bit.

bedavenerabilis

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: Benefity 64bitové distribuce
« Odpověď #8 kdy: 16 Května 2011, 21:57:46 »
Já mám se 64 bitovou distribucí neustále se modifikující problém, že mi video v mp4 nebo mpg po spuštění udělá modré obličeje. Jakmile ale spustím video v flv, zobrazí se správně. Potom mohu spouštět i mp4 nebo mpg. Po novém startu ale zase modré obličeje až do prvého spuštění flv. Problém je nazávislý na přehrávači videa.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Benefity 64bitové distribuce
« Odpověď #9 kdy: 16 Května 2011, 22:02:10 »
Já mám se 64 bitovou distribucí neustále se modifikující problém, že mi video v mp4 nebo mpg po spuštění udělá modré obličeje. Jakmile ale spustím video v flv, zobrazí se správně. Potom mohu spouštět i mp4 nebo mpg. Po novém startu ale zase modré obličeje až do prvého spuštění flv. Problém je nazávislý na přehrávači videa.
To není 64bitem, ale přehozenými barevnými kanály. Třeba ve VLC musíš nastavit výstup z defaultního na X11. (Natavení->volby->video->výstup X11). Na začátku jsem řešil to samé.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Radius

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 143
    • CZT
Re: Benefity 64bitové distribuce
« Odpověď #10 kdy: 16 Května 2011, 23:49:00 »
Mozna tu nezaznela take dalsi zasadni vec, x64 podporuje vetsi disky nez (kolik to bylo) 4 ci 5TB?

Takze z vlastni zkusenosti kazdemu doporucuju 32b, s tim, ze do budoucna bude potreba udelat upgrade na x64 (jenze ti vseznalci do mesice stejne prejdou na Windows, takze jich se upgrade netyka).

Ja sam osobne mam na serveru 32b, pac jsem slysel ze 64b jede na atomu pomalu, ale kdyz jsem pak zahy zjistil, ze 32b neumi moc velke disky, tak jsem byl nastvany, pac je server pretvoren k obrazu memu :( a bude to prace s mym volnym casem tak na mesic.
Na stolnim pc mam 64b a necitim zadne problemy, snad jen mi vadi trojak v zakladni instalaci, mmnt Avast mu dal jmeno Unity a pak mi vadi zavirani vlevo, coz zpusobuje nechutne problemy treba i FF4, ktery na tumhle ***** neni staveny!

honzee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 185
Re: Benefity 64bitové distribuce
« Odpověď #11 kdy: 17 Května 2011, 00:35:30 »
sachy:
Workaround se FFoxu porad nejak nelibi, ale zda se ze to je blizko reseni, pokusim se to jeste nejak priohnout pro moje PC.
Co se tyka 193 MB RAM x64 Ubuntu po staru, to je nejaky divny, to mi zabira Ubuntu x32. Zrejme sis system hodne oklestil ne? Debian x64 mi po instalaci zabiral 220 MB RAM...
Mezi má oblíbená prvočísla patří 11° a 13°

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Benefity 64bitové distribuce
« Odpověď #12 kdy: 17 Května 2011, 12:01:03 »
sachy:
Workaround se FFoxu porad nejak nelibi, ale zda se ze to je blizko reseni, pokusim se to jeste nejak priohnout pro moje PC.
Co se tyka 193 MB RAM x64 Ubuntu po staru, to je nejaky divny, to mi zabira Ubuntu x32. Zrejme sis system hodne oklestil ne? Debian x64 mi po instalaci zabiral 220 MB RAM...
Lucid x64, čistý start - 154.2 MiB

[attachment deleted by admin]
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Kedrigern

Re: Benefity 64bitové distribuce
« Odpověď #13 kdy: 17 Května 2011, 12:15:38 »
Ta ramka je přímo úměrná + kosntanta rozlišení... čili 2x FullHD  dá něco jiného než 1240...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6085
Re: Benefity 64bitové distribuce
« Odpověď #14 kdy: 17 Května 2011, 18:43:13 »
Tak tu máme flash verze 10.3 a můžem plkat nanovo :D Windows verze dorazila na Linux...

Jinak vyzkoušení 64bitového flashe se může uskutečnit třeba z livka Mintu.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

DocX

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re: Benefity 64bitové distribuce
« Odpověď #15 kdy: 03 Června 2011, 10:39:23 »
no neviem ako vam ale mne v natty /ubuntu 11/ buguje flash pri banneroch a aj pri videach myznu objekty no proste video prekriva black screen najaku radu?

djlj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 134
    • Italo.cz
Re: Benefity 64bitové distribuce
« Odpověď #16 kdy: 07 Června 2011, 13:10:07 »
Jo, ta verze 10.3 je nějaká podělaná, video se občas hryže, a když ho nechám pak chvilku otevřené a vrátím se k němu, je místo něj volná plocha, opraví to až obnovení stránky. Takže jdu směle zpět k verzi 10.2 ;).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.