Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu? [vyřešeno]  (Přečteno 4490 krát)

vasicekabc

Dobrý den, na notobook ASUS F5GL se mi nedaří nainstalovat Ubuntu, ať už 10.04 nebo 10.10. instalace zamrzá, pokud se vůbec spustí, Live CD to samé. Ubuntu mám jak stažené, tak zakoupené s knihou Ubuntu, na jiných noteboocích bez problémů. po všemožném googlení tuším, že asi bude problém s grafikou, zkoušel jsem proto instalovat dle návodů za použití parametrů noapic, nolapic a acpi=off, bez výsledku.

Nevím, co teď. Budu vděčný za každý  tip.

Citace
ASUS F5GL 15.4/T5800/DVDRW/320G/3G/W/B/VHP

Model ASUS F5GL procesor Intel® Core™2 Duo T5800 (2GHz, 2MB, FSB 800MHz)
operační systém: operační systém: Originální systém Microsoft® Windows® Vista™ Home Premium Edition (multilicence CZ, ENG, SK, GR, RU)
displej: 15.4" WXGA (1280x800) ColorShine (lesklý)
chipset: NV MCP79MVL
systémová paměť: 3072MB (2048 + 1024MB) DDRII 800, možnost rozšířit na 4GB
pevný disk: 320GB SATA, otáčky 5400rpm
optická mechanika: SuperMulti DVDRW DL (podpora DVD-RAM)

síťová karta WLAN b/g/n + LAN 10/100/1000, BlueTooth v2.1+EDR , modem 56kb/s
grafika: sdílená GeForce 8200M G
ukazovací zařízení: TouchPad
rozhraní: 1x VGA , 1x DVI, 1x sluchátka, 1x mikrofon, 1x RJ-45, 1xRJ-11, CMOS kamera 1.3M s rotací 240°, čtečka karet 7v1 (SD/MMC/Mini-SD/XD/MS /MS Pro/MS Duo/MS-Pro Duo), 4xUSB 2.0, Express card slot
zvláštní výbava: brašna+myš
zabezpečení: TPM
šasi: plast
« Poslední změna: 23 Října 2010, 14:16:39 od kiklhorn »

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu?
« Odpověď #1 kdy: 21 Října 2010, 08:49:28 »
Je tu viac prípadov zamŕzania inštalácie.Skúsil by som inú distribúciu.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

vasicekabc

Re: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu?
« Odpověď #2 kdy: 22 Října 2010, 16:04:46 »
Jiné distro asi nepřichází v úvahu, mám Ubuntu na všech PC a skutečně potřebuju mít počítače jednotné.

Zkoušel jsem podle rad v jiných tématech použít NOMODESET, ale ani to nepomohlo. Nakonec jsem Ubuntu přece jen nějak nainstaloval za pomoci alternate CD, ale dobrý pocit z toho nemám, protože v podstatě nevím, díky čemu se to nakonec povedlo a pokud bych potřeboval na tento notebook systém instalovat znovu, patrně bych opět tápal.

Hlavně ale mám problém, že pokudpoužiji posun stránky, rozmaže se. Viz. obrázek. Kde je chyba?

[attachment deleted by admin]

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu?
« Odpověď #3 kdy: 22 Října 2010, 22:29:57 »
Ovládače graf. karty propiertárne?
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

vasicekabc

Re: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu?
« Odpověď #4 kdy: 22 Října 2010, 22:38:02 »
Jo, tuším že tam někde bude zakopaný pes, ale  nevím jak na to.

vasicekabc

Re: [vyřešeno] ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu?
« Odpověď #5 kdy: 22 Října 2010, 22:49:50 »
Tak opravdu, v Systém - správa - dodatečné ovladače jsem doinstaloval ten který byl označen jako doporučeno a vše je v pořádku.

Velký dík za pomoc

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: [vyřešeno] ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu?
« Odpověď #6 kdy: 22 Října 2010, 22:55:44 »
Nie je za čo.:D a taká maličkosť...
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

ondraL

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Re: [vyřešeno] ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu?
« Odpověď #7 kdy: 22 Října 2010, 23:17:40 »
Vidím, že už je vyřešeno, ale přidám ještě jeden poznatek:

mám taky Asus F5GL a s Ubuntu mám stejný problém. Začal sem s Ubuntu 9.10 - to sem nainstaloval v pohodě, ale instalace jak 10.04 tak 10.10 zamrzne. 32 i 64b verze. Asi to bude tou grafikou, ale právě mi nejde do hlavy, jaktože 9.10 fungovalo. Neměl by někdo vysvětlení?

Jinak potom, co sem upgradoval na 10.04.1 systém funguje celkem normálně. Až na pár věcí, které jsem ale po nějakém času stráveném u wiki a fóra nějak tak vyřešil. Tak jen takový tip: šlo by nainstalovat tu 9.10 a poté upgradovat, pokud bys měl znovu s instalací na tomhle stroji některý problém..

S tím divným řádkováním jsem měl také problém, ale jen když sem povolil efekty compizu. Poté ale nepomohl doporučený nesvobodný ovladač od NVidie, ale až nejnovější, který jsem stáhl přímo z jejich stránek a nainstaloval ručně..


vasicekabc

Re: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu? [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 23 Října 2010, 17:08:47 »
Mně se zdá, že te opravdu všechno šlape jak má. Tedy kromě ovládání jasu, ale to je prkotina  a pár návodů jsem už našel. Jen doufám, že nebudu muset hned tak znovu instalovat, strávil jsem tím pěkných pár dní :)

wormsik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu? [vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 19 Března 2011, 14:47:42 »
Zdravim,
taktez jsem majitelem Asus F5GL a taky jsem se sveho casu na nem snazil rozbehnout Ubuntu...

Zacal jsem Ubuntu 9.10, ktery bezel uplne perfektne a bezpbolemove... S nainstalovanymi proprietarnimi ovladaci graficke karty me fungovalo uplne vsechno...
Potom ale prislo vydani 10.04 a nasledny upgrade na nej...od te doby slo vsechno do haje...prestaly me fungovat funkci klavesy na jas (nebo spis mely prodlevu nekolik desitek sekund)...take me po vytazeni napajeciho adapteru ze zdi notebook stale indikoval, ze se nabiji a prepnuti do rezimu baterie se projevila az za nekolik minut...ale stale jsem to drzel...
Nasledne ke mne doputoval upgrade na 10.10...a to uz nic nezmenilo...ani nevylepsilo, ale nastesti ani nezhorsilo...bohuzel uz i tak byla situace velmi neprijemna a nikde na forech ani na bugtrackeru nebylo k nalezeni zadne reseni...
Proto jsem se do toho zkusil pustit sam...cely disk jsem kompletne zformatoval a chtel jsem si tam udelat cistou instalaci...to ovsem nebylo tak jednoduche, protoze se mnohdy instalacni CD ani flash disky nenacetly a tudiz se me instalace ani nerozbehla...

Jedine, kde to stale fungovalo bez problemu byla verze 9.10...tak jsem chvilku zkousel a zkousel a nakonec jsem dosel na to, ze pri aktualizaci na novou verzi se zmenila i verze jadra...tak jsem zkusil v 10.04 downgradovat na stary jadro a najednou vse fungovalo bez problemu...proto bych se rad zeptal, zda-li je mozne, ze by mela verze jadra az tak razantni vliv na podporu tohoto notebooku??

Docela me to stve, protoze jsem byl s Ubuntu spokojeny a momentalne nainstalovane Win7 jsou podle meho nazoru daleko horsi (aspon na to co potrebuji ja) a rad bych se zase vratil k linuxu...

Moc dekuji za odpoved,
Wormsik.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu? [vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 19 Března 2011, 15:09:32 »
No verzia jadra vplyv moze mat. Avsak si myslim iba v pripade, ze je novsie to jadro. Jedine, ze bz sa razantne mazal a menil stary kod, ktory tam bol...Downgrade by mal ist urobit. Mozno by ale postacilo urobit cistu instalaciu. Alebo skusit pridat boot parameter acpi_osi="Linux" .
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

wormsik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu? [vyřešeno]
« Odpověď #11 kdy: 19 Března 2011, 19:38:53 »
jj...to jadro v 10.04 je o nejakou radu vys nez to v 9.10...s jadrem sem si nijak nehral - pouzivam verzi z repozitaru...a downgrade jadra se me podarilo provest, ale pri nasledne aktualizaci systemu se me tam opet nahodilo to nove a to stare se prestalo pouzivat...a stejne stara verze jadra uz neni v novych repozitarich (myslim v 9.10) - ta zpetna kompatibilita je jen o verzi (aspon co jsem ja byl schopnej z toho vycist - mozna se mylim)...
a na 9.10 se me moc zustavat nechce, protoze tomu skonci podpora a bude problem tam dostavat aktualizace a nove verze aplikaci...
uvidim co prinese 11.04, ale na nej asi stejne neprejdu, protoze se me ani za mak nelibi to Unity a koneckoncu ani smer, kterym se vydava GNOME 3...

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu? [vyřešeno]
« Odpověď #12 kdy: 19 Března 2011, 20:18:40 »
uvidim co prinese 11.04, ale na nej asi stejne neprejdu...

Ani kdyby šel nastavit klasický vzhled ?
Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

wormsik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu? [vyřešeno]
« Odpověď #13 kdy: 19 Března 2011, 21:31:34 »
to by me velmi potesilo a zustal bych Ubuntarem :D GNOME me oslovilo svoji nepreplacanosti, rychlosti, prehlednosti a uzivatelskou privetivosti...jinak se asi budu muset rozhlednout po nejake jine distribuci... :-/ ale abych pravdu rekl, tak se me od Ubuntu nechce :D :D

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu? [vyřešeno]
« Odpověď #14 kdy: 19 Března 2011, 21:40:40 »
Ale viacery sa stazuju prave u tohto NB s problemom po upgrade z 9.10. A verzia app(aj jadra, vseobecne hociktoreho balicku) by mala ist zamknut.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

wormsik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu? [vyřešeno]
« Odpověď #15 kdy: 19 Března 2011, 21:50:57 »
to verim...ja teda vice lidi s timto modelem neznam, ale v diskuzich sem uz nasel spoustu podobnych problemu...ale bohuzel zadna reseni (teda kdyz jsem se naposledy dival, tak sem nebyl schopnej nic objevit)... :(
a nevis prosim jak by se to dalo zamknout? ze bych to pak (az me ty 7 zase uzasne naserou) zkusil? :)

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

wormsik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu? [vyřešeno]
« Odpověď #17 kdy: 19 Března 2011, 21:59:49 »
super...diky moc... :)

bozec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu? [vyřešeno]
« Odpověď #18 kdy: 08 Května 2011, 21:09:41 »
Presne ako opisujete ostatní, mám ten istý proplém a ten istý notebook ASUS F5GL, vyskúšal som pre zaujímavosť iné live distribúcie, ale všade rovnako. Skúšal som aj upgradnúť BIOS na najnovšiu verziu, ale ani to nepomohlo. Podľa mňa to bude istotne nejaký problém v jadre, ale nechápem prečo to neopravia  :-[ . Problém som vyriešil nainštalovaním 9.10 a následný upgrade na 10.04, a zatiaľ bez problémov (chvalabohu). Určite s touto verziou zostanem do konca podpory, ale čo bude potom, tak to neviem. Ak budem chcieť prejsť na novšiu verziu a to jadro bude stále robiť túto chybu. Bol by som veľmi nerád ak by som musel zostať závislý na Windows-e.
Ubuntu 10.04 LTS
ASUS F5GL Intel® Core™2 Duo T5800 (2GHz),4 Gb ram, GeForce 8200M G

vasicekabc

Re: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu? [vyřešeno]
« Odpověď #19 kdy: 09 Května 2011, 08:30:00 »
V podstatě od října, kdy jsem zakládal tento topic mi na onom notebooku běží po instalaci s parametrem nomodest ubuntu naprosto dokonale, kompletně a bez nejmenšího problému. Instaloval jsem několikrát, ze staženého cd i z cd od knihy Ubuntu, vše OK.

bozec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu? [vyřešeno]
« Odpověď #20 kdy: 10 Května 2011, 14:00:37 »
To je super, že si na to došiel.
Mohol by si mi napísať presný návod, alebo hodiť nejaký link. Som v podstate začiatočník a ešte som to nerobil, chcel by som ešte dodať, že väčšinou používam bootovatelne USB. Vopred ti dakujem.
Ubuntu 10.04 LTS
ASUS F5GL Intel® Core™2 Duo T5800 (2GHz),4 Gb ram, GeForce 8200M G

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

p!p@

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu? [vyřešeno]
« Odpověď #22 kdy: 14 Května 2011, 22:29:54 »
Taky jsem majitelem Asusu F5GL. Live CD Ubuntu 10.04 mi nikdy nenajelo. Vždycky se zaseklo při načítání (na konci - když se začíná načítat grafické rozhraní..) Nakonec se mi ho povedlo nainstalovat jedině tak, že jsem ho nainstaloval ve windows přes wubi, potom spustil v záchraném grafickém režimu (normální režim se taky zasekl, stejně jako Live CD) a nakonec doinstaloval ovladač grafiky. Všechno potom šlapalo v pohodě celý rok. Teď bych chtěl ale provést plnohodnotnou instalaci Ubuntu 11.04. Ať zkouším co zkouším, tak nic nepomáhá... zkoušel jsem různý kombinace bootovacích parametrů a nikdy to nenajede.. :o nemáte s tím někdo zkušenosti?
PC: Celeron 2,66GHz, 512MB RAM, Radeon 9200, 120GB HDD, Ubuntu 11.04 - no Windows, no Gates :D
NB: Asus F5GL, Core2Duo 2,17GHz, 4GB RAM, Geforce 8200M, Windows Vista / Ubuntu 11.04
Mobil: HTC HD2, Snapdragon 1GHz, 576MB RAM, 16GB SD, Android 3.0

Rover623

Re: ASUS F5GL: má někdo zkušenost s instalací Ubuntu? [vyřešeno]
« Odpověď #23 kdy: 15 Května 2011, 07:59:20 »
Je nutné udělat instalaci z textového režimu přes AlternateCD, pak to spustit v nouzovém režimu nebo bez efektů a povolit ovladač nVidia,u toho je ovšem kámen úrazu, že ne vždy ten "doporučený" funguje, je tedy nutné vyzkoušet všechny které systém nabízí. Jinak od verze 9.10 došlo pouze k jediné změně, ovladač nouveau, který je obsažen od verze 10.04 už zvládá i novější karty a tedy systém naskočí v normálním rozlišení, 9.10 vždy na novějších kartách naběhne nechutně velká, protože ovladač umí karty pouze do verze 6xxx. To je v praxi celé, na tomhle Asusu je tak nutné udělat instalaci bez grafiky, jen textový režim, povolit nesvobodný ovladač aby se systém přepnul na něj a možná by asi taky nebylo na škodu se potom ovladače nouveau úplně zbavit.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.