Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Po restartu nenaběhne - zamrzá při načítání  (Přečteno 1168 krát)

zdick

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Po restartu nenaběhne - zamrzá při načítání
« kdy: 19 Května 2011, 10:32:37 »
Ahoj, problém.
Mám na NTB vymletou baterku a nějaký špatný kontakt u napájecího kabelu, tak se občas stane že nestihnu zachytit kritický moment, dojde proud a notebook se vypne. Stalo se to už nesčetněkrát, ale po posledním restartu nechce naběhnout.
Po zapnutí vše vypadá standardně, objeví se načítačí logo kubuntu, potom černá obrazovka s myší (lze pohybovat kurzorem) a tam to končí. Disk signalizuje že pracuje, ale do nekonečna.

Systém je nejnovější stable verze kubuntu (číslo z hlavy nevím), je vypnutá přihlašovací obrazovka - aby nebylo nutné zadávat přihlašovací údaje.

Zkoušel jsem ještě notebook několikrát natvrdo vypnout a znovu zapnout, sem tam se objeví možnost spustit recovery mode, přes ten jsem spustil kontrolu souborového systému, ale nepomohlo. Když jsem z recovery nabídky pokračoval volbou "normální spuštění", objevoval se dokola výpis chyby:
Kód: [Vybrat]
ata1.00: failed command: READ DMA
ata1.00: cmd c8/00:08:d0:55:57/00:00:00:00:00/e0 tag 0 dma 4096 in
         res 51/40:07:d1:55:57/00:00:00:00:00/e0 Emask 0x9 (media error)
atd.

Jsem ještě dost lama, tak prosím pomalu na mě.
Rada zahodit disk a koupit nový je mi k ničemu.


Edit: myš už se při pokusu o start neukazuje, tak si teď nejsem jistý jestli vůbec ukazovala i předtím.
Edit2: kurzor myši se po chvíli objevil, lze s ním pohybovat.
Edit3: vypadá to že nezamrzl, jen se hooodně pomalu načítá. Teď se mi totiž objevilo přihlašovací okno Skype.
« Poslední změna: 19 Května 2011, 10:51:39 od zdick »

djlj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 134
    • Italo.cz
Re: Po restartu nenaběhne - zamrzá při načítání
« Odpověď #1 kdy: 22 Května 2011, 11:41:31 »
To vypadá na nějaký problém s diskem... Zkus se v obnovovacím módu podívat do logů /var/log/dmesg a /var/log/syslog, třeba tam bude víc informací.

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: Po restartu nenaběhne - zamrzá při načítání
« Odpověď #2 kdy: 22 Května 2011, 11:47:19 »
já bych si osobně tipnul, že disk bude v háji. Jestli t čas od času dojde proud a notebook se natvrdo vypne (případně ho jak píšeš několikrát po sobě vypneš a zapneš), tak to prostě odnesl disk. Doporučuju koupit nový disk a baterku a chovat se k počítači trochu lépe ;)
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Rover623

Re: Po restartu nenaběhne - zamrzá při načítání
« Odpověď #3 kdy: 22 Května 2011, 12:32:35 »
Disk jede, ale BIOS ti ho trvale udržuje v PIO módu, napsal bych, že systém disk používá v PIO mode, ale to je blbost, takové chování jsem viděl pouze na Windows. Takže abych to upřesnil, disk se používá pouze jako PIO, tím se extrémně snižuje rychlost, pravděpodobně došlo po tom posledním vypnutí k nějaké závadě, která způsobuje, že BIOS nedovede z disku zjistit skoro žádné údaje

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.