Jen bych se zeptal, je výhodné (ekonomicky) vydávat knihu každých půlroku
Knihy neprodělávají, ale nijak zvlášť "výhodné" to není, ostatně Vojta by mohl povídat o honorářích
.
Vydává se v minimálních nákladech, aby byla vždycky k dispozici čerstvá verze. Tohle má jeden praktický důvod - podporu hardwaru, nejnovější verze programů. Mám to vyzkoušeno už od dob Mandriva Linuxu, staré verze = mnohem víc problémů. Pro uživatele, který po tom sáhne třeba ze zvědavosti, je prostě nejlepší poslední verze.
CPress vydává knihy hlavně proto, že s nimi nemá žádnou práci - všechno dostanou "hotové" v domluvený čas, jen to vyrobí a nasypou na trh. Nedělají ani reklamu, všechno obstaráváme sami. Navíc v porovnání s ostatními linuxovými knihami se Ubuntu (+ Mandriva Linuxu) prodá o hodně víc. Jsou to dvě stabilní vydání ročně, sice v malých nákladech, ale vyprodají se. Podle čísel, která mám, je možné, že tato dvě distra dělají až polovinu prodaných linuxových knížek CPressu (na kusy). Navíc tím mají pokrytý speciální segment, kam jim nikdo jiný neleze, protože to neumí. Tohle všechno je to pro ně výhodné - nejde jen o čistě ekonomické hledisko. Samozřejmě neprodělávají, ale každé vydání se speciálně schvaluje mj. z důvodu speciálních podmínek a rozpočtu.
a co se pak děje se staršími knihami (pro starší vydání ubuntu), který jsou už neaktuální (a asi si je jen těžko někdo koupí).
Právě proto, že se vydává málo, tak jich moc nezbývá - obvykle jsou vyprodány před zahájením prodeje další verze. Starší knihy se na trhu ještě nějakou dobu poflakují, ale to je dáno setrvačností knižního trhu. Zkrátka starší knihy jsou občas k vidění na pultech, ale ne u nakladatele. Když něco náhodou zbude, snažíme se to v době životnosti někde rozdat - konference, školy apod.
Po starší verzi sahají jen zkušení uživatelé z několika důvodů - delší podpora (LTS), starší hardware (nižší nároky) apod. Případně někdo neznalý přímo na doporučení. Ale je to minorita, většina lidí chce nejnovější verzi. Proto se snažíme vydávat nové verze pravidelně.