Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu - instalace  (Přečteno 6269 krát)

maks

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Ubuntu - instalace
« kdy: 12 Června 2011, 10:23:48 »
Ahoj,

již před několika měsíci jsem si hrál s Ubuntu, teď se k němu chci vrátit a začít jej pouívat namísto Win.


Mám ale pár zásadních otázek před instalací (na disku mám i Win, které potřebuji prozatím zachovat). Hovořím o skutečné instalaci, ne liveCD (nemám CD mechaniku a tahat flashku je nepraktické)
1. partitiony: stačí ubuntu vyhradit nějaký minimální prostor pro samotnou instalaci (řekněme 5GB) a data ukládat na partitionu, kde jsou teď, tzn. tu s Win? Nebo je lépe/třeba disk rozdělit napůl (Win a Linux)?

2. bootování PC: před pr měsíci, kdy jsem měl Ubuntu nainstalovaný, jsem ho instaloval několikrát. Při spoustění PC jsem pak měl podobný dialog (výběr operačního systému):
- Ubuntu
- recovery ubuntu (nebo něco takového, nepamatuji si přesně)
- Ubuntu
- recovery ubuntu
- Ubuntu
- recovery ubuntu
- Ubuntu
- recovery ubuntu
- Ubuntu
- recovery ubuntu
- Windows
Zkrátka, kolikkrát jsem spustil instalaci (s formátem partitiony), tolikrát tam byl v nabídce. Jak ho tam dostat jen jednou, resp. aby se neduplikoval? Jde to pak nějak "pročistit"?

3. Když budu mít partitionu pro Linux samostatně (např. půlku disku), dostanu se k těmto datům z Windowsů potom? Z linuxu se na Windowsovou partitionu dostanu, ale co naopak?

4. Zásadní otázka pro začátečníka? Ubuntu 9.10 nebo ubuntu 11.04? Každé vypadá jinak, co doporučíte?



Děkuji za odpovědi a doufám, že se brzy přidám do vaší komunity :-)
« Poslední změna: 12 Června 2011, 10:25:19 od maks »
Když něco vím, rád všem poradím. Bohužel, s Ubuntu nejsem kamarád, proto se budu více ptát :-)

Drtikol

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re: Ubuntu - instalace
« Odpověď #1 kdy: 12 Června 2011, 11:11:16 »
Ahoj,

jsme rádi že jsi se rozhodl pro Ubuntu :) K tvým otázkám:

1) za sebe doporučuji rozdělit disk takto: menší oddíl pro win, tak kolem 10GB oddíl pro Ubuntu a zbytek oddíl pro data.

2) po instalaci bys tam měl mít jen
-Ubuntu
- recovery
- Win
Pokud ne, tak to samozřejmě jde pročistit. Například návod jak odstranit "recovery" je na wiki: http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2#grub_.28.2BAC8-etc.2BAC8-default.2BAC8-grub.29

3) pokud oddíl "data" naformátuješ jako NTFS budeš na něj moci přistupovat z obou systémů. Jinak dostat se z Windows na Ubuntu disky je těžké, ale ne nemožné, viz například http://www.omgubuntu.co.uk/2011/06/access-ubuntu-from-windows-7/

4) sám používám 11.04 a jsem spokojen. Ale jako začátečníkovi bych Ti stejně doporučil 10.04. Jednak má podporu ještě 2 roky pokud se nepletu a jednak je mnohem "odolnější". Jako začátečník budeš určitě chtít vyzkoušet všechno na co narazíš a v 10.04 máš mnohem větší jistotu že to systém přežije :D (vlastní zkušenost)

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Ubuntu - instalace
« Odpověď #2 kdy: 12 Června 2011, 11:14:29 »
1. Ubuntu stačí 5 GB, doporučuji však 10 pro další programy. Domovský adresář uživatele nedávej na oddíl s windows. Buďto ho nech na stejném oddíle jako je Ubuntu, nebo pro něj založ další oddíl. Souborový systém (pro domovský adresář uživatele z Ubuntu) zvol "ext4", nedoporučuji použít "fat32" ani "ntfs".

2. Ano, jde to, nainstaluj program startupmanager, spouštěj ho pomocí gksu startupmanager.

3. Windows bojkotují souborové systémy ext2-ext4, ale řešení jsou http://wiki.ubuntu.cz/Přístup%20na%20linuxové%20disky%20z%20Windows

4. Nevím co doporučit, u nových ubuntu jde zvolit mezi Unity (nový vzhled) a klasickým Gnome (tradiční vzhled). Mírně doporučuji v obou případech instalovat novější verzi 11.04.
« Poslední změna: 12 Června 2011, 11:16:41 od Filip Dominec »
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

Rover623

Re: Ubuntu - instalace
« Odpověď #3 kdy: 12 Června 2011, 11:32:06 »
Takže, verzi 9.10 ani 11.04 nedoporučuji, protože 9.10 má skončenou podporu a 11.04 je pěkně problémová, buď si vyber 10.04 LTS (podpora 3 roky) nebo verzi 10.10 ta má sice podporu jen 18 měsíců (jako každé běžné vydání), ale rozhodně není tak problémová jako 11.04. Ještě maličkost, tzv. LTS vydání vychází každé 2 roku (tedy 8.04, 10.04 a další bude 12.04) a na rozdíl od běžných vydání lze přecházet přímo mezi nimi, tedy z 8.04 na 10.04 a posléze přímo na 12.04.

K těm datům, oficiální souborový systém pro Ubuntu je nyní ext4, ve Windows neexistuje nic co by dokázalo s ext4 pracovat, musel by jsi při instalaci rozdělit disk manuálně a jako souborový systém zvolit ext3 nebo raději ext2 aby jsi se z Windows dostal na data uložená v oddíle Ubuntu.

Při instalaci GRUB sám detekuje kolik systémů je na disku a podle toho upraví nabídku, kdyby to přece jen blblo, příkazem v terminálu
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub to umravníš, ale počítám, že to co jsi měl původně byla instalace z Windows (Wubi) kde se upravuje zavaděč Windows, tam to občas blbne.

Systém sám o sobě se vejde tak do 5Gb, ale aby se s ním dalo něco dělat (instalovat programy) je potřeba alespoň 10Gb místa, ale raději víc, tak 20Gb by ale mohlo v pohodě stačit. Pokud použiješ to klasické uživatelské rozdělení disku, pomocí toho "tahátka" v instalátoru a neuděláš to manuálně, nezapomeň, že oddíl který takto vytvoříš se rozdělí na 2 části, na oddíl pro Ubuntu a na linuxový swap, který odebere 5% z velikosti oddílu (upozorňuji, že pokud budeš chtít používat hibernaci-uspání na disk, potřebuješ swap minimálně velikosti paměti RAM), dalších 5% se alokuje pro uživatele root, je to ochrana kdyby došlo k přeplnění disku aby mohl systém dál měnit a zapisovat do svých souborů.

Data poté můžeš ukládat kam chceš, buď je možné nasměrovat programy přímo na oddíl kde je Windows, aby data ukládaly tam nebo můžeš vytvořit symbolické odkazy pro implicitní linuxové adresáře aby směřovali na část kam potřebuješ.

Jinak doporučuji pročíst si Wiki, najdeš tam spoustu užitečných informací nebo se prostě ptej tady

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Ubuntu - instalace
« Odpověď #4 kdy: 14 Června 2011, 14:36:48 »
ve Windows neexistuje nic co by dokázalo s ext4 pracovat

Zkušenost s tím nemám, ale už by mělo podle wiki jít i ext4:
http://wiki.ubuntu.cz/Přístup%20na%20linuxové%20disky%20z%20Windows#Ext2Read
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

Rover623

Re: Ubuntu - instalace
« Odpověď #5 kdy: 15 Června 2011, 04:32:44 »
Já bohužel ano a je to katastrofa, v případě ext4 to zrovna moc nefunguje, data to pouze čte a to ještě nějak divně, některé soubory jsou vynechány komplet (vůbec nejsou vidět), některé nejdou přečíst (pravděpodobně kvůli nějakému znaku v názvu)

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Ubuntu - instalace
« Odpověď #6 kdy: 15 Června 2011, 16:43:56 »
Já bohužel ano a je to katastrofa, v případě ext4 to zrovna moc nefunguje, data to pouze čte a to ještě nějak divně, některé soubory jsou vynechány komplet (vůbec nejsou vidět), některé nejdou přečíst (pravděpodobně kvůli nějakému znaku v názvu)

OK, zanesl jsem to na wiki: http://wiki.ubuntu.cz/Přístup%20na%20linuxové%20disky%20z%20Windows#Ext2Read
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

Rover623

Re: Ubuntu - instalace
« Odpověď #7 kdy: 15 Června 2011, 20:40:30 »
Tak jsem se v tom ještě trochu rýpal a zjistil zajímavou věc, ale očekávanou. Soubory které nejsou vidět obsahují znaky který nejsou ve Windows povolené, souborový systém Linuxu totiž umožňuje používat i znaky, které Windows neuznává.

U těch dalších, které nelze spustit, jsem nakonec přišel na to, že systém se tváří, že cesta nebo soubor neexistují, pravděpodobně je to způsobené adresáři které mají v názvu hlavně "č,ř,ě" a bylo prvně vytvořené v Linuxu s kódováním UTF8.

A ještě jsme přišel na jednu věc, pokud máte zpřístupněný disk s ext4 na Windows a pracujete se soubory (přehráváte si třeba film), tak pokud se Windows násilně ukončí (výpadek napájení, zátuh a použití reset na case), stává se, že se právě používaný soubor poškodí, obvykle ho po automatické kontrole systému nebo ručně příkazem fsck najdete ve složce lost+found, otázka je v jakém stavu

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Ubuntu - instalace
« Odpověď #8 kdy: 15 Června 2011, 21:43:58 »
Tož to znamená, že to netreba brať na lahkú váhu. Bárkedy mi to hodí BSOD  ::) Neviem kde je chyba...
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

ferri

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 45
Re: Ubuntu - instalace
« Odpověď #9 kdy: 15 Června 2011, 22:31:38 »

4. Zásadní otázka pro začátečníka? Ubuntu 9.10 nebo ubuntu 11.04? Každé vypadá jinak, co doporučíte?


Pre teba je úplne najlepšie riešenie kúpiť si knižku Ubuntu 10.10 CZ a máš vystarané. Doslova preplnená informáciami pre začiatočníka.
Inštalačný proces je tam podrobne vysvetlený, vrátane delenia diskov.

dRaczek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re: Ubuntu - instalace
« Odpověď #10 kdy: 16 Června 2011, 19:18:12 »
Ohledně místa tak já jsem prvně dal Ubuntu 10 GB a po pár dnech se mi to zdálo málo. Tak jsem mu při reinstalaci dal 20 a je to zatím dostačující. Přeci jen občas se něco instaluje a je lepší mít rezervu.
Ntb Sony vgn-fz21z Acer aspire 5536 - Xubuntu 14.04 (64 bit).
Linux používám od 1. dubna 2011.

pavi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
Re: Ubuntu - instalace
« Odpověď #11 kdy: 16 Června 2011, 20:50:31 »
Zdravim,
mam podobný problém, mam 500 GB disk a moc se neorientuju v tom jak ho rozdělit a co k němu přidělit.
Chtěl bych část pro samotný systém, swat a zbytek využít tak abych ho měl jen pro home a mohl tam mít veškerá data. Poradí mi někdo kolik mam jednotlívým částím dát místa a jak je nastavit tak aby to fungovalo jak chci. Díky za radu

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Ubuntu - instalace
« Odpověď #12 kdy: 16 Června 2011, 21:48:19 »
Zdravim,
mam podobný problém, mam 500 GB disk a moc se neorientuju v tom jak ho rozdělit a co k němu přidělit.
Chtěl bych část pro samotný systém, swat a zbytek využít tak abych ho měl jen pro home a mohl tam mít veškerá data. Poradí mi někdo kolik mam jednotlívým částím dát místa a jak je nastavit tak aby to fungovalo jak chci. Díky za radu
Pokial dáš pre / 30GiB tak to bude stačiť. SWAP sa dáva tak 150%-200% velkosti RAM a zvyšok pre /home.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

pavi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
Re: Ubuntu - instalace
« Odpověď #13 kdy: 16 Června 2011, 22:08:19 »
Zdravim,
mam podobný problém, mam 500 GB disk a moc se neorientuju v tom jak ho rozdělit a co k němu přidělit.
Chtěl bych část pro samotný systém, swat a zbytek využít tak abych ho měl jen pro home a mohl tam mít veškerá data. Poradí mi někdo kolik mam jednotlívým částím dát místa a jak je nastavit tak aby to fungovalo jak chci. Díky za radu
Pokial dáš pre / 30GiB tak to bude stačiť. SWAP sa dáva tak 150%-200% velkosti RAM a zvyšok pre /home.


a co mam dát v možnosti použít jako ? např. žurnálovací souborový systém ext4 a pak co u přípojného bodu u všech tě oddílů ?

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Ubuntu - instalace
« Odpověď #14 kdy: 16 Června 2011, 22:13:55 »
Takže si vytvoríš 30GiB partíciu naformátuješ na EXT4 a ako prípojný bod dáš /...SWAP sa bude formátovať ako swap a /home takisto ako / akurát zbytok priestoru a namiesto / napíšeš/rozklikneš /home. Môžeš to dať aj ako logické partície.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

pavi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
Re: Ubuntu - instalace
« Odpověď #15 kdy: 16 Června 2011, 22:15:42 »
díky moc za radu

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.