Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: VNC+sda05+swap  (Přečteno 1150 krát)

foruman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
VNC+sda05+swap
« kdy: 26 Června 2011, 22:47:58 »
Ahoj,
ve světě ubuntu jsem tak trochu nováček a postupem času, než se tím prolouskám budu na Vás mít pravděpodobně pár otázek.

První věc co zmiňuji jedná se o Ubuntu 11.04 a účel počítače je HTPC. Na stroji jsem nahodil xrdp server, beží, jak dle terminálu tak v praxi. Nicméně pokud založím RDP session, mám omezená práva - jde to změnit ? Pokud se připojím přes VNC je to fajn, ale VNC je strašně kostrbaté a nedá se sním plnohodnotně pracovat (chci vzdáleně spravovat celý stroj). Je možno případně snížit rozlišení VNC session, nebot myslím, že pokud by se rozlišení snížilo na 560p tak by to určitě jelo lépe než na mých full hd.

Druhá věc se týká sda05. Při instalaci jsem si vytvořil sda01 jako \ pro data ubuntu. A druhý oddíl s podstatnou kapacitou \usr jako sda05 který měl být pro moje osobní data ( abych o ně nepřišel v případě havarie ubuntu a jeho následné reinstalace). Předpokládám, že sda05 asi není namountován, ale nikde v ubuntu nevidím žádnou možnost namountovat disk. Předpokládám, že půjde namountovat přes terminál, nicméně to mi nepřijde ubuntu user friendly.

A poslední věc, krom sda01 a sda05 jsem vytvořil ještě 2 GB swap oddíl. Ten pokud se podívám do stavu systému, ubuntu vidí. Nicméně píše, že jeho využití je 0 %. To asi není v pořádku ? Případně může mi někdo trochu vysvětlit jak to v linuxu v tomhle směru funguje - případně navést na nějaký link, kde se toto řeší.

Všem Vám pěkně děkuji.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: VNC+sda05+swap
« Odpověď #1 kdy: 26 Června 2011, 23:54:33 »
0) na každý nesouvisející problém zakládejte vlastní téma ( http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,5279.0.html )
1) omezená práva ? jak ? ( http://wiki.ubuntu.cz/Root%20sudo )

2) pokud jste zadal v instalátoru že má být mountován jako /usr tak je tam asi je, nicméně
vlastní data je zažito mít v /home
zkuste se podívat na
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l #malé L
mount
a soubor /etc/fstab

a možná se vám bude hodit tohle téma: http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,25059.0.html

3) to je ok, swap se začíná využívat až když dojde ram
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

foruman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: VNC+sda05+swap
« Odpověď #2 kdy: 27 Června 2011, 23:48:54 »
Děkuji velmi pěkně za odpověď. A navíc od odborníka :-).

Omezená práva jsem měl na mysli v tom smyslu, ze pokud založím RDP session ptá se mě na login - ten zadám a po té mi naběhne 11.04 bez unity rozhraní a v jakém si prostředí omezení práv. Co se týče nastavovaní stroje neumožňuje mi například upravovat nastavení HW a tak podobně.
Ale vyzkouším se zalogovat přes roota, dost možná ho pojme a bude to ok. V každém případě jsem takové chování viděl po poprvé a ve VNC se to chová tak, že skočím přímo otevřených oken zalogovaného účtu.

Pokud říkáte, že normální je mít data v home, pak to znovu přeinstaluji.
Mám tedy znovu odstranit všechny oddíly a znovu vytvořit sda1 - 30GB  \ pro Ubuntu, swap - 2 GB ( nebo stačí 1,5 mimo to mám rozečteného průvodce FreeBSD a dle vyjádření autora systémy unix na swap docela dbají a předpokládají dvojnásobné množství - nicméně ve wiki ubuntu jsem četl, že swap není v dnešní době potřeba řešit a že 2 GB jsou hraniční a stačí uplně 1 GB), a do třetice sda02 -130 GB \home. Je mi jen s podivem, že mi v usr momentalně ukazuje k dispozici zbylých 25 GB. Ale budu věřit, že s \home to bude fajn.

Mohu se zeptat proč mi ubuntu nutilo jako druhý oddíl název sda05 a ne sda02 což by bylo logické po oddílu sda01 ?

Nakládání ubuntu se swapem mi piíjde zvláštní neboť se musí logicky okrádat o část výkonu tím, že neswapuje průběžně respektive takto - záleží k čemu je stroj určen. Nicméně mám za to, že jsem u MacOS viděl swap úplně běžně a to je postaven celý na FreeBSD...

Děkuji za podporu.


rainbof

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 255
  • Pták nespavák
Re: VNC+sda05+swap
« Odpověď #3 kdy: 28 Června 2011, 14:17:55 »
k nepružnosti VNC mohu dodat jen tolik že vnc prostě takové je. Našel jsem nedávno projekt který se jmenuje noMachine což je vzdálená plocha výkonem hodně podobná RDP z windows. Klient je jak pro linux tak pro windows.

Důvodem proč další oddlíl je sda05 je to že první 4 čísla jsou rezerovovány pro primární partition a další pak pro logické :). Omezení na 4 primary partition je dáno historicky. Dále bych doporučoval vůbec se nezabývat tím jaké má disk fyzické umístění a jak očíslované dělení protože se vám to může mezi aktualizacemi změnit a nic s tím nenaděláte. Zajímejte se o uuid. Jak na to v grafice vám neporadím.

automatické připojování se děje prostřednictvím výčtu ve speciálním souboru /etc/fstab (file system table :) ) ve vašem případě tam napište

Kód: [Vybrat]
/dev/sda05 /kamtochcete               ext3    relatime,errors=remount-ro 0       1

nebo pokud si prikazem blkid zjistite uuid cislo oddilu tak takto (to UUID si nahraddte):

Kód: [Vybrat]
UUID=60cee7ff-33dc-49ac-0000-0000008a805c /kamtochcete               ext3    relatime,errors=remount-ro 0       1
Ranní ptáče dřív doskáče!

foruman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: VNC+sda05+swap
« Odpověď #4 kdy: 03 Července 2011, 14:31:24 »
Super! Považujte to za vyřešené...

teď to mám přesně jak potřebuji a zároveň obdivuji logiku lunuxových oddílů :-) má to něco do sebe vs. wokna.

Děkuji komunitě

foruman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: VNC+sda05+swap
« Odpověď #5 kdy: 03 Července 2011, 15:04:43 »
Ještě snad malá otázka k tomu SWAPu.

Pokud vím tak UNIXové systémy, používají pamět tak, že jí alokují aplikacím a nepromazávají ji ( počítají s tím, že budu znovu otevřena a celý proces tak proběhne rychleji). Případně žádanou pamět nahradí data, aplikace jiné. Jak tedy vůbec dojde ke SWAPU ?
Jediná možnost, která mě napadá je stav kdy mám plnou RAM a nemůže být uvolněna ( aplikace běží ) - swap se začne plnit.

Tak to v Linuxu opravdu funguje ? V takovém případě kam se hrabe MS a jeho SWAP po celou dobu používání systému, včetně půlky volné paměti.

Děkuji za objasnění

rainbof

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 255
  • Pták nespavák
Re: VNC+sda05+swap
« Odpověď #6 kdy: 24 Července 2011, 21:04:54 »
ano přesně tak to je.
Ranní ptáče dřív doskáče!

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: VNC+sda05+swap
« Odpověď #7 kdy: 25 Července 2011, 10:29:30 »
Ještě bych k tématu swapu doplnil, že jde nastavit, jak moc má systém swapovat (100 = jestli co nejvíc nebo 0 = až když skutečně dochází prostor v RAM, výchozí v Ubuntu je 60, doporučená 10.). Viz článek What is swappiness and how do I change it.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: VNC+sda05+swap
« Odpověď #8 kdy: 25 Července 2011, 12:13:38 »
Ještě bych k tématu swapu doplnil, že jde nastavit, jak moc má systém swapovat (100 = jestli co nejvíc nebo 0 = až když skutečně dochází prostor v RAM, výchozí v Ubuntu je 60, doporučená 10.). Viz článek What is swappiness and how do I change it.

Zajímavé, díky. +1
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.