Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus  (Přečteno 5079 krát)

brutus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 312
  • sudo do-release-upgrade
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #25 kdy: 02 Srpna 2011, 20:57:35 »
diki za radu  :)
Intel core 2 duo, NvidiaGeForce8600GTS, 4GB RAM, (Xubuntu 12.04, SliTaz)
Asus eeePC 1000 HE(Android 4.0.4 x86)

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #26 kdy: 02 Srpna 2011, 21:01:05 »
vy jste se snad vsichni zblaznili nebo co...

@sabraq:
ty linky maji jakou souvislost s danym problemem?
grub v mbr byt NEmusi

@brutus:
jaky gulas? muzes to specifikovat? nemuzes nabootovat nebo jine problemy?

@sachy:
to byl doufam vtip  :P

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #27 kdy: 02 Srpna 2011, 21:28:58 »
vy jste se snad vsichni zblaznili nebo co...

@sabraq:
ty linky maji jakou souvislost s danym problemem?
grub v mbr byt NEmusi

@brutus:
jaky gulas? muzes to specifikovat? nemuzes nabootovat nebo jine problemy?

@sachy:
to byl doufam vtip  :P

Tvoje dotazy snad nějak souvisí s daným problémem, nebo ho dokonce řeší???? Pokud tam být NEmusí, napiš tady postup, nebo zdroj "how-to", ano??

Říkal jsem si, kde jsem to jenom zahlédl, ale nejsem zas úplnej ignorant, tak třeba:

http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD#Krok_4_-_volba_disku_pro_instalaci

Citace: Ubuntu WIKI
Zavaděč

zde můžete zvolit, kam se má nainstalovat zavaděč GRUB2. Pokud si nejste jisti, ponechte výchozí možnost. Zavaděč ale musí být nainstalován do MBR disku, ze kterého bootujete, označeného například /dev/sda (bez čísla, tedy ne příkladně /dev/sda5). Co určitě nedělejte, je instalace zavaděče do oddílu s Windows (označeného jako NTFS, a s nějakým číslem, např. /dev/sda1).

Po skočení všech úprav pokračujete kliknutím na Instalovat nyní.

Po odsouhlasení tohoto kroku již začne samotná instalace - proběhnou všechny vybrané změny včetně případného mazání a formátování vybraných oddílů. Ještě jednou se ujistěte, že je vše nastaveno tak, jak požadujete!


Zavaděč ale musí být nainstalován do MBR disku, ze kterého bootujete, označeného například /dev/sda... - a je to tak celou dobu, lidi s dualbootem na jednom disku po přeinstalování windows tady hlásí, že se nemůžou dostat do Ubuntu, protože rovnou startuje windows - oprava: přeinstalovat grub z livecd přepsáním MBR! A najednou je tady dotaz z opačného konce..

@daysleeper: ale pro tebe je to hračka, ty si s tím hravě poradíš, není-liž pravda?
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #28 kdy: 02 Srpna 2011, 22:00:46 »
@sachy:
to byl doufam vtip  :P

To je to první co po instalaci udělám...řeší to víc věcí, než jenom otravný GRUB2 - nemusím pro každý nový kernel instalovat NV ovladače, VirtualBox a za půl roku přeskakovat při bootování do win milion položek...a to že je nový GRUB schopen nabootovat ze ZFS když mám na rootu staré dobré ext3 mě skutečně netankuje a nehodlám si kvůli tomu zlikvidovat MBR. ;)

Abys neřekl že mám něco proti kernelu, tak na blacklistu aktualizací je i třeba CUPS a ubuntu-desktop - tyhle dva balíky se mi po odinstalaci neustále snažily dostat do systému - tak skončily na černé listině.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #29 kdy: 02 Srpna 2011, 22:07:24 »
@sabraq
navod neni tezke najit, jeden je treba primo v tomto vlakne
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,57645.msg411621.html#msg411621

ja zde nic neresim, to uz jsem vzdal, jen rozporuju nazor, ze grub se sam instaluje do mbr, je to mor, chova se jako virus atd

@sachy
proti gustu zadny disputat, ale tvoje rada neresi "problem" prepisovani mbr, prikazem update-grub se jen aktualizuje konf. soubory, ne mbr
zrovna kernel a cups se doporucuji aktualizovat z hlediska bezpecnosti systemu   

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #30 kdy: 02 Srpna 2011, 22:13:10 »
@sabraq
navod neni tezke najit, jeden je treba primo v tomto vlakne
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,57645.msg411621.html#msg411621

ja zde nic neresim, to uz jsem vzdal, jen rozporuju nazor, ze grub se sam instaluje do mbr, je to mor, chova se jako virus atd

@sachy
proti gustu zadny disputat, ale tvoje rada neresi "problem" prepisovani mbr, prikazem update-grub se jen aktualizuje konf. soubory, ne mbr
zrovna kernel a cups se doporucuji aktualizovat z hlediska bezpecnosti systemu   

Prosaď tvé myšlenky na wiki ;).
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

brutus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 312
  • sudo do-release-upgrade
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #31 kdy: 02 Srpna 2011, 22:19:06 »
Ono ten gulas znamena to, ze bud grub 1dna alebo 2 sa mi nahra do mbr a prepise "hlavny zavadzac" - GAG. Onen grub ak vobec nabehne nie do RC konzole zobrazi pri bootovani iba ubuntu, chainload do ARCH grubu, chainload do druheho ubuntiho grubu a chainload do zavadzaca na oddieli s testovacim os(kazdy tyden testujem iny os-linux,dos,osx,reactos,windows...proste stale ak sa obiavi nejaka novinka). A to je prave problem, ja chcem v mbr iba GAG a az zneho bootovat do oddielu s ubuntu na ktorom grub 1 bez zobrazenia nastartuje aktualne jadro. Tak isto chcem mat zvlast ARCH grub a aj oddiel testovacieho os(coz je problem spravit u grubu, pretoze testovaci os ako aj jeho zavadzac sa pravidelne meni) ...Ono to slape tak jak ma, az kym nepride blba aktualizacia, ktora mi tam naj+be grub 2. Takze by asi stacilo zamknut v synapticu grub, kernel sa aktualizovat moze, ja si zmenim riadok v menu.lst to je to najlahsie-oproti "priehladnej" konfiguracie grubu 2, podla mojho nazoru, co sa tika vzhladu, detekcie os,podpory fs atd je to krok kupredu ale co sa tika konfiguracie, je to krok z5..
Intel core 2 duo, NvidiaGeForce8600GTS, 4GB RAM, (Xubuntu 12.04, SliTaz)
Asus eeePC 1000 HE(Android 4.0.4 x86)

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #32 kdy: 02 Srpna 2011, 22:29:16 »
@sabraq
navod neni tezke najit, jeden je treba primo v tomto vlakne
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,57645.msg411621.html#msg411621

ja zde nic neresim, to uz jsem vzdal, jen rozporuju nazor, ze grub se sam instaluje do mbr, je to mor, chova se jako virus atd

@sachy
proti gustu zadny disputat, ale tvoje rada neresi "problem" prepisovani mbr, prikazem update-grub se jen aktualizuje konf. soubory, ne mbr
zrovna kernel a cups se doporucuji aktualizovat z hlediska bezpecnosti systemu   

Prosaď tvé myšlenky na wiki ;).

Zamknutí kernelu a grubu problém řeší - systém nebude mít důvod update-grub provádět, když se grub ani kernel nezmění.

Další level je smazat/přejmenovat "/usr/lib/grub-legacy/update-grub", "/usr/sbin/update-grub" a "/usr/sbin/update-grub2" :)

A z hlediska bezpečnosti systému je nejlepší ani nebootovat.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #33 kdy: 02 Srpna 2011, 23:05:57 »
Ono ten gulas znamena to, ze bud grub 1dna alebo 2 sa mi nahra do mbr a prepise "hlavny zavadzac" - GAG.

 ...Ono to slape tak jak ma, az kym nepride blba aktualizacia, ktora mi tam naj+be grub 2.
pockej, to me zajima - tobe se uz nekdy stalo, ze pri normalni aktualizaci (nepises ceho - kernelu?, baliku grub?) se ti prepsal zavadec (gag) v mbr? nebo mluvis o instalaci nejakeho OS?

brutus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 312
  • sudo do-release-upgrade
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #34 kdy: 03 Srpna 2011, 11:39:52 »
Ak pri normalnej aktualizaci je medzi balickami aj kernel tak ANO-prepise sa mi mbr, ono problem neni v kerneli ale vtom, ze grub na konci robi ten update-geub a este neviem co, keby sa to dalo nejak vypnut a mohol by som to robit rucne ked nato budem amt cas, bolo by to lepse...
Intel core 2 duo, NvidiaGeForce8600GTS, 4GB RAM, (Xubuntu 12.04, SliTaz)
Asus eeePC 1000 HE(Android 4.0.4 x86)

nonferatus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #35 kdy: 03 Srpna 2011, 15:54:29 »
ZÁZRAK, TO JE ZÁZRAK !!! JEHOWA JE VELIKÝ A MOCNÝ !!!

http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=17&t=46673

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/grub2/+bug/745800

Nejspíš opravdu být v mbr musí...
[/quote]

I prd velebnosti ...  :D
 netvrdím nic o zázraku, jde jen o to, že se tu našel jeden, co mi tu celou dobu tvrdil že lžu a že se Grub2 takto nechová nejen jemu, dokonce si byl jistý, že se tak nechová ani mně. Tys sem dal pádný argument - vysvětlení, že to není chyba, ale bohužel nepříjemná vlastnost grubu2 (neumím anglicky, takže si to nepřečtu) Sklouzli jsme od hledání řešení k dokazování, kdo z nás dvou tu kecá.
Čili OK, je to vlastnost grubu a teď už se tak budou chovat distra, která se rozbíhají přez grub.
 Poradí mi tu někdo způsob, jak nainstalovat Xubuntu tak, aby mělo zavaděč lilo? S použitím alternateCD si lze vybrat zavaděč?
Nebo holt bude potřeba přejít na čistý debian? Tam snad lilo ještě vybrat půjde.

nonferatus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #36 kdy: 03 Srpna 2011, 17:50:11 »
Vložit citaci
ZÁZRAK, TO JE ZÁZRAK !!! JEHOWA JE VELIKÝ A MOCNÝ !!!

http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=17&t=46673

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/grub2/+bug/745800

Nejspíš opravdu být v mbr musí...
[/quote]

I prd velebnosti ...  Smích
 netvrdím nic o zázraku, jde jen o to, že se tu našel jeden, co mi tu celou dobu tvrdil že lžu a že se Grub2 takto nechová nejen jemu, dokonce si byl jistý, že se tak nechová ani mně. Tys sem dal pádný argument - vysvětlení, že to není chyba, ale bohužel nepříjemná vlastnost grubu2 (neumím anglicky, takže si to nepřečtu) Sklouzli jsme od hledání řešení k dokazování, kdo z nás dvou tu kecá.
Čili OK, je to vlastnost grubu a teď už se tak budou chovat distra, která se rozbíhají přez grub.
 Poradí mi tu někdo způsob, jak nainstalovat Xubuntu tak, aby mělo zavaděč lilo? S použitím alternateCD si lze vybrat zavaděč?
Nebo holt bude potřeba přejít na čistý debian? Tam snad lilo ještě vybrat půjde.
Posláno: Dnes v 11:39:52

brutus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 312
  • sudo do-release-upgrade
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #37 kdy: 03 Srpna 2011, 19:29:09 »
Ono u Ubuntu to pri instalaci vybrat nejde ale jak spustis system, da sa lilo nainstalovat v synapticu :)
Intel core 2 duo, NvidiaGeForce8600GTS, 4GB RAM, (Xubuntu 12.04, SliTaz)
Asus eeePC 1000 HE(Android 4.0.4 x86)

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #38 kdy: 03 Srpna 2011, 21:06:06 »
Ak pri normalnej aktualizaci je medzi balickami aj kernel tak ANO-prepise sa mi mbr, ono problem neni v kerneli ale vtom, ze grub na konci robi ten update-geub a este neviem co, keby sa to dalo nejak vypnut a mohol by som to robit rucne ked nato budem amt cas, bolo by to lepse...
to je na 100% omyl, update-grub je shell skript, ktery pouze vola dalsi skript grub-mkconfig, ktery zase pouze generuje konf. soubor grub.cfg v adresari /boot/grub. nic jineho.

pri aktualizaci kernelu se to dela proto, aby se novy kernel zakomponoval do nabidky grubu

pokud mi neveris, podivej se do /usr/sbin/grub-mkconfig

brutus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 312
  • sudo do-release-upgrade
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #39 kdy: 03 Srpna 2011, 21:12:48 »
Neviem cim to presne je, ale stale sa to spravi, no tim uzamknutim alicku grub ci ako to bolo to pomohlo uz :)
Intel core 2 duo, NvidiaGeForce8600GTS, 4GB RAM, (Xubuntu 12.04, SliTaz)
Asus eeePC 1000 HE(Android 4.0.4 x86)

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #40 kdy: 03 Srpna 2011, 22:30:34 »
Neviem cim to presne je, ale stale sa to spravi, no tim uzamknutim alicku grub ci ako to bolo to pomohlo uz :)
muzes mi prosim jeste dat vypis?
Kód: [Vybrat]
debconf-show grub-pc(je to jen vypis z debconf databaze/souboru. neni treba spoustet pod rootem.)

nebo nekam nahrat soubor /var/cache/debconf/config.dat a dat sem odkaz

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #41 kdy: 03 Srpna 2011, 23:49:47 »
Tak je v tom alternate cd to lilo, nebo není?
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

brutus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 312
  • sudo do-release-upgrade
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #42 kdy: 04 Srpna 2011, 00:07:43 »
HNed jak sa dostanem k domacemu pc, teda ak vobec, lebo prave som na ceste do chorvatska :P
Intel core 2 duo, NvidiaGeForce8600GTS, 4GB RAM, (Xubuntu 12.04, SliTaz)
Asus eeePC 1000 HE(Android 4.0.4 x86)

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re: GRUB2 - mor ... chova se skoro jak virus
« Odpověď #43 kdy: 04 Srpna 2011, 00:15:18 »
tak az se vycvachtas, tak si na me vzpomen  ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.