Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Systém pro správu projektů na Ubuntu.cz  (Přečteno 1211 krát)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Systém pro správu projektů na Ubuntu.cz
« kdy: 07 Října 2011, 20:26:47 »
Trochu interně jsme probírali a i se tady dříve objevilo pár diskusí narážejících na problém s fungováním "projektů" kolem české komunity Ubuntu.

Pod pojmem "projekt" si můžete představit cokoli, co je třeba udělat -- ať už třeba udělat nový vzhled na pro nějaké stránky nebo třeba přeinstalovat server, ale i cokoli dalšího.

Pod "problém s fungováním" si většinou představujeme, že:

a) Neřeší se to otevřeně
b) Neví se kdo by to měl řešit
c) Neřeší se to vůbec
d) Většina lidí ani neví, co by se mělo řešit

V podstatě to vypadá tak, že hodně důležitých věcí leží v hlavách (v lepším případě v TODO listech) několika jedinců, kteří buď daný problém udělají, nebo (a to je bohužel častější) to prostě někam zapadne a neděje se nic. Faktem je, že jako komunita bysme měli být otevření a každý by měl vědět (resp. měl by mít možnost snadno někde zjistit) co se děje, proč se děje, jak se děje a kdo to má starosti. Mnohem důležitější ale je, že ve chvíli, kdy tohle není nikde vidět, tak se (alespoň se domnívám) toho udělá daleko míň.

Z výše popsaného mi vyšlo, že by mohlo být užitečné mít nějaký systém na "správu projektů", kde by bylo vidět, co se právě dělá, v jakém to je stádiu atd. Prošli jsme si pár řešení, co známe a po diskusi jsme se shodli, že nemá cenu rozběhávat nějaký složitý systém "na svém" a spíš zkusit využít něco hotového. To něco by byl Launchpad, kde jsem na zkoušku založil projekt "ubuntu-cz".

Jak by to mohlo vypadat:

S pomocí nástrojů na LP (bugy a blueprinty) bysme mohli sledovat co je třeba udělat, kdo na tom pracuje (pracuje-li někdo), v jakém to je stádiu, do kdy se to má udělat atd.

Příklad:

https://bugs.launchpad.net/ubuntu-cz/+bug/867656

  • Co se má udělat: Aktualizovat na Wiki Průvodce po instalaci (jen příklad, takovéhle "drobnosti" by se pak neřešili, ale jiný příklad mě narychlo nenapadl)
  • Kdo to má udělat: Já (Assigned to)
  • V jakém to je stadiu: Schváleno (Status: Confirmed; tj. Ano, opravdu se to má udělat)
  • Jak je to důležité: Hodně (Importance: High)
  • Do kdy se to má udělat: 13.10.2011 (vydání ubuntu 11.10, tj. Milestone: ubuntu-11.10)

Sice ty nástroje mají sloužit na něco jiného (hlášení chyb), ale s trochou snahy to jde a je to určitě jednodušší než třeba instalovat Redmine (nový projekt na LP byl otázkou cca. pěti minut klikání).

----------

Moje otázka je jednoduchá: Myslíte si, že to má smysl? Že to pomůže? A nejdůležitější -- myslíte si, že to budeme(budete) používat?

(Zase jsem se rozepsal na takový kratší článek, snad to někdo bude aspoň číst...)

Kedrigern

Re:Systém pro správu projektů na Ubuntu.cz
« Odpověď #1 kdy: 07 Října 2011, 20:59:01 »
Je pravda, že by to mohlo pár lidí dovést na Launchpad. A mohlo by to zabrat na pár lidí.

pivik

  • Host
Re:Systém pro správu projektů na Ubuntu.cz
« Odpověď #2 kdy: 07 Října 2011, 21:05:56 »
Přečetl jsem to, a musím říct jednu věc. Je chvályhodné, jak se snažíte průběžně probrat CZ komunitu k aktivitě, nicméně zatím se to moc asi moc nedaří. Podle mě to má jeden hlavní důvod - Ubuntu poslední 3 roky stojí za prd a proto uteklo hodně kvalitních lidí k jiným distribucím. Všichni si vybavíte, o které lidi jde, nemusím je tady jmenovat.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:Systém pro správu projektů na Ubuntu.cz
« Odpověď #3 kdy: 07 Října 2011, 21:21:29 »
Lidi odchází a odcházeli vždycky. Někteří odejdou k jiné distribuci*, někteří přestanou kvůli škole, práci, rodině atd. To je normální. Problém je, že se nám nedaří oslovit "novou generaci" - staří odcházejí, noví nepřicházejí (nebo je neumíme chytit, motivovat...).

*) Z vlastní zkušenosti vím, že odchod "jinam" bývá málokdy o nějaké "nasranosti", většinou se prostě lidi posunou od pár stupínků dál ve znalostech/zkušenost a jdou tam, kde najdou to, co jim lépe vyhovuje. Ubuntu si prostě zvolilo cestu, která pro mnohé "zkušené hackery" (v pův. slova smyslu) nevede tam, kam chtějí jít... (Nerad bych ale tady zapředl do diskuse na toto téma.)

pivik

  • Host
Re:Systém pro správu projektů na Ubuntu.cz
« Odpověď #4 kdy: 07 Října 2011, 21:32:36 »
Ne nechci to také řešit. Jen je mi to líto, protože jsem Ubuntu měl rád a nerad jsem ho opouštěl. Také sem na forum chodím rád a pravidelně. Jen bohužel nemůžu moc pomoci v komunitě, pokud Ubuntu nepoužívám, můžu maximálně občas něco univerzálního poradit.

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re:Systém pro správu projektů na Ubuntu.cz
« Odpověď #5 kdy: 07 Října 2011, 22:36:26 »
Přesně jak řekl Vojta. Ubuntu bylo, je a bude Alma mater pro spoustu lidí, kteří ho dříve či později upustí.
Ale pokud máme mít snahu dovést některé distro k pořádnému kousku z pomyslného koláče zastoupení OS, tak má Ubuntu jednoznačně největší šance.

Jsem pro, líbí se mi to :)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re:Systém pro správu projektů na Ubuntu.cz
« Odpověď #6 kdy: 18 Října 2011, 13:02:08 »
Trošku to tady zapadlo, ale už se nám ten "systémek" pomalu rozběhl, nějaké "tickety" jsou zadány (nějaké už i vyřešeny), na něčem se pracuje atd. Teď už jen najít někoho, kdo všechno bude dělat :)

https://bugs.launchpad.net/ubuntu-cz/+bugs

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:Systém pro správu projektů na Ubuntu.cz
« Odpověď #7 kdy: 18 Října 2011, 20:58:45 »
Rozbíhá se to pomalu, ale zdá se, že by to mohlo fungovat.
Mám 1 dotaz a 1 návrh:
 - když je bug/úkol někomu přidělen (assigned to), je možné úkol převzít na sebe? Je potřeba se s dotyčným domluvit? Nebo prostě co dělat pokud bug "stojí" (asignee nepotvrdí)
https://bugs.launchpad.net/ubuntu-cz/+bug/875218
https://bugs.launchpad.net/ubuntu-cz/+bug/873033

 - dále bych navrhoval udělat akci Chcete mě? na aktualizaci wiki stránek. Udělal by se (krásné pasívum here) seznam nejdůležitějších wiki stránek, které je potřeba s každým novým vydáním aktualizovat, a nějak bychom si je mezi sebou rozebrali stylem Patronem této stránky je.... Dotyčný by pak měl na starost nejpozději třeba týden po vydání je aktualizovat, případně aspoň oznámit, že nestíhá.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Systém pro správu projektů na Ubuntu.cz
« Odpověď #8 kdy: 18 Října 2011, 21:35:21 »
Co se týká toho assignování, tak to jde jenom správcům (myslím si)... ten Thunderbird jsem hodil tedy na tebe... já bych se na to dostal až někdy po Release párty
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.