Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace Ubuntu 6.10 podle průvodce instalací od ...  (Přečteno 4400 krát)

Petr Kejval

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
    • http://www.kejval.wz.cz
Instalace Ubuntu 6.10 podle průvodce instalací od ...
« kdy: 07 Ledna 2007, 18:54:48 »
Já se snad ani nechci nic ptát, jenom přidávám svůj popis instalace a problémů s ní spojených. Nejsem s toho nijak špatný, spíše rozčarován. Několik měsíců pátrám a pročítám různé diskuse o systému Linux, přívětivý, lidský, nenáročný a volný.....zdarma. Stáhl a vypíálil jsem si Mandrivu, Xubuntu, Ubuntu 6.06 a 6.10 Pořídil jsem starší počítač na pokusy (Celeron 1200MHz, Ati 124 Rage, 6.4GB disk a CRT monitor AOC. Vyzkoušel Live Slax a Ubuntu a rozhodl se pro Ubuntu. Má nejlepší stránky s podporou a asi i nejšikovnější uživalele. Takřka všechno se vyřešilo.
    No a asi tak týden teď sedím u počítače, ráno, odpoledne i večer jak mám čas ale stále ještě nemám systém nainstalován k obrazu mému. (Dělám doma a času mám dost) Jako i jiné "rejpaly" mně překvapilo, že si po instalaci nemohu spustit hudební CD, obííbenou mp3-ku, ba ani internetové rádio Beat na Atlasu.cz. Četl jsem o svobodných formátech, vím jak je to s nimi a že i návody na poinstalaci všeho potřebného ve fórech najdu.. Také mně překvapila blikající obrazovka po instalaci, kdy monitor pracoval na pouhých 60Hz obnovovací frekvence. Ač je to "dědek", umí i 85 Hz I na to jsou návody jak to upravit, vím, provedl jsem to podle nich. Na druhou stranu hned po instalaci - když se podaří - mi funguje okamžitě síť, připojení k internetu, mohu psát texty i tabulky. Za ten týden jsem instaloval Sysém asi 20 x. Pokaždé mi "něco" nefungovalo jak má a to já nemám rád. Nespěchám, hraju si ale musí to vše fungovat jak si přeju já. Rozchodím obnovovací frekvenci monitoru, začnou mi chodit Flashové animace, pustím si první mp3 ku ale přestanou fungovat "přidat/odebrat  programy. Hlásí chyby. To nemám rád. Nová instalace. Na tom krámu to trvá asi hodinku, dalši dvě hodiny stahování aktualizací. A co je zajímavé, skoro pokaždé je jejich počet různý. Jednou je jich 44, jindy klidně 82!!! Ani reinstalace není jednoduchá, skoro pokaždé i při příkazu naformátovat znova disk se instalace u 80-82% zasekne. Po Restartu většinou proběhne instalace znova korektně. Jenom jednou jsem musel natvrdo použít příkaz fdisk. Já jsem vychován DOSem a tak mi příkazový řádek nebí cizí ale pro běžného uživatele to nic jednoduchého není. Ptám se kamarádů, dětí, manželky..... Přesouvání označených textů nebo příkazů, stačí odskočit myší o políčko a všechno je jinak... Je tady na föru nějaká slečna nebo žena? Ne, Linux není úplně jednoduchý. Koukám vedle, další instalace a aktualizace je u konce, jdu na to.  Zase to bliká ale nejsem překvapen. Vložil jsem hudební CD a nehraje. Okno píše "nemohu otevřít zařízení CD pro čtení" Jdu hledat ve föru odpověď. Proč??????????
« Poslední změna: 15 Ledna 2009, 03:41:49 od Anna Taliánová »
NB HP nx6125 Ubuntu 8.10
Athlon XP 2600+ GeForce 7600GT+ Ubuntu 8.10 +Windows Home
Athlon XP 3000+ Geforce 7600GT + Windows Home

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Instalace Ubuntu 6.10 podle průvodce instalací od.....
« Odpověď #1 kdy: 07 Ledna 2007, 19:01:46 »
Tak jsem to celé vaše vyznání přečetl (pro příště navrhuji, abyste používal více odstavců, je to pak mnohem přehlednější) a mám stručné vyjádření:
Neřešíte žádný problém, a proto toto vlánko přehodím do "Obecné diskuse".
Proč po každém nezdaru reinstall? Mnohem snažší je snažit se chybu napravit než reinstall.
A vůbec, s vaším přístupem k operačnímu systému, bych vám doporučil zůstat u produktů společnosti Microsoft.

Ondřej Trhoň

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 441
    • http://www.trhon.cz
Instalace Ubuntu 6.10 podle průvodce instalací od.....
« Odpověď #2 kdy: 07 Ledna 2007, 19:07:25 »
Linux je skutečně o mnoho složitější co se týče kodeků... Pokud by jste nahlédl do Wikipedie měl byste o mnoho problémů méně.

Pavelp

  • Host
Instalace Ubuntu 6.10 podle průvodce instalací od.....
« Odpověď #3 kdy: 07 Ledna 2007, 19:41:02 »
Citace: vojtech.t
A vůbec, s vaším přístupem k operačnímu systému, bych vám doporučil zůstat u produktů společnosti Microsoft.
Ale tohle opravdu neni dobra rada. On ma totiz asi pravdu, predsedo...

K veci. V Linuxu je ponekud jiny postup pri reseni problemu. Reinstalace se dela jen kdyz je opravdu, ale opravdu neco spatne. Zaklad systemu je natolik stabilni, ze nutnost reinstalace kvuli nemu je velmi zridkava. V pripade 20 reinstalaci v tak kratke dobe jste mozna neco uz delal automaticky, odklepaval enter na dotazy mechanicky a to muze byt take pricinou nekterych problemu. Je treba postupovat s rozmyslem, a uvazovat nad tim, nez potvrdim neco, na co se mne masina pta. Ozivovat jednotlive sekce postupne / tu je rozdil oproti win / tam Vam to napada pri instalaci vsechno samo a nemusite nic dal zkoumat.
Doporucuju podle rady Bornovera kouknout na wiki, pripadne na FAQ tady na foru a nejen kvuli kodekum. Odhaduju, ze Vase potreby ohledne OS a aplikaci muze Ubuntu splnit velmi dobre. Mozna bude rozumne zvolit verzi 6.06 a instalovat z aternate CD. Preju jiste oko a pevnou ruku...

Petr Kejval

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
    • http://www.kejval.wz.cz
Instalace Ubuntu 6.10 podle průvodce instalací od.....
« Odpověď #4 kdy: 07 Ledna 2007, 23:50:38 »
Dobrá, budu se snažit psát trošku čitelněji a snažit se o nějaký ten odstavec. Já nemyslel původně že to zabere tolik místa. Polepším se, nikam jinam takhle psát nejsem zvyklý.
       Děkuji za rychlé reakce, je vidět že se tady o to opravdu někdo stará a čete co si noví uživayelé vymýšlí. Já to celé vůbec nemyslel jako nějaké fňukání nebo stěžování si. Já to tak prostě beru a spíše jsem se chtěl podělit s ostatními, jak to vidí někdo úplně nový. Něco  už pamatuji. U nás v ZPA Nový Bor jsme kdysi vyráběli první počítače pro školy IQ 151 a na nich jsem se něco pod Dosem naučil.
       Mám rád, když mi všechno funguje jak má a opravdu mi není líto času na nějakou tu reinstalaci systému, když se mi něco nezdá. Není to výtka na Linux jako takový, spíš je to tak že se něco učím a opravdu už pak poněkolikáté instalaci se stane že něco odkliknu a nedávám pozor co mi "to" píše. Dneska je to týden co jsem s tím začal a konečně se na mně z obrazovky kouká nové prostředí a tváří se to a i to funguje. Zítra si nainstaluji nový OpenOffice 2.1, na kterém se mi líbí že umí automaticky upozornit na novou aktualizaci. Ačkoliv mám takový pocit že je to i vlastní samotnému Ubuntu...
        Mám doma v síti propojené tři počítače a uvažuji alespoň na dvou zprovoznit Linux. Všechno si ale v klidu chci vyzkoušet nejprve na něčem čistém a beze strachu o data. Dodnes například používám DOSové účetnictví a rád bych ho používal dál. Četl jsem o nějakých emulátorech ale to až později. Také nevím jestli existuje něco jako Activesync pro komunikaci s PDA? Bluetooth pro bezdrátový přenos. Všechno bude ale základ je správě a stabilně fungující systém. A to se mi občas u Win. nedaří.
       Kamarád má starší iBook od Applu a neustálé problémy s OS X, i pro něj jsem našel náhradu od Linuxu, tam to bude stejné jako na PC?? Všechno mu dělám a instaluji já, bude to fungovat podobně? Proto se snažím naučit se to a nechci vůbec kritizovat. "Předsedu" jsem asi rozčílil, nebylo to mým cílem, omlouvám se mu. Ono to půjde, nebojte se.
       Díky za inspiraci, za rady i za vaši reakci.
NB HP nx6125 Ubuntu 8.10
Athlon XP 2600+ GeForce 7600GT+ Ubuntu 8.10 +Windows Home
Athlon XP 3000+ Geforce 7600GT + Windows Home

Petr Odut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
Instalace Ubuntu 6.10 podle průvodce instalací od.....
« Odpověď #5 kdy: 08 Ledna 2007, 02:11:00 »
petrik:
ten popis je hodně zajímavej, nikdy jsem totiž podobné problémy neměl. Jenže Ubuntu jsem instaloval v době, kdy už jsem s linuxem pracoval víc než rok a za tu dobu jsem taky udělal několik reinstalů (ať už na svém nebo jiném PC).

Linux je IMHO stejně jednoduchej jak Windows, nicméně množina problémů je jiná a proto může být uživatel zmaten. Jednoduchá instalace kodeků nás čeká ve verzi 7.04, jinak pro současnou verzi doporučuji EasyUbuntu, http://easyubuntu.freecontrib.org/

To že vám přestal fungovat synaptic / přidat odebrat programy absolutně nechápu, podle mě to nebylo z ničeho nic, ale předchozím nekorektním postupem.

Nobile156

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Instalace Ubuntu 6.10 podle průvodce instalací od.....
« Odpověď #6 kdy: 01 Února 2007, 12:22:25 »
Přátelé,

po první, druhé i třetí instalaci jsem měl podobné pocity jako petrik. Nedařilo se mi nakonfigurovat WiFi (WPA-TKI), nešli mi kodeky, flash, atd. Nicméně časem jsem přišel Linuxu "na chuť" a dnes jsem max. happy. Určitě mi všechno nefunguje jak bych si přál, ale po prvních zkušenostech jsem zjistil, že na "Foru" resp. "Wiki" je téměř všechno popsané - stačí pouze hledat a striktně se držet doporučeného postupu. I když jsem byl mnohokrát rozčarován a rozmrzen, nakonec jsem musel uznat, že chyba byla mezi klávesnici a židli. A to pracuji s Linuxem cca 2 měsíce. Předtím jsem jel na Woknech a když dnes srovnávám, jsem zastáncem Linuxu, i když - zdůrazňuji - ne všechno ještě funguje jak bych si představoval. Jsem skálopevně přesvědčený, že se leccos brzo spraví a my všichni budeme spokojený.
Prestigio Nobile 156; 1,5GHz; HDD 40; Intel Pro Wireless 2200BG

Hobit

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Instalace Ubuntu 6.10 podle průvodce instalací od.....
« Odpověď #7 kdy: 01 Února 2007, 13:03:42 »
4 petrik: at uz je duvod tvych castych reinstalu jakykoliv, mozna by nebylo spatne mit tech x balicku co se furt tahaji kvuli aktualizaci na hardisku, proste si udelat extra repozitar na svem disku. (predpokladam, ze to jde, nezkousel jsem)
Ubuntu Dapper Drake > Debian Etch > uvidime jake bude Ubuntu Gutsy Gibbon

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Instalace Ubuntu 6.10 podle průvodce instalací od.....
« Odpověď #8 kdy: 01 Února 2007, 14:24:41 »
Balicky staci nakopirovat do  /var/cache/apt/archives/

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.