Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pomoc s výběrem notebooku  (Přečteno 1571 krát)

vin.cent

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 98
Pomoc s výběrem notebooku
« kdy: 22 Listopadu 2011, 15:18:28 »
Zdravím všechny!

Tento příspěvek se týká spíš notebooků obecně, ale Linuxů do určité míry taky. Začínám novou práci a musím si z praktických důvodů pořídit kvalitní notebook, na kterém budu dělat ponejvíc následující činnosti:

1) intenzivní celodenní práce na internetu 100Mb/s
2) práce s grafickými editory
3) práce s textovými a tabulkovými editory (případně i prezentace apod)
4) klasicky sledování filmů, poslouchání hudby...
5) hry moc nehraju, ale když to na mě jednou za čas přijde, tak chci spusit i ty náročné

Další můj požadavek je, že na něm v žádném případě NESMÍ BÝT Windows. Tím pádem ale stojím před rozhodnutím, zda si v nějakém obchodě koupit notebook s woknama a nainstalovat do něj Ubuntu (nebo jinou linuxovou distribuci) a nebo koupit MacBook. Konkrétně jsem přemýšlel na 15palcovým: 2,2GHz (uprostřed) http://store.apple.com/cz/browse/home/shop_mac/family/macbook_pro

Koukal jsem na různé distributory Applu v Německu a dal by se přes ně sehnat o něco levněji, cca za 38 000,-Kč. Vím, že je to šílená pálka a že za jinou značku ve stejné cenové kategorii bych měl třikrát nadupanější stroj, ale na druhou stranu takhle budu mít k notebooku i spolehlivej, kvalitní a bezpečnej operační systém.

Ubuntu používám už přes rok a nemůžu si ho vynachválit. Má však jeden problém a tím jsem já jako uživatel. Dost často se mi stává, že se dostanu před problém, kterej by ve woknech zabral 3 kliknutí, ale v Linuxech musim nejdřív dlouze pátrat, sbírat zkušenosti a teprve potom ho vyřeším. To si ale v mé nové práci nebudu moct dovolit, nebudu mít čas řešit problémy např. s instalací programů, s příkazy do konzole, s nastavením systému a podobně. Vše bude muset být rychlé a co nejvíc intuitivní, což s mými stávajícími znalostmi Linuxu bohužel není možné.

To jsou tedy důvody, proč se přikláním spíš k MacBooku. Chtěl jsem vás poprosit, abyste mi řekli svůj názor s ohledem na všechny zmíněné okolnosti. Zatim jsem se setkal jen s těmi, co výrobky Applu z principu nenávidí, a s těmi, kteří je zase bezdůvodně milují. Já bych ale potřeboval konkrétní, nestranné a technické argumenty pro nebo proti. MacBooky jsou možná trochu nafouklá a předražená bublina, já osobně je ale považuju za spolehlivé a vysoce kvalitní stroje, které navíc i dobře vypadaj.

Co si o tom myslíte vy?

Díky moc
vinc



« Poslední změna: 22 Listopadu 2011, 16:17:16 od vin.cent »
-Computer-
Proc:AMD Athlon(tm)64 Processor3800+
Mem:3095MB (536MB used) HDD:ATA WDC WD1600AAJS-0 OS:Ubuntu 11.04 PCI:Radeon X1300 XT(Bus Interface PCIe x16) -Display- Resolution:1680x1050 pixels OpenGL Renderer:Mesa DRI R300 (RS690 791E) 20090101 x86/MMX+/3DNow!+/SSE2 NO-TCL DRI2 X11 Vendor:The X.Org Foundation -Multimedia- Audio Adapter:HDA-Intel -Board- Name:AMD690VM-FMH Vendor:Fujitsu Siemens

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:Pomoc s výběrem notebooku
« Odpověď #1 kdy: 22 Listopadu 2011, 21:06:17 »
Nějak mi uniká smysl příspěvku v sekci "Pomoc s hardearem". Chcete tip na ntb, který si bude rozumnět s linuxem a splňovat vámi určené parametry, nebo chcete jen schválit/neschválit výběr macbooku?
V zadaných parametrech chybí koncová cena, kterou jste ochoten za ntb dát.

UfoNet

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 559
  • skill:Ctrl+C & Ctrl+V
Re:Pomoc s výběrem notebooku
« Odpověď #2 kdy: 23 Listopadu 2011, 15:30:22 »
Mám dotaz, proč si nekoupit normální NB a do něj dát MAC?
Mluvit o Linuxu nestačí, lepší je, když si s Linuxem budou děti hrát. Nebudou se ho bát.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Pomoc s výběrem notebooku
« Odpověď #3 kdy: 23 Listopadu 2011, 18:35:55 »
Koupil bych si na tvém místě Mac. Sám mám Ubuntu všude (kromě mikrovlnky a pračky), ale koupil jsem si starej Mac jen na muziku.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.