Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Lingea Lexicon [vyřešeno]  (Přečteno 16066 krát)

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Lingea Lexicon [vyřešeno]
« Odpověď #25 kdy: 13 Srpna 2007, 20:02:48 »
Já mám bohužel koupené čtyři slovníky Lingea, ještě z doby, kdy jsem používal Windows.
Přes Wine moc dobře nefunguje, strašně padá, ve verzi pro Linux nefunguje diakritika a také padá.
Asi jim zkusím napsat e-mail, ale pochybuji, že s tím něco udělají. Už docela dávno jsem někde četl, že Lingea pracuje na nové verzi pro Linux, ale zatím nic...

cz75

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Lingea Lexicon [vyřešeno]
« Odpověď #26 kdy: 13 Srpna 2007, 21:16:04 »
jirihuf: I to je mozne, ale co s tim nevím.

Snad jediny kdo by mohl znat odpoved je lukas.svoboda co jsem si procital vsechny diskuze kde bylo neco zmineno o lingea lexiconu, tak tam prispival prave lukas.svoboda, ze je verze pod Linux a pod Ubuntu mu jede.

Edit: Jinak podle zde uvedeneho navodu mi Lexicon jel pod winem bez jakychkoliv problemu vcetne vyslovnosti. Az do te doby co mi to zacalo vypisovat ten problem se zapisem do pameti... jestli mam problem v jadru bo co. Rikam si, ze bud si tu nekde najdu navod na "preinstalovani" nebo vlastni zkompilovani jadra a nebo zkusim cele Kubuntu znovu nainstalovat. Do toho se mi, ale moc nechce z duvodu nastavovani a stahovani programu.

cz75

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Lingea Lexicon [vyřešeno]
« Odpověď #27 kdy: 13 Srpna 2007, 21:47:17 »
Tak panove mam plne fcni Lingea Lexicon (linuxova verze), tedy az na psanou vyslovnost, ale na tom az zas tolik nezalezi, protoze mluvena funguje.

Sam bych na to neprisel a musel jsme prizvat na pomoc kamarada co zacina s linuxem a pouziva dist. Gentoo.

Zde je navod:

Lexicon nefunguje korektne s kodovanim UTF8. Proto je treba nastavit prostredi na ISO8859-2. Kazdy ale toto kodovani nema "vygenerovane". Takze, pro vygenerovani je potreba do souboru /var/lib/locales/supported.d/cs pridat tento radek

cs_CZ ISO-8859-2

a nasledne spustit pod rootem prikaz locale-gen, ktery se postara o vygenerovani dane sady (jablek :)).

Tedy takto:

Kód: [Vybrat]
sudo locale-genNyni by jeste bylo dobre vytvorit skript pro spousteni Lexiconu. Najedeme do korenoveho adresare Lexiconu. Spustime editor nano (soubor pojmenujeme napriklad lex)

Kód: [Vybrat]
nano -w ./lexDo tohoto souboru vlozime nasledujici radky.

Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
export LC_ALL=cs_CZ
export LANG=cs_CZ
./bin5/lexicon.bin
Ulozime (Ctrl+O), ukoncime (Ctrl+X) a mame hotovo.

Nyni muzeme spustit skript

Kód: [Vybrat]
./lexV neposledni rade je potreba nastavit spravne pismo s typem kodovani iso-8859-2. (Edit(Úpravy) -> Font(Písmo)).
Neni-li volba k dispozici, je potreba zmenit pismo na takove, ktere toto kodovani podporuje.

TIP 1:
Lexicon nepodporuje ALSU. Funguje pres OSS. Kdyz tedy mame pustenou napr. hudbu a chceme pri tom poslouchat liby hlas pana z Lexiconu, musime stahnout (napr. pomoci Adeptu nebo jinak) wrapper (balicek alsa-oss).

Lexicon tedy budeme spoustet takto:

Prepneme se do korenoveho adresare Lexiconu.

Kód: [Vybrat]
/usr/bin/aoss ./lexTIP 2:
Muzeme si vytvorit ikonku na plose.

Enjoy! :)

zyzstar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Lingea Lexicon [vyřešeno]
« Odpověď #28 kdy: 28 Září 2007, 18:29:35 »
Postup ako dostat spravne zobrazovanie slovenskych znakov v Lingea Lexicon pod Ubuntu

* Nainstalovat SK pack

(pokial este slovensky jazyk nie je nainstalovany)

 $ cd /usr/share/locales
 $ sudo ./install-language-pack sk_SK

* Vygenerovat locales

 sudo locale-gen

* Nastavit Latin-2 font pre gtk-1:

Pridaj do suboru ~/.gktrc:

style "user-font"
{
  fontset="-adobe-helvetica-medium-r-normal-*-*-120-*-*-p-*-iso8859-2"
alebo
  fontset="-adobe-helvetica-medium-r-normal-*-12-*-*-*-p-*-iso8859-2"
}
widget_class "*" style "user-font"

* Spustenie programu

(/usr/local/bin/lexicon je priklad cesty k programu)

$ LC_ALL=sk_SK.ISO8859-2 LANG=sk_SK /usr/local/bin/lexicon

* Fonty v GUI

...treba este nastavit latin-2 font v GUI (latin-2 fonty treba doninstalovat cez Adept ak nie su)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.