Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

jak na ubuntu a widle?

dualboot
8 (72.7%)
wine
1 (9.1%)
virtuální stroj
2 (18.2%)

Celkem hlasů: 11

Hlasování ukončeno: 21 Října 2011, 23:31:30

Autor Téma: záloha systému - problém s grub2  (Přečteno 2070 krát)

meny

  • Host
záloha systému - problém s grub2
« kdy: 11 Října 2011, 23:21:05 »
AKTUÁLNĚ POSLEDNÍ PŘÍSPĚVEK!!!


Zdravim,

vytvarim sve LiveCD pro potřebu přesouvání a zálohování systému. postupoval jsem podle návodu :
Citace
http://wiki.ubuntu.cz/Vytvo%C5%99en%C3%AD%20vlastn%C3%ADho%20LiveCD

vše nepotřebné jsem odstranil. Teď se snažím dodat potřebné palíky jako gparted, g-commander, ...
Tedy došel jsem ke kroku další nápady - 7.bod snažím se nainstalovat gddrescue a nic, stejně tak g-commander.

zkoušim pomocí apt-get

nebo máte někdo nějaký lepší nápad jak zálohovat sakumprásk celý systém, doinstalovat windows a vrátit linux zpět?
« Poslední změna: 21 Listopadu 2011, 17:04:04 od meny »

erumoico

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 203
Re:vytvoření vlastního liveCD
« Odpověď #1 kdy: 12 Října 2011, 11:22:58 »
  • Vytvoření vlastního LiveCD
    Pokud postupuješ podle Wiki Ubuntu - Vytvoření vlastního LiveCD#Přidání/odebrání balíčků, tak nechápu, kde je problém. Vypisuje to nějaké chyby? Dal jsi apt-get update (nebo aptitude update to je myslím jedno)?
  • Záloha
    K zálohování IMHO nepotřebuješ vlastní LiveCD, stačí nějaké oficiální, třeba Ubuntu a potřebné programy si doinstaluješ (sice jen dočasně) jak budeš na něj nabootovaný. BTW: GParted myslím na LiveCD Ubuntu je.
    • Myslím, že ti stačí zálohovat jen tvého uživatele a nastavení, tedy domovský adresář /home/ a pak buď:
      • si disk vymažeš, nainstaluješ si Widle a Ubuntu, doinstaluješ si balíčky a překopíruješ svůj domovský adresář.
      • nebo si oddíl s Ubuntu zmenšíš, vytvoříš oddíl pro Widle (tedy NTFS), nainstaluješ si Widle a pomocí návodu na Wiki Ubuntu - GRUB2#Obnovení GRUB2 pomocí LiveCD opravíš zavaděč. Poté přepíšeš /home/ tou zálohou a spustíš debsums, který zjistí, jestli se něco nepokazilo hýbáním s oddíly.
    • Pokud chceš opravdu zálohovat celý systém, pak viz Wiki Ubuntu - Záloha a obnova systému, ale čti to důkladně jinak by jsi mohl třeba přehlédnout odzálohování domovského adresáře.
  • Hlasování
    Pokud dobře chápu, tak potřebuješ Widle k nějakému programu jenž pod Ubuntu nejede. Na některé programy existuje náhrada a tu je dobré najít. Když náhrada není tak leda tyto tři možnosti (IMHO vše má své klady a zápory záleží jen na kapacitě disku a paměti a výkonu cpu a gpu):
    • Virtuální stroj je řešení nejjednodušší:
      + nepotřebuješ doinstalovávat ovladače
      + můžeš se rychle přepínat mezi Widlema a Ubuntu
      - bude to brát více paměti a cpu
      - těžko na tom rozjedeš náročnou aplikaci jako je Wiki Ubuntu - Savage 2
    • Wine je výborné řešení:
      + nezabírá místo na disku pro Widle
      + nežere paměť a cpu jak Virtuální stroj
      ? co pod ním funguje najdeš na http://appdb.winehq.org/
      - nefunguje vše :P
    • Dualboot s Widlema - výborné řešení pro začátečníky, kteří si teprve zvykají na Ubuntu:
      + rozjedeš to co nejelo pod Wine
      + když nejede jeden systém jede alespoň druhý
      - zabírá místo na disku pro Widle
« Poslední změna: 12 Října 2011, 11:51:27 od erumoico »
NB: ASUS EeePC 900A - Intel Atom N270, 1GB RAM; Debian GNU/Linux wheezy/sid, grafické prostředí KDE 4.6.5

beer

  • Host
Re:vytvoření vlastního liveCD
« Odpověď #2 kdy: 12 Října 2011, 12:27:09 »
  • Dualboot s Widlema - výborné řešení pro začátečníky, kteří si teprve zvykají na Ubuntu:
    + rozjedeš to co nejelo pod Wine
    + když nejede jeden systém jede alespoň druhý
    - zabírá místo na disku pro Widle

Dualboot má zásadní výhodu v tom, že hardware, který v linuxu nejde rozchodit a nefunguje ani ve virtualizovaných woknech, tak jede. Například u mne se nepodařilo jinak rozchodit tuto kartu:
AVerTV Duo Hybrid PCI-E http://www.avermedia.com/avertv/Product/ProductDetail.aspx?Id=20

meny

  • Host
Re:vytvoření vlastního liveCD
« Odpověď #3 kdy: 20 Října 2011, 22:46:44 »
Citace

  • Záloha
    K zálohování IMHO nepotřebuješ vlastní LiveCD, stačí nějaké oficiální, třeba Ubuntu a potřebné programy si doinstaluješ (sice jen dočasně) jak budeš na něj nabootovaný. BTW: GParted myslím na LiveCD Ubuntu je.
    • Myslím, že ti stačí zálohovat jen tvého uživatele a nastavení, tedy domovský adresář /home/ a pak buď:
      • si disk vymažeš, nainstaluješ si Widle a Ubuntu, doinstaluješ si balíčky a překopíruješ svůj domovský adresář.
      • nebo si oddíl s Ubuntu zmenšíš, vytvoříš oddíl pro Widle (tedy NTFS), nainstaluješ si Widle a pomocí návodu na Wiki Ubuntu - GRUB2#Obnovení GRUB2 pomocí LiveCD opravíš zavaděč. Poté přepíšeš /home/ tou zálohou a spustíš debsums, který zjistí, jestli se něco nepokazilo hýbáním s oddíly.
    • Pokud chceš opravdu zálohovat celý systém, pak viz Wiki Ubuntu - Záloha a obnova systému, ale čti to důkladně jinak by jsi mohl třeba přehlédnout odzálohování domovského adresáře.


Tak jdu do toho home mám na stejném disku jako systém. Radši zálohuju jak samotný home, tak i celý systém. Rád bych, aby mi zůstal celý systém v podobě v jaké je teď. Doufám, že se mi povede přesypat ho na jinou partišnu a na tu první narvat Win7 bo Xp sp3. Pouštim na noc a dám vědět jak to dopadlo.

co myslíte půjde ještě nějak dodatečně změnit umístění home adresáře? třebas do datové oblasti disku.


Dual boot je jasná volba ať si říká kdo chce co chce widličky se neztratí. zvlášť pokud se snažíte rozběhat náročné aplikace. Zkoušel jsem třeba SolidWorks pod wine přesně podle návodu na wine wiki, ale dělalo to paseku (pomalá odezva, neočekávané pády) a na to nemám čas.

erumoico

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 203
Re:vytvoření vlastního liveCD
« Odpověď #4 kdy: 21 Října 2011, 17:27:46 »
Dual boot je jasná volba ať si říká kdo chce co chce widličky se neztratí. zvlášť pokud se snažíte rozběhat náročné aplikace. Zkoušel jsem třeba SolidWorks pod wine přesně podle návodu na wine wiki, ale dělalo to paseku (pomalá odezva, neočekávané pády) a na to nemám čas.

NOTE:
SolidWorks jsem taky pod wine zkoušel a taky bez úspěchu (i když podle http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=318 některé verze by měli jet), avšak pod VirtualBoxem jsem to rozběhl v pohodě.
NB: ASUS EeePC 900A - Intel Atom N270, 1GB RAM; Debian GNU/Linux wheezy/sid, grafické prostředí KDE 4.6.5

Danny145

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 149
Re:vytvoření vlastního liveCD
« Odpověď #5 kdy: 21 Října 2011, 17:52:42 »
jen k tý anketce... není na výběr více položek, ale já mám win jak dualbot, kterej skoro nepoužívám, tak ve virtualu ;)

meny

  • Host
Re:vytvoření vlastního liveCD
« Odpověď #6 kdy: 12 Listopadu 2011, 13:09:35 »

Tak jdu do toho home mám na stejném disku jako systém. Radši zálohuju jak samotný home, tak i celý systém. Rád bych, aby mi zůstal celý systém v podobě v jaké je teď. Doufám, že se mi povede přesypat ho na jinou partišnu a na tu první narvat Win7 bo Xp sp3. Pouštim na noc a dám vědět jak to dopadlo.


Jupijé hotovo. postupoval jsem podle tohodle návodu: Wiki Ubuntu - Záloha a obnova systému

při záloze sice proběhlo pár chyb ohledně socketu (viz. návod), ale jinak bez problémů.
Jediný problém byl odladit zavaděč jinak vše perfekt.

meny

  • Host
Re:vytvoření vlastního liveCD
« Odpověď #7 kdy: 21 Listopadu 2011, 17:01:41 »


No tak tu mám ještě jeden problém, nainstaloval jsem grub2, a obnovil systém viz. návod. Jenže původní systém jel na grub1 a teď ho grub2 spustí, ale systém po chvíli rezignuje a výsledek je nic - černá obrazovka. Zkoušel jsem obnovit grub2, ale skončilo to výmazem MBR.
Prosím poraďte už nemám nápad jak dál..??? ???

Napadlo mě vrazit tam CD s distrem na grub1  nainstalovat a potom obnovit zálohu, zeditovat menu.lst a fstab a mělo by to jet. Zatím tahám 9.04 takže večer ... uvidíme.

erumoico

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 203
Re:záloha systému - problém s grub2
« Odpověď #8 kdy: 06 Února 2012, 19:09:47 »
Jak jsi dopadl?

Zkusil bych spíše obnovit grub pomocí chroot a update-grub2 viz GRUB/Obnova - Pomocí libovolné live distribuce a chroot
NB: ASUS EeePC 900A - Intel Atom N270, 1GB RAM; Debian GNU/Linux wheezy/sid, grafické prostředí KDE 4.6.5

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:záloha systému - problém s grub2
« Odpověď #9 kdy: 06 Února 2012, 19:38:54 »


No tak tu mám ještě jeden problém, nainstaloval jsem grub2, a obnovil systém viz. návod. Jenže původní systém jel na grub1 a teď ho grub2 spustí, ale systém po chvíli rezignuje a výsledek je nic - černá obrazovka. Zkoušel jsem obnovit grub2, ale skončilo to výmazem MBR.
Prosím poraďte už nemám nápad jak dál..??? ???

Napadlo mě vrazit tam CD s distrem na grub1  nainstalovat a potom obnovit zálohu, zeditovat menu.lst a fstab a mělo by to jet. Zatím tahám 9.04 takže večer ... uvidíme.
Otazka je ci ti to nejde kvoli grub2 alebo preto ze si zmenil particie a tym znacenie UUID na ine ako je v /etc/fstab.
Tento subor si opravil podla noveho umiestnenia na disku?
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku/fstab
« Poslední změna: 06 Února 2012, 19:41:19 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.