Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace Win na Ubuntu  (Přečteno 5516 krát)

shady

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Instalace Win na Ubuntu
« kdy: 28 Listopadu 2011, 19:38:10 »
Potřeboval bych nainstalovat na Pc zpátky Win 7, mám na něm Ubuntu 11.10 a chtěl bych tam mít i win kvuli hrám. Jde to nějak udělat abych tam měl oba OS nebo musím nejdřív Ubuntu odinstalovat a doat tam Win?

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re:Instalace Win na Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 28 Listopadu 2011, 21:21:52 »
můžeš je nainstalovat vedle, ale budeš pro ně muset udělat místo a po instalaci obnovit GRUB

shady

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Instalace Win na Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 28 Listopadu 2011, 21:44:19 »
aha a mohl by jsi mi popsat trochu jak? neboť když tam dám cd s win 7 tak mi to hodí chybu 0x8007007a a instalace nechce logicky pokračovat

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re:Instalace Win na Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 29 Listopadu 2011, 13:46:35 »
Gparted Live CD nebo Diskový nástroj na LiveCD Ubuntu
Můžeš zkusit oddíl pro win rovnou naformátovat na NTFS a to na začátek disku (čili Ubuntu přesunout nakonec). Pokud to stejně nepomůže směřuj dotaz na support.microsoft.com.

LPK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 328
Re:Instalace Win na Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 30 Listopadu 2011, 16:44:02 »
pro linuxáka tohle co napíšu bude skřípšní zubů, ale pro začátečníka to bude elegantnější

pokud nemáš na Ubuntu žádná důležitá data nebo konfigurace a máš pár mitut času navíc tak udělej toto:

1. formát disku
2. instalace Windows
3. boot z live CD Ubuntu
4. instalace Ubuntu z Live CD s tím, že si ručně zmenčíš partiton s Windows dle potřeby a na zbytek nainstaluješ Ubuntu
    - ubuntu si takto samo po instalaci upraví GRUB a ty budeš bez starostí a s oběma systémy
tradiční bordel + Nvidia :-)

beer

  • Host
Re:Instalace Win na Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 30 Listopadu 2011, 17:08:22 »
Aby to nedopadlo tak, že windows jsou stažená z netu, nepůjdou korektně nainstalovat a posranou instalací woken se zničí jediný funkční systém.

Instalace windows 7 často končí chybama. odělej jim místo přes live cd gpartedu na prvním oddíle disku, alespoň 50 GB. Jo a osvědčilo se mi mít v záloze alternativní mechaniku (externí). Při pokusu instalovat windows 7 pomocí normální mechaniky na desktop i na notebook se mi kopírování souborů zaseklo, ale mechanika připojená přes usb paradoxně instalaci dotáhla do konce.

jmp

  • Host
Re:Instalace Win na Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 30 Listopadu 2011, 20:09:49 »
pro linuxáka tohle co napíšu bude skřípšní zubů, ale pro začátečníka to bude elegantnější

pokud nemáš na Ubuntu žádná důležitá data nebo konfigurace a máš pár mitut času navíc tak udělej toto:

1. formát disku
2. instalace Windows
3. boot z live CD Ubuntu
4. instalace Ubuntu z Live CD s tím, že si ručně zmenčíš partiton s Windows dle potřeby a na zbytek nainstaluješ Ubuntu
    - ubuntu si takto samo po instalaci upraví GRUB a ty budeš bez starostí a s oběma systémy
podivny postup - pokud bych to resil instalaci windows s naslednou instalaci ubuntu, tak si tam na nej necham misto a nebudu pak muset carovat s partisnama od windows...

LPK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 328
Re:Instalace Win na Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 30 Listopadu 2011, 22:22:23 »
jasne ze, jen mi slo o to to co nejvic zjednodusit, mam pocit ze W7 si pri instalaci automaticky ukousnou cely disk, nasledne pak pri instalaci Ubuntu pekne v grafickem rezimu jednoduse tu partiton zmenci :-)

asi tak
tradiční bordel + Nvidia :-)

beer

  • Host
Re:Instalace Win na Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 01 Prosince 2011, 07:27:41 »
to je opravdu jen pocit :-)

LPK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 328
Re:Instalace Win na Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 01 Prosince 2011, 11:52:35 »
LOL tak fajn upravím :-)

1. formát disku
2. instalace Windows a přiřazení pouze části disku
3. boot Ubuntu z live a následná instalace na zbylé místo na disku

4. funkční dualboot včetně grubu a bez nějakého složitého čarování s Gparted


PS. Windows 7 jsem nikdy neinstaloval tak proto jsem netušil kolik místa si chtějí uzmout
tradiční bordel + Nvidia :-)

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Instalace Win na Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 01 Prosince 2011, 12:00:26 »
hmm .. pokud se nemylim (opravte me prosim je-li tomu tak), tak w7 **musi mit pristup k prvnimu oddilu na disku nebo instalace nepokracuje ... na zavadec jim staci i mala ~ 200MB fat32 partision na zacatku

tzn ja bych to udelal takhle: v ubu bych resiznul "/" na nejakou inteligentni velikost, vytvoril bych tuhle stejnou dal (ne na zacatku) a pomoci dd (nebo rsync) bych tam nasypal obsah soucasneho "/" .. pote bych nainstaloval win (at si pouzijou zacatek disku + dle potreby oddily) a pote fixgrub + z nejakeho live cd|usb (slax) bych jen opravil v ubu fstab pac se ti "/" z sda1 zmeni treba na sda3
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Instalace Win na Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 01 Prosince 2011, 12:09:04 »
btw, obtezoval jsi se poguglit co to ten 0x8007007 vlastne je ;) .. udelej to prosim
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

beer

  • Host
Re:Instalace Win na Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 01 Prosince 2011, 12:17:24 »
nemusí, pokud oddíl ntfs připravíš předem z linuxu.  Já měl win 7 jednu dobu na posledním oddílu a na sda1 ext4 /boot.  Obecně se však doporučuje jako první oddíl c. Pokud nebude naformátovaný na ntfs, vytvoří win 7 2 oddíly, první  pro boot, druhý pro systém.  ten pro boot je pak skrytý.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Instalace Win na Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 01 Prosince 2011, 13:59:24 »
aha .. a daji se win nainstalovat jen do **jedine primary partision na disku ? rekneme ze mame cistej disk a chci tam dostat vindous aby zabraly toliko jeden primarni oddil ..

diky, ntz
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

beer

  • Host
Re:Instalace Win na Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 01 Prosince 2011, 14:12:12 »
To jsem nezkoušel, pravděpodobně ano, například přes gparted naformátovat disk celý na ntfs a pak teprve instalovat.

Kdo by ale chtěl mít data neoddělená od systému :)? Obzvláště s těmi problémy, které jsou u windows při přeinstalacích - mám na mysli zejména práva v ntfs, někdy nejde převzít vlastnictví souborů po reinstalaci novým správcem atd. To jsem řešil nedávno, pomohlo jen přesypání souborů do linuxu, a pak zpět.

Mimochodem, toto by asi nefungovalo, jak bys chtěl resizovat /, to jde jen z live cd, nebo možná v LVM.
v ubu bych resiznul "/" na nejakou inteligentni velikost, vytvoril bych tuhle stejnou dal (ne na zacatku) a pomoci dd (nebo rsync) bych tam nasypal obsah soucasneho "/" .. pote bych nainstaloval win (at si pouzijou zacatek disku + dle potreby oddily) a pote fixgrub + z nejakeho live cd|usb (slax) bych jen opravil v ubu fstab pac se ti "/" z sda1 zmeni treba na sda3

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Instalace Win na Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 01 Prosince 2011, 14:44:35 »
ano, tak to myslim .. samozrejme ze resizovat z gparted nebo jineho live
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.