Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Špatné načtení HDD  (Přečteno 1905 krát)

padik35

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Špatné načtení HDD
« kdy: 25 Prosince 2011, 09:47:11 »
Jsem začátečník a rád bych si nainstaloval linux, jenže mě provází několik problémů.

Tím problémem je špatná identifikace HDD v prostředí liveCD (jedu z flešky)

V samotném prostředí mi pod Home Folder zobrazí HDD správně i s jeho oddíly. Ale při instalaci linuxu i v programu Gparted (pro tvorbu partišen) mi zobrazuje pouze celý disk bez partišen. Já potřebuji aby je identikovali tyto programy správně, abych si mohl jednotlivé oddíly přetvořit a vzít pro instalaci samotného systému.

Poraďte prosím, pročítal jsem forum, ale kde byla problematika alespoň podobná té mé, tak jsem se zamotal, protože je problém vyřešen pro pokročilé a já se ztrácím.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Špatné načtení HDD
« Odpověď #1 kdy: 25 Prosince 2011, 10:15:19 »
Nastartuj liveusb. Tam spusti terminal a v nom prikaz
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -lVypis sem zkopiruj.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Byran

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Špatné načtení HDD
« Odpověď #2 kdy: 25 Prosince 2011, 10:20:01 »
Ahoj! Pokud jsem to správně pochopil tak ty vlastně žádný problém nemáš  ;D. Při instalaci si totiž Ubuntu rozdělí disk samo a ony "partišny" si vytvoří jak potřebuje. Pokročilí uživatelé to samozřejmě mohou provést manuálně, ovšem tady nevidím důvod :)...

P.S.: To co je v tvé domovské složce nejsou diskové oddíly, ale jsou to jen další složky. Na druhou stranu právě domovská složka může být například na druhém oddílu.
« Poslední změna: 25 Prosince 2011, 10:23:30 od Byran »
Zábava: Lenovo Ideapad Y560 - Windows 7 SP1
Práce: Acer Extensa 5235 - Ubuntu 11.10
Server: Fujitsu Siemens Scenic P300 - Ubuntu 10.04.3 (LAMP, Samba, SSH, Printserver...)

padik35

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Špatné načtení HDD
« Odpověď #3 kdy: 25 Prosince 2011, 11:07:47 »
to Brian - problém je v tom, že disk mám rozdělen do 3 oddílů - C,D,F a D chci rozdělit na oddíly pro instalaci linuxu na swap, / a /home. Až potud bych to zvládl, kdyby se dobře načetl již vytvořenými oddíly. Pokud bych je vytvářel dle tvé rady, tak bych asi přišel o win7 a o data (filmy, programy, foto a hry) které tam mám - přes 200 GB

Obrázek z skreenu přidávám.

[příloha smazaná administrátorem]

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Špatné načtení HDD
« Odpověď #4 kdy: 25 Prosince 2011, 12:34:22 »
Podla tohto vyzera byt rozdelenie v poriadku. Pocas instalacie davas rucne rozdelenie disku? Pri rucnom rozdeleni by ti malo particie pocas instalacie zobrazovat takto
http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD#Krok_4.3_-_ru.2BAQ0-n.2BAO0_rozd.2BARs-len.2BAO0_disku
samozrejme s rozdelenim podla tvojich particii.

P.s daj sem este aj obrazok toho rozdelenia v gparted.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Byran

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Špatné načtení HDD
« Odpověď #5 kdy: 25 Prosince 2011, 14:15:52 »
To jsi předtím nenapsal, no... :). A určitě by to chtělo i ten sreen z Gparted jak píše TIBOR.
Zábava: Lenovo Ideapad Y560 - Windows 7 SP1
Práce: Acer Extensa 5235 - Ubuntu 11.10
Server: Fujitsu Siemens Scenic P300 - Ubuntu 10.04.3 (LAMP, Samba, SSH, Printserver...)

padik35

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Špatné načtení HDD
« Odpověď #6 kdy: 25 Prosince 2011, 16:57:50 »
Při ručním rozdělení disku v čase instalace mi to detekuje přesně jako GP takto
viz. obr.

[příloha smazaná administrátorem]

padik35

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Špatné načtení HDD
« Odpověď #7 kdy: 25 Prosince 2011, 17:11:53 »
ještě přidávám důkaz, že systém s tím také normálně pracuje - můžu k datům na jednotlivých oddílech, ale při instalaci a v programu GP bohužel ne.

[příloha smazaná administrátorem]

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Špatné načtení HDD
« Odpověď #8 kdy: 25 Prosince 2011, 21:36:56 »
Daj vo win. kontrolu disku. V ubuntu ti kontrolu odporucat nebudem, nerad by som ta pripravil o data. :D

Ovsem problem by som mozno videl v "partition table entries are not in disk order"(položky v tabuľke oddielov na disku nie sú v poradí)
« Poslední změna: 25 Prosince 2011, 21:39:31 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

padik35

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Špatné načtení HDD
« Odpověď #9 kdy: 26 Prosince 2011, 15:36:29 »
Jak se ta kontrola dělá? A co mi tedy doporučíš, jestli je nějaká možnost.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Špatné načtení HDD
« Odpověď #10 kdy: 26 Prosince 2011, 15:44:50 »
WXP
http://support.microsoft.com/kb/315265/sk
Wvista/7
http://windows.microsoft.com/sk-SK/windows-vista/Check-your-hard-disk-for-errors
Co sa tyka tej chyby
http://leisurehours.wordpress.com/2010/03/15/partition-table-entries-are-not-in-disk-order-problem/
ovsem nemam s tym skusenost a nerad by som ta pripravil o data.
Na toto nech ti radsej odpovie niekto kto s tym ma skusenost.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.