Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky  (Přečteno 5433 krát)

horax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« kdy: 05 Ledna 2012, 21:12:17 »
Ahoj mám následující prosbu o radu. V notebooku s původně vista a win7 jsem měl rozdělený HDD na 2 oddíly. Systémový s programy „C“ a zbytek „D“. V módu zkoušení Ubuntu se mi oba oddíly zobrazovaly. Ubuntu 11.10 jsem poté nainstaloval na původní oddíl „C“, a to tak že jsem tento přeformátoval. Po instalaci ale nedokážu data z původního „D“ vidět. Při rozdělování oddílů v instalaci jsem původnímu „C“ (nyní /dev/sda1) dal typ Ext4 a přípojný bod „/“. Druhý oddíl „D“ (nyní /dev/sda4) jsem nastavil jako odkládací oddíl bez přípojného bodu....protože to nenutilo k přeformátování. Poté proběhl zbytek instalace. V záhlaví Nautilu se disky ani nezobrazí. V Přejít-Počítač se zobrazí jen DVD mechanika a Systém souborů
Zkoušel jsem následující:

v fstab-gedit přepsat UUID....... na /dev/sda4 swap sw 0 0 dle rady na foru. Po restartu a nabíhání Ubuntu mě to upozornilo že mountnutí disku neproběhlo a dalo možnosti M – manuální a S – skip-přeskočit. Zkusil jsem manuální …..ale nerozběhlo se ani Ubuntu. Po násilném restartu jsem možností Skip rozjel systém ale stále nic

Ve sledování systému -záložka Zdroje– graf Historie použití paměti a odkládacího prostoru je odkládací prostor na nule z 206,1 GiB

Diskový nástroj ukazuje Pevný disk rozdělený na 2 svazky. Ten první /dev/sda1 se systémem – funguje OK, ten druhý /dev/sda4 uvádí typ oddílu Neznámý (0xf0), příznaky oddílu žádné, návěstí oddílu žádné, kapacita 221GB. Když zadám upravit oddíl a chci změnit typ z Prázdný (0x00) na jakýkoliv jiný, nebo zatrhnout kolonku „zaveditelný“, vždy to napíše: vyskytla se chyba při provádění operace na „odkládací prostor“: démon je potlačený

V Gparted se tento /dev/sda4 oddíl zobrazuje jako souborový systém linux-swap bez přípojného bodu bez čehokoliv ve sloupcích Použito a Nepoužito. Příznaky jsem nastavil jako „palo“. Pravým jsem na to kliknul a vybral z nabídky „připojit odkládací oddíl“ ale stále nic.

Zkoušel jsem v terminálu zadat    sudo mount -t ntfs-3g /dev/sda4 /media/windows. Reakcí je failed to mount …...nepřípustný argument the device /dev/sda4 doesnt seem to have valid NTFS,.......
nebo taky sudo mount -t linux swap /dev/sda4 /media …..ale stále nic. Ani po restartu systému. Mimochodem v Nautilu se nezobrazuje vlastně ani ten /dev/sda1 ani /dev/sda4.

Prosím o radu
« Poslední změna: 05 Ledna 2012, 21:14:34 od horax »

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #1 kdy: 05 Ledna 2012, 21:26:44 »
Můžeš tady dát výpis z boot_info_script? (nemusí být z LiveCD, stačí ze systému)

horax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #2 kdy: 05 Ledna 2012, 21:38:11 »
Kód: [Vybrat]
                  Boot Info Script 0.60    from 17 May 2011


============================= Boot Info Summary: ===============================

 => Grub2 (v1.99) is installed in the MBR of /dev/sda and looks at sector 1 of
    the same hard drive for core.img. core.img is at this location and looks
    for ?? on this drive.

sda1: __________________________________________________________________________

    File system:       ext4
    Boot sector type:  Grub2 (v1.99)
    Boot sector info:   Grub2 (v1.99) is installed in the boot sector of sda1
                       and looks at sector 34901096 of the same hard drive
                       for core.img. core.img is at this location and looks
                       for ?? on this drive.
    Operating System:  Ubuntu 11.10
    Boot files:        /boot/grub/grub.cfg /etc/fstab /boot/grub/core.img

sda4: __________________________________________________________________________

    File system:       swap
    Boot sector type:  -
    Boot sector info: 

============================ Drive/Partition Info: =============================

Drive: sda _____________________________________________________________________

Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250059350016 bytes
hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 30 401, celkem 488 397 168 sektorů
Jednotky = sektory po 1 * 512 = 512 bajtech
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 512 bajtů

Partition  Boot  Start Sector    End Sector  # of Sectors  Id System

/dev/sda1    *          2,048    56,264,703    56,262,656  83 Linux
/dev/sda4          56,266,752   488,394,751   432,128,000  f0 Linux/PA-RISC boot


"blkid" output: ________________________________________________________________

Device           UUID                                   TYPE       LABEL

/dev/sda1        766e8113-b4a5-4b81-bb2a-1fa8144fdc46   ext4       
/dev/sda4        315187ef-f599-4854-8025-be71175e76c6   swap       

================================ Mount points: =================================

Device           Mount_Point              Type       Options

/dev/sda1        /                        ext4       (rw,errors=remount-ro,commit=0)


=========================== sda1/boot/grub/grub.cfg: ===========================

--------------------------------------------------------------------------------
#
# DO NOT EDIT THIS FILE
#
# It is automatically generated by grub-mkconfig using templates
# from /etc/grub.d and settings from /etc/default/grub
#

### BEGIN /etc/grub.d/00_header ###
if [ -s $prefix/grubenv ]; then
  set have_grubenv=true
  load_env
fi
set default="0"
if [ "${prev_saved_entry}" ]; then
  set saved_entry="${prev_saved_entry}"
  save_env saved_entry
  set prev_saved_entry=
  save_env prev_saved_entry
  set boot_once=true
fi

function savedefault {
  if [ -z "${boot_once}" ]; then
    saved_entry="${chosen}"
    save_env saved_entry
  fi
}

function recordfail {
  set recordfail=1
  if [ -n "${have_grubenv}" ]; then if [ -z "${boot_once}" ]; then save_env recordfail; fi; fi
}

function load_video {
  insmod vbe
  insmod vga
  insmod video_bochs
  insmod video_cirrus
}

insmod part_msdos
insmod ext2
set root='(hd0,msdos1)'
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 766e8113-b4a5-4b81-bb2a-1fa8144fdc46
if loadfont /usr/share/grub/unicode.pf2 ; then
  set gfxmode=auto
  load_video
  insmod gfxterm
  insmod part_msdos
  insmod ext2
  set root='(hd0,msdos1)'
  search --no-floppy --fs-uuid --set=root 766e8113-b4a5-4b81-bb2a-1fa8144fdc46
  set locale_dir=($root)/boot/grub/locale
  set lang=cs_CZ
  insmod gettext
fi
terminal_output gfxterm
if [ "${recordfail}" = 1 ]; then
  set timeout=-1
else
  set timeout=10
fi
### END /etc/grub.d/00_header ###

### BEGIN /etc/grub.d/05_debian_theme ###
set menu_color_normal=white/black
set menu_color_highlight=black/light-gray
if background_color 44,0,30; then
  clear
fi
### END /etc/grub.d/05_debian_theme ###

### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ###
if [ ${recordfail} != 1 ]; then
  if [ -e ${prefix}/gfxblacklist.txt ]; then
    if hwmatch ${prefix}/gfxblacklist.txt 3; then
      if [ ${match} = 0 ]; then
        set linux_gfx_mode=keep
      else
        set linux_gfx_mode=text
      fi
    else
      set linux_gfx_mode=text
    fi
  else
    set linux_gfx_mode=keep
  fi
else
  set linux_gfx_mode=text
fi
export linux_gfx_mode
if [ "$linux_gfx_mode" != "text" ]; then load_video; fi
menuentry 'Ubuntu, with Linux 3.0.0-12-generic' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
set gfxpayload=$linux_gfx_mode
insmod gzio
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='(hd0,msdos1)'
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 766e8113-b4a5-4b81-bb2a-1fa8144fdc46
linux /boot/vmlinuz-3.0.0-12-generic root=UUID=766e8113-b4a5-4b81-bb2a-1fa8144fdc46 ro   quiet splash vt.handoff=7
initrd /boot/initrd.img-3.0.0-12-generic
}
menuentry 'Ubuntu, with Linux 3.0.0-12-generic (recovery mode)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
insmod gzio
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='(hd0,msdos1)'
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 766e8113-b4a5-4b81-bb2a-1fa8144fdc46
echo 'Loading Linux 3.0.0-12-generic ...'
linux /boot/vmlinuz-3.0.0-12-generic root=UUID=766e8113-b4a5-4b81-bb2a-1fa8144fdc46 ro recovery nomodeset
echo 'Loading initial ramdisk ...'
initrd /boot/initrd.img-3.0.0-12-generic
}
### END /etc/grub.d/10_linux ###

### BEGIN /etc/grub.d/20_linux_xen ###
### END /etc/grub.d/20_linux_xen ###

### BEGIN /etc/grub.d/20_memtest86+ ###
menuentry "Memory test (memtest86+)" {
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='(hd0,msdos1)'
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 766e8113-b4a5-4b81-bb2a-1fa8144fdc46
linux16 /boot/memtest86+.bin
}
menuentry "Memory test (memtest86+, serial console 115200)" {
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='(hd0,msdos1)'
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 766e8113-b4a5-4b81-bb2a-1fa8144fdc46
linux16 /boot/memtest86+.bin console=ttyS0,115200n8
}
### END /etc/grub.d/20_memtest86+ ###

### BEGIN /etc/grub.d/30_os-prober ###
if [ "x${timeout}" != "x-1" ]; then
  if keystatus; then
    if keystatus --shift; then
      set timeout=-1
    else
      set timeout=0
    fi
  else
    if sleep --interruptible 3 ; then
      set timeout=0
    fi
  fi
fi
### END /etc/grub.d/30_os-prober ###

### BEGIN /etc/grub.d/40_custom ###
# This file provides an easy way to add custom menu entries.  Simply type the
# menu entries you want to add after this comment.  Be careful not to change
# the 'exec tail' line above.
### END /etc/grub.d/40_custom ###

### BEGIN /etc/grub.d/41_custom ###
if [ -f  $prefix/custom.cfg ]; then
  source $prefix/custom.cfg;
fi
### END /etc/grub.d/41_custom ###
--------------------------------------------------------------------------------

=============================== sda1/etc/fstab: ================================

--------------------------------------------------------------------------------
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=766e8113-b4a5-4b81-bb2a-1fa8144fdc46 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# swap was on /dev/sda4 during installation
UUID=315187ef-f599-4854-8025-be71175e76c6 none            swap    sw              0       0
--------------------------------------------------------------------------------

=================== sda1: Location of files loaded by Grub: ====================

           GiB - GB             File                                 Fragment(s)

               =                boot/grub/core.img                             1
               =                boot/grub/grub.cfg                             1
               =                boot/initrd.img-3.0.0-12-generic               2
               =                boot/vmlinuz-3.0.0-12-generic                  1
               =                initrd.img                                     2
               =                vmlinuz                                        1

=============================== StdErr Messages: ===============================

awk: cmd. line:36: Math support is not compiled in
awk: cmd. line:36: Math support is not compiled in
awk: cmd. line:36: Math support is not compiled in
awk: cmd. line:36: Math support is not compiled in
awk: cmd. line:36: Math support is not compiled in
awk: cmd. line:36: Math support is not compiled in
« Poslední změna: 05 Ledna 2012, 21:39:30 od daysleeper »

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #3 kdy: 05 Ledna 2012, 21:45:10 »
Snažíš se zachránit data na /dev/sda4 nebo na tom nezáleží? Chceš mít Ubuntu na celém disku?

sda4 je označeno jako typ f0, což je nesmysl, došlo tam k nějaké chybě při formátování. Také swap o velikosti 221GB není běžný.

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #4 kdy: 05 Ledna 2012, 21:45:51 »
Ahoj mám následující prosbu o radu. V notebooku s původně vista a win7 jsem měl rozdělený HDD na 2 oddíly. Systémový s programy „C“ a zbytek „D“. V módu zkoušení Ubuntu se mi oba oddíly zobrazovaly. Ubuntu 11.10 jsem poté nainstaloval na původní oddíl „C“, a to tak že jsem tento přeformátoval. Po instalaci ale nedokážu data z původního „D“ vidět. Při rozdělování oddílů v instalaci jsem původnímu „C“ (nyní /dev/sda1) dal typ Ext4 a přípojný bod „/“. Druhý oddíl „D“ (nyní /dev/sda4) jsem nastavil jako odkládací oddíl bez přípojného bodu....protože to nenutilo k přeformátování. Poté proběhl zbytek instalace. V záhlaví Nautilu se disky ani nezobrazí. V Přejít-Počítač se zobrazí jen DVD mechanika a Systém souborů
Zkoušel jsem následující:

v fstab-gedit přepsat UUID....... na /dev/sda4 swap sw 0 0 dle rady na foru. Po restartu a nabíhání Ubuntu mě to upozornilo že mountnutí disku neproběhlo a dalo možnosti M – manuální a S – skip-přeskočit. Zkusil jsem manuální …..ale nerozběhlo se ani Ubuntu. Po násilném restartu jsem možností Skip rozjel systém ale stále nic

Ve sledování systému -záložka Zdroje– graf Historie použití paměti a odkládacího prostoru je odkládací prostor na nule z 206,1 GiB

Diskový nástroj ukazuje Pevný disk rozdělený na 2 svazky. Ten první /dev/sda1 se systémem – funguje OK, ten druhý /dev/sda4 uvádí typ oddílu Neznámý (0xf0), příznaky oddílu žádné, návěstí oddílu žádné, kapacita 221GB. Když zadám upravit oddíl a chci změnit typ z Prázdný (0x00) na jakýkoliv jiný, nebo zatrhnout kolonku „zaveditelný“, vždy to napíše: vyskytla se chyba při provádění operace na „odkládací prostor“: démon je potlačený

V Gparted se tento /dev/sda4 oddíl zobrazuje jako souborový systém linux-swap bez přípojného bodu bez čehokoliv ve sloupcích Použito a Nepoužito. Příznaky jsem nastavil jako „palo“. Pravým jsem na to kliknul a vybral z nabídky „připojit odkládací oddíl“ ale stále nic.

Zkoušel jsem v terminálu zadat    sudo mount -t ntfs-3g /dev/sda4 /media/windows. Reakcí je failed to mount …...nepřípustný argument the device /dev/sda4 doesnt seem to have valid NTFS,.......
nebo taky sudo mount -t linux swap /dev/sda4 /media …..ale stále nic. Ani po restartu systému. Mimochodem v Nautilu se nezobrazuje vlastně ani ten /dev/sda1 ani /dev/sda4.

Prosím o radu
Jednak nerozumím tomu, proč jsi měnil disk s daty. Jinak si můžeš nainstalovat kubuntu-desktop, pak krusader a data uvidíš, pokud jsi je nesmazal. Ubunru ntfs čte, obráceně je to horší, windows si s ext moc nerozumí. Při instalaci stačí vytvořit 3 partitions, jednu na root, jednu na home a jednu na swap. Tady se lidi ptají na takové hovadiny, až rozum přechází ale na základní věci, před tím, než něco zkazíš se nezeptáš. Já měl kdysi spoustu problémů ale rozdělení jsem se bál a vždy se raději třikrát zeptal a to předem. Windows nemám, na disku mám 5 dister linuxu a bez problémů. Když nějaké jsou, vyřeším je sám, radu potřebuji velice zřídka a většinou je to bug. Tak hodně zdaru. Koukám na to, co píše daysleeper, to myslíš vážně s tím swapem?
« Poslední změna: 05 Ledna 2012, 21:49:47 od phplus »

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #5 kdy: 05 Ledna 2012, 21:57:17 »
Ahoj mám následující prosbu o radu. V notebooku s původně vista a win7 jsem měl rozdělený HDD na 2 oddíly. Systémový s programy „C“ a zbytek „D“. V módu zkoušení Ubuntu se mi oba oddíly zobrazovaly. Ubuntu 11.10 jsem poté nainstaloval na původní oddíl „C“, a to tak že jsem tento přeformátoval. Po instalaci ale nedokážu data z původního „D“ vidět. Při rozdělování oddílů v instalaci jsem původnímu „C“ (nyní /dev/sda1) dal typ Ext4 a přípojný bod „/“. Druhý oddíl „D“ (nyní /dev/sda4) jsem nastavil jako odkládací oddíl bez přípojného bodu....protože to nenutilo k přeformátování. Poté proběhl zbytek instalace. V záhlaví Nautilu se disky ani nezobrazí. V Přejít-Počítač se zobrazí jen DVD mechanika a Systém souborů
Zkoušel jsem následující:

v fstab-gedit přepsat UUID....... na /dev/sda4 swap sw 0 0 dle rady na foru. Po restartu a nabíhání Ubuntu mě to upozornilo že mountnutí disku neproběhlo a dalo možnosti M – manuální a S – skip-přeskočit. Zkusil jsem manuální …..ale nerozběhlo se ani Ubuntu. Po násilném restartu jsem možností Skip rozjel systém ale stále nic

Ve sledování systému -záložka Zdroje– graf Historie použití paměti a odkládacího prostoru je odkládací prostor na nule z 206,1 GiB

Diskový nástroj ukazuje Pevný disk rozdělený na 2 svazky. Ten první /dev/sda1 se systémem – funguje OK, ten druhý /dev/sda4 uvádí typ oddílu Neznámý (0xf0), příznaky oddílu žádné, návěstí oddílu žádné, kapacita 221GB. Když zadám upravit oddíl a chci změnit typ z Prázdný (0x00) na jakýkoliv jiný, nebo zatrhnout kolonku „zaveditelný“, vždy to napíše: vyskytla se chyba při provádění operace na „odkládací prostor“: démon je potlačený

V Gparted se tento /dev/sda4 oddíl zobrazuje jako souborový systém linux-swap bez přípojného bodu bez čehokoliv ve sloupcích Použito a Nepoužito. Příznaky jsem nastavil jako „palo“. Pravým jsem na to kliknul a vybral z nabídky „připojit odkládací oddíl“ ale stále nic.

Zkoušel jsem v terminálu zadat    sudo mount -t ntfs-3g /dev/sda4 /media/windows. Reakcí je failed to mount …...nepřípustný argument the device /dev/sda4 doesnt seem to have valid NTFS,.......
nebo taky sudo mount -t linux swap /dev/sda4 /media …..ale stále nic. Ani po restartu systému. Mimochodem v Nautilu se nezobrazuje vlastně ani ten /dev/sda1 ani /dev/sda4.

Prosím o radu
Jednak nerozumím tomu, proč jsi měnil disk s daty. Jinak si můžeš nainstalovat kubuntu-desktop, pak krusader a data uvidíš, pokud jsi je nesmazal. Ubunru ntfs čte, obráceně je to horší, windows si s ext moc nerozumí. Při instalaci stačí vytvořit 3 partitions, jednu na root, jednu na home a jednu na swap. Tady se lidi ptají na takové hovadiny, až rozum přechází ale na základní věci, před tím, než něco zkazíš se nezeptáš. Já měl kdysi spoustu problémů ale rozdělení jsem se bál a vždy se raději třikrát zeptal a to předem. Windows nemám, na disku mám 5 dister linuxu a bez problémů. Když nějaké jsou, vyřeším je sám, radu potřebuji velice zřídka a většinou je to bug. Tak hodně zdaru. Koukám na to, co píše daysleeper, to myslíš vážně s tím swapem?

Než podobný kecy, tak se na to radši vy*er. Fórum je tu od toho, aby se poradilo, chápu, že se tu občas objevují úsměvné věci, ale to neznamená, že budem reagovat tímto způsobem. Jestli na to nemáš náladu, tak mlč, nikdo na to není zvědavej. Zdar.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

horax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #6 kdy: 05 Ledna 2012, 22:01:09 »
/dev/sda1 klidně přeformátuju a ubuntu znovu přeinstaluju. Jedině ta data z /dev/sda4 potřebuju dostat (nepř. opětovnou instalací win)...cokoliv. Těch 220GB na /dev/sda4 je bývalý disk „D“ který jsem při výměně systému nazval odkládacím prostorem, protože nebylo v nabídce ponechat to jako NTFS ani jiný typ bez přeformátování ….a tak se z původního „D“ oddílu stal swap o velikosti 221GB. Je na něm cca 200GB dat která bych jakýmkoliv způsob rád ještě viděl a potom rád z celého počítače udělám linux systém. Mám za to, že jsem doposud nepovolil žádné přeformátování na /dev/sda4 takže živím stále víru v existenci těch dat

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #7 kdy: 05 Ledna 2012, 22:13:42 »
Odkládací prostor (swap) je asi něco jiného, než sis původně myslel...  :o
http://wiki.ubuntu.cz/FAQ/Disky%20a%20souborov%C3%A9%20syst%C3%A9my

Data tam pravděpodobně budou, teď jak je dostat ven. Zkus na sda4 použít TestDisk, ale pokud můžeš, nejdřív si celý oddíl zálohuj (GParted/Editor diskových oddílů, kopírovat oddíl).

horax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #8 kdy: 05 Ledna 2012, 22:17:11 »
Dobrá, děkuju. Dám se do toho. Už stahuju Krusadera a obhlížím Test Disk a zálohy oddílu

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #9 kdy: 05 Ledna 2012, 22:33:58 »
[pwned]TL;DR[/pwned]  ;D
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #10 kdy: 05 Ledna 2012, 22:37:11 »
Já si myslím, že tam nic nebude, swap se formátuje bez ptaní. Ale nechci Tě strašit.

horax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #11 kdy: 06 Ledna 2012, 00:29:38 »
Zatím jsem to projel tím programem TestDisk podle návodu na odkazu http://wiki.ubuntu.cz/TestDisk  ale v momentě kdy to projelo celý disk, se ze všech partišnů nenašel žádný který by nemohl být "recovered". Mám přesto postupovat podle návodu a snažit se tím programem PhotoRec obnovit některý z těch Partition?

horax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #12 kdy: 06 Ledna 2012, 01:10:52 »
Nainstaloval jsem taky toho Krusadera do Ubuntu. Spontánně se v tom zkouším rozhlížet, ale na nic jsem nepřišel

9563

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #13 kdy: 06 Ledna 2012, 02:25:53 »
Mne predčasom dosť pomohol program DiskDigger keď som si omylom sformátoval na pc druhy disk. Vytiahol som s ním všetky filmy, hudbu, orbrázky atd. Ale musel som si kôli tomu nainštalovať windows. Ak ti nič nepomôže, môžeš skúsiť toto.

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #14 kdy: 06 Ledna 2012, 15:41:11 »
... nenašel žádný který by nemohl být "recovered". ...?
To nějak nedává smysl. Můžeš tady dát snímek obrazovky? Zkoušel jsi i Deeper Search?

horax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #15 kdy: 06 Ledna 2012, 19:39:42 »
Počátek test disku

[příloha smazaná administrátorem]

horax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #16 kdy: 06 Ledna 2012, 19:40:36 »
ted je má obrazovka terminálu viz obrázek poslední (po Deep Search)

[příloha smazaná administrátorem]

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #17 kdy: 06 Ledna 2012, 21:19:24 »
Důležitá je na tom prvním snímku volba Load backup.

Zkus nejdřív změnit typ u toho druhého oddílu (Change type) ze swap na NTFS, a pak dát Load backup.
Jestli nepomůže, zkus Windows chkdsk na ten oddíl.
Pokud ani to ne, pak photorec.

horax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #18 kdy: 07 Ledna 2012, 03:15:57 »
Tam kde jsem našel swap, jsem změnil typ na HPFS - NTFS (samotné NTFS to nenabízí, což je doufám OK). Přesto že Diskový nástroj jej zobrazuje už jako HPFS-NTFS tak Gparted ho zobrazuje jako linux-swap. I v diskovém nástroji i v Gparted dám tento oddíl připojit, vypíše to však hlášky uvedené v posledním obrázku. Samozřejmě restart počítače jsem poté taky udělal. Tak ještě později zkusím ten doporučovaný CHKDSK.

[příloha smazaná administrátorem]

horax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #19 kdy: 09 Ledna 2012, 19:17:48 »
Tak jsem zkoušel i chkdsk ....ale nefunguje. Takže začínám s Photorec. Funguje to, data vidím. Ikdyž nesetříděná. Mám ještě 2 problémy.
1) Na volné místo na starém disku bych zkusil ještě nainstalovat dočasně windows a dostat tak ještě setříděná data. Nebo myslíte že to nemůže fungovat?
2) Nesetříděná data jenž vytvořil Photorec jsem nasměřoval do Adresáře DOKUMENTY. Tato data jsou ve složkách RECUP_DIR.XY po cca 1GB a nejdou smazat. Přes terminál jsem se přihlásil jako root a díky gedit dokážu např. textový soubor přes tento gedit otevřít, jeho obsah smazat a poté přeuložit. Ale zřejmě prográmek gedit neumožňuje mazání souborů a adresářů nebo ano? V momentě kdy jsem byl přihlášen jako root nešlo tato zamčená data přes např. nautilus smazat ani změnit přes vlastnosti a záložku oprávnění.

PS: děkuju moc za prozatímní rady

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #20 kdy: 09 Ledna 2012, 20:56:47 »
a dostat tak ještě setříděná data
Jakým způsobem?

kdy jsem byl přihlášen jako root nešlo tato zamčená data přes např. nautilus smazat ani změnit přes vlastnosti a záložku oprávnění.
Pokud nautilus spustíš jako root
Kód: [Vybrat]
gksudo nautilustak by to mělo na "linuxových" souborových systémech (ext4 atd.) fungovat.

horax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Přešel z win7 na ubuntu - nevidím disky
« Odpověď #21 kdy: 11 Ledna 2012, 00:07:14 »
Pouze sem marně doufal že skrz ten windous snad uvidím na ty NTFS data. Což se nestalo. Takže sem přestoupil k Photorec. Pro ty, kteří by řešili obdobné problémy s Photorec, nutno mít místo kam budete zachraňovaná data odkládat a počítat toto místo aspoň o 30GB větší, protože to občas vytvoří z toho původního byť miniaturního souboru "nafouknutý" soubor, který než splaskne do originální velikosti může mít např. 20GB. Takže já jdu zítra koupit externí disk .
1) Photorec umí super věc - vytáhnout ze zachraňovaného disku i pouze zvolené typy formátu souboru , např. PDF a třeba DOC
2) Byla to celé moje kravina - nezálohoval jsem si mimo počítač důležitá data)
3) Děkuju ještě jednou všem co mi tady radili (především Daysleeperovi

Horax

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.