Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Učení se s Ubuntu  (Přečteno 3300 krát)

Matesax

  • Host
Učení se s Ubuntu
« kdy: 20 Ledna 2012, 15:18:09 »
Dobrý den,
už dříve jsem chtěl přejít na Linux, ale okolnosti byli proti. Tak jsem alespoň míval Ubuntu/Kubuntu/... jako druhotný systém. Konečně přišla vhodná doba (a mě se podařilo zprovoznit vše pro mě potřebné) a tak mám Ubuntu nainstalován jako jediný OS. Chtěl jsem se prvně něco naučit a přijít sem s nějakými znalostmi-ale Vista se stihla zhroutit o něco dříve. :) Nevadí mi to-naopak alespoň jsem se jí konečně zbavil. Bratr s Ubuntu do určité míry umí-a tak mi sem tam něco poradil. I tak jsem si poradil sám a našel jsem co jsem potřeboval-kupodivu to i zprovoznil. :) Ale umím jen s příkazovou řádkou-základní příkazy, trochu skripty a pár takových věcí-jako třeba práci s virtualizační jednotkou... Jenomže mě se hodně líbí ta představa, že si s Linuxem můžu hrát jak se mi zlíbí. Proto se toho hodlám naučit co nejvíc. Tak se zde chci zeptat-co bych se měl dle Vás začít učit. A počítejte prosím s tím, že zatím nic neumím. Děkuji.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 20 Ledna 2012, 15:50:48 »
Nehledáš tohle?
http://www.abclinuxu.cz/ucebnice/zaklady

Jinak tady na wiki je toho také spousta.
Třeba pokud tě baví příkazová řádka tak...
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99%C3%ADkazov%C3%A1%20%C5%99%C3%A1dka
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Matesax

  • Host
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 20 Ledna 2012, 16:05:47 »
No právě že wiki znám odshora odspoda. Ten druhý link je lepší. Ale právě proto jsem psal tak sáhodlouze-snažím se vysvětlit, že základní základy mám a hlavně mám obecné znalosti-které ale neumím uvést do praxe. Čily spíš bych chtěl začít něco dělat-hrát si  s tímto OS, umět opravovat chyby...

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 20 Ledna 2012, 16:37:49 »
Možná hledáš TLDP (The Linux Documentation Project), v češtině zde: http://ftp.pslib.cz/pub/users/Milan.Kerslager/ldp3/
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

jmp

  • Host
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 20 Ledna 2012, 16:47:15 »

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 20 Ledna 2012, 16:48:06 »
No jo-ale mě to nejde-stáhnu to a je to bílé-prázdné pdf,...

kdyz ten soubor ma v nazvu 'blank', tak co jineho cekat, ze? :)
zkus stahnout ten druhy soubor co ma v nazvu 'body'
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Matesax

  • Host
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 20 Ledna 2012, 16:58:19 »
JJ-všiml jsem si toho, ale nestíhám tak rychle editovat-už to mám stažené. Vypadá to , že je to super-děkuji! :)

Maybien

  • Host
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 20 Ledna 2012, 18:00:30 »
diky za odkaz na knihu, neco takoveho mi taky pomuze se jeste vice do linuxu zakousnout. jen co skonci zkouskove tak tech 750 stran projedu pres noc  ;)

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 20 Ledna 2012, 18:45:45 »
diky za odkaz na knihu, neco takoveho mi taky pomuze se jeste vice do linuxu zakousnout. jen co skonci zkouskove tak tech 750 stran projedu pres noc  ;)

Jo, jo, to znám  ;D Dokumentační projekt jsem si stáhnul, nepovažuju se za nějakého guru, či programátora, ale spíš nadšence, tak jsem si říkal, jak si to projdu. On se do toho člověk začte, začne zkoušet, číst manuálové stránky, najednou zjistí, že je u toho dva měsíce a je na straně 100  :D Takže ten posun probíhá dost pozvolna, ale člověk si to začne ujednocovat, ledasco se dozví, což je fajn...
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Maybien

  • Host
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 20 Ledna 2012, 22:07:30 »
momentalne to beru tak ze jsem taky ve fazi vyvoje s linuxem a dost veci si zkousim a zapisuji si ruzne prikazy a snazim si v hlave delat poradek, vetsi radost mam z toho ze momentalne ani do budoucna se vubec nebojim jakohokoliv prechodu na mrkvosoft :), muj kamarad rikava, ze microsoft je pro blbce, a ti co se chteji zdokonalovat, tak se zdokonaluji. sry za offtopic, ale chtel jsem se vyjadrit  :-*

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 21 Ledna 2012, 10:18:35 »
... Čily spíš bych chtěl začít něco dělat-hrát si  s tímto OS, umět opravovat chyby...

Tak co třeba si postavit systém jen z net-installu, zkusit například debian, archlinux. Distribuce, které nutí uživatele nakonfigurovat si systém samého. Alespoň mě osobně mi tento postup odkryl spoustu informací, znalostí, které jsem doposud neměl. Zjistíš jak jednotlivé distribuce fungují a čím se od sebe liší...

Jinak zajímavé vlákno - značím si  :)
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

Maybien

  • Host
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 21 Ledna 2012, 11:28:52 »
a nebude to pro dejme tomu zacatecnika nadlidsky ukol  ? prece jen uz se mi i na 10.04 LTS stalo ze jsem odstanil neco co jsem nemel a nasledoval reinstall. tak abych potom kdyztak neudelal nejakou kravinu a misto uceni me to jen odradilo.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 21 Ledna 2012, 12:45:33 »
... Čily spíš bych chtěl začít něco dělat-hrát si  s tímto OS, umět opravovat chyby...

Tak co třeba si postavit systém jen z net-installu, zkusit například debian, archlinux. Distribuce, které nutí uživatele nakonfigurovat si systém samého. Alespoň mě osobně mi tento postup odkryl spoustu informací, znalostí, které jsem doposud neměl. Zjistíš jak jednotlivé distribuce fungují a čím se od sebe liší...

Jinak zajímavé vlákno - značím si  :)
Začátečník potřebuje pískoviště kde si může celkem bezpečně hrát, a ne staveniště kde musí dávat pozor na bagr, míchačku a létající cihly...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Matesax

  • Host
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 21 Ledna 2012, 15:58:31 »
Tak jsem si myslel, že v tom manuálu bude co jsem chtěl. Neberte to jako urážku, ale říkal jsem si-jo ono se to za chvíli rozjede. Já měl na mysli něco už pro pokročilejšího uživatele-takové základní informace-co jsou v tom manuálu vím už dávno. Já bych spíš chtěl už vysvětlení trochu složitější-jak píšu, abych si v Linuxu mohl hrát-rozumět tomu.
Navíc se tam počítá s rozhraním xwindow-což mít je blbost-když už je Kde a Gnome,...
« Poslední změna: 21 Ledna 2012, 16:06:15 od Matesax »

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 21 Ledna 2012, 16:07:31 »
kdyz si v tom manualu zalistujes trochu dolu .. tak velmi pravdepodobne narazis na neco, co jeste nevis .. protoze jinak by ses takto neptal (no offence)
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Matesax

  • Host
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 21 Ledna 2012, 17:52:56 »
Konečně mě napadl soubor otázek, kterými se přesně vyjádřím:
Co vy.zkušení uživatelé? Co umíte-co tak přibližně děláte, že se můžete pokládat za zkušené-a přesně totéž se chci naučit i já. :) Když tak i napište, jak jste právě vy začínali. Děkuji.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 21 Ledna 2012, 18:02:44 »
Navíc se tam počítá s rozhraním xwindow-což mít je blbost-když už je Kde a Gnome,...

Nechci se do tebe zbytečně navážet, ale http://cs.wikipedia.org/wiki/X_Window_System

Konečně mě napadl soubor otázek, kterými se přesně vyjádřím:
Co vy.zkušení uživatelé? Co umíte-co tak přibližně děláte, že se můžete pokládat za zkušené-a přesně totéž se chci naučit i já. :) Když tak i napište, jak jste právě vy začínali. Děkuji.

jakoukoli zkušenost musíš načerpat z praxe, jinak to nejde. S tím, jak budeš řešit svá speciální přání, pomáhat ostatním a podobně ti linux časem přejde do krve.
Jak se stal zkušený řidič zkušeným? Prostě jezdil, párkát boural a zase jezdil...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Matesax

  • Host
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 21 Ledna 2012, 18:05:54 »
Ale prvně ho musel někdo naučit řídit. Přece jenom začínat z ničeho,...

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 21 Ledna 2012, 18:10:51 »
Ale prvně ho musel někdo naučit řídit. Přece jenom začínat z ničeho,...
Ze zdejšího fora, *wiki a odkazované knihy (a dalších aka Linux - začínáme programovat)... a samozřejmě strýčka Googla.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Učení se s Ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 21 Ledna 2012, 20:16:44 »
... Čily spíš bych chtěl začít něco dělat-hrát si  s tímto OS, umět opravovat chyby...

Tak co třeba si postavit systém jen z net-installu, zkusit například debian, archlinux. Distribuce, které nutí uživatele nakonfigurovat si systém samého. Alespoň mě osobně mi tento postup odkryl spoustu informací, znalostí, které jsem doposud neměl. Zjistíš jak jednotlivé distribuce fungují a čím se od sebe liší...

Jinak zajímavé vlákno - značím si  :)
Začátečník potřebuje pískoviště kde si může celkem bezpečně hrát, a ne staveniště kde musí dávat pozor na bagr, míchačku a létající cihly...
Pak tedy mou odpovědí bude virtualbox.

Ještě, co se toho netinstallu týče - archlinux má parádní neoficiální návod co a jak. Můžu jenom doporučit https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners'_Guide
Věřím, že postupná instalace, která nabízí veliké množství možností tě zavede k dalším a dalším programům/nastavením, které linuxové distribuce mají. Mě samotnému při průběhu instalace vyvstávaly různé otázky, které mi přinesly další zkušenosti..
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.