Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s GRUB2 při instalaci na druhý disk  (Přečteno 1114 krát)

DJ.Houba

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Problém s GRUB2 při instalaci na druhý disk
« kdy: 27 Ledna 2012, 17:33:11 »
Dobrý den,
mám 2 disky na dualBoot:
sda - windows 7 (ntfs)
sdb - kubuntu 11.10 (ext4)

Začal jsem instalací kubuntu na sdb, první disk byl zcela čistý a nerozdělený. Jakmile jsem v instalátoru (alternative CD) dorazil na instalaci GRUB, nabídlo mi to volbu instalovat do "master boot record". Do potvrzení mi to vypsalo chybu, že to zde nelze zapsat. Zkoušel jsem tedy zvolit cestu do /dev/sda, sda1, sdb, sdb1 a nic. Myslím, že chyba bude v tom, že první disk není rozdělen a naformátován. Je to tak?
Jak mám provést instalaci (začnu-li prvně instalovat Linux) tak, abych mohl vytvořit GRUB na sda a systém Linux mít na sdb? Lze pak vrátit GRUB zpět, když mi Windows při instalaci naformátuje disk sda na NTFS?

Předem díky

Rover623

Re:Problém s GRUB2 při instalaci na druhý disk
« Odpověď #1 kdy: 27 Ledna 2012, 22:58:22 »
Abych to správně pochopil, chceš provést instalaci do 2 disku (sdb) přičemž 1 disk (sda) ještě nemáš naformátovaný a zavaděč chceš umístit na sda. Aby ti to dávalo nabídku při startu musí být na disku ze kterého se bude primárně bootovat.

Můžeš umístit zavaděč na sda s tím, že poté co ho Windows přepíše ho obnovíš, postup jak to udělat je na Wiki

DJ.Houba

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:Problém s GRUB2 při instalaci na druhý disk
« Odpověď #2 kdy: 29 Ledna 2012, 16:31:09 »
Ano, první disk (sda) je zatím nenaformátovaný a na druhý (sdb) instaluji Linux. Myslím, že kdybych první disk naformátoval na ext4, že by snad zavaděč šel nainstalovat na tento sda, jen nevím, jak si s tím pak poradí instalace windows :D .. mohu se zeptat, jestli zavaděči GRUB nevadí, že si instalace windows naformátuje disk, ze kterého se bude bootovat- sda, na NTFS? Dá se ten zavaděč nahrát zpět, i když je disk naformátován na NTFS?
Také mě zarazilo, že jsem nemohl GRUB při instalaci umístit na sdb, kde jsem instaloval kubuntu.

Citace
Aby ti to dávalo nabídku při startu musí být na disku ze kterého se bude primárně bootovat.
A tohle mohu nastavit v GRUB nabídce pod volbou DEFAULT nebo je to první sektor prvního disku - tedy sda?

jmp

  • Host
Re:Problém s GRUB2 při instalaci na druhý disk
« Odpověď #3 kdy: 29 Ledna 2012, 16:59:47 »
mno, on ale MBR neni soucasti zadne partition
navic pokud nainstalujete nejprve windows a pak teprve linux, tak si usetrite praci s obnovou MBR... (pokud tedy budete v obou pripadech s instalaci uspesny)

Rover623

Re:Problém s GRUB2 při instalaci na druhý disk
« Odpověď #4 kdy: 29 Ledna 2012, 17:01:04 »
Poté co si Windows naformátuje disk, tak zruší kompletně zavaděč na sda. Jeho obnova je možná, jak jsem psal, postup je na Wiki, stačí si vyhledat GRUB2.

Co se týče nabídky, tu sice obstarává GRUB, ale jeho načtení je na BIOSu, pokud bude BIOS nejdříve hledat systém na sda, kde bude pouze zavaděč Windows, tak se to ani na výběr nezeptá a okamžitě to pustí Windows, protože po instalaci GRUBu na sdb se to shánět nebude.

Instalace GRUBu by měla být možná na jakýkoli naformátovaný disk, občas GRUB odmítá instalaci jinam než na první disk v případě starých BIOSů

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.