Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vhodný HW pro server  (Přečteno 2417 krát)

combicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Vhodný HW pro server
« kdy: 24 Února 2012, 17:34:15 »
Zdravím zdejší komunitu,

potřeboval bych poradit s výběrem hw pro linuxový server. Ale mám jeden hlavní požadavek a to spotřeba, neměla by přesáhnout 30w, takže se bude stavět na něčem malém a ne moc výkonném. Nabízí se mi dvě možnosti. První je, že si můžu koupit http://www.atcomp.cz/zbozi/via-epia-m10000-c3-1ghz-vga-lan-1394-mini-itx/detail.aspx?p=z:72495 od známého. Chce za to 500 kč, s tím, že mi k tomu dá 250w zdroj (nový), 1gb RAM a DVD-ROM. Case a HDD mám doma, to je sice všechno hezké, ale bojím se, že to bude málo výkonné. Myslíte, že na tom půjde hladce provozovat Samba, Postfix, Apache, MySQL, PHP, FTP, Minecraft Server, Mumble Server atd ... Myslíte, že je cena adekvátní? Další možnost je použít netbook Acer Aspire One a110 (z Mountflieldu), zde bych se nedostatku výkonu nebál, ale spíš bych chtěl vědět, jak připojím další HDD (přes USB?) je tam totiž jen SSD 1,8" ZIF, takže upgrade nepříchází v úvahu (snad mě nebude limitovat rychlost HDD určeného čistě na systém). Poznámky o tom, že se netbook na 24/7 nehodí mi prosím nepiště, vím o tom a zařídím si to jinak. No a další možnost je, že použiju P4 (tady se o výkon nebojím, jen ta spotřeba :D). Tohleto řešení je dočasné a někdy v létě si koupím nějakou desku od Intelu s Atomem, takže bych potom tu první variantu využil pouze jako domácí NAS. Které řešení je podle vás nejlepší? Ještě jeden dotaz, utáhne ta VIA deska Divx Film? Ne fHD, čistě jen obyčejní avi film na plazmě. Díky za odpovědi.

Edit: Ještě je tady další možnos a to, použití AMD Athlon 64 na socketu 939 (RAM a zdroj mám, jen potřebuju co nejmenší spotřebu).
« Poslední změna: 24 Února 2012, 18:09:22 od combicek »

Eddie

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 52
    • Rootan
Re:Vhodný HW pro server
« Odpověď #1 kdy: 26 Února 2012, 18:09:29 »
Problematikou domácího serveru s co nejnižší spotřebou se zabývám asi 3 roky. Přesně tu stejnou desku Via Epia jsem měl, a byla to hrůza. Spotřeba sice kolem hezkých 23-25W i s HDD 2,5" , ale výkon nestál za nic, a to běžela pouze jako web server s PHP a MySql. Filmy jsem na ní nezkoušel v tom neporadím. Ale při provozu 24/7 se po cca 2 letech nafoukly vskoro všechny kondenzátory a deska začala být značně nestabilní.
Nyní používám mATX desku Asus cusi-m s procesorem Tualatin 1200MHz, ovšem podtaktovanou na cca 900MHz, RAM512MB a místo disku 16GB CF kartu (rychlost 266x) zapojenou přes redukci do IDE. Provozuji opět jako web server s PHP a MySql a navíc i jako router se 4-mi síťovými kartami (ušetřím cca 12W za provoz routeru). Spotřeba po podtaktování a bez bez HDD cca 27W. Doporučuji použít zdroj s účinnosti aspoň 82% (bronze). Výkonově je to mnohem lepší než ta Epia a navíc ta možnost použít více síťovek je pro mne přínosem, že nemusím používat router. Procesor chladím pouze pasivně při tom podtaktování se nehřeje. Ventilátor je pouze ve zdroji a sestava je naprosto tichá. 
Notebook - Acer Ferrari One 200 , 4GB RAM,  HDD 500GB 7200ot, Ubuntu 10.04 64-bit
Desktop -  AMD FX 3,6 GHz, 16 GB RAM, 2x 750 GB HDD WD Black, ATI Radeon 5850, Ubuntu 11.10 64-bit
www.rootan.cz      www.lipina.tym.cz

Zerog

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 473
    • Zerog blog
Re:Vhodný HW pro server
« Odpověď #2 kdy: 05 Března 2012, 20:21:08 »
Problematikou domácího serveru s co nejnižší spotřebou se zabývám asi 3 roky. Přesně tu stejnou desku Via Epia jsem měl, a byla to hrůza. Spotřeba sice kolem hezkých 23-25W i s HDD 2,5" , ale výkon nestál za nic, a to běžela pouze jako web server s PHP a MySql. Filmy jsem na ní nezkoušel v tom neporadím. Ale při provozu 24/7 se po cca 2 letech nafoukly vskoro všechny kondenzátory a deska začala být značně nestabilní.
Nyní používám mATX desku Asus cusi-m s procesorem Tualatin 1200MHz, ovšem podtaktovanou na cca 900MHz, RAM512MB a místo disku 16GB CF kartu (rychlost 266x) zapojenou přes redukci do IDE. Provozuji opět jako web server s PHP a MySql a navíc i jako router se 4-mi síťovými kartami (ušetřím cca 12W za provoz routeru). Spotřeba po podtaktování a bez bez HDD cca 27W. Doporučuji použít zdroj s účinnosti aspoň 82% (bronze). Výkonově je to mnohem lepší než ta Epia a navíc ta možnost použít více síťovek je pro mne přínosem, že nemusím používat router. Procesor chladím pouze pasivně při tom podtaktování se nehřeje. Ventilátor je pouze ve zdroji a sestava je naprosto tichá.

A cena? Ja mam doma server http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3550#sp. Tu desku jsem si vybral hlavne kvuli RAID 1. A mam to v case http://www.lc-power.de/index.php?id=122&L=1. Externi zdroj, takze zadnej vetracek + vice mista. Spotrebu bohuzel neznam (zapinam ho pouze pri zalohovani). Cena 5 tis.
Distro:  Debian
WM:      Awesome
NT:       Latitude D620

Eddie

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 52
    • Rootan
Re:Vhodný HW pro server
« Odpověď #3 kdy: 07 Března 2012, 18:25:00 »
Cena byla cca 2200Kč.
Zdroj Seasonic 300W 700Kč (alfa)
Deska s pamětma a CPU cca 500Kč (aukro)
CF karta 16Gb Kingston 266x 550 Kč (alfa)
Redukce IDE na CF 40Kč (z Číny :-) )
Síťové karty 3ks + 1ks integrovana na desce 330Kč (alfa)
Bedna z mého starého počítače (takže cena 0Kč)
RAID deska samozřejmě nemá, takže zálohy provádím denně na druhý oddíl karty a cca jednou týdně je přesunu na svůj počítač.
Notebook - Acer Ferrari One 200 , 4GB RAM,  HDD 500GB 7200ot, Ubuntu 10.04 64-bit
Desktop -  AMD FX 3,6 GHz, 16 GB RAM, 2x 750 GB HDD WD Black, ATI Radeon 5850, Ubuntu 11.10 64-bit
www.rootan.cz      www.lipina.tym.cz

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re:Vhodný HW pro server
« Odpověď #4 kdy: 07 Března 2012, 21:25:40 »
Požadavky na výkon a spotřebu zas nejsou tak protichůdné.
Se škálováním výkonu bude většinu času procesor podtaktovaný s nízkou spotřebou a když bude nárazově potřeba výkon tak ten bude k dispozici.
Podíval bych se spíše po
1) nějakém moderním procesoru (obecně čím menší tranzistory tím lepší poměr spotřeba/výkon) s mnoha stupni řízení spotřeby na ne po "kamínkách" P4,
2) zdroji s vysokou účinností (a zjistěte si i její průběh) - osobně bych se díval asi v první řadě po něčem od Seasonicu a
3) desce která má integrované vše co potřebujete. Tím určitě není přídavný fakeraid řadič - Linuxový raid žádný nepotřebuje a výkon je mnohdy i o dost lepší.
4) Disky - systém může běžet i z malé USB flashky (nebo CF nebo SSD), k tomu uspávané datové disky klidně standardní (ne rychlé a ultrarychlé řady typu WD Black nebop Raptor)
5) Paměť určitě DDR3, spíše nízkonapěťovou a té dostatek aby nebylo třeba používat swap (USB flashce by to nedělalo dobře a nebo by byly stále vzhůru datové disky)

Možná by bylo zajímavé podívat se i po nějakém torzu notebooku s nefunkčním displejem.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.